Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Evil thread (For Thy is the Kingdom)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 26 Φεβρουαρίου 2009.

Tags:
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Δεν μπορείς να δεις λίγο καιρό μπροστά τα πράγματα για την Ελλάδα έτσι δεν είναι;  

    Δεν έχει σημασία.

    Εξουσία και μάσα από αριστερο-δεξιά τέλος. Τιμωρία για όσους έκλεψαν. Καμία ευρώπη δε θα τους γλυτώσει.
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2012
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    πολιτική νηπιαγωγείου  
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)



    Είναι από τα παράδοξα της ιστορίας αυτό. Οι μόνοι που εναντιώθηκαν στην Μικρασιατική εκστρατεία, ήταν ο Μεταξάς κι οι… κομμουνιστές!

    Κοίτα, επί της ουσίας, ο Μεταξάς, ο οποίος ήταν πολύ σπουδαίος στρατιωτικός, είχε απόλυτο δίκιο και μακάρι να είχε εισακουσθεί. Αλλά αλίμονο αν ένας στρατιώτης διαλέγει να πολεμήσει μόνο όταν η νίκη είναι εξασφαλισμένη…
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Η τιμωρία έρχεται όμως  
    Και μετά θα γίνεται δήθεν αντιδικτατορική δράση από το εξωτερικό (για όσα μουνάκια προδότες προλάβουν να φύγουν).


    Και το ξέρουμε πως αυτό θα γίνει.

    Η Ελλάδα θα μείνει με τους Έλληνες.

    Οι υπόλοιποι...




    Και οι νεοφιλελεύθεροι και τα παπαγαλάκια τους το ίδιο.

    Άλλαξαν λίγο τα πράγματα. ΤΣΟ ΚΑΙ ΛΟ πλεόν.

    Και το παπαδαριό καλά έφαγε τόσα χρόνια από το σύστημα. Τέρμα η μάσα. Η Ελλάδα θα ξαναδημιουργηθεί σύντομα όπως την ορίσουν οι εθνικιστές. ΣΥΝΤΟΜΑ.
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2012
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Δεν μπορούν. Δεν ξέρουν πώς να το κάνουν και δεν τους ξέρει κανένας. Φαίνεται και από το θεόχαζο κείμενο με τα μεγάλα γράμματα που ανέβασες. Ακόμα κι αν αρχίσουν να κουβαλάνε την τσάντα του μανάβη και σε αριστερές γριές, πάλι δεν γίνεται τίποτα.

    Δες τι σας σέρνουν από δω και από κει και γελάνε    

    Βρέθηκε αρχαιοελληνικό άγαλμα του Παναγιώταρου! | ΜΟΥΦΑNET | Protagon
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Ένας στρατιώτης σίγουρα όχι - αλλά ο στρατιώτης δεν διαλέγει να πολεμήσει, πηγαίνει θέλοντας και μη, για να μη τουφεκιστεί για λιποταξία και χάσουν τη σύνταξη η γυναίκα και τα παιδιά του και δεν έχουν να ζήσουν. Ένας στρατηγός από την άλλη, επουδενί δεν οδηγεί στράτευμα σε σίγουρη ήττα.

    Πάντως έχω την εντύπωση ότι ο μόνος που ήθελε την εκστρατεία ήταν ο Βενιζέλος, επειδή τον είχαν παραμυθιάσει ο Κλεμανσώ και ο Λόϋντ Τζώρτζ. Δεν είμαι βέβαιη, ομολογώ την ντροπή μου.
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Ah Sie sprechen auch Deutsch wie ich sehe... 

     

    Να προσθέσω πως όσο και να μην έχουν σημασία οι απόλυτοι αριθμοί, αν δεχθούμε πως η ανθρώπινη ζωή είναι ανεκτίμητη είτε πρόκειται για έναν είτε για πολλούς, γεγονός παραμένει ένα. Κατά την διάρκεια της εξουσίας δυο μόνο ανθρώπων, σε Σοβιετική ένωση και Κίνα, σκοτώθηκαν περισσότεροι άνθρωποι, απ' ότι ήταν τα συνολικά θύματα του Β' Παγκοσμίου πολέμου (πολίτες + στρατιώτες).

