Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM vs. vanilla στην πράξη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 4 Οκτωβρίου 2006.

  1. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ένα πολύ γνωστό φαινόμενο αυτό;;;
     
  2. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Εν συντομία και εκ πείρας:
    Μια προσωπικότητα vanilla σπάνια θα οδηγηθεί σε μονοπάτια bdsm. Στην καλύτερη περίπτωση θα το αντιμετωπίσει ως kinky / role playing (χωρίς να το γνωρίζει ως τέτοιο αναγκαστικά) και ακόμα ίσως αν το αντιμετωπίσει ώς προσπάθεια ευχαρίστησης των "ιδιοτροποιών" του συντρόφου της. Και όλα αυτά προσωρινά και μόνον, αι ούτε καν στην ψυχοσύνθεση του γνήσιου bdsm. Σπάνα θα βρεθεί vanilla προσωπικότητα που στο σκοτεινό βάθος της θα μπορεί να αναστήσει την κρυφή της προσωπικότητα και να μεταβληθεί σε dom/master.
    Συμβουλή προς τα αγαπητά μέλη της γελαστής μας συντροφιάς:
    Αν θέλετε original bdsm αναζητήστε το γνήσιο stuff. Μην μένετε σε ονειρικές αιθαροβάμονες προσδοκίες και ταλαιπωρήτε τον ευατό σας. Το "εκπαιδεύοντας την Ρίτα" είναι πολύ κουραστικό και σπάνια αποτελεσματικό. Αν τελικά επιμένετε στην vanilla σχέση σας (γιατί αγαπάτε) τότε ίσως θα πρέπει να προσανατολιστείτε σε κάτι παράλληλο.
    Δεν επαρκεί μόνον το dancing in the moon
     
  3. female

    female Contributor

    Δεν ξέρω αν είναι θέμα για άλλο νήμα, αλλά το βρίσκω τεράστιο και άκρως ενδιαφέρον για περαιτέρω συζήτηση, θέμα που ευχαρίστως θα συζητούσα μέρες...

    Μιλάμε για την διάχυση του ερωτισμού, της σεξουαλικότητας σε όλες, ή σχεδόν όλες τις δραστηριότητες της ζωής, υποθέτω.

    Μορφές; Τρόποι;

    Εννοείται εδώ και με την Φροϋδική έννοια του eros, του ερωτισμού και ως αγάπη της ζωής;

    Λέγοντας για παράδειγμα για κάτι εκτός καθαρά σεξουαλικού, όπως φαγητό, ή ένα μουσικό κομμάτι, πχ, ότι "Είναι σκέτη καύλα" -πρόκειται για βανιλλιακό sublimation ; Ή το αντίθετο;


    Θα θέλατε, αγαπητέ DreamMaster να επεκταθείτε περισσότερο;

     
  4. gaby

    gaby Guest

    Με άγγιξε κι εμένα αυτό το τμήμα του κειμένου του Κυρίου DreamMaster και αν επεκταθεί η συζήτηση σχετικά πραγματικά θα αξίζει να της κάνουμε δικό της νήμα, εδώ είμαι για τέτοιες δουλειές αν χρειαστεί  

    Συμφωνώ ότι το πολύ ισχυρό λίμπιντο είναι αναγκαία συνθήκη για να κάνει κανείς BDSM.

    Δεν παίρνω όμως όρκο ότι το να είναι η σεξουαλικότητά μας ο πυρήνας της ζωής μας οδηγεί άμεσα στο να την συσχετίσουμε με παγιωμένες θέσεις του καθένα μας ως προς την προσωπικά και ομολογημένα βιωμένη ερωτική κυριαρχία και την υποταγή.

    Αν συμβαίνει αυτό, τότε μπορεί να οφείλεται στην εμπορευματοποίηση κυρίως του BDSM και στο ότι υπάρχει και όλο αυτό το εξαιρετικά θολό τοπίο που λέγεται mind game στο BDSM και που επιτρέπει μίας μορφής εκτόνωσης του λίμπιντό μας χωρίς την εξαιρετικά έντονη ψυχικά κατάσταση του να είμαστε ερωτευμένοι με δυό - τρεις συγχρόνως όπως θα συνέβαινε αν είμασταν βανίλλα και θέλαμε να βιώσουμε τις σεξουαλικές μας ανάγκες.

