Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

.com

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 1 Μαρτίου 2009.

?

Κατά μέσο όρο πόσες ώρες την ημέρα είσαι στο internet;

  1. λιγότερο από 1 ώρα

    2 vote(s)
    2,7%
  2. 1-2 ώρες

    6 vote(s)
    8,2%
  3. 2-3 ώρες

    10 vote(s)
    13,7%
  4. 3-4 ώρες

    8 vote(s)
    11,0%
  5. 4-5 ώρες

    10 vote(s)
    13,7%
  6. πάνω από 5 ώρες

    37 vote(s)
    50,7%
  1. Puma

    Puma Regular Member

    Πάνω από 5 ώρες! Κυρίως για δουλειά και εργασίες αλλά και... χάζεμα  
     
  2. ntina_crossdresser

    ntina_crossdresser Καλησπερουδια Σας

    Πλεον 1-2 ωρες μιας και δεν απαιτειται απο τη εργασια μου.
    Παλιοτερα πανω απο 10 αλλα 8 ηταν στην δουλεια
     
  3. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    Αυτό είναι το κλασσικό "Hit any key to continue"?
     
  4. Hahahahahaha!!!

    Είναι κι αυτή μια ερμηνεία....  
     
  5. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    @.com (Εθισμός των Εφήβων στο Διαδίκτυο)

    Είκοσι αγόρια (14-16ετων) με συμπτώματα εξάρτησης από το διαδίκτυο παρακολουθεί η επιστημονική ομάδα της Μονάδας Εφηβικής Υγείας της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο νοσοκομείο «Αγλαΐα Κυριακού». Εξειδικευμένες ομάδες με παιδοψυχολόγους και παιδοψυχίατρους εφαρμόζουν γνωσιακές συμπεριφορηκές θεραπείες και ψυχοθεραπεία.

    Τα συμπτώματα του εθισμού στο ιντερνέτ, μερικά από τα οποία εμφανίζουν τα παιδιά αυτά είναι, ανοχή (συνεχή παραμονή στο Διαδίκτυο που αυξάνεται καθημερινά),συμπτώματα συνδρόμου απόσυρσης (θλιμμένη συμπεριφορά, μειωμένη ανταπόκριση στα εξωτερικά ερεθίσματα, απώλεια ενδιαφέροντος)αδυναμία τήρησης προκαθορισμένου χρόνου παραμονής στο διαδίκτυο, έκπτωση της λειτουργικότητας τους, άγχος αίσθηση αποδιοργάνωσης εκτός διαδικτύου.

    Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι η σχολική αποτυχία, οι διαταραχές ύπνου, κατάθλιψη, μειωμένη αυτοεκτίμηση διαταραχή των διαπροσωπικών σχέσεων με τους φίλους και την οικογένεια, μοναξιά, μειωμένη φυσική δραστηριότητα, χαμηλή ποιότητα ζωής.

    Η έρευνα που πραγματοποιεί η Μ.Ε.Υ του Πανεπιστήμιου Αθηνών έδωσε σημαντικά στοιχεία όσο αφορά τον χρόνο που καταναλώνουν οι έφηβοι στο διαδίκτυο καθώς και με τι ασχολούνται όταν βρίσκονται εντός:

    * 53.4% χρησιμοποιούσαν το διαδίκτυο για χρονικό διάστημα > 1 έτος
    * 26% ανέφεραν καθημερινή χρήση και
    * 8% χρήση > 20 ώρες εβδομαδιαίως.
    * Τα αγόρια χρησιμοποιούσαν το διαδίκτυο σημαντικά περισσότερο από τα κορίτσια
    * Ποσοστά χρήσης διαδυκτιου. 55% χρησιμοποιούν το δίκτυο για παιχνιδια, 40% για τα e-mail, 37,5% για chat(χώροι συνάντησης), 10% για αγορές, 4% για ενημέρωση σε θέματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, 27% θεματα επιμόρφωσης, 26% για ενημέρωση-υπηρεσίες
    * Υπήρξε θετική συσχέτιση της χρήσης διαδικτύου και της διάσπασης προσοχής-υπερκινητικότητας, σύμφωνα με την κατάταξη στο SDQ.
    * 1% των παιδιών εμφανίζουν συμπτώματα εξάρτησης από το διαδίκτυο.
    * 18,2% (ένα στα πέντε 15χρονα παιδιά) παρουσίαζαν περιοδικά ή συχνά προβλήματα σχετικά με την κατάχρηση διαδικτύου (κατάσταση πριν το εθισμό)

    Τα ποσοστά της έρευνας είναι υψηλά και ανησυχητικά.

    Το φαινόμενο της εξάρτησης από το διαδίκτυο είναι συχνότερο στα αγόρια, σε μονογονεϊκές ή δυσλειτουργικές οικογένειες, σε παιδιά με καταθλιπτικό συναίσθημα ή υπερκινητικότητα.

    Η αύξηση της επίπτωσης του διαζυγίου, η μοναξιά, η απουσία επίβλεψης από τους γονείς συμβάλουν στην ανάπτυξη του φαινομένου.



    Πηγη:Εθισμός των εφήβων στο διαδίκτυο
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

  7. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: @.com

    Η δουλειά μου με αναγκάζει να είμαι online συνεχώς. Άσε που τους τελευταίους μήνες βαράω κάτι οχτάωρες συνομιλίες στο Σκάιπ.

    Δε χρησιμοποιώ το internet.

    ΕΙΜΑΙ το internet.
     
  8. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Απάντηση: @.com

    Άπειρες ώρες. Λόγω δουλειάς και συνομιλίας και κατεβάσματος και.... ΕΘΙΣΜΟΣ. Δεν έχω κάει ακόμα. Έτσι τουλάχιστον νομίζω. (Φεύγω θα κάψω το φαγητό.)
     
  9. engelsblood

    engelsblood Regular Member

    Απάντηση: @.com

    παλιότερα θα ψήφιζα την 6η επιλογή,πλέον το έχω μετριάσει κατά πολύ.όχι επίτηδες,απλά τυχαίνει.
     
  10. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: @.com

    Λόγω δουλειάς πάνω απο 5 ώρες αλλά το κάκο είναι οτι δεν βλέπω όλες αυτές της ώρες τα sites που γουστάρω.
     
  11. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: @.com

    Πριν 4 χρόνια περνούσα όλη μου τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, πρώτα στο γραφείο και μετά στο σπίτι. Ένα χρόνο μετά έκοψα τη σύνδεση στο σπίτι και άρχισα να βγαίνω έξω. Την επόμενη χρονιά ξανάκανα σύνδεση αλλά λειτουργούσα φυσιολογικά. Τώρα που δε δουλεύω, μπαίνω το πολύ για 3 ώρες καθημερινά. Και στο εξής που θα έχω πολύ διάβασμα, προβλέπω να ανοίγω τον υπολογιστή μια φορά στις 2 μέρες (ίσα ίσα να κάνω harvest τις σοδειές μου στο farmville)  
     
  12. MySelf

    MySelf Regular Member

    Απάντηση: @.com

    Internet is my dealer! Κι οπως ακουγοταν παλια, μετα το pop δεν εχει stop!