Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Όχι, δεν καταλάβατε. Εγώ το λέω ανοιχτά ότι είμαι vanilla. Ποτέ δεν το αρνήθηκα. Και μη νομίζετε ότι είναι εύκολο : Η κοινωνία πλέον δεν έχει την παραμικρή ανοχή για τους vanilla. Λες κάπου «είμαι vanilla» και τους βλέπεις όλους, αμέσως κουμπώνονται. Ορίστε, κοιτάξτε εσείς τώρα, εκεί που μέχρι χθες με συμπαθούσατε, τώρα μου το φτύνετε στη μούρη : «Είσαι vanilla, μωρή vanilla !»

    Αλλά να ξέρετε ότι δε με νοιάζει. Πείτε ο,τι θέλετε. Έχω συνηθίσει πια να ζω σαν απόκληρη της συντηρητικής αυτής κοινωνίας.

    Το μόνο ευχάριστο, είναι ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι σαν εσάς, με ανοχή στη διαφορετικότητα. Γι’ αυτό κι εγώ ελπίζω. «Οσο υπάρχουν άνθρωποι», που λένε. From here to Eternity, με τον Μπαρτ Λάνκαστερ.

    (-Αλήθεια, αδελφή δεν ήταν αυτός ;)



    Φιλιά πολλά !

    Γκλόρια

    Kinksta Bitch

    (και άλλα ακόμη χειρότερα)
     
  2. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Και σας κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό, ε ;
    Όντως, είναι από τ' άγραφα, που λένε....
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Α, αυτό πρέπει να διελευκανθεί, είναι μυστήριο και δεν κάνει να μείνει σε εκκρεμότητα. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, τι φορούσατε όταν δηλώνατε, στην κοινωνία, "είμαι βανίλλα"; Μήπως το κοινό σας την ώρα εκείνη διέγνωσε κάποια αντίφαση πχ, μεταξύ λόγων και γλώσσας σώματος, τεκμαιρόμενης στάσης ζωής κλπ κλπ;
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Μάλλον κάτι δεν έχετε καταλάβει καλά...

    Έως ενός σημείου υπήρξα απόλυτα ευγενής μαζί σας και δημόσια και ιδιωτικά, σεβάστηκα την καταπιεσμένη όπως λέτε διαφορετικότητα σας και ανέπτυξα διάλογο υποδειγματικό τόσο σε δημόσια όσο και σε ιδιωτική σφαίρα μαζί σας.

    Έως την στιγμή που κάνατε ένα ολίσθημα.

    Χρησιμοποιήσατε κείμενο μου προσπαθώντας να στηρίξετε, δεν ξέρω και εγώ τι, στον διάλογο που είχατε αναπτύξει με ένα άλλο μέλος του φόρουμ και μη σεβόμενη την επιθυμία μου και αλλοιώνοντας το νόημα.

    Μπορεί να μην σας φαίνεται και τόσο σημαντικό αυτό που λέω αλλά για εμένα επειδή είμαι ανώμαλος και διαστροφικός τύπος όταν μου κακοποιήσεις κείμενο μου το θεωρώ ύψιστη ύβρι και ασέβεια.

    Και το χειρότερο είναι πως δεν μπαίνετε καν στον κόπο να ζητήσετε μια συγνώμη για αυτή την κακοποίηση που υπέστη το κείμενο μου αλλά εξακολουθείτε να κρύβεστε πίσω από μια ακατάσχετη φλυαρία.

    Τον αν σεβάστηκα η όχι την διαφορετικότητα σας δείτε το στον μεταξύ μας διάλογο ως την στιγμή που ένιωσα προσβολή.

    Σας επιστρέφω τα περί ασέβειας και ελπίζω να καταλάβετε....

    Αν όχι ΤΙΝΑ να κάνουμε....

    Iagos
     
    Last edited: 19 Ιουνίου 2017
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Μια και κουμπώνονται, όπως αναφέρει, ίσως κάποιο εύγλωττο αξεσουάρ;

    Επίσης αυτό με το βανίλα κόσμο που ξέρει ότι είναι βανίλα εμένα μου φαίνεται πολύ ψαγμένο, πολύ ζεν.
    Στον βανίλα κόσμο που συναναστρέφομαι εγώ, αν δηλώσω "είμαι βανίλα" θα ακούσουν "είΝαι βανίλα" και θα ρωτήσουν "τι άλλες γεύσεις πήρες; έφερες και χωνάκια;"
    Αν δηλώσω δε "είμαι υποτακτική", η απάντηση θα είναι "χαχαχα, νταξ βρε φύτουλα, ενεστώτα ή αορίστου;"
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2017
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    +32.000 likes!!
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    ακόμη και για να δηλώσει κανείς βανιλλα, κάπως πρέπει να μπορεί να το υποστηρίξει. το «ό,τι μου φανεί» δεν είναι βανιλλα.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτό το νήμα εμένα μου άρεσε.
    Όχι για το αρχικό ποστ το οποιο απαντηθηκε εδω και 57 σελιδες.

