Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eξευτελισμός-Αποδόμηση χαρακτήρα υποτακτικής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος nightingale, στις 1 Νοεμβρίου 2012.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Γιατί δεν απαντάει κανείς στην consuela ρε παιδιά;
    Συμμερίζεσθε όλοι τις ενστάσεις της; (τις οποίες προσυπογράφω)
     
  2. Noardos

    Noardos Regular Member

    Έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα post
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Να σου πω γιατί εγώ δεν απάντησα, underherfeet, γιατί είναι ένα ποστ ουσιαστικά ιδεολογικής τοποθέτησης, καλότροπο βέβαια και μπράβο της της consuela γι αυτό. Γιατί εμφορείται, και δικαίωμά του, από μια άλλη αντίληψη περί BDSM.

    Τα κομμάτια της προσωπικότητάς μου που επηρέασε η εκπαίδευση που πήρα ως σκλάβα δεν γύρισαν πίσω ποτέ. Αλλά και πάλι, δεν εκπαιδεύτηκα μέσω εξευτελισμού και μάλιστα ακραίου και δεν αποδομήθηκε ο χαρακτήρας μου, ούτε υπήρξε τέτοια απόπειρα απ όσο μπορώ να γνωρίζω.

    Υπάρχουν τρεις τρόποι εκπαίδευσης μέσω σοκ: ο ένας είναι ο αποκλεισμός - να πει δηλαδή ο εκπαιδευτής στον εκπαιδευόμενο "δεν θα κάνεις αυτό που θέλεις μέχρι να μάθεις αυτό που σου ορίζω, πήγαινε, μάθε το και γύρνα πίσω", ο δεύτερος είναι μέσω της προσβολής, του ακραίου εξευτελισμού δηλαδή και ο τρίτος είναι δια της συντριπτικής πίεσης δηλαδή εκπαιδευτής και εκπαιδευόμενος κάνουν για ένα διάστημα συνέχεια το ίδιο πράγμα μέχρι να το μάθει ο εκπαιδευόμενος. Δεν ταιριάζουν όλοι αυτοί οι τρόποι σε όλους τους ανθρώπους και κυρίως,

    δεν διέπουν μια σχέση. Γίνονται σε περιορισμένο φάσμα για συγκεκριμένα πράγματα. Και δεν είναι παράνομα γιατί συνήθως δεν έχουν να κάνουν με τη σεξουαλικότητα.

    Αν έχουν να κάνουν με τη σεξουαλικότητα, βλ. BDSM, τότε πάρα πολλά απ όσα γίνονται είναι παράνομα. Αλλά εκεί δεν μπορούμε να λέμε ότι γι αυτά που μας αρέσουν και κάνουμε και είναι παράνομα φταίει η κοινωνία και για τα άλλα που αρέσουν σε άλλους και τα κάνουν είναι παράνομα και πρέπει να μη γίνονται επειδή είναι παράνομα.

    Υπάρχει μια παλιά έκφραση για τα BDSM πράγματα η "my vice is o.k. yours is not" δηλαδή "τα δικά μου βίτσια είναι καλά τα δικά σας απαράδεκτα". Συνήθιζα να το θεωρώ politically correct και απαραίτητο να τηρείται. Όμως είναι έτσι. Τα βίτσια των άλλων είναι απαράδεκτα αλλιώς θα τα είχα κι εγώ. Το θέμα είναι τι κάνω και τι στάση κρατώ σε αυτά που εγώ θεωρώ απαράδεκτα. Τα αφήνω στην ησυχία τους ή τους σκοτίζω τον έρωτα;

    Διάφορα kinks που έκανα κατά καιρούς σε σχέσεις και που ήταν καβλωτικά όσο κρατούσε η σχέση αλλά υπερβολικά στην καθημερινή τους συντήρηση, τα εγκατέλειψα με απίστευτη χαρά όταν τελείωσε η σχέση, πανηγύριζα που δεν θα τα ξανάκανα και δεν τα αναζήτησα μετέπειτα ποτέ μου. Οπότε σε αυτό έχει ένα δίκιο η consuela, είναι κάτι που συμβαίνει, αλλά τουλάχιστον σ εμένα όχι έτσι όπως το θέτει.
     
