Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 24 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου



    my funeral

    υ.γ. περαστικός ,δεν φταίω εγώ αλλά η ζέστη που δεν μ'αφήνει να κοιμηθώ
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου


    Αχ πόσο ζηλεύω... εγώ πάλι προσελκύω συνεχώς κάτι σωματαράδες που έχουν παντού κοιλιακούς... 
    Μόνο για τις χοντρές έχουν εφευρεθεί τόσα γλυκανάλατα...  
    εύσωμη, γεματούλα, με πιασίματα, ευτραφούλα, νταρντάνα, με όμορφη φατσούλα, αν αδυνάτιζε θα ήταν μουν..ρος, παχουλούτσικη, μπαμπάτσικια και λοιπά ξενέρωτα...
    Πείτε χοντρή και είστε μέσα... ωωωωωωωωωωω:rant:
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    ζητω συγνωμη ... ενας ενας .. μην βαρατε ολοι μαζι   ....

    σαφως και δινω σημασια στην εμφανιση .... ποιος δεν το κανει αλωστε ... ομως αυτο δεν σημαινει οτι καποιο αλλο χαρακτηριστικο , δεν μπορει να με καταπληξει και να με κερδισει
    η παρατηρηση μου σχετικα με τα παραπανισια κιλα του διαδυκτιου , δεν ειναι απαξιωτικη .
    πολυ καλες στιγμες της ζωης μου (φιλικες και ερωτικες) ηταν διπλα σε ευσωμες γυναικες .
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    vautrin,

    δεν ισχυρίστηκα ότι η Ελλάδα είναι ο παράδεισος της εργατιάς, ούτε ότι δεν γίνονται εργατικά αδικήματα, ειδικά δε σε αυτούς που δεν καλύπτει κανένα συνδικάτο και που είναι πραγματικά τραγικά.

    Αυτό που ισχυρίστηκα είναι ότι τα συνδικάτα - που έτσι και αλλιώς στις περιόδους ανάκαμψης διεκδικούν καλύτερες αμοιβές και στις εποχές ύφεσης παλεύουν να προστατέψουν την απασχόληση των μελών τους - δεν διαμορφώνουν κώδικες συμπεριφοράς στην εργασία στα μέρη μας.

    Δεν είναι μόνον ότι δεν είναι τόσο ισχυρά, είναι και ότι δεν χαίρουν της μέγιστης εμπιστοσύνης από τα μέλη τους. Δεν παρέχουν τόση προστασία ώστε να έχουν πυρήνες αφοσιωμένων μελών εκτός και αν υπάρχει η ίδια κομματική ταυτότητα, αλλά και πάλι...

    Με αποτέλεσμα, να μη μπορεί κανείς να ισχυριστεί βάσιμα ότι κάποιο μέλος που παραβαίνει τη γραμμή του συνδικάτου θα πληρώσει με τη ζωή του και οι άλλοι δεν θα βγάλουν τσιμουδιά.

    Λες "να τα αλλάξουμε". Μα είναι γνωστή η κρίση εκπροσώπησης στο συνδικαλιστικό χώρο, ακόμα μεγαλύτερη από την κρίση πολιτικής εκπροσώπησης.

    Λες "ήταν απεργοσπάστες". Το δικαίωμα προς εργασία είναι εξίσου ισχυρό με το δικαίωμα προς απεργία. Τα συνδικάτα, σκιές του παλιού τους εαυτού, ήδη από τότε ισχνού, καλούν σε απεργία, δεν αναγκάζουν ποτέ κανέναν. Η περιφρούρηση [της απεργίας από τα συνδικάτα] έχει - αιδημόνως - πάψει να γίνεται περίπου από το '92, λίγο μετά που στήθηκαν, από πραγματικούς επαγγελματίες της πολιτικής διοίκησης, απεργοσπαστικοί μηχανισμοί εκεί ακριβώς που θα πονούσε πραγματικά μια απεργία.

    Δεν ήταν μόνον βία. Ήταν ακόμα φιλοσοφία, ήταν πολιτική, ήταν ανάγκες ενώ υπήρξαν κάποια βίαια ξεσπάσματα, τα οποία έφεραν και άλλη βία...

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι του "οι νεκροί δεδικαίωνται", ειδικά αν από τα πραγματικά περιστατικά δεν προκύπτει ότι κακώς δεδικαίωνται. Μην το μπερδεύουμε με τον ορθολογισμό και τη νηφάλια κριτική του τί πραγματικά συνέβη. Άλλο αυτό και άλλο ο σεβασμός στο ανθρώπινο δράμα.