    Αυτή η σκέψη μου προήλθε από την γνωριμία μου με μία κυρία που γεννήθηκε το 1911 και πέθανε πρόπερσυ και από τα 15 της μέχρι τα 95 της ποτέ δεν σταμάτησε να ερωτεύεται και να κάνει έρωτα. Με τον συμμαθητή της στα 15, ως τον χήρο που ψάρευε στα νεκροταφεία όπου έκανε βόλτες ως επί τούτου στα 90, με τους 4 διαδοχικά άντρες της, με τους αναρίθμητους εραστές που είχε κατά τη διάρκεια και στα ενδιάμεσα των γάμων της. Βανίλλα ήταν, αν έκανε BDSM θα το γνωρίζαμε. Όργια είχε κάνει, με την ψυχή της και πάντα υπό την αιγίδα των συζύγων της, ποτέ όταν ήταν ξέμπαρκη. Η απορία μου ήταν, άραγε αν ήξερε το BDSM, θα είχε προσελκύσει το ενδιαφέρον της;
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: BDSM vs. vanilla στην πράξη

    Λατρεύω αυτά τα θέματα που … ξεδιπλώνουν … μέσα από την γραφή
    … χαρακτήρες, προσωπικότητες.

    Διαβάζεις απόψεις που σε κάνουν να αντιλαμβάνεσαι
    πως κατανοεί κάποιος τα πράγματα γι αυτό το bdsm που λέμε,
    και που το λέμε ο κάθε ένας τελικά διαφορετικά .

    Λατρεύω αυτά τα θέματα που σε κάνουν να αποφασίζεις εύκολα,
    που και σε ποιον πρέπει να απευθυνθείς τελικά και στα άλλα νήματα,
    ποιος και γιατί είναι εδώ ,
    ποιος και γιατί έχει βάλει σαν status ,
    ότι έχει βάλει.

    Οχι εγωιστικα , απλα βλεπεις την αληθεια .. σου !

    Λατρεύω την ‘’ διαφορετικότητα ‘’ ,
    που μας έδωσε να συζητήσουμε ο Ηλίας σε άλλο νήμα ,
    και που μας πάει πραγματικά ένα βήμα μπροστά σε πολλά ,
    ( Τhanks γι αυτό ) ,
    σε ένα από αυτά … εδώ !

    Ναι το ξέρω πως συνδέω πολλές φορές νήματα ,
    αλλά δεν νομίζω πως κάνω λάθος .
    Κρίκος κρίκος … κάπου μας πάει !

    Σπάνια γράφω για μένα , για την προσωπική μου ζωή
    για το πώς βιώνω ... ότι .
    Δεν μου αρέσει να γράφω λεπτομέρειες και επιλέγω που μιλάω ,
    όχι γιατί ντρέπομαι
    αλλά απλά γιατί θεωρώ πως η ζωή μου δεν … μοιράζεται οπουδήποτε
    και σε οποιονδήποτε .

    Γράφω λοιπόν θεωρίες για αγρίους ,
    συνήθως έχω επιθετική γραφή.
    Σε πολλούς ,
    μη πω σε όλους όσους δεν με ξέρουν είμαι αντιπαθής ,
    και έχω χαρακτηριστεί,
    ( είμαι χαρακτηρισμένη τι να κάνουμε χαχχαχαχα ) ,
    ότι δεν είμαι με τίποτα όμως slave. Μπορεί και να είναι έτσι τελικά . )
    αλλά αυτή που δεν είναι ,
    δεν είχε ποτέ βανιλλα σχέση τα τελευταία πολλα , μα πολλα ...χρόνια .

    Επιλογή συνειδητή , και δεν ειναι απολογια , για να πω κατι !

    Έγραψα πως μια slave μπορεί να γυρίσει σε submissive .
    Εγώ γύρισα,
    για τον απλό λόγο πως δεν υπάρχουν Μαστερς ,
    και για να μην παρεξηγηθεί κανείς ,
    να προλάβω …
    όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τι είναι Μαστερ,
    ( ενας απο τους βασικους λογους )
    είδα ,έμαθα , εζησα .
    Πως το αντιλαμβάνομαι ? Αυτό είναι δικό μου θέμα και δεν είναι του παρόντος ,
    για τον καθ ενα και ελπιζω να γινει σεβαστο !

    Ναι δεν μπορείς να ζήσεις μόνος ,
    αυτή είναι η αλήθεια ,
    δεν μπορείς να ζήσεις μόνος για πάντα στερούμενος τα πάντα .
    Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ .
    Έπρεπε να συμβιβαστώ με κάτι … λιγότερο ,
    αναγκαστικα ...
    άλλος μπορεί να μην το έκανε .
    Το σκέφτηκα πολύ , το πάλεψα, το έψαξα ,
    δεν μου άρεσε αλλά το εζησα .
    Λάθος ? ίσως και να ήταν !