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως για όποιον λόγο και αν γίνεται, είναι απαράδεκτο και κατακριτέο άνευ ελαφρυντικών να σκοτώνονται 23.000.000 στην μία και 50.000.000-70.000.000 εκατομμύρια ανθρώπων συμπολιτών, κάποιων "ηγετών" προκειμένου αυτοί να παραμείνουν στην εξουσία. Η αντιστοιχία θα ήταν να θυσιάζαμε 1.000.000 Έλληνες σήμερα σκοτώνοντας τους για να ανακάμψει η οικονομία (περίπου το 10% του πληθυσμού όσο δηλαδή και στην Κίνα του Μαο).

    NoComment

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    @vautrin ... μιλάμε για γυναίκες με καύλα ...και όχι για ..πληρωτικά ...ξενερώματα ...
     
  9. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Καθόλου παράξενο.

    Ο φιλομοναρχικός Μεταξάς εναντιώθηκε στην Μικρασιατική εκστρατεία, γιατί δεν ήθελε να εισπράξει την δόξα ο Βενιζέλος.
    Την δόξα όχι βέβαια της μετέπειτα καταστροφής που προήλθε με τους μοναρχικούς στο τιμόνι της εξουσίας ...., αλλά την δόξα μέχρι και την υπογραφή της συνθήκης των Σεβρών.
    Ο Μεταξάς υπήρξε υπασπιστής του Βενιζέλου, τον οποίο σαμποτάριζε.

    Οι κομμουνιστές βέβαια, είχαν άλλο λόγο. Θεωρούσαν την Μικρασιατική εκστρατεία ..κατακτητικό πόλεμο της Ελλάδος εις βάρος της Τουρκίας ..... 
     
  10. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)

    Mιλάς για ...εθνικισμό.
    Ο εθνικισμός ώς έννοια παρεξηγείται .....ότι εντός της περικλείει εξτρεμισμό, και σωβινιστικές και αλυτρωτικές πολιτικές, που οδηγούν στον πόλεμο και την καταστροφή, και για αυτό ίσως ...φοβίζει πολύ κόσμο από το εκλογικό σώμα.

    αντικαθιστώ λοιπόν για λίγο τον όρο ..εθνικισμός ..με τον όρο ..πατριωτισμός, που μούρχεται κάπως καλύτερα, και ακούγεται στα αυτιά μου πιό ήπιος ...και συνεχίζω ...

    Πες μου λοιπόν με κάθε ειλικρίνεια για πιό λόγο να ψηφίσω χρυσή αυγή, όταν όλο το background και το στυλ με το οποίο βγαίνουν προς τα έξω ζητώντας την ψήφο του Ελληνικού Λαού, έχει το ίδιο προφίλ με εκείνο του
    Αδόλφου Χίτλερ και των ταγμάτων εφόδου, που οι παππούδες μου πολέμησαν και σκοτώθηκαν, ....
    και δεν έχει έναν άλλο τρόπο, ...πιό ελληνοπρεπή, και ελληνοκεντρικό, με ρίζες μέσα από την γεμάτη δόξα Ελληνική ιστορία ...
    Ειλικρινά δεν ανέχομαι να μου διδάξουν εμένα οι Γερμανοί τι θα πεί αγάπη για την πατρίδα μου και τον λαό μου και με ποιόν τρόπο θα μετατρέπεται αυτή, σε πολιτικό λόγο διεκδίκησης της εξουσίας.
    Όταν η Ελλάδα έφτιαχνε Παρθενώνες και έβγαζε φιλοσόφους, οι Γερμανοί ζούσαν ακόμα πάνω στα δέντρα υπό μορφή πιθήκων.
    Αν η χρυσή αυγή ...δεν έβγαινε προς τα έξω με το ναζιστικό στυλάκι το οποίο τo κάνει, από χθες
    θα ήταν ήδη πρώτο κόμα.
    Αντίστοιχα άν υπήρχε ένα ελληνικό πατριωτικό κόμα όπως το περιγράφω πιό πάνω, και χωρίς ναζιστικό προφίλ, θα ήταν ήδη πρώτο κόμα και ο Τσίπρας δεν θα ήταν τώρα στην πρώτη θέση.
     
