Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Fuck Buddies - Αστικός Μύθος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος black.wolf, στις 17 Σεπτεμβρίου 2014.

  1. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Αν θέλει ο άλλος να εκμεταλλευτεί τα "τυχερά" η σχέση θα τον εμποδίσει;  
     
  2. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    ειναι μια καλη λυση για αυτους που δεν εχουν χρονο, που υπαρχουν αλλα πραγματα που εχουν προτεραιοτητα στη ζωη τους.
     
     
  3. Mind'n'Flesh

    Mind'n'Flesh Ναι, εγώ είμαι.

    Κάνοντας γρήγορη ανάγνωση στους σχολιασμούς σας, θα έρθω να αφήσω εδώ την άποψή μου, για αυτό το θέμα που τόσο έχω συζητήσει/βιώσει/προκαλέσει/σιχαθεί.

    Μου αρέσουν οι αλληγορίες και ελπίζω να μπορείτε να παρακολουθήσετε την επόμενη:
    Ζούμε σε μία γρήγορη εποχή. Οι βιολογικές μας ανάγκες τείνουν να καλύπτονται με όλο και πιο συνοπτικές διαδικασίες. Το γρήγορα φαγητό που ήρθε μετά τις κονσέρβες. Και οι συσκευασμένες υγιεινές σαλάτες που ήρθαν μετά το γρήγορο φαγητό. Έτσι, ποτίζουμε το μαρουλάκι και την ντοματίτσα, τα σταυρώνουμε, τα συσκευάζουμε και τα δίνουμε στον πελάτη ως fit, chic, must και γενικότερα υπερκατάλληλη επιλογή για φαγητό γραφείου. Τα νέα δεν είναι καλά, δεν είναι και πολύ θρεπτική αυτή η σαλάτα γιατί εκτός του ότι δεν είναι φρέσκα και αθώα τα λαχανικά, ακόμη και τα στολίδια-ζουμιά που έχει, δεν είναι όσο φροντιστική θα έπρεπε για σένα.
    Και παύω κάπου εδώ...
    Επειδή και το σεξ είναι βιολογική ανάγκη και επειδή χρειάζεται πρώτα εμείς να αγαπάμε και να φροντίζουμε τον οργανισμό μας, ας κατέβουμε από το καλάμι και ας δούμε πως το σεξ δεν είναι μόνο κρέας. Δεν είναι σωματική ανάγκη που θα καλυφθεί μέσω της απλής και στεγνής (γιατί υγρή, δύσκολο να είναι) επαφής με ένα άλλο σώμα. Υπάρχει και μία άλλη διάσταση η ψυχική (πνευματική και συναισθηματική συνεπώς) που είναι και ο προθάλαμος της σεξουαλικής ικανοποίησης. Όποιος λοιπόν ισχυρίζεται πως κάνει fuck-buddies κουλ σχέσεις, ας κάνει μία χάρη στον εαυτό του και ας του μιλήσει λίγο ειλικρινά.
    Τα συναισθήματα μπορεί να είναι βαριά καμιά φορά, όπως και το παστίτσιο της γιαγιάς μου, αλλά για αυτό υπάρχει λύση - είτε η αυτοπεποίθηση και η ευθύνη του εαυτού και των αναγκών μου είτε λίγο αφεψιματικός δυόσμος για εγγυημένα αποτελέσματα.

    Περαστικά!
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Όχι. Απλώς είναι πολιτικαλλυ κορέκτ ως φακμπαντερ.
    Μετά, βέβαια, ανακαλύπτει πως μπορεί να το βαφτίσει πολυερωτία - πιο συναισθηματικά "ψαγμένη" κατάσταση αυτή  
     
  5. Vasilis

    Vasilis One in a Million

    Πρέπει ντε και καλά να το πείτε "έχω κανονική σχέση";
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Για βοηθα λιγο διοτι υπολειτουργω....
     
  7. Vasilis

    Vasilis One in a Million

    Τι εννοείς με το "κανονική σχέση";
     
  8. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εσυ τι καταλαβες και μου εκανες την ερωτηση;
     
  9. Vasilis

    Vasilis One in a Million

    Να πορευθείτε μαζί.
     
  10. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Δύσκολο θέμα. Το μόνο που έχω να παραθέσω είναι πως όποιος είχε όντως fuck buddie και όχι ένα χαζούλι ερωτευμένο να σβήνει ορέξεις της στιγμής μπορεί να καταλάβει την αναγκαιότητα του.

     
     
  11. episkeptis

    episkeptis New Member

    Βρέθηκα σε φάση της ζωής με 3 fuck buddies που απλά θέλαμε το ίδιο, της γνώρισα σε διάστημα 2 μηνών και κράτησε και με τις 3 σχεδόν 1 χρόνο.
    Με τις 2 διατηρώ ακόμη επαφή για σεξ και μόνο.
    Ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή περνάμε Καλά μαζί, αλλά άρχισα να βαριέμαι (ίσως και αυτές) και παρότι το σεξ είναι καλό θα μπω σε φάση αλλαγής.
    Όσο είναι ξεκάθαρο μου αρέσει, προτιμώ παντρεμένες το κάνουν πιο εύκολο και λιγότερο περιπλοκο (φυσικά όταν είμαι χωρίς σχεση)
     
  12. Ας μην κοροιδεύουμε εαυτούς και αλλήλους. Οπως δεν υπάρχει μη επικοινωνία (ακόμα και όταν αρνούμαι να σου μιλήσω/αδιαφορώ/σε γράφω, σου επικοινωνώ ένα μήνυμα), δεν υπάρχει μη υπεύθυνη σχέση. Από τη στιγμή που εμπλέκομαι σε μία σχέση, έχω την ευθύνη της σχέσης που μου αναλογεί. Κάθε προσπάθεια ταμπελοποίησης της σχέσης με σκοπό την αποφυγή ανάληψης ευθύνης ("αφού είμαστε φακ μπάντιες, τι μου ζητάς τα ρέστα") είναι εκ του πονηρού.

    Η σχέση είναι σχέση. Αντί για ταμπέλες, βάζω όρια και είμαι υπεύθυνος για την τήρησή τους. Επίσης, ξεκαθαρίζω τα θέλω μου. Αν αυτά αλλάξουν, τα επαναδιατυπώνω εντός της σχέσης. Ονοματίζοντας τη σχέση (φακ μπάντις, ξεπέτα, κανονική, ον-οφ κ.λ.π.) την εμποδίζω να εξελιχθεί ως ζωντανός οργανισμός. Να χωρέσει τις ανάγκες σου και τις δικές μου που εξελίσσονται μαζί μας.

    Ναι, φακμπαντοσχέση υπάρχει. Ολα υπάρχουν. Αλλά μόνο επειδή κάποιοι, κάποτε, αποφάσισαν οτι μπορούν να αντικαταστήσουν την ύπαρξη ορίων -που είναι δική τους ευθύνη- με ένα έτοιμο one-size κοστούμι που, ή σου κάνει και το φοράς, ή όχι και πας παρακάτω. Πόσο βολικό, αλλά και πόσο περιοριστικό....