Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Σε όλους τους χώρους, ανεξαρτήτως δημόσιου - ιδιωτικού, είναι υποχρεωτική η τήρηση του Συντάγματος. Δεν είναι κάτι που θα είχα σκεφτεί να συζητήσω, επειδή το έθεσες το είπα, είχα μάλιστα την εντύπωση πως ήταν αυτονόητο.
     
  2. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Δηλαδή στο σπίτι είμαι υπεράνω του Συντάγματος;
    Στα σεμινάρια περί κωμωδίας αυτά ..διδάσκουν;
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μάτι βγάζει, με ή χωρίς φερετζέ "πραγματισμού".
     
  4. Rupa

    Rupa New Member

    Είναι πολύ απλό.
    Αν κάποιος έρθει στο σπίτι μου και πει κάποια ατάκα τύπου "ναι αλλά έφτιαξαν δρόμους", θα φύγει από το σπίτι μου με συνοπτικές διαδικασίες.
    Έξω από το σπίτι μου, μπορεί να λέει ο,τι θέλει. Χάρη στο συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Από τη στιγμή που ο ίδιος που αποφασίζει να σε δεχτεί μέσα στον ιδιωτικό του χώρο μπορεί να σε πετάξει έξω από το χώρο του, οτιδήποτε άλλο είναι moot point.

    Έχω μια ιδέα, να το συζητήσουμε σε μια δημόσια συνάθροιση σπίτι σας, και ελπίζω να συμφωνείτε γιατί αλλιώς την πατήσατε: το δικαίωμα αυτό είναι κατοχυρωμένο από το σύνταγμα.

    Είδατε που τελικά συμφωνούμε; Μάτι βγάζει, πράγματι.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    +1
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Είναι πολύ απλό επειδή διαστρεβλώθηκε έτσι ώστε να είναι πολύ απλό, διότι κανείς από αυτούς που ζητάμε να εφαρμοστούν οι κανόνες του φόρουμ το ίδιο για όλους ως προς την πολιτική συζήτηση δεν είπε ποτέ σε κανέναν "ναι, αλλά έφτιαξαν δρόμους". Ποτέ και με κανένα τρόπο!

    Δεν έχουμε λοιπόν "κάποια ατάκα τύπου" τάδε αλλά ένα επιχείρημα τύπου ολισθηρή πλαγιά και το εκφέρατε εσείς αυτό το επιχείρημα.

    Δεν καταλαβαίνω, σε τι ακριβώς σας χαλάει να έχουμε μια τήρηση κανόνων στο φόρουμ; Είναι τόσο κακό για σας, να υπάρχουν απόψεις διαφορετικές από τις δικές σας;

    Και να σκεφτείτε ότι παλιότερα συζητούσαμε, σε αυτό το φόρουμ, ως πρόβλημα BDSM επικοινωνίας το "my vice is o.k. yours is not" και είχαμε την ευχέρεια να χειριστούμε το θέμα και να συζητούμε ότι ασφαλώς my vice is o.k. yours is not αλλιώς θα είχα και εγώ τα δικά σου βίτσια αλλά το θέμα είναι πώς το χειριζόμαστε αυτό, την διαφορετική άποψη του άλλου. Τώρα δεν μπορούμε, με αυτά και με εκείνα, η συλλογική μας ευχέρεια διαχείρισης θεμάτων τείνει προς το μηδέν.
     
  8. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Θα τον διώξετε απ το σπίτι σας λόγω των προσωπικών σας προτιμήσεων. Αυθαίρετα. Όχι γιατί δεν είναι ελεύθερος να λέει ο,τι θέλει. Όχι γιατί για κάποιο ακατανόητο λόγο, με το που περάσει κάποιος ένα ιδιωτικό κατώφλι, χάνει τις συνταγματικές ελευθερίες και υποχρεώσεις του! Θα τον διώξετε λόγω προτίμησης, αυθαίρετα, γιατί αυτό αντικατοπτρίζει τις αντιλήψεις σας, τους περιορισμούς σας, τις προλήψεις σας, ή ό,τι σας έρθει, τέλος πάντων.