    Γιατί αν δεν καταλαβαίνει κανείς το ανθρώπινο δράμα και ότι δεν υπάρχει πάντα ή μάλλον σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει αίτιο και αιτιατό στο ανθρώπινο δράμα, τότε δεν θα σταθεί στο δρόμο να βοηθήσει σε ένα ατύχημα, αν θυμάσαι μια παλιά κουβέντα εδώ στο φόρουμ.

    ... τόσο ζαβολιάρα είμαι   
     
    Last edited by a moderator: 26 Ιουλίου 2010
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Αγαπημένη μου ζαβολιάρα.

    Περί επαναστάσεως απάντηση υπαινικτική και γριφώδης.

    Μικρός, νόμιζα πως θα είναι όπως στους Αθλίους που μου αφιέρωσες. Μ’ άρεσε έτσι και την ονειρευόμουν. Μετά, διάβασα την Ζερμινάλ. Και την Ανθρώπινη Μοίρα του Μαλρό. Τώρα, πιστεύω πως θα είναι σαν την Ζερμινάλ. Και τη φοβάμαι…
    Σε ξαφνιάζει αυτό από κάποιον που τοποθετείται στ’ αριστερά; Το ξαναλέω. Μακάρι να μην βρεθούμε ποτέ στην ανάγκη να επαναστατήσουμε. Ας μη μας αναγκάσουν.

    Περί συνδικαλισμού.

    Αντίρρηση καμία, διευκρίνιση μία. Η συμμετοχή στην απεργία είναι προαιρετική, σωστά. Σε άλλα δικαϊκά συστήματα βέβαια το σωματείο έχει δικαίωμα να επιβάλλει ποινές σε όσα μέλη του σπάνε την απεργία, αλλά αυτό δεν ισχύει στα καθ’ ημάς, οπότε ας το αγνοήσουμε. Συνεπώς ο χαρακτηρισμός «απεργοσπάστης» δεν είναι νομικός και δεν επισύρει ποινές, χρησιμοποιείται όμως μειωτικά κι απαξιωτικά ως ηθικός χαρακτηρισμός όπως λέμε κάποιον ρουφιάνο ή γλειφτρόνι. Οι άνθρωποι των λαϊκών τάξεων τέτοιες εκφράσεις τις έχουν για ψωμοτύρι. Η συγκεκριμένη δε απεργία όσον αφορά το διακύβευμα ήταν η σημαντικότερη όλης της μεταπολιτευτικής περιόδου. Κάποιοι επέλεξαν να ιδιωτεύσουν. Κι αυτή η έκφραση ήταν βρισιά κάποτε στα μέρη μας… Πως χάσαν έτσι το νόημά τους οι λέξεις;

    Περί μνημείων και τάφων.

    Βοήθησε τους ζωντανούς, θάψε τους πεθαμένους. Με πένθος, οδύνη κι ενοχή επειδή δεν μπόρεσες να τους βοηθήσεις όσο ζούσαν κι επειδή ξέρεις πως τα λόγια πια δεν βοηθάνε σε τίποτα. Αν τους πρέπει μνημείο, στήσε μνημείο. Τάφος πρέπει σε όλους, ούτως ή άλλως.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Αγαπητέ vautrin, κάποιοι άνθρωποι πάνω στην αγωνία τους (και στην απελπισία κάποιες φορές) να βρουν μια δουλειά μετά από πολύχρονες προσπάθειες σε σχολές και μεταπτυχιακά κι αφού τελικά τα καταφέρουν, δεν είναι σε θέση να δώσουν ιδιαίτερη βαρύτητα σε σωματεία και διαδηλώσεις όταν στην κατάσταση στην οποία βρισκόντουσαν χθες δεν τους βοηθούσε κανείς.
    Οι άνθρωποι αυτοί νιώθουν, αν το θες, κάποια ευγνωμοσύνη που κατάφεραν να γίνουν «χρήσιμοι» κι επιτέλους να δουν το χρώμα του χρήματος*.

