Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Build it!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 3 Νοεμβρίου 2006.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Build it!

    Αλλος ενας αληλοσπαραγμος και σε αυτο το θεμα ? 
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Build it!

    Αλληλοσπαραγμός δε λες τίπατα Reppi.... Τελικά μόνο στους 4 τοίχους δε βγάζουμε γλωσσίτσα  
     
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ας πω λοιπον και εγω την γνωμη μου.Χαιρομαι που ο φιλτατος Incomplete μου εδωσε το βημα να μιλησω.Εγω απλα θα κανω καποιες παρατηρησεις.Λοιπον ξεκιναμε:Παρατηρηση πρωτη,θα ηθελα και αυτο απευθηνετε στα Personal Experience οι γραφοντες να χρησημοποιουν ποιο ευπρεπεις λεξεις ως προς τον προσδιορισμο καποιων σημειων(οποιος εχει απορια ποιων σε επομενο ποστ)επισης εχω την αμυδρη εντυπωση πως καποιες ειναι μυθοπλασιες βεβαια δεν αφαιρω το δικαιωμα σε κανεναν να γραφει οτι θελει δεν ειναι δουλεια μου αλλοστε.Παρατηρηση δευτερη και αυτη αφορα Εμας.Εχω διαπιστωση οτι πολλοι απο Εμας οταν καποιος κανει καποια παρατηρηση,σχολιο πει τελος παντων μια αλλη αποψη σε καποιο θεμα που καποιος απο Εμας ανοιξε η απαντηση που περνει απο Αυτον/Αυτη ειναι σαν να μιλαει στον υποτακτικο του,οποτε ας μην ειμαστε τοοοοσο επιθετικοι(παραδειγματα και ονοματα που το κανουν εχω αλλα ειναι κατα προσωπικη εκτιμηση και επισης δεν θα ηθελα να προκαλεσω αλληλοσπαραγμους  )
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Build it!

    Φίλε μου Δία..Τελευταία φαίνεται είναι της μόδας να ρίχνουμε φυτιλιές και μετά να είμαστε υπεράνω..Και σε άλλο θέμα το ίδιο συμβαίνει..Μπορεί κάποιος να γίνει πιο σαφής.Χωρίς να σημαίνει πως πρέπει να αρχίζει να κατονομάζει,αλλά σε αυτόν που τον ενοχλεί το οτιδήποτε,να του το αναφέρει προσωπικά εύσχημα και άμεσα..

    Άμα αρχίσουμε τα "παίζει αυτό και εκείνο" θα αναλωθούμε στη σπόντα..
    Ψιλοκακό μου φαίνεται...
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Build it!

    Kαλυτερα "ψιλικοκο" θα ελεγα και αυτο στο ασχετο.
    Μερικοι λειτουργουν απλα σαν το Τριτο μας ματι.
    Γι αυτο κι εγω τους συνδεω με το τριτο μου χερι!
    Sorry στον Δια αλλα μιλα η Αφροδιτη που ειναι στο ζωδιο Μου και εχει τα κεφια της!
     
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητε Incoplete δεν ειχα προθεση οπως και ειπα να γινει το ποστ μου μηλο της εριδος με κανενα απλα εξεφρασα καποιες προσωπικες μου αποψεις χωρις ιχνος κακιας και φυσικα σποντας,χρησιμη η συμβουλη σου και την αποθηκευω για επομενα ποστ μου.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Build it!

    Τέρμα το γλέντι.

    Έχουμε και λέμε.Λέμε τώρααααααααααα έτσι;;;;;;

    Λοιπόοοοοοοοοοοοοοοοοοόν....

    Γίνεται το δόλιο το camping(γιατί κάτι τέτοιο θα προέκυπται τελικά..).Μαζεύονται (ποιοι  να ρυθμίσουν κανόνες και νόμους.Οι Αφέντ(ρ)ες δε θα πάνε λογικά;Και βγάζουν γλωσσίτσα κάποιοι σκλάβοι-ες και λένε "είμαστε και εμείς εδώ!","μισό να φέρουμε σκαμπό","εεεεεεεεεμ τι μας περνάτε;;;;"

    Θρύνος και οδύνη..Αν ήμουν σκλάβος θα ήμουν περήφανος που ο Αφέντης μου ,σίγουρα θα με προστάτευε εκείνην την ώρα..

