Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

El Greco

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 23 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: El Greco


    Είσαι μήπως γενετιστής elfcat;  

    Ή μήπως έχεις κάποια άλλα στοιχεία στην κατοχή σου που η παγκόσμια ιστορία και αρχαιολογία αγνοεί;

    (Να τα αλλάξουμε δηλαδή αν έχεις δίκιο   )
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Μπορεί να ήταν και μεξικανοί ,οπότε τον "Αλεσάντρο" τον κάναμε Αλέξανδρο και τον "Φελίπε" Φίλιππο! 
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: El Greco


    Γνωρίζουμε κάποια πράγματα για την ιστορία.Πολλά απ αυτά που γνωρίζουμε υπάρχουν σαν δεδομένα χωρίς όμως να αποδικνήονται επαρκώς .
    Ξέρουμε λιγότερα από όσα θα χρειάζονταν για να είμαστε σίγουροι ότι αυτό που γνωρίζουμε σαν αλήθεια είναι η αλήθεια.
    Οι Μήνωες ήταν Ελληνες?
    Σίγουρα όσον αφορά τους Μακεδόνες+την Μακεδονία οι δεσμοί που έιχαν με τους Σπαρτιάτες τους Αθηναίους τους Κορίνθιους και όλους τους λοιπούς μάλλον ήταν πιο κοντινοί απ ότι με όποιους άλλους.
    Ο Αριστοτέλης γεννήθηκε στα Στάγιρα της Χαλκιδικής ήταν Μακεδόνας η όχι?Ελληνας ή όχι? Η μήπως εκεί ήταν Αθηναϊκή αποικία και η Μακεδονία ήταν 50 και 100 χιλιόμετρα πιο βόρεια?

    Οι αιολείς οι ίωνες οι αχαιοί και οι δωρηείς ήταν ινδοευροπαικά φύλλα που ήρθαν απ τα βόρεια κτλ....
    Με τον ζαμανφουτισμό που με διακρίνει αναρωτιέμαι....έχουμε αρκετές αποδείξεις για όλο αυτό?
    και δεν υπάρχουν ενδείξεις που το αναιρούν ? Οτι ξέρουμε είναι η αλήθεια?Προσωπικά ο καθένας μας έχει αποδείξεις για ότι πιστεύει ή απλά το ξέρει γιατί αυτό έμαθε?
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Καλά..αποδείξτε μου ότι υπήρξαν ινδοευρωπαίοι και τα λέμε  
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: El Greco

    Εμένα γενικά δεν μου πολυκολλάει όλο το πακέτο και έχω και την αίσθηση ότι όλες οι επικρατούσες "θεωρίες" αντικρούονται και μεταξύ τους.

    Αυτό που τις κάνει δυνατές-ισχυρές(τις θεωρίες) είναι η ανάγκη του ανθρώπου να ξέρει!https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t15118/#post238142

    Και δεν μιλώ για την ανάγκη να εξερευνά.


    Τώρα εγώ ότι θέλω λέω ότι μου κατέβει.... just ignore me
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: El Greco

    @ incoplete, elysium....

    Χωρίς να θέλω να σας προσβάλλω, βαριέμαι αφόρητα να σας απαντήσω, θεωρώντας ότι με τη σειρά σας θα σεβόσαστε το νήμα αλλά και την επιθυμία μου να μην εμπλακώ σε τέτοια συζήτηση.
    Σας ευχαριστώ και πάλι
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Χωρίς και εγώ με τη σειρά μου να θέλω να σε προσβάλω ,πιστεύω πως και να ήθελες να απαντήσεις δε θα έβρισκες αποδείξεις..  

    Επίσης θα σε παρακαλούσα να γράφεις σωστά το nick μου (αφού μίλησες για σεβασμό,όχι τπτ άλλο δλδ)..
     

    Και εγώ σε ευχαριστώ ..  
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: El Greco

    @ Incomplete.

    Όχι δεν είναι θέμα αποδείξεων... αλλά εν γένει δεν μπαίνω σε συζήτηση αν δεν με εμπνέουν οι συνομιλητές μου, όπως σε αυτή την περίπτωση... (ελπίζω να γίνεται αποδεκτό, χωρίς προσωπικές αντεγκλήσεις, τις οποίες βαριέμαι εξ ίσου θανάσιμα).

    ΥΓ. Αυτή τη φορά έγραψα σωστά το ψευδώνυμό σου... 
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: El Greco

    Σε ευχαριστώ που δε σε εμπνέω(επειδή θεωρώ εξίσου βαρετούς κάποιους απ΄αυτούς που έχεις οικειότητα)..  

    Αν και ξέχασες την παυλίτσα,τουλάχιστον έβαλες όλα τα γραμματάκια.. Σε ξαναευχαριστώ ..  
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: El Greco


    Φίλε jimboy η ιστορία δε γράφεται από 1 ή 2 ανθρώπους.

    Είναι αντικείμενο έρευνας ιστορίας, αρχαιολογίας, γεωγραφίας κι άλλων συναφών επιστημών.


    Τα υπόλοιπα που θέλουν να υποστηρίζουν μερικοί για τα δικά τους συμφέροντα είναι αμπλεοφιλοσοφίες (επιεικώς).
     
  11. Αμφισβητεί κανείς ότι ο Μεγαλέξανδρος είχε παντρευτεί την βεζυροπουλα
    μετά που σκότωσε τον καταραμένο οφι?
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: El Greco

    Δεν ξέρω κατα πόσο συμφωνώ με τις ιστορίες του Σπαθάρη,αλλά είμαι βέβαιος πως θα χαιρόταν πολύ να σε γνωρίσει ..