Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Hau mal ab, Nazijaeger!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Mavrobasilis, στις 6 Μαρτίου 2008.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Hau mal ab, Nazijaeger!

    Μην απελπίζεσαι Ονειροπόλε. Η λέξη - κλειδί είναι "θεωρείται". Ποτέ δεν θα δείς στην θέση της το "είναι".  
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν υπάρχει πιο ατίθασο άτι από αυτή την λέξη. Το "είναι"  
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Η λαϊκή τορινέζικη έκφραση θα ταίριαζε πολύ περισσότερο στα χείλη του Μολιέρου. Εκεί θα έβρισκε και το κοινωνικοπολιτικό της στίγμα: ο αστός της noblesse de robe (των αγορασμένων τίτλων ευγενείας, όσων παρείχαν πρόσβαση στη γραφειοκρατία και τη φοροσυλλογή αλλά όχι το στράτευμα και τις πολεμικές τέχνες ή ασχολίες).
    Όταν την εκστομίζει ο Eco, στο σημερινό 'μεταβιομηχανικό' πλαίσιο αναφοράς της (καπιταλισμός-καζίνο), ηχεί απλή κοινοτοπία και αφορά προσωπικές, ιδιοσυγκρασιακές συμπεριφορές, διόλου αναγώγιμες σε ορατά και πασίδηλα συλλογικά στερεότυπα. Για να μην πω ότι το 'ξεπόρδιασμα' είναι ό,τι ακριβώς θα έπρεπε στον ίδιο, αν ζυγιάσουμε τη φήμη του σε αντιπαραβολή με τις πραγματικές λογοτεχνικές αρετές του. Παρέμεινε - κι έτσι θα καταγραφεί στα κατάστιχα του ιστορικού - άξιος ακαδημαϊκός σημειολόγος με μία και μοναδική ικανοποιητική λογοτεχνική έκλαμψη (Το Όνομα του Ρόδου).
    Ανάμεσα στα δύο δημοσιεύματα που προηγούνται (231 & 232), επομένως, δεν διακρίνεται συναντίληψη. Μάλλον απέχουν, αντιθέτως, το ένα από το άλλο. Ίσως, διεισδυτικότερο είναι εκείνο του G_E, που είναι και πικρότερο. Και δεν έχει τους ίδιους στόχους με το προηγούμενο - εσφαλμένα επιλεγμένους αν τους αντιλήφθηκα ορθά.
     
    Last edited: 8 Απριλίου 2008
  4. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Προς τί εκπλήσεσαι, αγαπητέ;
    Ο Έκο έχει την αναγνώριση που του αναλογεί και το κοινό που του αρμόζει. Στο αυτό πλαίσιο εντάσεται το προαναφερθέν ευφυολόγημα. Ακριβώς επειδή κολακεύει- όπως ο κάθε λαϊκιστής 'διανοητής'- την πλέμπα* προσφέροντας εξυπνάδες με επίχρυσμα καλλιέργειας ως άλλοθι αλλά παραμένουσα την ατόφια χυδαιότητα.

    * ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε λαϊκούς ανθρώπους αλλά κρετίνους ημιαμόρφωτους μεσοαστούς με ιδεοληψίες κοσμοπολιτισμού και ψευδαισθήσεις κουλτούρας

    ΥΓ: Ήλπιζα πως το προηγούμενο σχόλιό μου θα έκλεινε οριστικά αυτό το διδακτικό νήμα.
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Hau mal ab, Nazijaeger!

    Ήταν απλώς ένα συμπληρωματικό σχόλιο στο πνεύμα του προηγούμενου post μου #220.

    .

    Καυστικό μεν αλλά, πιστέψτε με, ποτέ δε μπόρεσα να το χωνέψω πως ο όρος "κουλτουριάρης" επικράτησε και παγιώθηκε ως συλλήβδην χαρακτηρισμός των καλλιεργημένων (όσο κι αν πολλοί από τους τελευταίους βοήθησαν πολύ σ' αυτό).

