Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    155 ΝΑΙ. Κότες.
     
  2. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    χαχαχααχα!! ναι ρε μαν!!
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν πα να λέει ότι θέλει ο κανονισμός, οι πολιτικές αναφορές και συζητήσεις δεν μπορεί να λείπουν σε μια ζωντανή κοινότητα όπως η παρούσα, και δεν πρέπει να λέιπουν κατά την γνώμη μου. Αυτό που πρέπει να λείπει - και λείπει - είναι οι κομματικές αντιπαραθέσεις και τσακωμοί.
    Βy the way, και μένα μου αρέσει μουσικά η Ερικα, άσχετα αν έχει συνδεθεί με τους ναζί, κι ας είμαι και γω αριστερόστροφος πολιτικά.
     
  4. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Εκτιμώ πως είναι καλό να μη χρωματιζόμαστε πολιτικά σε ένα φόρουμ που δεν είναι αυτοσκοπός του η "ταγκιά" φασιστών, κομμουνιστών, αναρχικών, απάντων και πασών [sic]... Το ότι υπάρχουν φασισταριά εδώ μέσα, υπάρχουν, όπως και στο κοινωνικό γίγνεσθαι.. Όπως υπάρχουν φασίστες, έτσι υπάρχουν και αναρχικοί και όλοι..

    Το ότι ο Σκοτάδιας έκανε αναφορά σε μια εικόνα με το Χίτλερ, για 'μενα, δεν είναι τόσο αφύσικο. Προφανώς ενόχλησε την αισθητική/πολιτική του - ( προς θεού, δε μιλάω εκ μέρους σου @Tenebra_Silente. Απλώς κάνω μία τοποθέτηση ). Το ίδιο δε θα έκανε κάποιος από εσάς αν τον ενοχλούσε κάτι στο δημόσιο βίο; Και δε μιλάω μόνο από αριστερούς προς δεξιούς, αλλά και ανάποδα και με όποιο σχηματισμό και χρώμα θέλετε. Όπως άρονται κάποιοι κανόνες "έξω", έτσι θα γίνεται και εδώ "μέσα"..

    Απλώς, αυτό που βλέπω στα φόρουμ είναι η άμεση καταδίκη μίας πράξης και ενός ατόμου με την ασφάλεια του ψευδωνύμου, εκατέρωθεν.
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Marlen Daudaux μην ανησυχείς που με ανέφερες...Ξέρεις ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα...Το έγραψα ήδη...είμαι αρκετά πολιτικοποιημένος σαν άνθρωπος ( όχι κομματικοποιημένος ) και τις όποιες τοποθετήσεις μου, τις έχω κάνει και συνεχίζω να τις κάνω κυρίως στον "έξω κόσμο", με μούρη φάτσα φόρα και ονοματεπώνυμο...Η φωτογραφία του Αδόλφου μου τρυπάει τα ήπατα...Όχι μόνο εδώ μέσα αλλά όπου και αν την δω...Όπως μου τρυπάει τα ήπατα και η όποια φωτογραφία του Στάλιν η του Πολ Ποτ...Εννοείται ότι δεν γίνεται να εξαλείψουμε ιστορικές προσωπικότητες όσο και αν κάποιοι από εμάς να τις θεωρούσαμε τουλάχιστον ελεεινές και τρισάθλιες...Του λόγου το αληθές, γιατί μου αρέσει να θεωρώ εαυτόν δίκαιο και μετά τ' οτιδήποτε άλλο. Χθες το βράδυ, στην αμέσως επόμενη σελίδα του off topic στην gallery είδα φώτο του Βενιζέλου σε προεκλογική συγκέντρωση ( με πλαστικές σημαιούλες και χαιρετούρες )...Ανέφερα και εκείνη...για par conditio...Και επειδή το θεωρώ άκυρο να βρίσκονται φωτογραφίες του είδους στο παρόν φόρουμ...Συμφωνώ με τον Under ότι σε μια ζωντανή κοινότητα ο καθένας μας πρέπει να είναι ελεύθερος να συζητάει και για πολιτική...Διαφωνώ με το στα τσακίδια οι κανόνες...Εκείνος ίσως και να μπορεί να "συγκρατείται" αν και όταν πρέπει ( και επειδή τον διαβάζω συχνά πυκνά, μου δίνει την εντύπωση ανθρώπου πολύ ώριμου που ξέρει πότε να τραβάει το όποιο φρένο από μόνο του )...δεν είναι όμως όλοι σαν εκείνον...Τεσπα...Επαναλαμβάνω κάτι που έγραψα και χθες και από την συγκεκριμένη κουβέντα αποχωρώ...Δεν γίνεται να επικαλούμαστε τον κανονισμό μονάχα όταν ζοριζόμαστε εμείς για κάτι, ούτε να τους αποδεχόμαστε τμηματικά...Η τον δεχόμαστε καθ' ολοκληρίαν, πράγμα που κάνουμε ανά την εγγραφή μας εδώ, η καθόλου...Και να τηρούμε τους κανόνες που και που, δεν είναι λογοκρισία...Για αυτό αυτοί που τον δημιούργησαν, η τον τηρούν η τον αφαιρούν...Είναι ανούσιο να υπάρχει, όταν οι ίδιοι του οι συντάκτες δεν τον χρησιμοποιούν στις προβλεπόμενες από τον κανονισμό τους παραβάσεις...Μην ερμηνεύουμε ad arte τα πράγματα...ούτε οι μεν, ούτε οι δεν...
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ο @Tenebra σαν δικηγόρος είναι φυσικό να υπερασπίζεται νόμους και κανόνες.
    Ωστόσο και γω δεν είμαι κα΄νας μπαχαλάκιας, δέχομαι την αναγκαιότητα και χρησιμότητα των κανόνων, αλλά παράλληλα υποστηρίζω την αναγκαιότητα της διαρκούς αμφισβήτησης, κριτικής στάσης και αναθεώρησης τους όταν και σε ο,τι χρειάζεται.
    Υπάρχουν εξ άλλου και άλλες δικλείδες ασφαλείας αν τυχόν ξεφύγουν κάπου τα πράγματα, κλείδωμα νημάτων π.χ
     
