Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

fifty shades of grey

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος herculess, στις 23 Απριλίου 2012.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Ήταν ό,τι πιο παραπλανητικό έχω διαβάσει για BDSM και ε ν τ ε λ ώ ς vanilla, το μυθιστόρημα.

    Όμως, ευχαριστήθηκα ένα πράγμα, που είδα πώς μας βλέπουν οι vanilla, γιατί τελικά, για μένα, αυτό έλεγε το μυθιστόρημα, είτε το γνώριζε είτε όχι. Δεν έδειχνε "εμάς", έδειχνε πώς "μας" αντιλαμβάνονται οι vanilla, γι αυτό και τους άρεσε τόσο πολύ.

    Το κινηματογραφικό θα το δω μόνον αν το δείξουν στο αεροπλάνο  
     
  2. Mr. Unknown

    Mr. Unknown Regular Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Δεν έχω ιδέα για το περιεχόμενο του βιβλίου, αλά αν είναι να δεις την ταινία μόνο στο αεροπλάνο καλύτερα κοιμήσου! Πάντα έχεις επιλογές  
     
  3. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Θεωρώ ότι από το να νομίζει ο κόσμος πως όσοι ασχολούνται με το bdsm είναι τέρατα, πιστεύω πως ήταν μία ωραία ελαφριά γεύση για κάποιον νέοεισερχόμενο ή για κάποιον με τέτοιες ανησυχίες που μπορεί να νιώθει "μόνος"... Δείχνει ότι σε αυτές τις σχέσεις υπάρχει αγάπη και μία φράση μου άρεσε πολυ.. το σημείο που λέει στην Άνα ότι αν εκείνη δεν είναι εκεί και δεν θέλει να προσφέρει τον εαυτό της αυτός δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Μου ακούγετε πολύ χρήσιμη πληροφορία για κάποιους που νιώθουν έρμαια στις ορέξεις ανθρώπων που ίσως μόλις αντάλλαξαν μία καλησπέρα...

    Κατά τα άλλα όντως καμία σχέση με την πραγματικότητα...αλλά το βιβλίο είναι απλά ένα μυθιστόρημα, δεν επικαλείται αυθεντία κι έτσι οι ανακρίβειες είναι χαριτωμένες για μένα.
     
  4. angel84

    angel84 New Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Με αυτά και με αυτά θα γεμίσει το φόρουμ επίδοξες σκλάβες/υποτακτικές(σαν του λόγου μου δηλαδή) που θα περιμένουν τον πρίγκιπα με το κολλάρο(ομολογώ οτί αυτό ήταν το κίνητρο που με οδήγησε εδώ...).Φεύ η πραγματικότητα μάλλον απέχει από όσο μπορώ να δω και πολλές θα προσγειωθούν απότομα σε λιγότερο ανεκτικά μασίγια... 
     
  5. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Έτσι είναι...ο καθένας μπαίνει με διαφορετικά κίνητρα ως αφετηρία...ή βρίσκει αυτό που ψάχνει αν είναι τυχερός(άσχετα με το αν είναι όντως βαθια βδσμικο ή οχι) ή δεν το βρίσκει και αποχωρεί με ελαφρά...Κάπως έτσι η φυσική ροή των πραγμάτων νομίζω..
     
  6. sofi1

    sofi1 New Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    ειναι ενδιαφερων βιβλιο ... και το 1&2&3
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Και αυτό γιατί είναι κακό να γεμίσει από ανθρώπους που ψάχνονται και όταν φάνε τα μούτρα τους να ξέρουν τι θέλουν και τι όχι?
     
  8. angel84

    angel84 New Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Δεν είπα ότι είναι κακό σε καμία περίπτωση...Αυτό που είπα είναι ότι δημιουργεί λάνθασμένες προσδοκίες(κατά τη δική μου άποψη και μόνο φυσικά,δεν είναι καθολική αλήθεια)και ότι κάποιος άπειρος(σαν την αφεντιά μου δηλαδή)περιμένει άλλα πράγματα.
     
  9. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Απο το νημα που διαβάζω τωρα καταλαβαίνω ότι "οι έμπειροι"¨το θεωρούν soft,
    από την άλλη "οι άπειροι" ερεθιστικό να πω, εισαγωγικό,

    ετσι ή αλλιώς η αλήθεια ειναι νομίζω ειναι κάπου στη μέση.....
     
  10. Kristen

    Kristen Regular Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Το πρωτο διαβασα και ειναι σαν αρλεκιν με πιο βιαιες ερωτικες σκηνες, αλλα ειναι τοσο γλοιωδες καποιες φορες στην υποθεση του και στους διαλογους που γινεται σιχαμενο. Απεθυνεται σε ρομαντικα απειρα κοριτσακια( ; ) που εχουν πιο κινκυ ενστινκτα απ'τα κλασικα.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Δεν άντεξα καν να το τελειώσω. Θεώρησα πως είναι χάσιμο απόλυτα πολύτιμου χρόνου που δεν έχω για πέταμα πλέον μα με τίποτα.

    Δεν απευθύνεται σε μικρά μόνο κοριτσάκια, αν και @Kristen πολύ πετυχημένα επέλεξες επίθετα όπως γλοιώδες σε βαθμό σιχαμένου , απεθύνεται στην κάθε μιζεριασμένη 50ρα που αποφασιζει να ζήσει μια φαντασίωση εκείνης της ζωής που νομίζει πως αν είχε θα την έκανε ευτυχισμένη.
    Απευθύνεται σε άτομα με κακό απίστευτα γούστο και κριτήρια λογοτεχνικά κοντά στο μηδέν, εν ολίγοις απευθύνεται στη μάζα.


    Θα ομολογήσω πάντως πως ο βανιλλα περίγυρός μου έχει πλέον την εντύπωση πως καταλαβαίνει τι ζω. 
     
  12. Kristen

    Kristen Regular Member

    Απάντηση: fifty shadows of grey

    Καλα τα λες  Βασικα και το twilight στις 50αρες νοικοκυρες που βαρεθηκαν τη ζωη τους ειχε απηχηση..
    με ολο το σεβασμο