    Διευκρινίζω πως δεν ήταν σχολιασμός στο post #231 του αγαπητού μου gallant, που γνωρίζω οτι μπορεί να διακρίνει τις έννοιες καλύτερα από μένα, αν και στο προκείμενο συμφωνώ με τον Dolmance ότι έκανε λάθος στόχευση, αν κι εγώ κατάλαβα καλά.

    Και για να ικανοποιήσω και τους διαμαρτυρομένους για το δυσνόητο του εισαγωγικού post ομολογώ πως μου πήρε αρκετές σελίδες για να μπω στο νόημα (με μπέρδεψαν τα γερμανικά και η εικόνα) και ένιωθα ολίγον βλάξ που το thread ανθοφορούσε posts και ούλοι καταλαβαίνανε πλην εμού. Μέχρι που τα κατάλαβα όλα και γέλασα.
     
    Last edited: 9 Απριλίου 2008
  6. female

    female Contributor

    Για μένα προσωπικά ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα, λόγω του οτι οι εγγενείς αντιφάσεις του γεννούν σκέψη με τη δυνατότητα εμβάθυνσης. Φάνηκε, εξ' άλλου, και από τη συμμετοχή μου.


    ΄Εχει ενδιαφέρον το τι σχέδιο κορσέ μας αρέσει, τι χρώμα βάφουμε τα νυχάκια μας και πόσο μας καυλώνει η ποδολαγνεία, αλλά ένα διάλειμμα σκέψης σαν αυτό ετούτου εδώ του νήματος, με τη μήνιδα, ακόμα που προκάλεσε, ας παραμένει για τους λίγους βιτσιόζους, λεξιλάγνους, κουλτουριάρηδες, επαρμένους, ακατανόητους, σνομπ, ή ότι άλλο, που τους ενδιαφέρει. Γιατί καταγίνεστε εναντίον του ...δημοκρατικού πλουραλισμού που ...φροντίζει για όλα τα γούστα;


    Θενκς Mr Νηματοθέτη, hope u, thus, strike again.


     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Απίστευτο…Απίστευτοι!!  

    “…. Λοιπόν. Στον κόσμο υπάρχουν οι κρετίνοι, οι ανόητοι, οι βλάκες και οι τρελοί".
    "Εξαιρείται κανείς?"


    Ο galand αναφέροντας αυτό το κείμενο του Ουμπέρτο Έκο, νομίζω -εγώ η πτωχή τω πνεύματι- ότι ήθελε να μεταφέρει μέσα από αυτό, κάποια μηνύματα, κάποια θέση του ή ίσως και συναισθήματα του...
    Εσείς οι "κουλτουριάρηδες", "διανοούμενοι", "ρήτορες", "φιλόσοφοι", "επιφανείς λόγιοι", παραβλέψατε (εσκεμμένα ή όχι) την ουσία των λόγων του κειμένου και πιάσατε να κρίνετε τον συγγραφέα… Φταίει γι αυτό μήπως, που η ενέργεια σας έχει γειωθεί? Μήπως πάθατε αγκύλωση ή κάποιας μορφής κράμπα? Η μήπως πρέπει να αφήσετε το μαστίγιο και να πιάσετε ξανά κιμωλία?  

    …Τελικά η άρνηση είναι πάντα πιο εύκολη απ' την αποδοχή.
    Γι αυτούς τους λόγους, το Υπουργείο Βλακείας, Απρονοησίας και Ακοινώνητου Χαρακτήρα, προειδοποιεί:
    Η υπερβολική φιλοσοφία βλάπτει σοβαρά τον ελεύθερο χρόνο σας!
     
