Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Brat στο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 27 Φεβρουαρίου 2015.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @seduced mind : σε μια δημοκρατία, ποιόν εκφράζει ο νομοθέτης αν όχι την κοινωνία; Αν όντως όπως ισχυρίζεστε κάνω λάθος ποιος ο ρόλος των νόμων στην περίπτωση που εξετάζουμε; Ελπίζω ειλικρινά πως η απάντησή σας δεν θα είναι "να υποστηρίξουν τους έχοντες και κατέχοντες". Οι κοινωνία, με την έννοια της "λαϊκής μάζας" αρέσκεται και στα λαϊκά δικαστήρια και στον δια λιθοβολισμού θάνατο των μοιχών. Συμφωνείτε με αυτές τις πρακτικές;

    Κρίνω το παράδειγμα που αναφέρετε ως ατυχές τη στιγμή που οι εκφέροντες την άποψη προφανώς δεν αποτελούν την πλειοψηφία, ούτε κανείς ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @AliceInChains08 :

    Γνωρίζω την προέλευση και την χρήση του εν λόγω πληθυντικού, θα με ενδιέφερε, αν οι απόψεις σας διαφέρουν από του κ. Ζουράρη, να μάθω (κατ 'ιδίαν ή σε άλλο νήμα, αν κρίνετε πως είναι γενικού ενδιαφέροντος) γιατί τον θεωρείτε συντακτικό λάθος, δεδομένης της de facto αποδοχής του στην ελληνική σύνταξη.
     
  3. seduced mind

    seduced mind Guest

    Όχι δεν θα αναφερθώ στους έχοντες και κατέχοντες. Θα κάνω κάτι πιο απλό. Έχω την εντύπωση πως απευθύνομαι σε νομικό οπότε θα σας προτρέψω να διαβάσετε το άρθρο 11 του 4274/14 και μετά να μπείτε στο κόπο και να διαβάσετε και τον νόμο 3459/2006 και αναρωτηθείτε αν ο νομοθέτης εκφράζει τη κοινωνία και πείτε μας την άποψη σας μετά, την εκφράζει τη κοινωνία ή όχι; Επιπροσθέτως για να αναδείξω την ημιμάθεια του νομοθέτη και την αδιαφορία του προς τη κοινωνία θα σας ενημερώσω πως υπάρχει νόμος ο οποίος ορίζει ρητά τη ποινή κάθειρξης 2 ετών δίχως εξαγορά και αναστολή κάτι που φυσικά δεν υφίσταται αφού προσκρούει στο άρθρο 82 του ΠΚ. Δεν είμαι δικηγόρος αλλά λόγω της φύσεως της εργασίας μου καλούμαι να γνωρίζω τον νόμο που αναφέρομαι αλλά και να μάθω και το άρθρο 82 του ΠΚ.

    Κατά τα άλλα χαίρομαι που κατανόησα λάθος και χρησιμοποίησα ατυχές παράδειγμα και μου το υποδείξατε γιατί ένιωθα κάπως άβολα....
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @seduced mind : θα διαβάσω τα άρθρα και θα επανέλθω, πιθανόν κατ' ιδίαν καθώς δεν αφορά το νήμα, υποθέτω όμως πως γνωρίζετε πως η απάντηση σε ερώτηση με ερώτηση αποτελεί υπεκφυγή. Οι ερωτήσεις που σας έθεσα είναι φιλοσοφικού και ηθικού (με την έννοια του ήθους όχι της καθεστηκυίας ηθικής) χαρακτήρα, όχι νομικού.

    p.s Μηχανικός, νομομαθής μόνο εξ ανάγκης και ενδιαφέροντος.
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2015
  5. seduced mind

    seduced mind Guest

    Αποφυλακίζει όλους τους εμπόρους ναρκωτικών το άρθρο 11 αν έχουν εκτίσει τα 3/5 της ποινής τους και η ποινή είναι πάνω από 10 έτη
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @seduced mind : o 3459/2006 αφορά τον προσδιορισμό του τι συνιστά ναρκωτική ουσία καθώς και νόμιμη ή παράνομη χρήση ή διακίνηση, ο δε 4274/2014 (ρυθμίσεις και όχι νόμος) δεν αναφέρει πουθενά αυτό που αναφέρετε με την απολυτότητα που το αναφέρετε.

    Εν αναμονή των απαντήσεων στις ερωτήσεις που σας έθεσα, με όποιο τρόπο επιλέξετε, εκτός νήματος
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    I blame my mom 101% for making me the brat I am today, I'm a real life spoiled brat.
    Shout out to my ''daddy'' . . .




     
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πονηρά σουμπίδια/εξυπνάδα = Βrat!
     
    Last edited by a moderator: 1 Μαρτίου 2015
  9. brenda

    brenda FU very much

    Αγαπητέ, εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό το κομμάτι που συνδυάζει την τσουλοσύνη με την εκατέρωθεν καύλα! Προτείνω επίσης την καθιέρωση του τσουλόμετρου για να προσδιορίζεται η εκάστοτε τσουλοσύνη με ταχύτητα και σαφήνεια! Αντί να ψαχνόμαστε όλοι στο ερώτημα "πόσο τσουλάκι είσαι/είμαι?", θα κάνουμε χρήση του τσουλόμετρου...
    Υπεργαμάτο!  
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αγαπητέ...αφοριστικό τελείως, το brat είναι into Bdsm είτε αρέσει είτε δεν αρέσει. Κατά τ' άλλα no comments.
     
    Last edited by a moderator: 1 Μαρτίου 2015
  11. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    θέλω να πω σ' όλες τις brat σ αυτό το φόρουμ (για να μην πω σ' όλο τον κόσμο...)
    ενωθείτε. ! θα τους φάμε λάχανο.
    αυτά.  

    και λίγη τσιλ μουσική μιας και νυχτώνει...

     
  12. Θα διαφωνήσω με αυτό - αν και καταλαβαίνω ότι το γράφεις με ανάλαφρη διάθεση.
    Πιστεύω στην συνύπαρξη των ατόμων σε ένα χώρο (forum) ακόμα και με διαφορετικές αντιλήψεις / μορφωτικό επίπεδο κλπ.

    Σημείωση: o @ΜasterJp δε είναι ένας από τους συνομιλητές (με μορφωτικό επίπεδο μεγάλο - πράγμα που γίνεται άμεσα εμφανές) που, ακόμα κι αν διαφωνήσει κανείς μαζί του, δείχνει να μην "κακιώνει" σε αντίθεση με άλλους συνομιλητές που έχουμε δει κατά καιρούς - ένα καλό παράδειγμα ήταν ένα post σχετικά με τον Βολταίρο (νομίζω στο παρών νήμα) και ο ντόμπρος τρόπος που αντέδρασε - μια κινέζικη παροιμία, νομίζω, λέει να δίνεις σημασία στα (φαινομενικά) λιγότερο σημαντικά πράγματα (εγώ πολλές φορές το κάνω με διάφορα post που παρατηρώ).
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2015