  4. seduced mind

    seduced mind Guest

    Mπορώ να κάνω μια υπόθεση; Έστω ότι έχουμε μια μαθηματικό ή μια φυσικό που η κλίση της στην ερωτική ζωή στρέφεται προς το BDSM και είναι υποτακτική. Πως μπορείς να αναπλάσεις ή να πείσεις αυτόν τον άνθρωπο πως είναι ένα τίποτα; Δεν υπάρχει ούτε μια στο τρισεκατομμύριο να κάνεις κάτι τέτοιο. Για κάθε λόγο που θα παρουσιάζει κάποιος για να αποδείξει τον ισχυρισμό του αυτή θα παρουσιάζει στο ίδιο χρονικό διάστημα που εκείνος χρειάστηκε για να βρει ένα λόγο, 10 λόγους για τους οποίους ισχύει το αντίθετο και μάλιστα οι δύο ίσως και περισσότεροι, να είναι αδιαμφισβήτητοι αφού θα βρει τον τρόπο να στηριχθεί στην εις άτοπον απαγωγή. Εκεί ποιος ξευτιλίζει ποιόν; Βέβαια τώρα μιλάω για συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων, αλλά έπρεπε να κάνω μια τέτοια υπόθεση που να είναι δύσκολη και στο κάτω κάτω δεν υπάρχει περίπτωση η κοινότητα του BDSM να μην διαθέτει υπό που στη καθημερινότητα τους να μην βρίσκουν αναγνώριση στο πρόσωπο τους. Πως λοιπόν θα καταφέρει κάποιος να χρησιμοποιήσει τον εξευτελισμό ως μέσο ανάπλασης και αποδόμησης χαρακτήρα όταν επι καθημερινής βάσεως αναγνωρίζεται το έργο του από την ίδια τη κοινωνία;
     
  5. Fidelio_Nasos

    Fidelio_Nasos Regular Member

    Σε μια αμφίδρομη σχέση που συμμετέχουν ενεργητικά και οι δύο ( D/s)..Ακόμα και η παθητική φύση του sub απαιτείται να έχει την δύναμη να
    ανταπεξέλθει στα κοινά θέλω...το χτίσιμο χωρίς αποδόμηση προηγούμενων χαρακτηριστικών είναι τερατούργημα και σοβάντισμα που ο σοβάς κρατάει εποχιακά..
    Τις ισορροπίες τις καθορίζει ο Κυρίαρχος αλλά λαμβάνοντας υπόψην ακόμα και τα κρυφά θέλω της υποτακτικής φύσης...
    Απλή άποψη...
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Ευχαριστω που το μοιραστηκες!

    @New_Beginning αν της κατσει "γκεντελικος" ο αφεντης ομως, την εκατσε την βαρκα η σκλαβα που περιγραφεις  
     
  7. seduced mind

    seduced mind Guest

    @lucozade Τα σέβη μου.... Τώρα κατάλαβα γιατί φαγώθηκες με την αρχή του Heisenberg. Το ξέρεις πως βρίσκονται στα πρόθυρα της κατάρριψης το έχεις ακούσει έτσι δεν είναι;
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Τα χει αυτα η φυσικη δυστυχως.

    Όχι φαγωθηκα γιατι η ημιμαθεια ειναι κακο πραγμα. Οπως κι εσυ με την ποσοτητα του
    Dna. Η εκλαικευση της επιστημης πρεπει να γινεται μονο από αυτους που την κατεχουν (την επιστημη) στο τοτε παραδειγμα μπλεξαμε μικροκοσμους με μακροκοσμους για επιδειξη.

    @New_Beginning δεν εχω αδεια για πμ. Δεν ειπα οτι εκανες λαθος οπως ειχες κανει κι εσυ την διορθωση για την ποσοτητα του dna, ετσι κι εγω ειχα κανει την παρατηρηση αυτη.
     
    Last edited: 29 Μαϊου 2014
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Σόρρυ για το οφ τόπικ.... τελευταίο.... Στείλε μου σε πμ αν θυμάσαι τι είχα πει λάθος για το DNA για να μην χαλάσουμε το νήμα με "άχρηστες" επιστήμες άσε που το έχουμε κάνει ήδη αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο... Έπρεπε να σκεφτώ μια έξυπνη γυναίκα που να είναι αδιαμφισβήτητη η εξυπνάδα που διαθέτει...
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Να κάνω μια αφελή ερώτηση;
    Μια σκλάβα που αποδεσμεύεται απο μια σχέση στην οποία έχει αποδομηθεί- αναδομηθεί ,οταν εισέλθει σε νέα σχέση με άλλο Κυριο θα ξανα -μανα αποδομηθεί -αναδομηθεί ;
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    ναι βρε! Restart και όλα καλά  

    Αυτό μόνο για τις σκλάβες, οι σκλάβοι είμαστε ανώτερα όντα!  
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Μια αφελής απάντηση, όχι   Είναι εισιτήριο της μιας διαδρομής η όποια διαδικασία σκλαβοποίησης. Η οποία, κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν έχει ούτε αποδόμηση ούτε εξευτελισμό.