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Έυα, ένα νήμα για τον 'ελεύθερο χρόνο'; Πώς θα σου φαινόταν;
    Γιατί η ανάδυση της κατηγορίας 'ελεύθερος χρόνος' είναι το ασφαλές σύμπτωμα της παρακμής του υψηλού πολιτισμού, ο οποίος είναι εγγενώς ασύμβατος με τη σύμμετρη προς τον 'ελεύθερο χρόνο' 'εργασία'. Όπου γίνεται λόγος για 'ελεύθερο χρόνο' έχουν εξαφανιστεί οι αρχόσχολοι και οι ευγενείς-ραντιέρηδες, δηλαδή οι κοινωνικές ομάδες που χάρισαν στην ανθρωπότητα τον υψηλόφρονα πολιτισμό και τη μεγάλη Τέχνη. Η σκέψη θρέφεται από την 'τεμπελιά', όπως ακριβώς και η 'ανιδιοτελής' Παιδεία. Βιοποριστικοί καταναγκασμοί, συσσώρευση πλούτου δια του εργασιακού μόχθου και στιβαρός πολιτισμός είναι δυνάμει αντιθετικά κοινωνικά μεγέθη και μορφώματα.
    Ο Eco είναι χαρισματικός και ευφυής, αλλά δεν έχει πια ούτε μπρίο ούτε λάμψη. Εκτιμάται ως επένδυση μετρίας διακινδυνεύσεως. Αν τον μετοχοποιούσαν θα μπορούσε να εισαχθεί στο Χρηματιστήριο και να αποδίδει σχετικώς σιγουρατζίδικα μερίσματα. Αυτός είναι το αρχέτυπο του μέσου 'κουλτουριάρη'.

    ΥΓ1.Σημειωτέον ότι το καλύτερης ποιότητας μαστίγιο είναι η κιμωλία.
    ΥΓ2.Γιατί , Έυα μου, σε έχει πιάσει γκρίνια, τελευταία;
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Άντε πάλι από την αρχή….!!
    Dolmance δώσε βάση….
    Πόσο πιο λιανά να το κάνω? Τι με νοιάζει εμένα και τον καθένα στην προκειμένη περίπτωση αν ο Εκο είναι …
    …Ούτε και η γιαγιά Μου υπήρξε ποτέ χαρισματική και ευφυής, αλλά μου έλεγε με τρόπο τα σοφά της λόγια όπως …."Παιδί μου, είναι εύκολο να κρατήσεις έναν άντρα, αρκεί να είσαι υπηρέτρια στο σαλόνι, μαγείρισσα στην κουζίνα και πόρνη στην κρεβατοκάμαρα" (Άσχετα αν Εγώ είπα να προσλάβω τις δυο πρώτες και να ασχοληθώ μόνο με την κρεβατοκάμαρα…!!)

    Συμφωνώ σε ολ΄ αυτά… Είμαι από αυτές άλλωστε, που στον ελεύθερο Μου χρόνο δημιουργώ και αποδίδω καλύτερα, αβίαστα, πρόθυμα και με ευχαρίστηση. Ευτυχώς κάποιοι (αν-)αρμόδιοι, φρόντισαν να με αποδεσμεύσουν από αναγκαστικές υποχρεώσεις και να μου χαρίσουν άπειρο από αυτόν.
    Αλλά ποτέ δεν ξεχνώ ότι πάντα καραδοκεί και η θεωρία της σχετικότητας. 'Ετσι ελέγχω ακόμα και αυτόν τον ελεύθερο χρόνο μου, ακολουθώντας ενστικτωδώς το "παν μέτρον άριστον".
    Σύμφωνα με τον Tσαούση, "ο ελεύθερος χρόνος είναι εκείνος που διατίθεται χωρίς εξαναγκασμούς και δεσμεύσεις. O ελεύθερος χρόνος πρέπει να διακριθεί σε δυο κατηγορίες: ελεύθερος χρόνος κατά προαίρεση και ο αναγκαστικά ελεύθερος χρόνος"
    Στην δική Μου περίπτωσή ισχύει η δεύτερη κατηγορία, ο αναγκαστικά ελεύθερος χρόνος, ο οποίος συνιστά πολλές φορές μια απραξία.
    Κατά τον ίδιο επίσης τον Tσαούση, "ο ελεύθερος χρόνος είναι ένα αγαθό με διπλή έννοια. Είναι αντικείμενο αυτόβουλης διάθεσης σαν προϋπόθεση δημιουργικής απασχόλησης ή σαν αντικείμενο απόλαυσης".
    Άρα στην περίπτωση μου η διάθεση του χρόνου δεν έχει διαστάσεις ελευθερίας και οι όποιες συζητήσεις περί αυτού, έχουν ως σκοπό να καλύψουν τη σκληρή μου πραγματικότητα, λειτουργώντας σαν ένα οργανωμένο πρόγραμμα παρεμπόδισης της απόλαυσης του κοινωνικού αγαθού του ελεύθερου χρόνου Μου.
    (Δεν θα το αντέξω να Μου κάνεις και πάλι ανάλυση για την προσωπικότητα του Τσαούση που υπήρξε και μέλος του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων)

