Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 17 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

    Διαφωνώ, οι γατούλες έχουν ένα αλλόκοτο κρέας, σαν των κουνελιών αλλά πιο σκούρο, που έχει μια ιδέα από μυρωδιά ούρων. Μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν τρώγονται με τίποτα. Προφανώς αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο τις έχουμε μόνο για κατοικίδια - αν και κάποιες Περσίας θα έδιναν ωραίους γιακάδες, υποθέτω...

    Το ότι μπορείς να το κάνεις, είναι αρκετός λόγος;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

    Αρκετός  
     
  3. undertraining

    undertraining Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

    Οι αντιδράσεις αναφέρονται μονο σε κάποιες ιδιαίτερες αμυνες: Τις κοινωνικές . Αυτές οι αμυνες δημιουργούν αντιδράσεις. Οι προσωπικές άμυνες αντίθετα είναι άμυνες που ο slave θα ήθελε να δοκιμάσει να ζήσει χωρίς αυτές.
    Πιο πραγματικά:

    Είναι πολύ πιθανό να κάμψει ένας master όλες τις΄προσωπικές άμυνες ενός slave. Αυτό ικανοποιέι πολύ έναν πραγματικό slave. Η εξωτερίκευση όμως του γεγονότος αυτού προς τον στενό οικογενειακό και φιλικό κύκλο μπορέι και να δημιουργήσει αντιδράσεις. Και ο επιχειρούμενος κοινωνικός απομονωτισμός αποκλεισμός και εξεφτελισμός παρά το γεγονός ότι για κάποιους slave μπορεί να είνια πρόσκειρα ευχάριστος πιστέυω ότι στο τέλος θα δημιουργήσει δυναμικές αντιδράσεις. Αυτή είναι μία πρσωπική γνώμη βέβαια!!!
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

    Δεν μπορώ να γνωρίζω πως ερμήνευε τον όρο διαφάνεια ο εν λόγω Κ. Αλλά υποπτεύομαι πως μάλλον θα είχε κατά νου κάτι διαφορετικό.
    Όταν αναφέρομαι σε διαφάνεια δεν εννοώ ένα κατεβατό με την κάθε ιδέα που μπορεί να κατέβει σε κάποια, τις 300 εναλλαγές απόψεων που μπορεί να έχει στη διάθεση σε μια μέρα , παράπονα ή αιχμές και την όποια έμμεση προσπάθεια πρόκλησης κάποιας σημασίας από την πλευρά Του κ.ο.κ.
    Αυτό δεν ξέρω καν πώς να το χαρακτηρίσω, αλλά δεν αφορά την διαφάνεια όπως εγώ την εννοώ και θα προσπαθήσω να επεξηγήσω πως την αντιλαμβάνομαι.

    Εγώ την διαφάνεια την αγάπησα μέσα από τον Ελύτη, μου γεννούσε δέος κάθε αναφορά του σ αυτήν.
    Στο "Ο μικρός ναυτίλος"
    Ή στην Αναφορά του στον Ανδρέα Εμπειρίκο που γράφει:
    Ή ακόμα όταν έγραφε για τον Νίκολας Κάλας:
    Για μένα η διαφάνεια δεν αφορά ούτε φορτώματα ούτε ξεφορτώματα.

    Το να κατορθώσω να έχω την ιδιότητα της διαφάνειας, της διαύγειας σε τέτοιο βαθμό ώστε να Μπορεί να Βλέπει διαμέσου μου, εάν κι εφόσον αλλά και όταν το Επιθυμεί, δεν σημαίνει πως Του φορτώνω ότι έχω και δεν έχω κάθε δυνατή στιγμή!

