Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Evil thread (For Thy is the Kingdom)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 26 Φεβρουαρίου 2009.

Tags:
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Οι εκφραστές – σύμβολα της «Αστικής Δημοκρατίας».


     







    Για όλα φταίνε οι οδηγοί βυτιοφόρων και ταξί.

    (Για να μην ξεχνιόμαστε)
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Άκουγα τον Δένδια πριν λίγο,. Έλεγε πως στόχος της αστυνομίας είναι η "προστασία από τον εκφασισμό της κοινωνίας".

    Ακούτε ρε ψηφοφόροι; Δεν είναι η προστασία από την εγκληματικότητα και η ασφάλεια των πολιτών.
    Από αυτό θα σας προστατεύσει το κράτος.
    Από τίποτα άλλο.

    Θα μου πείτε, δε λέω και τίποτα καινούριο. Αυτή είναι η αποτελεσματικότητα της "αστικής δημοκρατίας". Από αυτά θέλει να σας προστατεύσει.
    Η ασφάλεια από εγκληματίες παρέχεται μόνο σε όσους έχουν χρήμα. Το νοιώθετε εξάλλου κάθε μέρα...
     
  3. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Από τους δήθεν "δημοκράτες" να δω πως θα προστατευτούμε!!!
     
  4. vautrin

    vautrin Contributor

     

    Ελένη Τσιγάντε: Το πολιτικό σύστημα εκτρέφει ένα τέρας


    Η εγγονή του θρυλικού στρατηγού Χριστόδουλου Τσιγάντε που... έφαγε πόρτα σε «φυλετικό έλεγχο» της Χρυσής Αυγής προσπαθεί να εξηγήσει το θέριεμα της Ακρας Δεξιάς

    Η κυρία Ελένη Τσιγάντε, θύμα επίθεσης ακροδεξιών στοιχείων στην περιοχή του Μεγάρου Μαξίμου πριν από δέκα ημέρες, μοιάζει όντως με «ξένη». Η φυσιογνωμία της ήταν άλλωστε αυτό που ερέθισε τους γηγενείς υπερασπιστές της εθνικής καθαρότητας, που της ζήτησαν ταυτότητα και της είπαν «να πάει από ’κεί που ήλθε, γιατί παίρνει την μπουκιά απ’ το στόμα των Ελλήνων». Η τραγική ειρωνεία είναι ότι τα ξανθά μαλλιά της είναι ελληνική κληρονομιά: γόνος Ελληνα και Βρετανίδας, η εγγονή του θρυλικού στρατηγού Χριστόδουλου Τσιγάντε ομολογεί ότι χρωστά τα χρώματά της στον πατέρα της, Γεράσιμο.

    Την ημέρα της επίθεσης, επί της οδού Στησιχόρου, η Ελένη Τσιγάντε φορούσε ένα λεπτό φόρεμα. Το ρούχο δεν κατάφερε να την προφυλάξει από την πτώση όταν της τράβηξαν την τσάντα για να ελέγξουν τα στοιχεία της. Και οι αμυχές είναι ακόμη ορατές.

    «Δεν φοβήθηκα τόσο, περισσότερο οργίστηκα, θύμωσα πολύ» εξηγεί η ίδια. «Πέντε στιβαροί άνδρες εναντίον μίας μικρόσωμης, λεπτής γυναίκας... Εχουμε δει πώς συμπεριφέρονται αυτοί οι τύποι σε γυναίκες, η συγκεκριμένη επίθεση όμως ήταν εντελώς απρόκλητη. Ηταν 8 με 8.30 το βράδυ, είχε ήδη νυχτώσει και οι ίδιοι φαίνονταν αρκετά απειλητικοί με εκείνο το κούρεμα-σήμα κατατεθέν των πεποιθήσεών τους. "Γιατί είσαι 'δώ;" μου φώναζαν όσο ήμουν στο έδαφος. Προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι έχω κάθε δικαίωμα να είμαι εδώ ως ελληνίδα πολίτις».