    Αν ήμουν σκλάβος θα έκανα γνωστές έμμεσα ή άμεσα τις όποιες επιθυμίες μου..

    Αν ήμουν σκλάβος δε θα μπορούσα να σταθώ στο ίδιο τραπέζι με Κυρίαρχους και σταθώ απέναντι τους εκφέροντας δυναμικά την άποψη μου..Δεν είναι οργάνωση πάρτυ..

    Και τέλος ,αν ήμουν σκλάβος ,δε θα δεχόμουν να υπηρετήσω σε κανόνα που θέσπισε άλλος σκλάβος..

    Κοινώς;
    Ένα πείραμα έκανα και δικαιώθηκα πανηγυρικά!

    Την καλησπέρα μου και καλή χρονιά...Να κόψουμε και πίτα...
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Άκου καλό μου Κοπέλι...
    Καλή η θεωρία, δεν λέω... αλλά αυτό που παρουσίασες ως πιθανό δημιούργημα είναι ανέφικτο. Η σύσταση των κανόνων και κανονισμών μιας κοινωνίας, όπως και η οργάνωση της δομής της, είναι θέμα συλλογικό. Ο τρόπος συμπεριφοράς και οι (όποιες) ελευθερίες έχουν δοθεί σε μια σκλάβα εναπόκεινται στην κρίση του Αφέντη της. Μοιραία, δεν μπορούν οι κανόνες που θεσπίζω εγώ να συμβαδίζουν με τις δυνατότητες της σκλάβας Κάποιου άλλου και ο Ίδιος θα κλιθεί να προστατέψει την ιδιοκτησία του. Αντίστοιχα, οι δικοί μου νόμοι μπορεί να αντιτάσσονται στις επιθυμίες Άλλων Κυρίαρχων, οπότε τι; Θα “υποταχθούν” στο δικό μου θέλημα; Αμφιβάλλω… Συνεπώς, μόνο εντός μιας σχέσης δύο ή περισσοτέρων που υπηρετείται το θέλημά του Ενός μπορεί να σταθεί ένα πλαίσιο κανόνων.

    Δέχομαι όμως το εξής: οι κανόνες θεσπίζονται από τον Κυρίαρχο και μόνο. Σίγουρα, εκτός των νόμων που αντιπροσωπεύουν τις επιθυμίες του, εφαρμόζει κανονισμούς προστασίας της ιδιοκτησίας Του ως δικλείδες ασφαλείας. Δεν υπάρχει θέση “νομοθέτη” για μια σκλάβα. Ούτε (μια συνειδητοποιημένη σκλάβα) θα επιθυμούσε κάτι τέτοιο, καθώς δεν την αντιπροσωπεύει αυτή η θέση. Άλλος παίρνει τις αποφάσεις για εκείνη και χαίρεται γι’ αυτό. Γιατί να αυτοαναιρείται;
     
    Last edited: 10 Νοεμβρίου 2006
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Build it!

    Νομίζω το "έμμεσα" λέει πολλά φίλε μου ..πιο πολλά απ ΄όσα εκ πρώτης όψεως διαφαίνονται  
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Στάση ζωής μου είναι, να μη κτίζω τοίχους γύρω μου.
    Όπου τους συναντώ μπροστά Μου προσπαθώ αντίθετα να τους γκρεμίζω.

    Δεν μου αρέσουν οι κλειστές κοινωνίες.
    Δεν με εκφράζουν μόνο αυτές.
    Την ζωή την συνθέτουν πολλές μικρές "κοινωνίες"
    Δεν με χωράνε. Δεν μου πάνε.

    Λατρεύω την ελευθερία και μόνο όταν είμαι ελεύθερη νοιώθω δυνατή και έτσι διαπρέπω.
    Δεν θέλω να ξεχωρίζω ανάμεσα σε ομοίους Μου.
    Δεν είμαι αθλητής που πάω να κερδίσω τρόπαια.
    Δεν ανταγωνίζομαι κανένα.
    Θέλω να "επιβάλλομαι" και να είμαι Αυτή που είμαι στην ζωή μου και όσα την περιβάλουν .
    Δεν αντέχω και δεν ανέχομαι αυτό που Είμαι (ότι και να σημαίνει αυτό) να αφορά και να ενδιαφέρει, μόνο ανθρώπους που ανήκουν σε μια κλειστή κοινωνία, που με εκφράζει δε, αλλά δεν θα ήθελα αυτή να λειτουργεί σαν δεσμώτης μέσα σε μια φυλακή, που εγώ η ίδια θα έχω βοηθήσει στην δημιουργία της.

