Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bitch: επίθεση, άμυνα ή κάτι άλλο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 14 Αυγούστου 2008.

  1. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Δηλαδή πρέπει να το λέμε κομψά. Εγώ πχ βλέποντας κάποιον να επιμένει ότι το σωστό είναι "τη επιστροφεί" θα του έλεγα "σάλτα και άνοιξε καμιά Γραμματική να ξεστραβωθείς". Εσύ πώς θα το έλεγες κομψά;
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Θα ήταν καλό να το λες χωρίς προσβολές και ειρωνίες, κατά τη γνώμη μου. Αν αυτό ονομάζεται "κομψά", so be it.
    Εγώ θα εξέθετα παραδείγματα, links κτλ έτσι ώστε να δείξω στον άλλο ότι κάνει λάθος. Με το να τον ειρωνεύομαι και να τον προσβάλλω, απλά δίνεις στον εαυτό σου μια ψευδαίσθηση ανωτερότητας. Πιστεύω ότι είναι λάθος/άσχημη τακτική να υποβιβάζεις τον άλλο προσπαθώντας έτσι να (αντ)αποδείξεις τις απόψεις που εκθέτει, θεωρώντας τον ευατό σου ανώτερο κάνοντάς το.

    Τελευταίο ποστ μου επί του θέματος. Αν θες, το συζητάμε περαιτέρω μέσω ΠΜ ή σε κάποιο άλλο νήμα.  

    Y.Γ. Σου διέφυγε αυτό πιστεύω...

     
  3. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Κατάλαβα τι εννοείς, Emma. Μία τελευταία ερώτηση. Αν κάποια είναι π.χ. χοντρή, πώς της το λέμε κομψά; Εγώ συνήθως λέω "Μα πώς λέπτυνες έτσι;" Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα ακουστεί ειρωνικό;
     
  4. Emma

    Emma Contributor

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Αν κάποια είναι χοντρή, σίγουρα της το λέει ο καθρέφτης της ή/και η ζυγαριά. Δεν χρειάζεται να της το πεις εσύ. Ατυχές το παράδειγμα λοιπόν.
    Αν θες απάντηση επ' αυτού όμως, εγώ θα το έθετα κάπως έτσι (αν έπρεπε ντε και καλά να το σχολιάσω, που δεν νομίζω) : "Χμμ... κάτι άλλαξε πάνω σου... Άλλαξες χτένισμα;"  
    Δεν συγκρίνεται καν όμως το "Μα πώς λέπτυνες έτσι;" με όλα αυτά που έσυρες εσύ στην Syrah, έτσι δεν είναι;  

    Για να στο θέσω αλλιώς: Αν έβλεπα εσένα και ήθελα να σχολιάσω το γεγονός ότι είσαι gay, δεν θα έλεγα "είσαι πουστάρα;/οι gay είναι λάθος της φύσης/πωπω τι αδερφάρα είσαι εσύ" κτλ αλλά κάτι του στυλ "Ποιά η γνώμη σου για τα ομόφυλα ζευγάρια;".
    Καταλαβαίνεις την διαφορά πιστεύω.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008
  5. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Το "Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!" πάει;
     
  6. Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Αν μιλάμε για σένα… ναι σου πάει πολύ
    Ειδικά μετά και από τα επιτυχημένα γεννητούρια της Χαβαι
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Καλύτερα να το συζητήσουμε στο νήμα περί Bitching -> https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=12599 (ας μεταφέρει κάποιος mod όλα αυτά τα ποστς εκεί please).

    Όταν άρχισα εκείνο το νήμα, και αναφέρθηκα σε άντρες bitches, είχα στο μυαλό μου ότι η πλειοψηφία τους είναι gay (εμπειρικά). Γιατί συμβαίνει αυτό; Τί εξήγηση δίνεις εσύ;
     
  8. Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Να και το «γάντι» που λέγαμε  
     
  9. muscle4master

    muscle4master Regular Member

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Σας θέλω αμφοτέρους στις ΜΚΟ μου!
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    1 με ξενερώνουν ,γιατί αυτή η συμπεριφορά με καυλώνει μόλις βλέπω την αληθινή ταυτότητα είναι σαν να μου βάζουν κρύο νερό στο καυλωμένο πέος μου...

    2 κάποιοι λέγανε ότι η καλλίτερη άμυνα είναι η επίθεση... απλά κάποιοι το παρακάνουν όπως κάτι τυπάδες που δεν τους φτάνει το δάχτυλο στο κόλο θέλουν και δονητή ...  
     
  11. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Ομοφυλοφιλία Vol1: Σύγχυση αναφορικά με την ερωτική ταυτότητα ή ελιτισμός;

    Ισως επειδη οι gay ειδικοτερα στην Ελλαδα εχουνε τεραστιο κομπλεξ με αυτο που ειναι,στην πλειοψηφια τους,για αυτο και αναγκαζονται να κρυβονται,να παντρευονται και να φορουν την μασκα ενος οικογενειαρχη,να απομονωνονται απο τον περιγυρο τους και ακριβως επειδη νιωθουν μειονεκτικα,χωρις να υπαρχει λογος φυσικα, αυτο τους βγαινει σε κακία ή "bitching" οπως θελετε πεστε το.Ειναι φυσιολογικο οταν επιλεγουν να δηλητηριαζονται μην ακολουθωντας τις επιλογες που εχουν κανει για τις σεξουαλικες τους προτιμησεις.