    Ηταν η αφορμή.
    Ακουμπούσε σε πράγματα ευαίσθητα, θύμιζε τα ίδια και τα ίδια που εμείς οι παλιοί τρώμε εδώ και δεκαετίες στην μούρη και μας κούρασαν, βρέθηκε χώρος να εκφραστούν διάφορα και μπήκε και μια φωνή που από τα ρεπορτ που θα έχει φάει, φαντάζομαι ενόχλησε τόσο, ώστε να καταφέρει να χάσουν κάποιοι τόσο πολύ την αυτοπειθαρχία τους που να βαράνε ριπορτ, επειδή τολμά κάποιος να αμφισβητήσει τά Άγια ή επειδή δεν τους άρεσε η αλαζονεία της και ειμαι βεβαιη η ικανότητα της να απαντα αντι να σκαει και να σκυβει το κεφαλι μπροστα σε οσους την ειδαν τα ιερα τερατα του bdsm στην Ελλαδα.

    Εγω δεν συνηθιζω τις παραινεσεις, ειναι προνομιο αλλων συμφορουμιτων να μπαινουν κουνωντας δακτυλο και να λένε εσυ εισαι βλακας σκασε, εσυ εισαι βανιλλα σκασε, εσυ δεν εισαι εγω και δεν ανηκεις στην κλικα μου σκασε, εσυ δεν ξέρεις να διαλέγεσαι βγαλε σκσμο και δεν εκφραζεις και συμφωνες αποψεις με τις δικες μου, οποτε αφου οι άλλοι το ανεχονται θα συνεχίσω επ απειρο να το κανω, μεχρι να βρει καποιος το θαρρος να με αντιμετωπισει και τοτε θα βαρεσω ριπορτ βέβαια....
    Αλλά αν εγώ ένιωθα, που νιώθω απλά όχι για την Gloriana, τόσο ενοχλημένη με την ύπαρξη κάποιου, ας είναι και Τρολλ, που βλέπω τις αποψεις της και το υφος που τις εκφραζει ως τοσο απειλητικά, που να χρειαστεί ολάκερο παρασκηνιακό σχέδιο, πως να την εξοντωθεί ο "εχθρος", αν τόσο εύκολα νιώθουμε απειλημένοι, ωστε να μην αντέχουμε -με εξαιρεσεις βεβαια εξου και απολαμβανω εγω το νημα- να ακουστεί μια άλλη άποψη, μια άλλη οπτική απ την δική μας και να πάρουμε αυτά που θέλουμε, να αδιαφορήσουμε για το τι μας θυμώνει, γιατί είναι ανώριμο νομίζω όλοι συμφωνούν, το να θυμώνεις επειδη κάποιος έχει διαφορετική οπτική, εκτός κι αν αυτά που λέει, όχι μόνο δεν τα θεωρούμε χαζά, αλλά τα θεωρούμε επικίνδυνες απόψεις αιρετικών και γι αυτό βαλθήκε μέρος του φορουμ να την κάψει;

    Γιατί να μην ακολουθηθεί το παράδειγμα των μελών, που τόσο όμορφα με λογική και τεκμηρίωση, εξηγούν γιατι πολλά απ όσα λέει η Gloriana είναι μακρυά απ όλα όσα ασπαζόμαστε. Που αντί να επιτίθενται εξηγούν, μοιράζονται και έτσι όλοι γινόμαστε πλουσιότεροι και χωρίς εντάσεις και μίση.
    Οι διαλογοι τόσο ενδιαφέροντες, μου θύμισε παλιές εποχές, εντονες αντιπαραθέσεις με ενδιαφέροντα σημεία και απόψεις που καθόμουν μετά κι αναλογιζόμουν.