    Οποιοσδήποτε μπορεί να διώξει απ το σπίτι του οποιονδήποτε. Οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει παραπειστικά στο κουδούνι του σπιτιού του "Κοινότητα ελληνικής ναυτιλίας", και να επινοήσει και "κανονισμό" κολλημένο στην εξώπορτα, αλλά όταν φτάσει σε αδιέξοδο προσπαθώντας να εκλογικεύσει την αυθαιρεσία του, θα καταφύγει τελικά στην μονομερή αλήθεια: είναι δικό μου σπίτι και το κάνω ο,τι γουστάρω (ή ό,τι μου πουν) κι όσο μου κόβει, και γράφω στο κουδούνι ο,τι μου 'ρθει. Χωρίς προσχήματα και δήθεν κοινότητες ναυτιλίας. Μονομερώς και σαφώς Διακηρυγμένα.

    Δεν θα φύγει γιατί δεν ισχύει στο σπίτι σας το Σύνταγμα  

    Έχετε κάθε ..προνόμιο να έχετε ιδέες. Ως ιδιοκτήτρια του σπιτιού μου έχω κάθε δικαίωμα να αποφασίζω, με βάση τις προσωπικές μου προτιμήσεις, ποιον θα βάλω μέσα.

    Το Σύνταγμα και οι πρόνοιές του ισχύουν και στους ιδιωτικούς χώρους. Και στα σπίτια. Ελέγχεται όποιος δέρνει ή σφάζει μέσα στο σπίτι του. Ακόμη κι αν ..μαλώσει τη γάτα, καλώς ή κακώς.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Με την αντίληψη ότι τα πάντα είναι πολιτική έζησα τη νιότη μου. Μέχρι που είδα ότι αυτή η αντίληψη οδηγεί στα "δεν είμαστε όλοι ίδιοι", "εμείς είμαστε από άλλο μέταλλο" - πολιτικά άθλιες αντιλήψεις για μένα - και αποφάσισα ότι για μένα δεν είναι τα πάντα πολιτική.

    Άλλωστε ήταν πάντα θέμα του καθενός τι ορίζει για πολιτική και τι όχι, για παράδειγμα ο Διονύσης Σαββόπουλος συνήθιζε να λέει "πηγαίνω να ψηφίσω όπως πηγαίνω να πληρώσω τους λογαριασμούς μου" δηλαδή ούτε καν τη συμμετοχή στις εκλογές δεν θεωρούσε πολιτική.

    Αλλά για το πού παρκάρουμε δεν είχα ποτέ την αντίληψη ότι είναι πολιτική, το θεωρώ κοινή γαϊδουριά π.χ. να παρκάρει κανείς πάνω στη ράμπα και κοινή παράβαση κανόνων. Εσύ γιατί το λες πολιτική; Θα με ενδιέφερε  
     
    Last edited: 8 Ιουλίου 2023
  10. Rupa

    Rupa New Member

    Σας παρακαλώ να μου πείτε πού ακριβώς διαβάσατε να γράφω εγώ προσωπικά ότι με χαλάει να έχουμε μια τήρηση κανόνων στο φόρουμ.
    Ακόμα περισσότερο, πότε ακριβώς έγραψα ότι είναι κακό να υπάρχουν απόψεις διαφορετικές από τις δικές μου.

    Ωραίο το strawman σας, pass  
     
  11. Rupa

    Rupa New Member

    Πολύ σωστά. Συμφωνώ.
    Το Σύνταγμα λοιπόν, και η επίκληση του δικαιώματος στην ελευθερία έκφρασης και λόγου, τι σχέση έχει όταν κάποι@ προσβάλει τις αξίες μου και δεν τον θέλω σπίτι μου;
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Και τα δύο είναι προφανές ότι εκεί αναφέρονται, για όποιον γνωρίζει ανάγνωση. Κανένα strawman από πλευράς μου, δεν απλοποίησα, δεν συνέδεσα εγώ με φασισμούς, εσείς το κάνατε  

    ΥΓ. Αν καταλάβατε ότι το κάνατε, αρχίζω να μην είμαι σίγουρη