Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

El Greco

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 23 Φεβρουαρίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Ο Μέγας Αλέξανδρος ήτο Έλληνας?
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    μη το γελας! ηταν οι αφοσιωμενοι υπηρετες του πολεμιστη που φροντιζαν ωστε τοσο ο ιδιος οσο και τα οπλα του να ειναι σε τελεια κατασταση ωστε να αποδωσει τα μεγιστα στη μαχη οι οποιοι αν και δεν επιτρεπετο να φερουν οπλα , πηραν οπλα και πολεμησαν, μη ξεχναμε ομως οτι ησαν κι αυτοι ελληνες απο πολεις που ειχαν ητηθει απο τους σπαρτιατες και ηθελαν το ιδιο κι αυτοι να πολεμησουν τους περσες.

    συγγνωμη για την παρεμβολη στο νημα. τελειωσα.

    μπαααα!!!! κινεζος ηταν και τον ειχε υιοθετησει ο φιλιππος.... 
     
    Last edited: 24 Φεβρουαρίου 2009
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco


    Αναμφισβήτητα επηρέασε(θετικά) όσο κανένας την παγκόσμια ιστορία και την εξέλιξη της ωστόσο την πορεία της Ελλάδος της ίδιας δεν την επηρέασε σε μεγάλο βαθμό(εκ του αποτελέσματος). Ακόμα και η ένωση των Ελληνικών πόλεων(!!!) όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα μετά το θάνατο του δεν έκανε την διαφορά.


    Αν κάποιος ανέδειξε τον άνθρωπο σαν κάτι παραπάνω απ ότι ήταν μέχρι τότε ήταν ο Σωκράτης-ότι δίδαξε και είπε είναι απλά το νόημα-η ουσία της ζωής. Τα λόγια του-η διδασκαλία του ουδέποτε έπεσαν θύμα εκμετάλλευσης του όποιου επιτήδειου. Είπε τα πάντα , κανείς δεν πέθανε στο όνομα του κανείς δεν σκλαβώθηκε. απλά είναι εκεί σαν πηγή έμπνευσης γνώσης και δύναμης(όχι δύναμης εξουσίας!!!).
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    σεβομαι την αποψη σου αλλα ως "οπαδος" της προσωκρατικης φιλοσοφιας εχω τον Ηρακλειτο ψηλοτερα, οσο για το οτι δεν επηρεασε την πορεια της ελλαδος την επηρεασε "αρνητικα" κι αυτο γιατι δεν τον αφησαν να ολοκληρωσει το οραμα του. εκανε μονο 1/3 του προγραμματισμου του.
    αλλα νομιζω οτι χαλαμε το νημα , ας τα πουμε αλλου.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: El Greco

     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Η αγαπητή Elfcat έχει δίκιο, στο μέτρο που κάποιοι αρχαίοι χαρακτήριζαν τους Μακεδόνες "βαρβάρους", κυρίως επειδή ανέχονταν βασιλιά στο κεφάλι τους (ακόμα και τα ολιγαρχικά καθεστώτα δεν είχαν βασιλείς -- στη Σπάρτη ο όρος υποδήλωνε στρατιωτικό αξίωμα) -- ίσως κι επειδή τους το κρατούσαν μανιάτικο που στους περσικούς πολέμους είχαν ξεβρακωθεί κανονικά σε Ξέρξηδες και Δαρείους.

    Πάντως είμαι βέβαιος ότι θα βγει ο Αλέξανδρος πρώτος.

    Και η δική μου λίστα (στην οποία, για λόγους απλουστευσης περιέλαβα μόνο ονόματα που εμφανίστηκαν στα 100 πρώτα)

    Σόλων, Ρήγας Φεραίος, Παπανικολάου, Μελίνα, Ελ. Βενιζέλος, Ελύτης, Καποδίστριας, Κολοκοτρώνης και αφήνω τη λίστα λειψή
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    βαρβαρος: εκ του βαρβαριζω δηλ. δεν ομιλω σωστα την ελληνικην γλωσσα εξ ου και το : πας μη ελλην βαρβαρος, αποκαλουσαν λοιπον τους μακεδονας ουτως χαριτολογωντας επειδη προεφερον ορισμενα συμφωνα της ελληνικης αλφαβητου "βαρια" οπως και σημερα αλλωστε (σε μικροτερο βαθμο ομολογω).
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco

    Οι Τρώεες ήταν Έλληνες? Δεν ήταν ? 

    Εγώ λέω ότι ήταν.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    βεβαιως ! ο τρωικος πολεμος ητο εμφιλιος πολεμος και ο Αγαμεμνων εθυσιασε την ιφιγενεια=:ιφι του γενους =:ενοτητα του γενους προκειμενου να ξεκινησει ενα πολεμο οπου ακομα και οι θεοι των ελληνων χωριστηκαν σε δυο στρατοπεδα
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco

    !!! 
     
  11. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Ενδεικτική λίστα για τις τέχνες:

    Σοφοκλής (Αλλ΄ έστι, πλην σοι, σοι δε τουτ΄ ουκ έστ΄επεί / τυφλός τα τ΄ ώτα τον τε νουν τα τ΄ όμματ΄ ει)

    Δομήνικος Θεοτοκόπουλος http://upload.wikimedia.org/wikiped...n_Company_of_Ape_and_Fool_(Fábula).JPG

    Βιτσέντζος Κορνάρος (Κι ας τάξω ο κακορίζικος, πως δε σ' είδα ποτέ μου / μα ένα κερίν αφτούμενον εκράτουν, κ' ήσβησέ μου)

    Κωνσταντίνος Καβάφης (Κάθομαι και ρεμβάζω. Επιθυμίες κ’ αισθήσεις εκόμισα εις την Τέχνην)

    Μαρία Κάλλας (Casta Diva)

    Γεράσιμος Στέρης http://www2.rizospastis.gr/getImage.do?size=medium&id=212569&format=.jpg

    Μάνος Χατζιδάκις (Την όχθη θα την περάσουμε πεζή)

    Μελίνα Μερκούρη (για τον Μαγνητισμό)

    Νίκος – Αλέξης Ασλάνογλου (Τέχνη πιο βρώμικη από το ποίημα δεν ξέρω άλλη τώρα)

    Νίκος Καρούζος (Γράφοντας εκδικούμαστε τα πράγματα)

    Οδυσσέας Ελύτης (Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως / πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας / κι όταν σε πήρε το φιλί / Γυναίκα)

    Ανδρέας Εμπειρίκος (Είμεθα όλοι εντός του μέλλοντός μας)



    Από τους ομογενείς ειδική μνεία στην Diamanda Galas (μεγάλη αδελφή της Nia Vardalos).
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ας δωσω και γω την δικη μου λιστα, ξεκινωντας απο τον Κλεισθενη ,τον πραγματικο θεμελιωτη της Δημοκρατιας στην Αθηνα.
    Αριστοτελης , Θουκυδιδης, Σωκρατης, Πλατων,οι τρεις τραγικοι,ο Καστοριαδης , ο Μικης και ο Μανος συμπληρωνουν τις επιλογες μου.