    Έτσι, όταν μιλάμε για διαχείριση του ελεύθερου χρόνου στο BDSM αυτό forum, οφείλουμε να δίνουμε σε αυτήν κοινωνικές και πολλές φορές εκπαιδευτικές διαστάσεις και να αναδεικνύουμε συγχρόνως ότι ή παραμονή μας στο χώρο συνεπάγεται με πολλά περισσότερα πράγματα…από το να πλατειάζουμε αμπελοφιλοσοφώντας, για άσχετα προς αυτό θέματα.

    Το καλύτερο μαστίγιο σε ποιότητα είναι ο λόγος, από γλώσσα που καίει και φτύνει ξυράφια.

    Η γκρίνια Μου Dolmance είναι απόρροια των γεννωμένων. Κάποιες στιγμές μαζεύονται τόσα πολλά, που Μου είναι πλέον αδύνατο να μην γκρινιάζω ... Όπως είπε κάποτε ένας γνωστός πολίτικος "την γκρίνια την φέρνει... η διεύρυνση των ανισοτήτων και των ελλειμμάτων" Γιια Μένα την γκρίνια την φέρνουν φυικά και πολλά άλλα γεγονότα. Δεν έχω σκοπό να σας ζαλίσω αρχίζοντας να τα απαριθμώ!
     
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Γνωρίζεις την αμετακίνητη πεποίθηση μου: Αν θέλετε να καταλάβετε κάτι από την 'ουσία του χώρου', αφήσατε παράμερα το lifestyle και εγκύψατε εις όσα άφησεν κληρονομιά ο εικονιζόμενος ....
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Hau mal ab, Nazijaeger!

    Συντάσσομαι απόλυτα με την κριτική ενάντια στην αστική κουλτούρα. Είναι διαστροφή της αλήθειας να θεωρείται ότι η κριτική αυτή γίνεται από θέση άρνησης ή μειονεκτικότητας. Αντίθετα είναι βαθειά επαναστατική.

    Η κουλτούρα είναι θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου ήτοι είναι λαϊκή. Κάθε προσπάθεια να την αποσπάσει απ’ τις πλατιές λαϊκές μάζες και να την περιορίσει σε στενούς κύκλους τάχατες ειδικών, είναι βαθειά αντιλαϊκή.

    Η κουλτούρα στα χέρια των λίγων γίνεται όπλο της αντίδρασης και σύμμαχος της αντιδραστικής εξουσίας. Συνειδητά και συστηματικά οδηγεί το λαό σε μειονεκτική θέση δημιουργώντας του αίσθημα κατωτερότητας κάνοντάς τον πιο ευάλωτο στις επιθέσεις της εξουσίας και προκαλώντας παθητική στάση και ηττοπάθεια. Μη βρίσκοντας ο λαός διέξοδο, καταφεύγει στην κατανάλωση και κατρακυλάει στην υποκουλτούρα των μεσημεριανάδικων, σε εθνικισμούς και σε μελοδράματα. Παράλληλα οι κυβερνήσεις βρίσκουν την ευκαιρία να περνάνε αντιλαϊκά μέτρα και οι πολυεθνικές να εγκλωβίζουν τον πολίτη στην κατανάλωση και στα συμφέροντά τους.

    Κάνω έκκληση στους αγνούς διανοούμενους και ρωτώ: έχετε συνειδητοποιήσει τι κακό κάνετε?
     
    Last edited: 10 Απριλίου 2008
  12. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: Hau mal ab, Nazijaeger!

    Δεν έχουν. Ο Μάο είχε όμως.