Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. RAIN

    RAIN nefelibata

    Δεν αγνόησα κάτι. Το επισήμανα για να φτάσω στο my point of view. Και αν η απάντηση μου δεν σου κάνει δεν τρέχει και κάτι. Δεν απευθυνόταν σε σένα. Σε αντίθεση με σένα, ελπίζω να καταφέρει να το διαβάσει.

    @περσεφόνη
    Θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου. Και την επόμενη φορά αντί για σοβαρή απάντηση απέναντι σε μέλος που κατά την άποψη μου διαβάζοντας το, τραβάει ζόρια, θα σιωπήσω.
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Παρομοιως! Goes both ways...
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Εγω λεω οτι μετρανε μονο τα προσωπα. Δεν πιστευω οτι ειχες κακη προθεση anyway.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Κι έτσι, η ηρωίδα ανύπαρκτου ενδιαφέροντος αποχώρησε, το μόνο δάκρυ που χύθηκε ήταν επειδή υπήρχε η βεβαιότητα ότι θα επιστρέψει..
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2019
  5. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Ούτε καν.
    Εδώ είναι ακόμα.
    Και δε μου το είπε κανένας.
    Το είδα με τα μάτια μου.

    Αυτό που πραγματικά έχω σαν απορία είναι αν καταπατήσω τους κανόνες του φόρουμ και μετά βγω και ζητήσω συγνώμη αν θα αντιμετωπιστώ κι εγώ με την ίδια ανοχή. Ρητορική η ερώτηση. Δεν περιμένω απάντηση.

    Όσο για τις "εξηγήσεις", αν τα ψέμματα και η μισή αλήθεια ή η αλήθεια παρουσιασμένη κατά πως μας βολεύει κάποιους τους καλύπτει... Περί ορέξεως...
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Oh yes..!
    Αυτό του @MindFeeder παίζει νάναι και το μοναδικό σχόλιο επί "προσωπικού" υπό προϋποθέσεις.
    Αυτό το "Το παραπάνω δεν ξέρω ποιος το έγραψε, αλλά όποιος και να´ναι, καλή του ώρα", που σαφώς ενσωματώνει την αποδοχή των οποιοδήποτε αντεργκράουντ σχολίων/πεποιθήσεων "κοινωνικής κριτικής" σε επίπεδο, που ούτε ο μακαρίτης ο Δ. Ψαθάς είχε φτάσει στην διάσημη "Μαντάμ Σουσού"...
    Και φυσικά kudos στον ίδιο για την γυριστή αποστασιοποίησης, με μια νότα ανωτερότητας, που να τον επιβεβαιώνει στο επόμενο σχόλιό του (ο αυθορμητισμός που συντάσσεται με αν, μετατρέπει Μακιαβέλι και Γκέμπελς σε κουτσομπόλες τρελόγριες της γειτονιάς).
    Μιλάμε για ρητορική πενιά υψηλού επιπέδου, που κάνει Γοργίες και Κλέωνες, σοφιστές και δημαγωγούντες, να καταπίνουν την γλώσσα τους.
    ...
    Άσε που στο καπάκι υπάρχουν και τα 6 σημεία που μού απευθύνει η @D Q Juls , επιπέδου κορυφαίας συλλογιστικής "εκ του μέρους το όλον" στο σκεπτικό "κάποιος μούπε, κάτι μούπε να σας πω", που έγραφε στα νιάτα της η Ναταλία Γερμανού, στα κοριτσίστικα περιοδικά του '80 και του '90.
    Αξίζει να τα δούμε βήμα-βήμα...

    "1. Μου μετέφεραν ακριβώς τα ίδια πράγματα πάνω από 3 άτομα (άγνωστα μεταξύ τους). Τα δύο ανήκουν στο φιλικό μου περιβάλλον."

    Προφανώς αυτά τα άτομα ανήκουν πρωτογενώς ή δευτερογενώς στην χορεία των αποδεκτών της ατάκας "βάρα μου λάικ αλύπητα, δείξε την τεχνική σου" ή τις παραλλαγές τους , που λέει η @næturblóm.
    Tα άτομα δηλαδή, που τρελαίνονται τα κορ'τσόπουλα να περιγράφουν σε νήματα με ευτράπελα και όχι μόνον, για κάθε είδους πέσιμο που εισπράττουν από.., τι να λέμε τώρα..!
    Σε κάθε περίπτωση, ω επίδοξη δημοσιογράφος D Q Juls, οι καλοί δημοσιογράφοι διασταυρώνουν τις πηγές τους.
    Αποτελεί αναπόσπαστο και εκ των ων ουκ άνευ δομικό στοιχείο του investigative reporting, που λέμε και τα ελληνικά.