    Υ.Γ. Μιλαω για μια ομαδα gay ανδρων και οχι για το συνολο τους
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Emma εκτός από τα προφανή που ανέφερες, με τα οποία συμφωνώ θα ήθελα να διατυπώσω και τρεις ακόμη σκέψεις / πιθανά ενδεχόμενα που αιτιολογούν μία τέτοια συμπεριφορά.

    1. Γκρίνια
    Χωρίς απαραίτητα το υποκείμενο να επιθυμεί συνειδητά ή ασυνείδητα να εξαλείψει τα όποια σημεία στα οποία (θεωρεί πως) μειονεκτεί έναντι των άλλων (είτε προσπαθώντας να αναδυθεί με κραυγαλέες κινήσεις, είτε προσπαθώντας να μειώσει τους έτερους), είναι πιθανό να παρουσιάζει διαρκώς επιθετικότητα επειδή κάτι εντός του είναι ενοχλητικό και είτε δεν έχει αποσαφηνίσει τί ακριβώς είναι, είτε δεν μπορεί να το διαχειριστεί και το άγχος της μη διαχείρισης εκφράζεται ως επιθετικότητα εντός σχέσεων και διαδικασιών στις οποίες δεν αφορά. Κοινώς γκρινιάζει. Έχοντας συναναστραφεί μακροχρόνια μαζοχιστές που δεν πραγματεύτηκαν ποτέ εντός τους το μαζοχισμό τους (δεν τον αναγνώρισαν ή δεν τον αποδέχτηκαν ποτέ) μπορώ να διαβεβαιώσω ότι η σφοδρότητα των επιθέσεών τους είναι εντυπωσιακή.

    2. Παρανόηση αναφορικά με το τί συνιστά κυριαρχικότητα
    Έχοντας το υποκείμενο κατά νου σκηνές ταπείνωσης, συμπλέκει την έκφραση κυριαρχικότητας με την αγένεια. Η απόδοση χαρακτηρισμών όπως "ηλίθιε", "ζώο", "σκουλήκι" σε υποτακτικούς, αλλά και εν γένει η χρήση φρασεολογίου και ύφους κάθε άλλο παρά κόσμιου -ατοπήματα στα οποία ατυχώς πιπτούν ως επί το πλείστον κυρίες- είναι μάλλον αποτελέσματα αυτής της παρανόησης. Και την αποδίδω σε σύγχυση αναφορικά με τις σκηνές ταπείνωσης γιατί ασφαλώς έχει νόημα σε ένα session, να υποστεί ένας υποτακτικός άνθρωπος λεκτικές συν τοις άλλοις επιθέσεις, και πρσβολές (αν και δεν βλέπω ποια ευαίσθητη χορδή υποτακτικού μπορεί να αγγίξει ο χαρακτηρισμός "σκύλε" ή "μαλ*κα" - προφανώς υπάρχει και σύγχυση αναφορικά με τις έννοιες "εξαντλώ τα νεύρα ενός" και "τον προσβάλλω - επιτίθεμαι σε σημεία του που είναι, ή ο ίδιος θεωρεί πως είναι, αδύναμα") εφόσον η ψυχοσύνθεσή του τού επιτρέπει να τις μετασχηματίσει εν τέλει σε απόλαυση, πλην όμως δεν έχει νόημα να τις υφίσταται εκτός συνεδριών σε ένα ευρύτερο φάσμα επικοινωνίας είτε με τον κύριό του, είτε με άλλους. Αν λοιπόν διακόψω -εκτός session- τον υποτακτικό μου ενώ μιλά, λέγοντάς του "σκάσε ζώο" προφανώς δυσκολεύομαι να διακρίνω τους κακούς τρόπους από την έκφραση κυριαρχικότητας - και προφανώς αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα κοινωνικοποίησης.

    3. Έλλειψη παιδείας
    Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν θεωρεί τον εαυτό του ευγενή. Όλοι όσοι φέρονται αγενώς τεκμηριώνουν εντός τους την ορθότητα της κακής τους συμπεριφοράς επικαλούμενοι αγανάκτηση (πάντα η αιτιολόγησή τους περιέχει το "αλλά"). Έχω διαβάσει, νομίζω από χρήστρια εντός του forum, την γεμάτη υπερηφάνεια διατύπωση πως δύναται να υιοθετήσει και φρασεολόγιο λιμενεργάτη, προφανώς υπονοώντας ότι αυτή η γλώσσα ενδείκνυται για περισσότερο αυθόρμητες και ειλικρινείς δηλώσεις, σε σύγκριση με την "ξύλινη" γλώσσα των ανθρώπων που, για να διατηρούν την αυτοκυριαρχία τους κάθε στιγμή, δεν μπορεί παρά να είναι κίβδηλοι και καταχθόνιοι. Κανείς αγενής δεν μπορεί να αναγνωρίσει εντός του την έλλειψη προσόντων, τα οποία θα του επέτρεπαν να είναι πάντα ευγενής, τουναντίον προσπαθεί να αποδώσει σε αρετές του (λ.χ. αυθορμητισμός) την μη κόσμια συμπεριφορά. Και όλα αυτά γιατί δεν ασχολήθηκε ποτέ επισταμένως με το εντός του καταλήγωντας ακυβέρνητο καράβι.
     
    Last edited: 5 Σεπτεμβρίου 2008