Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    +100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Όχι το φασισμό.
    Το δικαίωμα σε κάθε μέλος να εκφράζει ελεύθερα την γνώμη του όποια και αν είναι αυτή εντός φυσικά κάποιων πλαισίων.
    Να φέρω ένα παράδειγμα, ίσως βοηθήσει να γίνω κατανοητός.

    Ας πούμε ότι συζητάμε σχετικά με τον θέμα των προσφύγων και εγώ πχ υποστηρίζω ότι είναι αδύνατο η χώρα να δεχθεί και να φιλοξενήσει τόσο ξένο πληθυσμό.

    Αν εγώ αναφερθώ σε ανάλυση κρατικών πόρων, ενδεχόμενους κινδύνους κτλ κτλ νομίζω ότι εκφράζω απλά μία άποψη όπως απλά μία άποψη θα εξέφραζε αυτός που θα έλεγε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε με τους κρατικούς πόρους ούτε κίνδυνος.

    Αν εγώ βγω και πω ότι οι μετανάστες είναι ζώα και ότι έρχονται να μου βρωμίσουν την χώρα γιατί έτσι εγώ πιστεύω, αυτό δεν είναι μόνο φασισμός αλλά είναι και κάτι το ανησυχητικό. Παρόμοια ανησυχητικό και παρόμοια φασιστικό είναι το βγει κάποιος και να πει ότι όποιος δεν δέχεται τον μετανάστη στην χώρα του είναι φασίστας και σεξιστής και ομοφοβικός και γενικά το αντιεξουσιαστικό, αν και εν γένει γκεμπελιστικό, συνολάκι το ευκολοφόρητο.

    Ο νεκρός δεν ξέρει ότι είναι νεκρός. Νεκρός ξέρουν ότι είναι αυτοί που είναι ζωντανοί και αυτοί είναι που μοιράζονται τον πόνο και τα προβλήματα του θανάτου του. Το ίδιο ισχύει και για τους φασίστες.
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @AuroraBorealis το ποστ που προκάλεσε την διαφωνία μου έχει πλέον σβηστεί οπότε για εμένα το θέμα θεωρείται λήξαν.

    Δεν με ενδιαφέρει να λύσω τα θέματα σου με τον αντιεξουσιαστικό χώρο, ούτε και να σε πείσω ή να σου αποδείξω τίποτα, τουλάχιστον εδώ μέσα. Δεν εχω κάτι άλλο να πω πάνω σε αυτά και δεν θα επανέλθω επί του συγκεκριμένου. Με ενδιέφερε μόνο εκείνο το ποστ.-
     
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Μήπως να κατηγορήσουμε και τους επαναστάτες του 1821, του 1944, για μη δημοκρατικές μεθόδους και για άσκηση βίας;
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μωβ μου συζήτηση κάνουμε. Αν πιστεύεις ότι εγώ προσπαθώ να σε πείσω για κάτι ή οτι είμαι της γνώμης ότι εσύ αυτό επιδιώκεις καλύτερα να μην συζητάμε.


    Μήπως να ξεχωρίσουμε τον πόλεμο και την εισβολή και κατοχή από την κοινωνικοπολιτική μας ανάγκη να επιβάλουμε με κάθε μέσο πρόχειρο τις κοινωνικοπολιτικές μας πεποιθήσεις στους διαφωνούντες ?

    Αν είναι, να δικαιολογήσουμε και το ξύλο που ανταλλάχθηκε μεταξύ των τοπικών οργανώσεων ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας σε όλη την επικράτια το 81 και το ξύλο που μάζεψε το ΚΚΕ εξωτερικού από το ΚΚΕ εσωτερικού το 85.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Επιλέγετε να βλέπετε τα πράγματα αποστασιοποιημένα και ψύχραιμα, το κατανοώ , εξάλλου δεν απέχουμε και πολύ σε αυτό.

    Υπάρχουν όμως και οι "άλλοι", αυτοί που επιλέγουν να δρουν και να αλληλεπιδρούν να σχηματίζουν πυρήνες που λειτουργούν μέσα στο σύστημα που προαναφέρατε σε στόχο την διαφοροποίηση του. Αυτές οι ομάδες γνωστές και ως "οι μ@λ@κες που βγάζουν το φίδι από την τρύπα" .. ήταν πάντα και οι βασικοί συντελεστές διαμόρφωσης του συστήματος.

    Υπάρχει πάντα ένα σημείο που το εκάστοτε σύστημα καταρρέει, ακριβώς γιατί είναι σαθρό και επιλέγει να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των λίγων.. ζούμε σε μια τέτοια εποχή. Με πολλούς κινδύνους για την πολύτιμη ελευθερία λόγου και έκφρασης μας


    Και οι γνωστοί ανά την ιστορία "μ@λάκες που βγάζουν το φίδι από την τρύπα" που παλεύουν με προσωπικό κόστος για ένα υγιέστερο σύστημα, μας είναι απαραίτητοι! Για να εξακολουθήσουμε οι υπόλοιποι να έχουμε την πολυτέλεια να κρίνουμε αποστασιοποιημένα και ψύχραιμα, για όσο θα την έχουμε ακόμα.