    ___
    "2. Το τι ρόλο βαράει ο καθένας εδώ μέσα είναι φανερό από τον τρόπο που "κινείται" και εκφράζει με όσα γράφει και ένα μέρος του χαρακτήρα του."

    Το τι βεβαίως σημαίνει "κινείται" (εν προκειμένω αναρτήσεις εικόνων/μουσικής/λογοτεχνημάτων) αποτελεί εξ ορισμού την εκ του (1) αυτοεκπληρούμενη προφητεία, ως το ύψιστο στάδιο ταυτολογίας, εν είδει επιχειρήματος, συνεπικουρούμενα βεβαίως από τα αναφερθέντα στο (1). Αυτά τα επιχειρήματα ονομάζονται "τραβεστί επιχερήματα".
    Δηλαδή:
    Έστω ο Α (Β, Γ, Δ κλπ) λέει κάτι για τον Χ.
    Χρειάζεται να ξέρουμε το σκεπτικό (χοντρικά το γιατί) που οι Α,Β,Γ,Δ το λένε και φυσικά αν ο Χ με κάποιο τρόπο επιβεβαιώνει το γιατί (επισημαίνω και πάλι πως αυτό λέγεται διασταύρωση δεδομένων).
    Αν δεν μπορούμε να στοιχειοθετήσουμε το γιατί με κάποιον τρόπο/μεθοδολογία, στην καλύτερη περίπτωση έχουμε έναν ισχυρισμό, στην χειρότερη υποβολιμαία άποψη.
    Ομοίως αυτό που προκύπτει από το (1) για τους φίλους σου, συνειρμικά δεν μπορεί παρά να συνοδεύεται από το "δείξε μου τον φίλο σου..." και μπορεί να αξιολογηθεί από τον καθένα. Διότι οι "φίλοι" μας είμαστε εμείς.
    ___
    "3. Το να στέλνεις μηνύματα και να ζητάς like όπως και να προσβάλεις άτομα που σε προσεγγίζουν γιατί είναι "ανώμαλοι" που είναι μεγάλοι σε ηλικία μιας και είσαι μικρούλα και αθώα είναι χυδαίο."

    Διασαφηνίστηκε στα (1) και (2) σε κάθε του λεπτομέρεια... Δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι.
    Ααα ξέχασα...
    Στην λογική "μικρούλα και αθώα" έναντι του "μεγάλοι σε ηλικία", αν μη τι άλλο οι "μεγάλοι" χρειάζεται σε κάθε περίπτωση να δικαιολογούν την όποια βιολογική ή μη ηλικία τους, όχι για το στερεοτυπικόν του πράγματος (μεγάλοι ξέρουν, μικροί δεν ξέρουν) αλλά επί της ουσίας, ό,τι τεσπά αυτή η "ουσία" μπορεί να σημαίνει/σηματοδοτεί.
    Σε κάθε περίπτωση η βιολογική ηλικία δεν συνιστά το "μεγάλος".
    Δεν χρειάζεται να το κάνω πιο φραγκοδίφραγκα...
    ___
    "4. Οταν επί 3 χρόνια που αλλάζεις προφίλ (εγώ προσωπικά γνωρίζω τα 4 από αυτά μαζί με αυτο) δηλώνεις 19 χρονών κάτι δεν πάει καλά είτε με τα μαθηματικά που γνωρίζω είτε με το αν έχεις εγγραφεί νόμιμα στο φόρουμ."

    O στοιχειώδης σεβασμός στο investigative reporting απαιτεί διερεύνηση των πηγών, τα φαινόμενα είθισται να απατούν, ιδιαίτερα αν ο ορίζοντας αντίληψής μας είναι περιορισμένος για τους όποιους λόγους. Διασαφηνίστηκε από την @næturblóm επακριβώς, αν και θα μπορούσε να μην γράψει κάτι αυξάνοντας έτσι ακόμα περισσότερο το σημείο βρασμού της εικοτολογίας/περιέργειας των φορέων τους, για τους δικούς τους προφανώς λόγους, που εν πάση περιπτώσει παραμένουν απελπιστικά αδιάφοροι.
    Επιπροσθέτως οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ γνωρίζουν τις εξ αντικειμένου αξεπέραστες ιστορικά εγγενείς αδυναμίες του όποιου μηχανισμού/μέσου/διαδικασίας, αλλά και κάποιων επιπλέον παραμέτρων, που δεν είναι του παρόντος. Δεν θα επεκταθώ λόγω τακτ και αποφυγής δυσάρεστων παράπλευρων επιπτώσεων γενικότερα.
    ___
    "5. Δεν αμφισβητούσα ποτέ τα όσα μου μετέφεραν όπως και τα όσα έχουν πέσει στην αντίληψη μου. Απλά η τοποθέτηση στο μήνυμα του @MindFeeder ήταν μια έξτρα επιβεβαίωση και μάλιστα αυτή τη φορά δημόσια."