    Διαφάνεια για μένα είναι η απουσία απ την πλευρά μου, μέσα ή έξω από μένα, οποιουδήποτε μυστικού, δολιότητας, κρυφής ατζέντας, παιγνιδιών εξουσίας, μεθοδεύσεις ή προσπάθειες χειραγώγησης, ή έστω την ανάγκη για κάποιο ψέμα κ.ο.κ.
    Να υπάρχει (αν επιθυμεί να την αξιοποιήσει ή όχι είναι δική Του απόφαση) δυνατότητα να διακρίνει αν επιθυμεί να «κοιτάξει» το μέσα, χωρίς εμπόδια από τοίχους, άμυνες, ντροπές, μυστικά κ.ο.κ.
    Να μπορώ να σταθώ μπροστά Του, χωρίς καμιά ανάγκη για το οποιοδήποτε ρούχο, να στέκομαι μπροστά του απόλυτα γυμνή, ανοιχτή κι ευάλωτη.
    Αυτό θεωρώ, αν κι εφόσον τεθεί ως ένας επιμέρους στόχος, αξιοθαύμαστο ακριβώς γιατί είναι τόσο δύσκολος έως σχεδόν… αδύνατος  

    Για να είμαι ειλικρινής και να μην ήθελα να Μπορεί να Βλέπει διαμέσου μου, όταν Εκείνος επιθυμεί να Κοιτάξει, δεν έχω κάποιο τρόπο να Τον σταματήσω.
    Αυτό με κανένα τρόπο δεν αφορά μια συνεχή προσπάθεια από την πλευρά μου να τον φορτώσω κάποιο άγχος του εαυτού μου – δεν έχω ιδιαίτερο άγχος με τον εαυτό μου πλέον.

    Μοιράζομαι τα σημαντικά μου, εάν κι εφόσον δεν έχω άλλες εντολές. (Γιατί υπήρξε περίοδος που έπρεπε να δίνω αναφορά κάθε μισή ώρα για το ποτήρι νερό που αναμενόταν να πιώ).

    Μοιράζομαι τα έντονα συναισθήματα που μου προκαλεί κάτι ή κάποιος, όταν δε, βιώνω κάτι τόσο έντονα, κάποιο θυμό, πόνο π.χ. που να δυσκολεύομαι να χειριστώ, συνήθως δεν χρειάζεται καν να το πω. Δεν ξέρω πως αλλά το Νιώθει, ακόμη κι όταν Βρίσκεται μακριά, είτε το εκφράσω με λόγια, είτε ικετεύσω είτε όχι για βοήθεια.
    Και ποτέ δεν με Παράτησε σε μια τέτοια στιγμή, ότι κι αν Περνούσε ο Ίδιος για να μην φορτωθεί τα δικά μου, ποτέ δεν μου Στέρησε την στήριξη Του και τον ευγνωμονώ γι αυτό με κάθε μου μόριο.

    Ίσως να μην θεωρεί φόρτωμα, το μοίρασμα μου.
    Ή ίσως επειδή είμαι τόσο δυνατή ώστε να μπορώ να διαχειριστώ τα πλείστα στη ζωή μου και μόνη μου, χωρίς να χρειάζομαι να Τον φορτώνω με ευθύνες που δεν Επιθυμεί ο Ίδιος να πάρει. Και το λέω αυτό γιατί κάποιες φορές μπορεί να Επιθυμεί να πάρει την ευθύνη για πράγματα που πανεύκολα θα μπορούσα να κάνω και μόνη μου, π.χ. όπως ανάφερα πιο πάνω, πόσο νερό να πιώ ή πόσες φορές να πάω τουαλέτα ή να Απαιτεί καθημερινή αναφορά κάθε πράξης ή σκέψης μου.

    Για μένα η ικανότητα διαφάνειας –όπως την εννοώ- δεν είναι συνώνυμο με την αδυναμία αλλά με την μεγαλύτερη δυνατή δύναμη που μπορεί να επιδείξει κάποιος.
    Το να μπορώ να αφήνομαι τόσο ευάλωτη μπροστά Του, επίσης αφορά δύναμη και κότσια και θάρρος. Γιατί θα μπορούσα και να μην το κάνω ευκολότερα από το να το κάνω, θα μπορούσα να σηκώσω τις ίδιες άμυνες που έχω στημένες όταν δεν στέκομαι μπροστά Του. Αλλά βρίσκω τη δύναμη να εναντιωθώ στο ίδιο το ένστικτο αυτοσυντήρησης μου και να κατεβάσω κάθε τοίχο, κάθε άμυνα, κάθε μάσκα. Επειδή Τον αγαπώ και Τον θαυμάζω αλλά πέρα απ΄ αυτά επειδή Τον εμπιστεύομαι.
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Κατανοητά όλα αυτά. Και πολύ σωστά.