    Οι ανάγκες έστω και για part time υποταγή ,
    για μια προσαρμοσμένη έστω σκλαβιά,
    δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει όταν κάποιος έχει ζήσει σαν slave!
    Αλυσίδα είναι …
    και χωρίς να θέλω να υποβιβάσω την όποια submissive ,
    πιστεύω πως επειδή οι διάφορες είναι πάρα πολλές από μια slave ,
    ναι νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να γυρίσει σε μια βανιλλα σχέση.



    Υ.Γ


    Lilly

    Δεν περίμενα άλλη απάντηση
    και είμαι σίγουρη πως μόλις έχεις χρόνο θα επιχειρηματολογήσεις
    και θα χαρούμε την άποψη σου μια και η γραφή σου σχεδόν πάντα δίνει τροφή για σκέψη … ,
    ( η αλήθεια είναι πως πολλές φορές προβληματίζομαι πολύ ,
    αλλά τελικά πιστεύω ότι τα κατανοώ αυτά που γράφεις , χιχιχιχι ! )

    Κύριε Alucard ,

    Το χιούμορ , το καλό χιούμορ , δίνει πολλές φορές ….
    μεγάλες αλήθειες !

    Αγαπημένε μου Dream

    θέλω εδώ να είμαι πολύ ηλίθια ,
    και θα κάνω πως το κείμενο σου δεν υπάρχει ….
     
    Last edited: 12 Οκτωβρίου 2006
  6. adelina

    adelina Regular Member

    με ποιο τροπο θα ηταν κατι τετοιο δυνατο?
    να ξαναγυρισει βανιλλα? δηλαδη να απαρνηθει το ποια ειναι και τις αναγκες της?
    θα μπορουσες ισως να διευκρινησεις τι εννοεις?
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ομολογω πως δεν μπορεσα ποτε μου να κανω vanilla sex!
    Το δοκιμασα, το προσπαθησα, δεν μου εβγαινε και το μονο που καταφερα ηταν να μενω μονιμως χωρις την παραμικρη ικανοποιηση.
    Μονον οταν ανεμειξα μεσα στοιχεια bdsm μπορεσα να ικανοποιηθω.
    Ομως ναι! ερωτευτηκα σκλαβο μου και μαλιστα πολυ!
    Το αποτελεσμα ηταν να τον τιμωρω περισσοτερο για το υπεροχο συναισθημα που μου προκαλεσε παρα την θεληση του.
    Κι ενω εκεινος πιστευε πως ο ερωτας μου σαν συναισθημα θα ανεστελλε καθε "τιμωρια" στην συνεχεια εμενε καταπληκτος οταν εβλεπε πως αυτο το συναισθημα με "εξαγριωνε" περισσοτερο!
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    για μένα που είμαι ενάντια στισ υπικολαγνείες και δεν αναλώνομε στο να ψάχνω τις διαφορές στις λεπτομερείες ,κάθισα ένα απόγεμα και όρισα , vanilla είναι όσοι δεν μπορουν η' καλλίτερα δεν θέλουν να κάνουν bdsm ,βέβαια για εμένα bdsm δεν είναι όπως Ε/εσείς το φαντάζεστε με όλες αυτές τις τυπικότητες ,εγώ το ζώ μέσα από την ανάγκη μου να χάνω στο αγαπημένο μου παιχνίδι και να τιμωρούμε για αυτή μου τη συνήθεια... το vanilla το βλέπω σαν κάτι δειλό...
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    σιγά βρε blindfold !! δηλαδή όσοι κάνουμε bdsm ή κάτι σαν bdsm είμαστε οι μάγκες και οι υπόλοιποι δειλοί???

    Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλωστε δεν μπορείς να "κατηγορήσεις" κάποιον για δειλία που δεν ξέρει. Και ποιος σου λέει ότι όλοι οι vanilla ξέρουν, έχουν ανακαλύψει και έχουν ασχοληθει με το bdsm?

    Για να μή σου πω , ότι πολύ ΜΑ ΠΟΛΥ χαλαρά , σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να ισχύει το ακριβώς αντίθετο!! και για Κυριάρχους και για υπο!
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    τότε απλά κοροϊδεύουν τον εαυτό τους λέγοντας ότι είναι vanilla ,κρύβωντε πίσω από τίτλους και λεπτομέρειες ...
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    αλλο λέω καλέ μου blind.. άλλο!!
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    αν δε το ξέρεις ότι είσαι vanilla τότε δεν θα πείς ότι είσαι vanilla αλλά απλά μη-ανώμαλος έτσι λένε όσοι δεν έχουν ιδέα για Bdsm , μακάριοι οι αγνώμονες ,εδώ αναφέρομε σε αυτούς που έχουν γνώση και είναι και πολοί εδώ μέσα   όχι δεν κάνω επίθεση ή πόλεμο απλά σας τσιγκλάω