    Αυτό είναι η επιτομή στην άγνοια διενέργειας "ρεπορτάζ" ή αφέλεια ή βιασύνη να λάβει σάρκα και οστά η αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    Είναι θέμα γούστου κυριολεκτικά και φυσικά άνευ της παραμικρής σημασίας και ενδιαφέροντος, δες (1), (2).
    ___
    "6. Ελπίζω να είμαι καλή δημοσιογράφος @cadpmpc   Αν δεν είμαι τι να κάνεις.. Δεν έχουμε όλοι ταλέντο στην υποκριτική και την υποκρισία."

    Από τα παραπάνω, δυστυχώς όχι, απερρίφθητε μετά πολλών επαίνων.
    Αποτελούν όμως πρόκριμα για λαμπρή καριέρα στα ελληνικά ΜΜΕ, στα οποία ελαχιστότατα πια άτομα διατηρούν τον αυτοσεβασμό τους, στην καταιγίδα του κιτρινισμού...
    Αναντίλεκτα, αναπόδραστα και αδήριτα, που θάλεγε και μια ψυχή, η υποκρισία, δεν μπορεί παρά να αποτελεί ασύνειδα ενσωματωμένο συστατικό στον επικρατούντα δημοσιογραφικό λόγο.
    Προς τούτοις, εναλλακτικά, η υποκριτική αποτελεί μια ελπιδοφόρα προοπτική...

    Εύχομαι τα καλύτερα...
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2019
  7. tithon

    tithon Contributor

    @cadpmpc έχω τα νεφρά μου, υποφέρω, παραλύω κάποτε.
    δεν οφείλει το σύμπαν, μικροί και μεγάλοι, να θρηνεί μαζί μου, είναι στο χέρι του να διαλέξει.

    σάκοι του μποξ υπάρχουν διαθέσιμοι.
     
  8. Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο η περίπτωση να επιστρέψω σε έναν χώρο στον οποίο δέχομαι bullying από το 2015 και δυστυχώς δεν αποχώρησα τότε.

    έχω την ζωή μου, τις σπουδές μου, τους ανθρώπους που με γνωρίζουν και μπορούν να μιλήσουν για μένα.

    @rea..
    το γεγονός πως χαρακτηρίζομαι ως "άξεστος και σοβαρά διαταραγμένος ελέφαντας", και πως το κείμενο στο οποίο εξιστορώ την αλήθεια μου είναι "σακούλα απο αχνιστά σκατά" από ένα άτομο με το οποίο δεν έχω ανταλλάξει ούτε μία κουβέντα, ποτέ, το μοναδικό πράγμα που έχω πει ποτέ σε πριβέ μήνυμα, είναι μόνο πως είχε μεγάλο θράσος να χαρακτηρίζει την επιλογή μου να θεωρώ anti-fetish τα σκυλάδικα "μεγάλη αστοχία" και να συμπληρώνει -χωρίς να με γνωρίζει καθόλου- πως σίγουρα δεν έχω εμπειρία από σκυλάδικα ή δεν πέρασα καλά, κι επίσης να λέω πως έχω βαρεθεί το όλο bullying της παρέας της, που δεν καταλαβαίνω την εμμονή μαζί μου. το πάθος και το μίσος μιας τέτοιας ενασχόλησης μαζί μου, ενώ δεν ασχολούμαι προσωπικά, με κάνει και αναρωτιέμαι για το τι το πυροδότησε πραγματικά ενώ αηδιάζω και φρίττω