    Σ/ας ευχαριστώ που με καταλαβαίνεται!
     
  11. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Build it!

    «Τα μέλη του forum δημιουργούμε μια δική μας κλειστή κοινωνία.

    Ποιοι κανόνες και ποιοι νόμοι πιστεύετε και θέλετε να τη διέπουν;»

    Δεν ξέρω αν θεωρείται το θέμα λήξαν , εγώ τώρα το είδα και θα ήθελα να κάνω 1-2 σχόλια για τους νόμους που εγώ διέκρινα ότι ήδη υπάρχουν.

    Κάθε κλειστή κοινωνία δίνει «θέσεις» και «αξιώματα» σε μέλη της και από τα μέλη της, άτυπα και άγραφα, δημιουργεί την δική της μικρή άτυπη ιεραρχία.
    Κάθε κλειστή κοινωνία έχει από την φύση της μια φοβία σε κάθε τι νέο και άγνωστο που θα μπορούσε όπως πιστεύει να ταράξει τις ήδη υπάρχουσες άγραφες ισορροπίες της.
    Έτσι κάθε καινούργιο μέλος στην παρούσα κλειστή κοινωνία υφίσταται μια πίεση (ειρωνεία, επιθετικότητα, αμφισβήτηση) από τους άγραφα κατέχοντες ώστε οι νέοι να ταξινομηθούν και να μπουν σε μια βολική γι αυτούς θέση J, ήσυχα όμορφα και χωρίς αλλαγές.
    Δεν αναφέρομαι σαφώς στους νόμιμα έχοντες το χώρο αυτό των οποίων η προσπάθεια είναι πολύ σημαντική.
    Τα παραπάνω έχουν ως αποτέλεσμα πολλά νέα μέλη να απαξιώνουν τελικά την κλειστή αυτή κοινωνία, γιατί ποιος θα ασχοληθεί να αποδείξει τι και γιατί και σε ποιον, έχουμε μια πραγματική ζωή και εκεί θα δώσουμε αν και όποτε χρειαστεί τις όποιες «κοντρίτσες» κρίνει ο καθένας σημαντικές για να συμμετάσχει.
    Έτσι λοιπόν δημιουργούνται τα λιμνάζοντα νερά που αναφέρει κάπου και ο με θετική αλλαγή στον τρόπο γραφής του Περρις.

    Πολύ καλημέρα σας J


     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάθε κλειστή κοινωνία πεθαίνει γιατί δεν μπορεί να τρέφεται για πολύ καιρό μέσα από το οικοσύστημα της .

    Όποιο μέλος συνειδητοποιεί αυτό τον κίνδυνο παλεύει να ξεφύγει , μήπως τυχόν και παρασυρθεί και αυτός μαζί με την καταρρέουσα κοινωνία .

    Ο σκοπός δεν είναι η δημιουργία μίας κλειστής κοινωνίας , ούτε κάστας , ούτε συνωμοτικής ομάδας . Ούτε να χτίσουμε ένα όμορφο περιβάλλον , στο οποίο ο καθένας θα δραπετεύει από την ζωή του . Είναι η βάση , το ζητούμενο . Η βάση που χτίζεται πάνω στο απόσταγμα των απόψεων .

    Κανόνες ; Όσοι επιβιώσουν . Σίγουρα πολλοί θα προσπαθήσουν , όπως και προσπάθησαν να επιβάλλουν τους κανόνες τους και με τον καιρό μένουν κάποιοι . Οι πιο χρήσιμοι στο ρεύμα . Σε ποιο ρεύμα ; Έλα μου ντε...

    Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει , τι είναι αυτό που τραβάει τον πολύ κόσμο εδώ μέσα .
    Τι είναι αυτό που τους κρατάει ; Τι είναι αυτό που τους διώχνει μακριά , αλλά όχι τόσο , ώστε να μην μπορούν να ρίχνουν κλεφτές ματιές ;

    Θα τα ξαναπούμε , πολλές φορές στο μέλλον , όπως τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν .
    Είναι λογικό κιόλας , όταν προτιμούν κάποιοι να διαβάζουν το τι γράφετε σήμερα και όχι τι γράφθηκε χθες .

    Incomplete όμορφε δεν υπάρχει καμία μομφή προς εσένα .