Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

El Greco

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 23 Φεβρουαρίου 2009.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: El Greco

      Πάντα ήθελα να το πω αυτό αλλά ντρεπόμουν: αναρωτιέμαι αν ο Μ.Αλέξανδρος ήταν μέγας οραματιστής ή ένας ένας ικανότατος στρατιωτικός ηγέτης άκρατα ματαιόδοξος!

    Α ρε τυχεροί που είναι όσοι μέχουν κάνει ignore και δεν διαβάζουν τι γράφω:nod:





    Υ. Γ.
     
    Last edited: 24 Φεβρουαρίου 2009
  2. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: El Greco


    Οι μεγαλοι οραματιστες παντα ειναι και ματαιοδοξοι. Συχνα τα προτερηματα τους
    ειναι ταυτοχρονα και τα ελλατωματα τους.
    Πχ νομιζεις οτι τον Αλεξανδρο η τον Ναπολεον τους ενοιαζε καθολου η ανθρωπινη ζωη?
    Γιατι ντρεποσουν?
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    καλαααα!!!!!! θα βαλω μπολικο πιπερι στα κεφτεδακια σου.......
     
  4. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: El Greco

    Αν και έχουν ειπωθεί πολλά περί του θέματος και μάλλον ξεφύγαμε από το νήμα η άποψή μου είναι η παρακάτω.

    Ασφαλώς υπήρχαν πολλοί στον αρχαίο κόσμο που θεωρούσαν τους Μακεδόνες ως "βαρβάρους". Άλλοι τόσοι όμως συμφωνούσαν στο "εστί ουν Ελλάς και η Μακεδονία".

    Οι πρώτοι βασίστηκαν κυρίως σε γλωσσολογικά χαρακτηριστικά. Το μακεδονικό ιδίωμα - συγγενές με το δωρικό - σίγουρα ακουγόταν βαρύ στους Έλληνες της νότιας Ελλάδας, αλλά μην ξεχνάμε ότι αναπτύχθηκε αυτόνομα σε μια απομακρυσμένη περιοχή για την εποχή, όπως ακριβώς μεταγενέστερα αναπτύχθηκαν λόγω απομόνωσης το ποντιακό ή το κυπριακό ιδίωμα. Όσο καταλάβαινουμε ή δεν καταλαβαίνουμε τώρα τα ποντιακά ή τα κυπριακά, άλλο τόσο καταλάβαιναν ή όχι οι αρχαίοι Αθηναίοι κλπ. τα μακεδονικά.

    Ο νότιος βαλκανικός χώρος και η Μικρά Ασία κατοικήθηκαν από πολύ παλιά από διάφορα φύλα που ανήκουν στην πελασγική οικογένεια και από αυτά προήλθαν οι Έλληνες των ιστορικών χρόνων (Αχαιοί, Ίωνες, Αιολείς, Δωριείς), οι Ιλλύριοι, οι Θράκες, οι Φρύγες (ίσως και οι Τρώες ήταν Φρύγες), οι Λυδοί, οι Λύκιοι κλπ. Και μην μου πείτε για Ινδοευρωπαίους Έλληνες και Προέλληνες Πελασγούς! Από αυτή την άποψη οι λαοί του ευρύτερου χώρου έχουν κοινή καταγωγή.

    Από εκεί και πέρα αν οι Μακεδόνες δεν θεωρούνταν Έλληνες δεν θα λάμβαναν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ ακόμα και γλωσσολογικά κοινά ονόματα όπως Αλέξανδρος, Φίλιππος, Αντίγονος, Θεσσαλονίκη, Ολυμπιάς κλπ. έχουν καθαρή ελληνική ετυμολογία. Τέλος οι Δωριείς θεωρούσαν συγγενείς τους Μακεδόνες και απογόνους των Ηρακλειδών όπως έλεγαν ότι ήταν και εκείνοι. Οι Αθηναίοι τα "είχαν κυρίως μαζί τους" λόγω των πολιτικών συνθηκών που διαμορφώθηκαν στον 4ο αιώνα π.Χ. και που οδήγησαν στην κυριαρχία των Μακεδόνων στον υπόλοιπο ελλαδικό χώρο.

    Συγγνώμη για την παρέκκλιση:xyxwave:
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: El Greco


    Και κρίνονται εκ του αποτελέσματος......

    Πολύς κόσμος δυσκολεύεται να ακούσει πράγματα που δεν χαιδεύουν τα αυτιά του και δεν είναι σύμφωνα με την εικόνα που έχει χτίσει μέσα στην γκλάβα του. Ε μην φανταστείς τώρα ότι ντρεπόμουν και πάρα πολύ! 
     
  6. Re: Απάντηση: El Greco

    Γιατι να μην μπουμε? Μια φορα εχω κι' εγω την ευκαιρια να σας καταπληξω
    με τις γνωσεις μου στην εθνολογια και την ιστορια...Λοιπον.....
    Ελληνικα φύλα ήταν οι Μακεδόνες αλλά είχαν προσμίξεις και ανακατεύτηκαν
    με άλλες φυλές. Απόδειξη ο ίδιος ο Μεγαλέξανδρος, που στο τελος ,είχε παντρευτεί
    την όμορφη βεζυροπουλα, στον καραγκιόζη, και ήταν κόρη του πολυχρονεμένου
    μας πασά και φυσικά καρατουρκαλα.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    τελικα θα ψηφισετε?
    ολο μπλα μπλα ειστε!!!
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco


    Αν ήταν Ελληνες οι Μακεδόνες?
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco

    σκοπιανοι ηταν
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco



    Αμα έρθω εκεί θα σου πω εγώ:kaioken:













     
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: El Greco


    λοιπον σεβασου το νημα και ψηφισε
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Μπορείς να μας επιδείξεις δείγματα γραφής από τις μακεδονικές πόλεις ;

    Θα μου απαντήσεις πως γραφή απόκτησαν αφού εξελληνίστηκαν..

    Μπορείς να βρεις πηγές ή αναφορές που αποδεικνύουν αυτό που λες ;  

    (και σε παρακαλώ να μη μου παραθέσεις εργασίες γνωστών πανεπιστημιακών που συνεργάζονται με ..... αρχαιολογικές σχολές που τις επιδοτεί η coca cola  )
     
    Last edited: 25 Φεβρουαρίου 2009