    «Δεν θα ήξεραν τον Ιερό Λόχο»
    «Αποφάσισα να μην πάω στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής, δεν ήθελα να ταλαιπωρηθώ ακόμη περισσότερο» συνεχίζει η κυρία Τσιγάντε. «Το μόνο που επιθυμούσα εκείνη τη στιγμή ήταν να βρεθώ στο σπίτι μου, έψαχνα καταφύγιο. Δεν έχω εξάλλου και την καλύτερη γνώμη για την ιδεολογική ταυτότητα του αστυνομικού σώματος. Εχω την τύχη να γνωρίζω σπουδαίους ανθρώπους αστυνομικούς, αλλά θεωρώ ότι οι περισσότεροι ταυτίζονται με τις απόψεις της Χρυσής Αυγής. Δεν ήξερα τι είδους μεταχείριση θα μου επεφύλασσαν, ήμουν βέβαιη ότι δεν θα αισθανόμουν "προστατευμένη"».
    Στην ένταση του περιστατικού «το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσα να σκεφθώ ήταν να αναφέρω την καταγωγή μου, το όνομα του παππού μου. Αμφιβάλλω κιόλας αν αυτοί οι άνθρωποι είναι σε θέση να γνωρίζουν τι συνέβη 60-70 χρόνια πριν. Ποιος ήταν ο Ιερός Λόχος, ποια η συμβολή του σε πολεμικές επιχειρήσεις για την απελευθέρωση των νησιών του Αιγαίου, το ποιόν ενός ανθρώπου ξεχωριστού όπως ο Χριστόδουλος Τσιγάντες».

    Ακραιφνής φιλελεύθερος, άνθρωπος δημιουργικός, με πεποιθήσεις αδιαμφισβήτητα δημοκρατικές, που πέθανε αυτοεξόριστος στο Λονδίνο τον Οκτώβριο του 1970, διατηρώντας μέχρι τέλους την επιθυμία του να μην επιστρέψει στην Ελλάδα όσο διαρκούσε το καθεστώς της χούντας των συνταγματαρχών. Η τέφρα του αντιστράτηγου επαναπατρίστηκε τον Σεπτέμβριο του 1977.

    «Σκεφτόταν πέρα από την πεπατημένη»
    «Είχε ταλέντο στις ανθρώπινες σχέσεις, όχι μόνον στο πολεμικό πεδίο» λέει η εγγονή του. «Μπορούσε να μιλήσει με τον καθένα. Διασκέδαζε να κουβεντιάζει με τα παιδιά, αγαπούσε τη φύση, τα ζώα. Ηταν ο μόνος που μπορούσε να με κοιμίσει όταν ήμουν παιδί. Διένυα πια την εφηβεία όταν έφυγε από τη ζωή, κι αυτό που θα θυμάμαι πάντα είναι το ανοικτό μυαλό του, το γεγονός ότι μπορούσε να σκεφθεί πέρα από την πεπατημένη, "outside the box" που λένε οι Αγγλοι. Η σκέψη του τον ανέδειξε άλλωστε και ως πολεμιστή. Αν ψάξετε θα βρείτε στοιχεία για τη μνημειώδη εφευρετικότητά του, με κορυφαίο παράδειγμα μία μάχη με Τούρκους την περίοδο 1919-1920, από μια θέση διόλου προνομιακή που υπαγόρευε σαφή ήττα. Ξέρετε τι έκανε; Στην προσπάθειά του να βρει αθόρυβους μαχητές, που θα αιφνιδίαζαν τον εχθρό από αναπάντεχα σημεία, έψαξε σε όλο το στράτευμα για... κλέφτες, ανθρώπους δηλαδή που στο παρελθόν είχαν διαπράξει μικροαδικήματα και ήξεραν πώς να μη γίνονται εύκολα αντιληπτοί».

