Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s σχέσεις και πληθυντικός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος snow_white, στις 5 Ιουνίου 2013.

  1. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Από την Ταλμουδική ερμηνεία των κανόνων της γραμματικής της Εβραϊκής γλώσσας : « Every world indicative of Dominion, though singular in meaning, is made plural in form”.
     
  2. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Εμένα μου αρέσει να μιλάω στον πληθυντικό και πιστεύω πως κάνει τον σκλάβο να κατανοει την θεση του και την ασυμμετρια της σχεσης
     
  3. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Ολα δεν τα εχω διαβασει απλα να πω οτι οχι ο πλυθηντικος δεν κραταει αποστασεις, συμφωνω με το οτι σου τα εμπνευει και δεν μπορω να φανταστω κατι διαφορετικο, προσωπικα για μενα μιλαω και ναι στην αρχη μου φαινοτανε και εμενα καπως αλλα το βρισκω απολυτα φυσιολογικο για την θεση Του.
     
  4. Sakhura

    Sakhura New Member

    Μιλάμε για ασύμμετρες σχέσεις πράγμα που σημαίνει εκ των προτέρων πως δεχόμαστε τη θέση του υποτακτικής/ού ή του σκλάβας/ου και της Κυρίας/ου ή Αφέντρας/η. Ο πληθυντικός είναι, για μένα, να τελετουργικό μέσα στη μέρα που σου θυμίζει, όση τρέλα και τρέξιμο ή πίεση και να έχεις, τη θέση σου και τη συμπεριφορά σου σύμφωνα με αυτή. Προσωπικά τα τελευταία 6 χρόνια μιλάω στον Αφέντη μου μόνο στο πληθυντικό και όταν είμαστε με φίλους ή την οικογένεια και αναγκαστικά του μιλάω στον ενικό, νιώθω απαίσια. Είναι σα να χαλάω την ομορφιά της ασυμμετρίας ανάμεσα μας... Άσε που κοκκινίζω και χαίρεται
     
  5. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Ένα ωραίο κόλπο που εφαρμόζω σε αντίστοιχες περιπτώσεις,
    είναι η αποφυγή του πληθυντικού και όχι η αντικατάσταση του
    με ενικό.

    Για παράδειγμα, έστω ότι το υ θέλει να ρωτήσει εάν ο Κ επιθυμεί
    νερό, κρασί κτλ. Τότε δεν ρωτάει "Θα θέλατε κάτι?" αλλά "Χρειαζόμαστε
    κάτι επιπλέον?", "Να φέρω κάτι όπως έρχομαι?" κτλ
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Ποιoς ο λόγος, να μην χρησιμοποιείται ο πληθυντικός, από τη στιγμή που υπάρχει στη σχέση, μπροστά σε άλλους; Iδίως μπροστά σε φίλους;
     
  7. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Μπορείς να υποθέσεις ποια είναι η απάντηση.
    Εγώ έχω μια πιο δύσκολη ερώτηση. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείται ο πληθυντικός, από την στιγμή που ΔΕΝ υπάρχει στη σχέση, μπροστά σε άλλους; Ιδίως, αν όχι μόνο, μπροστά σε άλλους BDSMers?
     
  8. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Για προστασία του υ. Εφόσον, βέβαια, μας ενδιαφέρει η αξία του.

    Εάν οι φίλοι έχουν το επίπεδο εκείνο όπου δεν θα στρεβλώσουν
    την πραγματικότητά της, τότε δεν υπάρχει θέμα.
     
  9. Discerning

    Discerning Contributor

    Μπορώ να υποθέσω, αλλά το βρίσκω τουλάχιστον υποκριτικό και ρηχό να συμβαίνει, ιδίως μπροστά σε φίλους. Εξάλλου όπως ήδη γράφτηκε, μια χαρά μπορεί να αποφευχθεί ο πληθυντικός, χωρίς τη χρήση ενικού.
    Καθόλου δύσκολη. Αν δεν υπάρχει στη σχέση, και χρησιμοποιείται για το θεαθήναι μπροστά σε άλλους !, είναι γελοιότητα (sic). Καμία σχέση με Κ/υ.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Εσείς έτσι κάνετε;
    Δηλαδή μεταξύ σας ενικός και μπροστά σε τρίτους (BDSMers), πληθυντικός;
    Γιατί;
     
  11. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Για άραγε να κάνει κάποιος ένα τέτοιο ποστ;

    Α)Θίχτηκε προσωπικά, γιατί ίσως νιώθει ότι η ανάρτηση μου αφορά αυτόν

    Β)Νιώθει μειονεκτικά απέναντι σε έναν άνθρωπο που δεν εχει δει ποτέ και προσπαθεί να τον μειώσει για να νιώσει αυτός ψηλότερος

    Γ)Χιούμορ

    Δ) Άλλο

    Ε)ΔΓ/ΔΑ

    Δεν νομίζω να είναι χιούμορ. Αν είναι, καλό είναι να το βελτιώσετε. Τουλάχιστον σε επίπεδο ενηλίκου.
    Να είστε καλά.
     
    Last edited: 28 Σεπτεμβρίου 2020
  12. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Δεν χρησιμοποιείς πληθυντικό μπροστά σε φίλους γιατι (δυστυχώς)δεν είναι όλοι σε θέση να αντιληφθούν την δυναμική μιας D/s σχέσης (οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι ειναι αυτο).Οποτε φέρνεις σε δύσκολη θέση και εσένα και την Κ σου και αυτούς.