Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. whisperer

    whisperer Regular Member

    νομιζω πως η αντιληψη οτι οι γυναικες ειναι χειροτεροι οδηγοι εχει να κανει και με το οτι οι αντρες εχουν πιο ανεπτυγμενη την ικανοτητα του προσανατολισμου.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εγώ πάλι όντας ικανός να χαθώ και σε ευθεία κάνω την πάπια!
     
  3. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Πριν από κανένα τρίμηνο είχα ένα σοβαρό τροχαίο (ευτυχώς όλα καλά στο τέλος) και συζητούσα το θέμα με έναν γνωστό από την ασφαλιστική. Μου είπε ότι πράγματι στατιστικά οι γυναίκες παθαίνουν συχνότερα ατυχήματα αναλογικά με τον αριθμό των γυναικών που οδηγούν όμως είναι με μικρότερες υλικές ζημίες και πολύ λιγότερες σωματικές βλάβες. Αντίθετα οι άντρες εμπλέκονται αναλογικά με τον αριθμό των αντρών οδηγών σε λιγότερα ατυχήματα αλλά σοβαρότερα σε υλικές ζημίες και σωματικές βλάβες. Αυτό κυρίως γιατί τα ατυχήματα των αντρών γίνονται με μεγαλύτερες ταχύτητες.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το παθαίνω άτυχημα από το προκαλώ ατύχημα διαφέρουν.
     
  5. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Επειδη απο δικο μου σχολιο ξεκινησε αυτη η συζητηση και μια και μεταφερθηκε εδω, να πω μερικα πραγματα που ηθελα πριν αλλα δεν ηθελα να εκτροχιασω τοσο το νημα.
    Οσο κι αν οι αγαπητες @Gloriana Majestica και @katerina επιμενουν πως μπορουν να οδηγησουν με τα τακουνια τους με ασφαλεια, θα μου επιτρεψουν να διαφωνησω. Σε μια κατασταση αναγκης, θα δυσκολευτουν να αντιδρασουν οπως εαν φορουσαν ενα απλο ισιο παπουτσι.
    Δεν ειναι θεμα φυλου, ειναι θεμα παπουτσιου.
    Εγω θα τις προετρεπα, να εχουν ενα ζευγαρια ισια παπουτσια στο αυτοκινητο, μονο για το οδηγημα και να φορανε οτι αλλο τους αρεσει, εκτος.  
    Με καθε σεβασμο στις κυριες οδηγους!
     
  6. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Αφορούσε εμπλοκή σε ατύχημα. Το αν παθαίνουν ή προκαλούν δεν διευκρινίζονταν. Στατιστικά το "προκαλώ ατύχημα" δεν είναι αξιόπιστος δείκτης, δεδομένου ότι μπορεί κάποιος με την οδική συμπεριφορά του ή με τις ενέργειες του εκτός δρόμου να προκαλέσει τροχαίο χωρίς να εμπλακεί τελικά σε αυτό. βέβαια ως δείκτης υπάρχει και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από την άποψη της νομικής "υπαιτιότητας".
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Οι άντρες από τη γέννησή τους έχουν καλύτερη αίσθηση χώρου και σχημάτων, μηχανικής γενικά, πχ πολλά πολύ μωρά αγοράκια ξέρουν να ξεχωρίζουν κλειδιά και σε ποια κλειδαριά μπαίνει το καθένα και να ξεχωρίζουν μάρκες διερχόμενων αυτοκινήτων από τον ήχο που κάνουν, και να το φωνάζουν πανηγυρικά. Πολλά μικρά κοριτσάκια έχουν λέγειν και άρθρωση πιο εξελιγμένα από των αντίστοιχης ηλικίας αγοριών και επίσης μπορούν με μεγαλύτερη άνεση να επικοινωνούν με επιχειρήματα. Όσον αφορά τα αυτοκίνητα και τους ενηλίκους νομίζω ότι οι περισσότεροι άντρες τα αγαπούν πολύ και ασχολούνται πολύ με τα αυτοκίνητα και γι αυτό γνωρίζουν πράγματα, πολλοί νοιάστηκαν και έμαθαν για μηχανές εσωτερικής καύσης ακόμα και φιλόλογοι να είναι στο επάγγελμα, αυτά όλα μπορεί να τους κάνουν καλύτερους οδηγούς εν γένει.

    … αν και τα βλήματα που οδηγούν και συγχρόνως αλληλεπιδρούν (έλεος!) στο fb από smartphone φαίνεται να είναι εξίσου οποιουδήποτε φύλου!

    @Γερακι τα τακούνια δεν έχω αντιληφθεί να είναι πρόβλημα στο οδήγημα και πελώρια να είναι, αυτό γιατί το καλό ψηλοτάκουνο είναι αναγκαστικά έτσι φτιαγμένο ώστε να κρατάει στέρεο το πόδι, αντίθετα οι παντόφλες και τσόκαρα είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος στο οδήγημα γιατί φεύγει το πόδι και πολλά αθλητικά που απομονώνουν τελείως το κάτω πόδι από το περιβάλλον και χάνει την αίσθηση της πίεσης που ασκεί και την ευκαμψία του επίσης είναι πρόβλημα.
     
  8. Γερακι

    Γερακι Regular Member

    Σιγουρα οι παντοφλες και τα τσοκαρα ειναι πολυ επικινδυνα στο οδηγημα. Συμφωνω απολυτα.
    Οσο για τα τακουνια, τι να πω, δεν εχω φορεσει ποτε, οποτε δεν εχω δικη μου αποψη.  
    Παρακολουθωντας ομως αγωνες αυτοκινητου, δεν εχω δει ποτε καποια οδηγο να τρεχει με τακουνια, αντιθετα, ολοι οι οδηγοι φορουν ισια μποτακια, ελαφρα, ωστε το ποδι να μπορει να αντιδρα αμεσα και σιγουρα εκει που χρειαζεται.
    Μπορει να κανω λαθος, αλλα θα προτιμουσα αν ημουν επιβατης η οδηγος που με μεταφερει να μη φοραει 15ποντα!  
     
  9. whisperer

    whisperer Regular Member

    οχι οτι αλλαζει το νοημα της επισημανσης σου αλλα για το ορθον της συζητησης φρεντο καπουτσινο ειναι
     
  10. Garfield

    Garfield Regular Member

    Α ναι σωστά! Κρίμα δεν είχα την τύχη να τον δοκιμάσω.
     
  11. zeusgr

    zeusgr New Member

    Θα κανω αυτο που πρεπει με χαρα!   
     
  12. Kostas.V.

    Kostas.V. ....Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols....

    Απο που πήρατε τον καφέ αγαπητή φαίνεται καλοφτιαγμένος....?