    Προτείνω λοιπόν να σεβόμαστε την διαμαρτυρία .. Κυρίως προτείνω μια στο τόσο να μπαίνουμε στην διαδικασία να τους ακούμε χωρίς προκαταλήψεις και να σκεφτόμαστε ανοιχτά πάνω σε αυτό που λένε. Να βρούμε έστω το κουράγιο να αναγνωρίσουμε κάποιες αλήθειες και ας μας ενοχλούν.

    Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην ψυχραιμία και στην απάθεια και πολλές φορές είναι τόσο λεπτές οι διαφορές που μπερδευόμαστε.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Μουσικό διάλειμμα

     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δηλαδή οταν μπήκαν οι Γερμανοί στην Ελλάδα με βία και οι Έλληνες πήραν τα όπλα τους και βγήκαν στο βουνό, απαντώντας στη βία με βία, αυτό τους καθιστούσε φασίστες;
     
  9. angel42

    angel42 Regular Member

    Το λες και άμυνα, καλό μου, σε εκείνον που του καύλωσε να σου τη στερήσει... Δες το ως εξής: περπατάω αμέριμνη και χαλαρή χαζεύοντας τις όμορφες πεταλούδες... Κάποιος έτσι επειδή του τη βάρεσε, επειδή φουσκώσαν τα μυαλά του, επειδή κάποιοι τον έπεισαν ότι εχθρός του είναι οι πεταλούδες και όσοι τις χαζεύουν για να μη βλέπει ότι εχθρός του είναι ο ζάπλουτος που του στερεί το ψωμί ψωμάκι του και δεν του το στερούν οι άνθρωποι που χαζεύουν πεταλούδες, αποφασίζει να με ξυλοφορτώσει επειδή δεν του αρέσει να βλέπει κόσμο να χαζεύει τις όμορφες πεταλούδες και νομίζει ότι έτσι θα του περάσει και το κενό μέσα του και θα γίνει και βεζύρης. Μου ορμάει να με ρίξει κάτω για να με σφάξει στο γόνα, του βαράω και εγώ μια κλωτσιά στα αρχίδια. Προειδοποιώ και τους άλλους που τους αρέσει να περπατούν αμέριμνοι και χαλαροί χαζεύοντας τις όμορφες πεταλούδες, ότι εδώ τριγυρνάει κάποιος που θέλει να σφάζει κόσμο και πεταλούδες στο γόνα... Αν του τη βαρέσει και παραπάνω και αρχίζει και οπλίζεται και να μαζεύει και άλλους μαζί για να σφάζουν ανθρώπους και πεταλούδες και τύχει ή φροντίσουμε να μάθουμε που φυλάει το στοκ με το οποίο σκοπεύει να μας ξεπαστρέψει, ανθρώπους και πεταλούδες μαζί, κάνουμε μια μικρή οργάνωση, να πάμε να διαλύσουμε το οπλοστάσιο εκείνο. Μετά μπορούμε ξανά αμέριμνοι, εντός δημοκρατίας, να συνεχίσουμε να χαζεύουμε με τις πεταλούδες... Για να το γιορτάσουμε, τραγουδάμε εις μνήμη της ελευθερίας και της δημοκρατίας που ξανακερδίσαμε με την άμυνα μας κάθε χρόνο τη μέρα που σταματήσαμε τον εξοπλισμό εκείνων που θέλαν να σφάξουν ανθρώπους και πεταλούδες μαζί το "μια ωραία πεταλούδα"... Αυτοί που εμποδίζονται να σκοτώνουν ανθρώπους και πεταλούδες κάθονται στην άκρη μουτρωμένοι και γκρινιάζουν λέγοντας " η βία στη βία είναι κακό πράγμα και ντροπή σας που δεν κάτσατε να σας σφάξουμε στο γόνα, δημοκρατία σημαίνει να μπορούμε να τρώμε όποιον θέμε λάχανο"... Ποιός είναι ο φασίστας; Δε νομίζω να μην καταλαβαίνεις... Α.
     
  10. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Έλα Γιάννενα και θα κάνω κονέ. Πραγματικά είναι για εσένα η Κυρία
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αναρωτιέμαι, ο πόλεμος δεν είναι η εκδήλωση ανάγκης επιβολής των πολιτικών πεποιθήσεων στους διαφωνούντες;
     
  12. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Γιάνεννα; πωπω. Τι να πω ρε Παιδί. Πωπω.