    @D Q Juls
    το ίδιο αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό ενώ δεν έχουμε επίσης μιλήσει ποτέ, να υπάρχει κι εδώ τέτοιο μίσος με αιτιολόγηση πως προσέβαλα άτομο μόνο και μόνο επειδή ήταν μεγάλος σε ηλικία ενώ διατηρώ επικοινωνία με τον cadpmpc πάνω από δύο χρόνια
    και πως τα άτομα που είναι φίλοι σου, εμπιστεύεσαι πως τους έβρισα επειδή δεν μου έκαναν λάικ και όχι επειδή εκείνοι πρώτοι με προσέβαλλαν

    δεν έχω βρίσει ποτέ άνθρωπο χωρίς εκείνος πρώτα να με προσβάλλει. και ουδέποτε θα έβριζα κάποιον επειδή δεν θα συμμετείχε σ ένα παιχνίδι-αντίδραση στην αγοραία προστυχιά του διαδικτύου, να ρωτάνε προσωπικά πράγματα σε μια άγνωστη, λες και είναι σε μπουρδέλο


    @dina
    λες πως με πέταξαν απο το φόρουμ 150 φορές και ξαναγύριζα. έχω ζητήσει διαγραφή σε προφίλ πολλές φορές και δεν σε αφορούν οι λόγοι. μπαν έχω πάρει δύο φορές, την πρώτη το ζήτησα δημοσίως έχοντας απαυδήσει με την συμπεριφορά ενός μέλους, εξέχοντος τότε, με ωραίες μακάβριες ιστορίες και λοιπα, το οποίο χωρίς κανένα επιχείρημα μου είπε δημοσίως πως η φωτογραφία που είχα στο προφίλ μου κάτι του θύμιζε αλλά δεν μπορούσε να θυμηθεί τι, ενώ πριν ένα μήνα μου ζητούσε ερωτική γνωριμία και είχε απορριφθεί για λόγους που επίσης δεν σε αφορούν μιας και δεν έχουμε μιλήσει ποτέ επίσης. ζήτησα εκείνη τη μέρα διαγραφή του προφίλ μου, μετα απο την προσβολή του, και πήρα μπαν με την αιτιολογία "διπλό νικ" ενώ δεν είχα. είχα διαγράψει το νικ μου etude, και είχα το προφιλ λολιτα και μονο.
    την επόμενη φορά που πήρα μπαν, ήταν μετά απο δική σου δημόσια προτροπή στην διαχείριση λέγοντας "τι τρύπα έχει το σύστημα και μπορώ και ξαναγυρίζω" μάλλον επειδή νομίζεις πως κάθε φορά που ζητούσα διαγραφή έπαιρνα μπαν. η διαχείριση βέβαια μετά την οργισμένη προτροπή σου, μου έδωσε μπαν, χωρις αιτιολογία αυτή τη φορά και χωρίς να έχω πάρει ποτέ warning.

    warning μόνο μια φορά έχω πάρει. τον ιούνιο του 2015, επειδή έβαλα μια σκηνή απο την ταινία λολίτα και μάλιστα το μέλος που που έδωσε το warning, μου είπε σε πριβε μήνυμα όπου ζητούσα διευκρινήσεις πως ίσως ζητηθεί από τον εισαγγελέα η Ιp μου, πράγμα που με τρόμαξε και ζήτησα διαγραφή του προφίλ μου.

    μετά απο αυτό το συμβάν που είχε κάνει τον admin τότε που του το είπα ως αιτιολογία για την διαγραφή που ζητούσα, (μιας και με ρώτησε) να απορήσει με την τόση υπερβολή της πριβε απειλής του εισαγγελέα,
    το λάθος μου ήταν πως επέστρεψα, και δέχτηκα ακόμη περισσότερο bullying και μίσος απο άτομα με τα οποία δεν έχω ανταλλάξει κουβέντα ποτέ.

    @MindFeeder
    όταν πριν δύο χρόνια που είχα το νικ etude, σε συνομιλίες μας μου ζητούσες την άποψη για ένα βιβλίο που τότε έγραφες, επειδή θαύμαζες τον τρόπο γραφής μου, δεν περίμενα πως θα έφτανε κάποτε η στιγμή να μου λες δημοσίως πως το κείμενο που έγραψα και περιγράφω μια προσωπική στιγμή με τον άνθρωπό μου σε νήμα με προσωπικές εμπειρίες, θα ήταν είτε κάποιου άλλου, είτε παραλλαγμένο ώστε να το οικειοποιηθώ. τότε μου έλεγες πόσο θαύμαζες τον τρόπο που γράφω και με παρακινούσες να γράφω περισσότερο, τώρα όπως φαίνεται με προσβάλλεις πως οικειοποιούμαι γραπτά αλλονών, ίσως και τα παραλλάσσω όπως λες, χωρίς να αναφέρω την πηγή στο τέλος.