    Για ποια αλληλεγγύη όμως μιλάμε όταν κανείς δε βοηθά κανένα όταν βρίσκεται σε διαφορετική οικονομική και κοινωνική κατάσταση;

    Το κυριότερο όμως, καμιά ΟΤΟΕ δε θα βοηθούσε τους εργαζόμενους αυτούς αν την επόμενη ημέρα τους απέλυε ο εργοδότης (και θα το έκανε να φαίνεται για λόγους άσχετους). Και δε θα βοηθούσαν επίσης σε καμιά περίπτωση αν οι υπάλληλοι βρισκόντουσαν σε αντίπαλο πολιτικό στρατόπεδο.
    Αυτή κατά την άποψή μου είναι η σημερινή εργατική «αλληλεγγύη».



    *δικό μου συμπέρασμα, βασισμένο στη νεαρή ηλικία των υπαλλήλων.
     
  8. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Δεν διαφωνώ, απλώς ρωτώ: Αν απεργούσαμε όλοι, θα μας απέλυαν όλους;

    Θυμάμαι όμως κι άλλες εποχές, όχι πολύ μακρινές. Κινητοποιήσεις για τον Οτσαλάν, τους πολέμους στο Ιράκ και την Σερβία... Υπήρξε κι αυτή η αλληλεγγύη...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Είναι βέβαιο πως όχι. Αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι κάτι το ανέφικτο.
    Το γιατί είναι ανέφικτο, το ξέρουν καλά οι συνδικαλιστές και τα κόμματα τα οποία υπηρετούν (προσκυνούν).


    Πόσο έχει αλλάξει ο ελληνικός λαός από τότε....

    Ο ένας πλέον ρουφιανεύει τον άλλο για να μη χάσει τη δουλειά του.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    ειμαι σιγουρος οτι στο διαδυκτιο υπαρχουν αρκετες αναφορες ( clitorectomy female circumcision )
    περι Λιβυης το λεω με βεβαιοτητα διοτι φιλος εργαζεται συχνα εκει .. αλλα και την Τανζανια την οποια εχω επισκευτει αρκετες φορες , παρα το οτι δεν συγκαταλεγεται στις χωρες που εχουν αναφερθει τετοιες πρακτικες , ξερω καλα οτι γινεται σε καποιες περιοχες της .
    Αν και δεν μπορω να καταλαβω την συμπαθεια σας για τον Κανταφι , αναρωτιεμαι αν εχει σημασια αν γινεται στην Λιβυη ή στην Αιγυπτο ή σε οποιαδηποτε αλλη Αφρικανικη χωρα .
    Προσωπικα θεωρω και τις αφηγησεις του φιλου μου περι Λιβυης και αυτες των συγγενων μου στην Τανζανια , αξιοπιστες ...

    ipakouo_skylaki , το αρχικο μου σχολιο δεν ηταν ασχετο με το νημα .. διεγραψα ομως την συζητηση που ακολουθισε για να μην χαλιεσαι  
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    Τι λες μωρέ; Τι σχέση έχει ο Καντάφι τις ανακρίβειες που λες; Περιμένω ακόμα κάποιες πηγές. Τα όσα μου λες πιο πάνω είναι "Φίλος είπε σε φίλο".
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Eκτός θέματος και άνευ τίτλου

    σεβομαι την αποψη σου να θεωρεις οτι λεω ανακριβειες , αλλα μην περιμενεις οτι θα καθομαι να αποδεικνυω στον καθενα οτι δεν ειμαι ελεφαντας , αμα σε καιει τοσο , ψαξε να βρεις μονος σου .
    Ακομα και να ψαξω να σου βρω τα σχετικα λινκ μετα θα μου πεις οτι οι πηγες δεν ειναι επισημες και δεν βασιζονται σε στοιχεια του παγκοσμιου οργανισμου υγειας κτλ κτλ ...

    Υποπτευομαι οτι αγαπημενο αντικειμενο εδω στο φορουμ , δεν ειναι η πληροφορια , αλλα πως θα την "πει" ο ενας στον αλλον ....

    ετσι θα κανω αυτο που ξερω απο μικρος ... στοιχημα το μηχανακι για την κοντρα ...
    Λοιπον αγαπητε Sadal ... ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα .... τι στοιχημα θα βαλουμε για να σου υποδειξω εστω και μια πηγη , που θα μιλαει για το εθιμο αυτο και θα περιλαμβανει και την Λιβυη ?

    αν δεν δεχτεις το στοιχημα θα θεωρησω οτι η παρατηρηση σου σε μενα , ηταν δολια και κακοβουλη και εφεξης , ετσι θα σε αντιλαμβανομαι προσωπικα .