    Μιλούσα για πράγματα που μας πονούνε, προσωπικά τον καθένα μας. Κάτι σαν πληγή. Αυτό που μας κάνει να ξυπνούμε καμιά φορά μέσα στη νύχτα. Αυτό είναι όλο.
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Don't ever take a fence down until you know why it was put up.

    [quote='lara[E-p]Δεν μπορώ να γνωρίζω πως ερμήνευε τον όρο διαφάνεια ο εν λόγω Κ. Αλλά υποπτεύομαι πως μάλλον θα είχε κατά νου κάτι διαφορετικό.[/quote]

    Νομίζω πως εφόσον δεν εμφανίστηκε να πει το κομμάτι του, μπορώ να υποθέσω ότι θέλω. Το "assuming is not allowed" ισχύει μόνο μέσα στην σχέση M/s του καθενός. Κι έτσι θα πάρω το θάρρος να υποθέσω ότι ο συγκεκριμένος - καλά να είναι όπου βρίσκεται - μιλούσε κυρίως για σχέσεις των οποίων τη λειτουργία γνώριζε ο ίδιος, εκ πείρας: D/s σχέσεις. Όχι M/s. Θεωρώ ότι η διαφορά ανάμεσα στα δύο είδη σχέσεων είναι αρκετά σημαντική, όπως φαίνεται και από το θέμα της διαφάνειας που συζητήσαμε εδώ πέρα. Όχι ότι το M/s είναι "καλύτερο" ή πιο "έντονο" από το D/s, αν και σε ένα άπειρο μάτι ίσως έτσι θα φαινόταν. Είναι απλά διαφορετικό, άλλη αίσθηση, άλλοι "κανόνες" λειτουργίας, άλλες απαιτήσεις, άλλες απολαύσεις, άλλες δυσκολίες.

    Σιγά σιγά συμπληρώνεται το παζλ (και) για μένα, βρίσκω τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου και αυτό είναι πολύ ανακουφιστικό, πραγματικά. Την απάντηση που έψαχνα περί διαφάνειας την βρήκα εδώ:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t22218/#post291181

    Επίσης την βρήκα εδώ (όπως και σε ολόκληρο το ποστ της Λάρας):

    [quote='lara[E-p]Να μπορώ να σταθώ μπροστά Του, χωρίς καμιά ανάγκη για το οποιοδήποτε ρούχο, να στέκομαι μπροστά του απόλυτα γυμνή, ανοιχτή κι ευάλωτη....

    Για μένα η ικανότητα διαφάνειας –όπως την εννοώ- δεν είναι συνώνυμο με την αδυναμία αλλά με την μεγαλύτερη δυνατή δύναμη που μπορεί να επιδείξει κάποιος.
    Το να μπορώ να αφήνομαι τόσο ευάλωτη μπροστά Του, επίσης αφορά δύναμη και κότσια και θάρρος. Γιατί θα μπορούσα και να μην το κάνω ευκολότερα από το να το κάνω, θα μπορούσα να σηκώσω τις ίδιες άμυνες που έχω στημένες όταν δεν στέκομαι μπροστά Του. Αλλά βρίσκω τη δύναμη να εναντιωθώ στο ίδιο το ένστικτο αυτοσυντήρησης μου και να κατεβάσω κάθε τοίχο, κάθε άμυνα, κάθε μάσκα. Επειδή Τον αγαπώ και Τον θαυμάζω αλλά πέρα απ΄ αυτά επειδή Τον εμπιστεύομαι.[/quote]