    @RAIN
    είναι πραγματικά σημείο εξαιρετικής αγριότητας να μου λες πως χορεύω με την παράνοια μόνο και μόνο επειδή έχω ποστάρει ποιήματα, και τραγούδια λυπητερά. (γνωρίζοντας το bullying που ίσως θα έχω, είχα αποφασίσει να μην μιλάω και πολύ για προσωπικά θέματα, όπως αποδείχτηκε μόλις άρχισα να γράφω πιο προσωπικά, δέχτηκα όλο το ανεξήγητο μίσος απο αγνώστους.)
    είναι αηδιαστικό πως ενω ούτε εμείς έχουμε ποτέ μιλήσει προσωπικά, ούτε καν, να μου απευθύνεσαι με τέτοια ψυχιατρικής φύσεως ακρίβεια, προσβάλλοντας με ως μισότρελη, τη στιγμή που δεν σε έχω ποτέ προκαλέσει.

    εκτός και αν, το όλο μίσος προέρχεται απο το θέμα με τα λάικ και πρέπει να απολογηθώ γι αυτό, δεχόμενη χαρακτηρισμούς όπως ψυχασθενής, άξεστη, χυδαία.
    είχα την εντύπωση πως τα λάικ ήταν αστείο θέμα, βλέπω όμως πόσο αβυσσαλέο μίσος μπορούν να πυροδοτήσουν και φρίττω.

    @Seras Victoria
    δεν ξέρω αν η τόση χαρά σου στο γεγονός πως αποχωρώ επιτέλους απο τον χώρο του bullying, οφείλεται επίσης στο τόσο σοβαρό θέμα των λάικ ή στην απόρριψη που έριξα σε κάποιον γέρο που ήθελε να με προσεγγίσει, ή σε κάποιον άλλον φίλο σου πολύ έμπιστο. πραγματικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας να μάθω


    @cadpmpc
    όταν μου έλεγες να μην αντιδρώ τόσο, στα μηνύματα της βίας και της προστυχιάς που έπαιρνα εδώ, το θεωρούσα κάπως υπερβολικό. δεν ήξερα τότε τι λέγανε οι κλίκες στις μαζώξεις, δεν είχα βλέπεις συνομιλίες με άτομα που ενώ δεν μου είχαν ποτέ μιλήσει, με χαρακτηρίζουν τώρα με σιγουρια άξεστο και χυδαίο διαταραγμένο ελέφαντα που χορεύει επικίνδυνα με την παράνοια, με επιχείρημα τους φίλους τους που ήθελαν κινκυ εμπειρίες και αντι γι αυτό, βάραγαν λάικ.


    ...
    η εμπειρία μου από τον χώρο, με έχει κάνει να σιχαθώ όχι το φόρουμ αλλά το bdsm γενικότερα. κι αυτό επειδή για μένα έχει ταυτιστεί πλεον με bullying, βία, συκοφαντία, βρισιές κι απαξίωση με επιχειρήματα όπως "λάικ, απόρριψη σε γέρους που ήθελαν να με προσεγγίσουν, κουτσομπολιά ανώνυμα και πριβέ, σκηνές απο την ταινία λολιτα"
    θα το ξεχάσω όμως γρήγορα, επειδή ευτυχώς κανείς σας πέρα απο τον cadpmpc δεν γνώρισε έστω και το παραμικρό απο μένα.
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    @næturblóm
    γνωρίζεις ότι το αγελαίο κουτσομπολιό καθώς και η "οργή" του όχλου, δεν είναι ούτε "χώρος" ούτε BDSM.

    Πορεύσου όπως ξέρεις.

    Μου άρεσες και μου αρέσεις κι ας μην έχουμε μιλήσει είτε δημόσια είτε ιδιωτικά.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Sometimes style matters...

     
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

    @næturblóm
    Κανένα μίσος κορίτσι μου. Αν αυτό κατάλαβες μόνο από τα γραφόμενα μου πραγματικά λυπάμαι. Όλοι φλερτάρουμε με τη παράνοια πολλές φορές και πρώτη καλύτερη εγώ. Εσύ τουλάχιστον έχεις την δικαιολογία της νιότης. Καλά ταξίδια και καλή συνέχεια.
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2019
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ωωωωχχχ αυτόν βρήκες?