    Εδω ανοιξαν στοματάκι να εκφρασουν αποψη όσοι καλά θα έκαναν να παραμείνουν στην τρύπα τους και να μην προκαλούν την Μοιρα, γιατί άμα την προκαλείς μπορεί και να σου απαντήσει...Και το άνοιξαν, όχι βέβαια για να εκφράσουν άποψη, να μοιραστούν βιώματα, να εξηγήσουν πως το ζουν οι ίδιοι και γιατι, όχι για να απαντήσουν τεκμηριωμένα, αλλά για να καταδικάσουν την Γκλοριανα, που σας λέω, αντε και να είναι κάποιος άλλος, γιατι ξεκάθαρα ξέρει πράγματα και καταστάσεις. Μας νοιάζει; Τι σημασια εχει; Ειναι ας πουμε Τρολ. Δεν είναι όμως το μέσο τρολλ. το κοριτσακι που διάβασε τις 50 αποχρωσεις και μπήκε να διεκδικησει τον Γκρέι της αν χρειαστεί μαχαιρώνοντας και δαγκώνοντας και εξοντώνοντας ότι και όποιον μπει στον δρόμο της, με τα 5 της γραμματα που έμαθε στο σχολείο, όταν εμπαινε στο μαθημα και δεν πηδιόταν για τσιγάρα πίσω από το τοιχαράκι.

    Εγω χαιρομαι που έστω κι αν ειναι τρολλ, ξύπνησε την επιθυμία σε Αξιόλογα Μ/μελη να εκφράσουν εξαιρετικές θέσεις και απόψεις και ακουστηκαν πράγματα που εγώ προσωπικά θα ήθελα να ακουστούν. Και από καρδιάς Τ/τα ευχαριστω προσωπικά γι αυτό.

    Αλλά έγινε σ αυτό το νήμα, κάτι παρόμοιο, με ότι έγινε στο νημα περι κακοποιησης και βδσμ.
    Εκεί μου έγινε και επι προσωπικου επιθεση και χρειαστηκε να αντιμετωπισω με ψυχολογο τον εκφοβισμο που δέχτηκα επειδή τόλμησα να διαφωνήσω με συγκεκριμένες απόψεις, ούτε καν άτομα.
    Νάναι καλά, χάρη σ αυτό δυνάμωσα και αντιμετώπισα κι άλλες μου αδυναμίες, όπως στο να χώνομαι εκεί που υπάρχει αντιπαράθεση, όπως κάνω τώρα, ιδρώνοντας και ξιδρώνοντας, αντιμετωπίζοντας τον φόβο και τους εκφοβιστές μου.
    Αλλά επειδη εγω ούτε σε ίντριγκες είμαι καλή, ούτε στα παρασκηνιακα, ούτε ιδιαίτερα καλή στις καλυμμένες μπηχτες και κρυμμενες προσβολες, αναγκαστικά θα πρέπει να τα λέω έτσι.

    Πραγματικά μέσα απ αυτό το νήμα, βλέπω όλα όσα πάνε κακά με αυτό το φόρουμ και αυτο το χώρο γενικότερα. Και γιατί ποτέ δεν θα γίνουμε πραγματικά κοινότητα.
     
    Last edited: 19 Ιουνίου 2017
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor


    Τα είπες όλα αγαπητή @lady godiva . Συμφωνώ απολύτως και σε κάθε λέξη του παραπάνω σχολίου σου, από την πρώτη ως την τελευταία. Και σε όσα λέει φυσικά σαν νόημα και σαν κεντρική ιδέα.    

    Respect. Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, κέρδισες τη δική μου απεριόριστη εκτίμηση με το παραπάνω σου σχόλιο, που την είχες και πριν, αλλά τώρα ακόμα περισσότερο.  
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σ ευχαριστω @Λύσανδρος
    Όπως βλέπεις κρίθηκε ως άξιο να μεταφερθει στα "εκτος θεματος και ανευ τιτλου"
    Τιμή μου φαντάζομαι.
     
  11. folha

    folha deja vu

    AGREE!!!
    Με εκφράζει περισσότερο κι από το απόλυτα  
     
  12. skia

    skia Contributor

    Προσυπογραφω. Η γκλοριανα ακομη κι αλαζονικα να εγραψε, ακομη και τρολ να ειναι, αλλο τοσο κακοτροπα κι υπογεια μελη απαντησαν . Κι η αληθεια ειναι οτι οντως εκφραστηκαν κι αλλα θεματα που κανενας δε τολμα να θιξει για να μη του τη πεσουν πο υπολοιποι. Απο εκει και μετα, αγαπητοι μου, αναρωτηθειτε τελικα κατα ποσο δεχομαστε εμεις οι ιδιοι τη διαφορετικοτητα.
    Καλημερα μας.
     
    Last edited: 19 Ιουνίου 2017