  11. vautrin

    vautrin Contributor

    Συγγνώμη που θα το πω, αλλά νομίζω πως προσεγγίζετε την ιστορία επιδερμικά, με την απλοϊκή ματιά ενός παιδιού που ψάχνει τον δράκο των παραμυθιών. Είναι γελοίο επαναστάσεις, πόλεμοι, γενοκτονίες, ν’ αποδίδονται σ’ ένα μόνο πρόσωπο, τον εκάστοτε ηγέτη, κι όχι στις κοινωνίες που γέννησαν τέτοια γεγονότα.

    Ας δώσω ένα παράδειγμα:

    Τα 45.000.000-70.000.0000 θύματα για τα οποία εγκαλείται ο Μάο, στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι οι νεκροί του μεγάλου λιμού του 1958-1961. Ωστόσο μια πολύ πρόχειρη έρευνα δείχνει πως από το 1810 έως το 1950 στην Κίνα ενέσκηψαν 13 πολυετείς, μεγάλοι λιμοί με τουλάχιστον 130.000.000 θύματα. Ένας λιμός ανά δεκαετία δηλαδή. Επισυνάπτω τη σχετική λίστα:


    [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_famines_in_China]List of famines in China - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]


    Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Προφανώς την δομική αδυναμία της αγροτικής παραγωγής να θρέψει τον πληθυσμό. Που οφείλονταν αυτή η μόνιμη ανεπάρκεια; Σε τρεις παράγοντες. Στις απαρχαιωμένες φεουδαρχικές δομές και σχέσεις παραγωγής, στην χρήση πρωτόγονων τεχνικών και μεθόδων καλλιέργειας, και στην πολιτική αστάθεια που προκαλούσαν εξεγέρσεις, εμφύλιοι πόλεμοι και ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις ξένων δυνάμεων. Πως αντιμετώπισε ο Μάο το πρόβλημα; Με τέσσερεις τρόπους: Σιδηρά Δικτατορία, κολλεκτιβοποίηση, ραγδαία εκβιομηχάνιση, απομονωτισμός κι αυτάρκεια. Βαρύτατο το τίμημα που πλήρωσε ο λαός της Κίνας ενόσω διαρκούσαν οι μεταρρυθμίσεις. Ωστόσο εδώ και 50 χρόνια η Κίνα δεν αντιμετωπίζει πλέον επισιτιστικό πρόβλημα, τρέφοντας μάλιστα όχι 500.000.000, αλλά 1.000.000.000 στόματα πλέον. Τυχαίο; Δεν νομίζω…

    Υπήρχε άραγε άλλος δρόμος, πιο ήπιος; Ναι, υπήρχε. Τον ακολούθησε η Ινδία….
     
    Last edited: 28 Οκτωβρίου 2012
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Evil thread (For Thy is the Kingdom)


    Και μετά αρχίζουν οι σφαλιάρες και το κλάμα  





    Μαθαίνει το σύστημα ποιοι είναι μέρα με τη μέρα. Σύντομα θα μάθει και πολύ καλύτερα (θέλοντας και μη).