  7. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να ήταν όλοι σαν εσένα φίλτατε @underherfeet. Σαν άνθρωπος πρωτίστως σκέπτομαι και έπειτα σαν νομικός...Και τους κανόνες που είναι ξεκάθαρα λάθος η παράλογοι, ούτε εγώ τους αποδέχομαι...Αλλά παλεύω για την αλλαγή τους, η και την κατάλυση τους μέσω της κατάλληλης οδού...Η διαρκής αμφισβήτηση που αναφέρεις, είναι ολόσωστη, η κριτική στάση, η αναθεώρηση...Αλλά πόσοι είναι σαν εσένα φίλε μου? Κοίτα το απλό και χαζό παράδειγμα του φόρουμ...Και σήμερα μπουρδέλο τα κάνανε, γιατί? Γιατί φαίνεται ότι κάποιοι έχουν ανάγκη από μαντρόσκυλα ακόμη και όταν πρέπει να πάνε για κατούρημα...Δεν μπορούν να μην τα γαμούν όλα αδιακρίτως...

    Και εγω έχω καύλες ώρες ώρες και θέλω να κάνω τα πάντα μουνί...Τα κάνω μουνί στο "σπίτι" μου...Γιατί όσο και να απεχθάνομαι τα όποια στενά όρια...όσο και να είμαι άναρχος...Τουλάχιστον δεν μου αρέσει να την "χαλάω" και στους υπόλοιπους αν κάτι δεν με αφορά...Δεν πάω στο "γήπεδο" κανενός να του γαμήσω τον "αγώνα" έτσι για το γούστο να του κάνω χαλάστρα...Και τέτοιοι τύποι χρειάζονται τράβηγμα αυτιού/εφαρμογή κανόνων...Δυστυχώς...
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ολα είναι θέμα παιδείας, φίλτατε @Tenebra_Silente ...
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ακριβώς αγαπητέ @underherfeet και αν κάποιος δεν την έχει...

     
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    @Tenebra_Silente Kάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ για να γελάσω λίγο ή και να κλάψω. Βασικά δεν ξέρω αν γίνεται αλλά ίσως και να γίνεται. Αν έχετε βάση δεδομένων με τις αποφάσεις ανέβασε την απόφαση που καταδίκασε τον Φίλιππο Λοίζο να δω με ποια λογική τον καταδικάσανε... για να δω σε πόσο απαρχαιωμένη χώρα ζω...
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Βάση δεδομένων έχουμε, αλλά δεν περιέχει τις αποφάσεις ( μόνο υποδείγματα και νομολογία )...Ξέρεις αν έχει δημοσιευθεί? Την Δευτέρα που θα πάω στο γραφείο μου...Μετά χαράς να ψάξω μην και την βρω "πλαγίως" και να στην στείλω...