    Η Χρυσή Αυγή και το κουτί της Πανδώρας
    Η κυρία Τσιγάντε προσεγγίζει το προσωπικό της περιστατικό με ευρύτητα, δεν μένει στα επί μέρους χαρακτηριστικά.
    «Κανένα φασιστικό κόμμα δεν μπορεί να εδραιωθεί και να γιγαντωθεί χωρίς στήριξη από το σύστημα - από ένα μέρος του τουλάχιστον. Στην Ιταλία υπήρχε στήριξη, κρυφή έστω, από τον επιχειρηματικό κόσμο. Αντιθέτως, στη Γερμανία έχουν σκληρή αντιμετώπιση, τόσο από την κοινή γνώμη όσο και από τις δικαστικές αρχές. Στη δική μας περίπτωση μεγάλα πολιτικά κόμματα επέτρεψαν προεκλογικά στην άκρα Δεξιά να ορίσει την ατζέντα, για τη λαθρομετανάστευση για παράδειγμα. Δεν έχουν καταλάβει ότι παίζουν με τη φωτιά. Η υπόγεια στήριξη μπορεί να ανοίξει το κουτί της Πανδώρας. Εκτρέφουν ένα τέρας που δεν θα μπορούν αργότερα να ελέγξουν. Και τότε, τι;».

    Μητέρα ενός γιου, είναι σε θέση να γνωρίζει - μέσω του σχολικού περιβάλλοντος του παιδιού της - ότι νέα παιδιά, πλείστων όσων εθνικοτήτων, κυρίως από την Ασία, έχουν αλλάξει συνήθειες υπό τον τρόμο μιας πιθανής επίθεσης.
    «Αρνούνται να πάρουν το μετρό, να κυκλοφορήσουν στο κέντρο της πόλης, πολλά από αυτά έχουν δεχθεί λεκτική βία στον δρόμο. Το γνωρίζουν: αποτελούν εύκολους στόχους. Τα ακροδεξιά στοιχεία δεν επιλέγουν παρά ευάλωτα άτομα, δεν έχω δει ποτέ να επιτίθενται σε μαφιόζους, σε Ρώσους και Αλβανούς του υποκόσμου».

    «Δεν σκέφτομαι να φύγω» εξηγεί αφοπλιστικά η κυρία Τσιγάντε. «Κι εγώ και η οικογένειά μου την αγαπάμε αυτή τη χώρα. Εχω ζήσει μια ολόκληρη ζωή ταξιδεύοντας - ακόμη και στη φάση αυτή πηγαινοέρχομαι στην Ινδία για επαγγελματικούς λόγους (σ.σ.: η κυρία Τσιγάντε είναι αρχιτέκτονας). Τόσα χρόνια εδώ δεν έχω συσσωρεύσει παράπονα από την ελληνική κοινωνία. Αισθάνομαι την Ελλάδα σπίτι μου».


    Χριστόδουλος Τσιγάντες
    Ποιος ήταν
    Ο Χριστόδουλος Τσιγάντες (φωτογραφία κάτω) είχε ηγηθεί της καταδρομικής μονάδας Ιερός Λόχος της Μέσης Ανατολής στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, σε μία σειρά ριψοκίνδυνων επιχειρήσεων στη Βόρεια Αφρική και στα Δωδεκάνησα. Γλωσσομαθής, με ευρεία κατάρτιση και παιδεία, φοίτησε μεταξύ άλλων στην Ανωτέρα Σχολή Πολέμου της Γαλλίας. Μετά την απελευθέρωση της χώρας από τους ναζιστές διετέλεσε στρατιωτικός διοικητής Αρχιπελάγους και αρχηγός της Ελληνικής Στρατιωτικής Αποστολής Δωδεκανήσων. Εργάστηκε ως πολιτικός σχολιαστής στις εφημερίδες «Εθνος», «Ελευθερία» και «Τα Νέα».