    Τα ίδια λέγατε και στις εθνικές εκλογές. Θυμάσαι;  
    Ακόμη κλαίτε και παρακαλάτε να βγει εκτός νόμου η Χρυσή Αυγή βλέποντας να είναι σε ελάχιστο χρόνο 3ο κόμμα.
    Αλήθεια όμως, γιατί δεν το κάνετε; Εγώ στη θέση σας θα το προσπαθούσα. Μην είστε δειλοί. Δοκιμάστε το. Κάντε και καμιά δίωξη για να σωθεί η «αστική δημοκρατία». Φιμώστε τους όπου μπορείτε. Οι δημοσιογράφοι το επιχείρησαν πριν λίγο καιρό μέχρι που τελικά μπήκε στη Βουλή η Χρυσή Αυγή.
    Κλαίνε τώρα. Είναι αργά όμως γι’ αυτούς και είναι η Αυγή για τους εθνικιστές. Δε γυρνάει πλέον πίσω το ποτάμι. Και είναι ιδιαίτερα ορμητικό. Τελευταίο ανάχωμα σας ο Πρετεντέρης.



    Οι Έλληνες λοιπόν, αποφασίζουν πλέον να ταχθούν με το πλευρό των εθνικιστών που είναι και η μόνη ελπίδα για το έθνος. Κάθε μέρα αυξάνεται η δύναμη  
    Διάβασε ακόμη και σήμερα τις κωλοφυλλάδες των τραπεζών. Κάθε μέρα πρωτοσέλιδα και άρθρα κατά της Χρυσής Αυγής και τους ψηφοφόρους της.
    Το τέρας (το πραγματικό λοιπόν   ), κλαίει και ουρλιάζει όταν βρίσκεται λίγο πριν το τέλος του για να αμυνθεί. Σε λίγο βέβαια θα σωπάσει οριστικά.
    Χεσμένοι πάνω τους είναι και με το ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ.

    Δε θα είναι καθόλου καλά τα πράγματα για όσους έκλεψαν και όσους πρόδωσαν τον λαό και το γνωρίζουν οι αριστερο-δεξιοί. Όση δικαιοσύνη παρείχαν στους ανθρώπους που απέλυαν, τους ανέργους, τους απλούς εργαζόμενους πολίτες και σ' αυτούς που πέθαναν από το κρύο τον περσινό χειμώνα κι άλλους που αυτοκτόνησαν από την απόγνωση, άλλη τόση θα αποδοθεί και σ’ αυτούς.

    Δεν υπάρχει επιστροφή και συμφιλίωση πλέον με τους προδότες για μια «νέα Ελλάδα» με τους συγκεκριμένους κατοίκους. Προέχει η εκδίκηση και η τιμωρία. Μετά βλέπουμε.













    Δεν γνωρίζω ποιο προφιλ βλέπεις Alexkat και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Προφανώς σε έχουν πείσει η Τρέμη και ο Μπάμπης Παπαδημητρίου.

    Προσωπικά πάντως δεν ψάχνω ψηφοφόρους για το κόμμα της Χρυσής Αυγής. Ψάχνω για Έλληνες.
    Οι περισσότεροι αρνούνται πως είναι. Δικαίωμά τους βέβαια. Άλλωστε και οι ίδιοι πιστεύουν στον αυτοπροσδιορισμό. Δεν έχω δικαίωμα εγώ να τους το αρνηθώ.
    Θέλουν να πιστεύουν πως είναι Ευρωπαίοι πολίτες, Γερμανοί, Ολλανδοί κλπ και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα εξασφαλίσουν τις καταθέσεις τους στην τράπεζα και ας πεθάνει ο συμπολίτης τους.
    Η Ελλάδα όμως πρέπει να παραμείνει με τους Έλληνες και μάλιστα ζωντανούς και η λύση αυτή περνά πλέον μόνο μέσα από τον εθνικισμό. Είναι πια ξεκάθαρο. Μόνο οι τυφλοί δε βλέπουν αλλά και αυτοί πλέον έχουν αρχίσει να το αισθάνονται.

    Το ότι όλο το πολιτικό και μιντιακό σύστημα (δηλαδή αυτοί που κατέστρεφαν τόσα χρόνια τη χώρα) είναι εναντίων της είναι η μεγαλύτερη απόδειξη.