Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Before Breaking a slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 9 Φεβρουαρίου 2008.

  1. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Αγαπητέ μου @MasterJp , το ενθυμουμαι καλώς. Επιπλεον, ενθυμουμαι αρκετές συζήτησεις σχετικές με το περιεχόμενο της αξιακης/ αξιολογικής αναδιαρθρωσης, θέμα εξόχως πιο ενδιαφέρον απο την ανάγκη διαμόρφωσης per se.

    Η κρίση είναι μια πολύπλοκη και πολυεπίπεδη διαδικασία, επεμβαίνει δε στη λήψη κάθε απόφασης κι ενέργειας, από τις απλούστερες (χωράω να παρκάρω; ) έως τις πλέον συνθέτες (να ζει κανείς ή να μη ζει; ).
    Όπως έγραψα και πιο πάνω μου φαίνεται άτοπο να την καταργήσω, αλλά εφικτό να την πλαισιωσω.
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2020
  2. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Αν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, νομίζω πως η @margarita_nikolayevna, έχει δίκαιο να τα συνδεει. Εφόσον μιλάμε για M/s συσχέτιση και το αξιακο/αξιολογικό σύστημα έχει αναδιαρθρωθεί, αυτό θα επηρεάζει κάθε κρίση και κατά συνέπεια κάθε έκφανση του βιου, ακόμη και για αυτά που δεν έχει κάποιο ειδικό ενδιαφέρον ο Κ.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    το καταλαβαίνω και συμφωνώ... όμως βίος υπάρχει, ακόμα και αν είναι ελάσσονος σημαντικότητας για την s... όχι;
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Βεβαίως και δε σταματάει η ζωή όταν το υ ανήκει. Όμως ότι πλαισιώνει τη ζωή του υ διαχειρίζεται από τον Κ. Υπό αυτή την έννοια δε μπορώ να το εντάξω στα εκτός Μ/s τεκταινόμενα. Το πως διαχειρίζεται αυτά τα τεκταινόμενα ο κάθε Κ φυσικά και διαφέρει. Όμως το αν θα συνεχίσει να διαβάζει την εφημερίδα του το υ δεν αποτελεί δική του απόφαση. Περνάει από το αξιακό συστημα του Κ και από τα θέλω Του. Μπορεί να ζητήσει από το υ να αλλάξει εφημερίδα. Να μη διαβάζει καθολου για ενα διάστημα, να μην Τον απασχολει αν και τι εφημερίδα θα διαβάσει ή αντιθετα να θέλει μέχρι και να του αναφέρει τι διάβασε.
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    σύμφωνοι, κάτω από αυτό το πρίσμα, το αντιλαμβάνομαι και το δέχομαι
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Φίλτατε κατανοητή η αντίρρηση ή μάλλον η επιφύλαξη,, δεν θα συνιστούσα την κατάργηση της αν δεν υπάρχει η δυνατότητα / επιθυμία διαρκούς ενασχόλησης αυτό όμως δεν την καθιστά μη εφικτή, μετά λόγου γνώσεως.
     
  7. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Δεν θα απαντήσω στη λογική της @snoopy, που ως είδα σας ήταν πειστικη. Άλλωστε, το τι αφορά ή όχι τον εκάστοτε Κ και σε ποια και πόσα παρεμβαίνει στο βίο της σκλαβας, παραλλασσουν δραματικά κατά περίπτωση.
    Αυτό που λέω ωστόσο, είναι πως μια μεταβολή στο αξιακο/αξιολογικό σύστημα επηρεάζει όλο το βίο καθώς επηρεάζει κάθε κρίση και κάθε σκέψη. Φανταστειτε για παράδειγμα έναν άθεο που ασπάζεται τον ορθόδοξο ιουδαϊσμό. Αυτό από μόνο του δεν αρκεί για να μεταβάλλει λίγο έως πολύ, σχεδόν κάθε έκφανση του βιου του;
     
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Συμφωνώ απολύτως... Όμως άλλο ειναι η μεταβολή της έκφανσης του βίου και άλλο ανυπαρξία βίου (εκτός σχέσης)
     
  9. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Είμαι βεβαιος ότι γνωρίζετε πολύ καλά αυτό στο οποίο αναφέρεστε αγαπητέ.
    Προσωπικά, δεν το έχω επιχειρησει, ακριβώς λόγω των επιφυλάξεων που εξέφρασα, αλλά και της προσωπικής μου απέχθειας στο micromanagement. Κατανοώ, τώρα που κάνατε τη σύνδεσή, σε τι αναφέρεστε λέγοντας "απαγόρευση κρίσης". Ομολογώ δεν πήγε καν το μυαλό μου σε αυτή την πρακτική, την έχω προφανώς αποταξει πλήρως από την παλέτα των επιλογών μου! Αλλά ναι, μπορεί να γίνει.
     
  10. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Συμφωνώ στο ότι δεν θα έπρεπε. Μπορεί όχι συχνά, συμβαίνει όμως  
    Και οι Κ κάνουν τα λάθη τους. Δεν κρστάνε το άγιο δισκοπότηρο.
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι , ίσως χαζό τόσες σελίδες μετά αλλά διαβαζοντας συνεχώς περί κατάργησης κρίσης δεν μου είναι αρκετά ξεκάθαρο εάν αναφέρεστε σε κατάργηση κρίσης στα πάντα ή σε κατάργηση κρίσης απέναντι στον Κ και τις πράξεις του.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Το δεύτερο αλλά αν δεν ληφθούν μέτρα επηρεάζει και το πρώτο, όπως ανέφερε ο @Libertine SD
    εναπόκειται στις επιθυμίες του Μ