    ΤΟ ΒΗΜΑ - Ελένη Τσιγάντε: Το πολιτικό σύστημα εκτρέφει ένα τέρας - κοινωνία
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    «Τέρας» βλέπει ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη τη Χρυσή Αυγή. Είναι πολύ λογικό όμως.
    Τόσα χρόνια με τις εισόδους από την πίσω πόρτα στο Μαξίμου (κατά ομολογία του πρώην Πρωθυπουργού) και τα δανεικά και αγύριστα από τις Τράπεζες με πλάτες του κράτους-κόμματος, κι εγώ ως «τέρας» θα έβλεπα όποιον πάει να μου χαλάσει το σύστημα.

    Μόνο που ο ελληνικός λαός ως τέρας (χωρίς εισαγωγικά) έβλεπε και βλέπει το κράτος διαπλοκής και τους υποστηρικτές του, οι οποίοι όλα αυτά τα χρόνια του στερούσαν το δικαίωμα στην εργασία, στην ασφάλεια και στην αξιοπρεπή διαβίωση. Αυτούς που τόσα χρόνια μάσαγαν το χρήμα του δημοσίου, συνέτρωγαν στην Αράχωβα (χε…, βλέπετε κάποτε το έκαναν ξεδιάντροπα και κάποια μάτια τους έβλεπαν) και είχαν το θράσος έπειτα να κατηγορήσουν τον μέσο πολίτη ως διεφθαρμένο, τεμπέλη και ανάξιο.

    Όποιος είναι λοιπόν εναντίον ΑΥΤΟΥ του τέρατος είναι στο πλευρό των Ελλήνων. Οι άλλοι όλοι είναι το σύστημα.

    Το πραγματικό τέρας.
     
  6. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Όχι, κάνεις λάθος.
    Τέρας αποκαλεί τη Χρυσή Αυγή όχι ο ΔΟΛ αλλά η κ. Ελένη Τσιγάντε, εγγονή ενός ένδοξου στρατηγού της «εθνικόφρονος» παράταξης, η οποία υπέστη ταπεινωτικό φυλετικό έλεγχο από μέλη της οργάνωσης.
    Αν και λαλίστατος, αποφεύγεις συστηματικά να πεις μια λέξη για την ταμπακέρα, πόσο μάλλον να καταδικάσεις παρόμοια περιστατικά.
    Τα εγκρίνεις μήπως;
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Πάει η κουτάλα όμως τώρα. Και για τον ΔΟΛ και για την Τσιγάντε.
     
  8. AlexisD

    AlexisD New Member

    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Δε μπόρεσα να το δω όλο το video. Εκνευρίζομαι με τους ανθρώπους που μιλούν με σάλια στο στόμα.
    Έχει γέλιο πάντως ο αναρχικός να μιλά για «αυτάρκεια» όταν είναι πολέμιος οποιασδήποτε μορφής εργασίας (ας είναι καλά οι μπαμπάδες).
    Τώρα που το σκέφτομαι όμως μιλούσε για «αυτάρκεια» σε χασίς*  




    *ή σε μολότοφ για να κάψει κι άλλες έγκυες γυναίκες.
     
  10. AlexisD

    AlexisD New Member

    Quiz για δύσκολους λύτες:

    Άμα πω στους ξουρισμένους φίλους μου ότι μπαίνω σε σαιτ σαδομαζοχιστών (όπου παράλληλα μπαίνουν gay, trans, λεσβίες).

    Πόσες φάπες θα εισπράξω?

    α. 100
    β. 200
    γ. Θα κάνω τουμπεκί. Δεν με παίρνει φυσικά να βγω να τα πω αυτά...
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Σε αντίθεση με τα αναρχικά μιάσματα και τους αριστερούς προδότες, ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΕΩ Ό,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
    Κάτι που εσείς οι αριστεροί δεν έχετε μάθει ποτέ να κάνετε. Αυτό που ξέρετε μόνο είναι να καίτε ζωντανούς υπαλλήλους τραπεζών και εγκύους.

    Λογικό είναι βέβαια. Λείπει ο ανδρισμός.

    Και μη βλέπω στραβωμένες φάτσες. Η αλήθεια είναι.
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014