Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Hellfire Club: Το ΒDSM είναι κοινωνικά/οικονομικά ελιτίστικη σεξουαλική έκφραση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Wolverine, στις 15 Φεβρουαρίου 2015.

  1. Ωχ ελπίζω να μην είσαι καμιά Κατακουζίνα (άκου ταμάλα)
     
  2. vanilla30

    vanilla30 κι αλλο!!

    Χαχαχαχαχαχα...  
     
  3. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Ενδεχόμενη παρεξήγησις. Η θεματολογία επικεντρώνεται στο εάν μία Α οικονομική κατάσταση βοηθά στην πιο άμεση και καλύτερη υλοποίηση σεξουαλικών φαντασιώσεων.

    Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το εκτιμώ.
     
  4. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    Πολύ σωστό σχόλιο. Αλλά επιμένω ως προς την υλοποίηση σεξουαλικών φαντασιώσεων. Προ-απαιτείται μία οικονομική βάση για την πιο άμεση, γρήγορη και συνάμα ποθητή ολοκλήρωσή τους; Food for thought...σε ευχαριστώ για τη συνεισφορά σου.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Μια καλύτερη οικονομική βάση διευκολύνει διάφορα πράγματα, όμως αυτό δεν σημαίνει ελιτ! Σημαίνει;

    Πριν καιρό είχαμε γράψει με την Κυρία μου, για μια εμπειρία μας, τυχαίνει να έχει τροχόσπιτο και τζηπ, εμάς μας βόλεψε το τροχόσπιτο για τις διακοπές και το απόμερο των διακοπών, το τζηπ είναι το είδος του αυτοκινήτου που την βολεύει. Χαρακτηριστήκαμε τότε ως πλούσιοι, ελιτ με την κακή την έννοια. Και χωρίς το τζηπ και το τροχόσπιτο θα μπορούσαμε να βρούμε ένα δάσος, να με δέσει και να μου κάνει birching.

    Συμπέρασμα η οικονομική άνεση βοηθά σε πολλά πράγματα και ως συνέπεια και στο bdsm αλλά δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση.
     
  6. misses

    misses New Member

    Κατά την "ταπεινή" μου γνώμη πιστεύω πως η οικονομική ευημερία είναι βοηθός και στην υλοποιήση και στην εξέλιξη των σεξουαλικών φαντασιώσεων...
    Χρόνος, βοηθήματα, τόπος, πέρα από το καθημερινά μπορούν να αναδείξουν μια φαντασίωση και να την πάνε ακόμα πιο πέρα...
    Σιγουρα δεν είναι απαραίτητα για να κάνεις αυτό που ποθείς, αλλά είναι επιθυμητά όταν υπάρχουν!
    Όσον αφορά το κοινωνικό κομμάτι, εξαρτάται καθαρά από τον άνθρωπο, σαφώς μπορεί κάποιος να το εκμεταλλευτεί αλλά και κάποιος άλλος να ικανοποιήσει την φαντασίωση του με κάποιον ¨ανώτερο" (οικονομικά, κοινωνικά")....
    Προσωπικά εμένα δεν με επηρεάζει κάτι τέτοιο...
     
  7. ..Γιατί....όλοι το ίδιο είμαστε
    και πλούσιοι και φτωχοί
    τσιγγάνοι κι επιστήμονες
    σε τούτη τη ζωή...!!!

     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πάντως, αν μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε δύο μου αγαποφαντασιώσεις:
    1) session σε κάστρο βικτωριανής εποχής με επιβλητική διακόσμηση
    2) session σε σκοτεινό υπόγειο με φαγωμένους τοίχους απ'την υγρασία
    Θα επέλεγα με το χέρι στην... τσέπη, το δεύτερο  
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Η οικονομική άνεση σε σχέση με το bdsm δεν διαφοροποιείται πολύ από την ζωή στο σύνολό της....
    Είτε την έχεις, είτε δεν την έχεις, είσαι ο ίδιος άνθρωπος...δεν θα σου δώσει περισσότερη καύλα το χρήμα...δεν θα ανεβάσει το iq σου (ούτε και το eq σου επίσης...)
    Το χρήμα δεν θα σου δώσει εμπειρία ή φαντασία από μόνο του...ο άνθρωπος (το τονίζω για να μην αρχίσουμε να μιλάμε για ρόλους πάλι) που διαθέτει οικονομική άνεση, είναι σε θέση να υλοποιήσει αυτά που έτσι κι αλλιώς έχει μέσα στο κεφάλι του...
    Επειδή το θέμα σχετίζεται με τον υποτιθέμενο ελιτισμό του bdsm, εγώ θα πω, ότι ο ελιτισμός αυτός είναι (ή στο δικό μου μυαλό φαντάζει έτσι) περισσότερο εγκεφαλικός....
    Το ένστικτο ακόμη κι αν υπάρχει, αν δεν καλλιεργηθεί σε όλα τα επίπεδα μένει λανθάνον...
    Ο ελιτισμός βέβαια νομίζω ότι άπτεται περισσότερο του μορφωτικού επιπέδου και του ανοιχτού μυαλού....
    Αυτό δεν ξέρω αν είναι άρρηκτα συνδεδεμένο μόνο με το χρήμα και την κοινωνική θέση....
    Νομίζω ότι σήμερα αυτοί οι συσχετισμοί έχουν αλλάξει...η πρόσβαση στην πληροφόρηση και η δυνατότητα διερεύνησης των πάντων, η αμεσότητα της ηλεκτρονικής επικοινωνίας, έχουν κάνει τα πάντα προσβάσιμα στους πάντες....καλώς κατ΄εμέ....
    Στην Ελλάδα της κρίσης βέβαια το bdsm δεν ξέρω αν ανθεί, συγκριτικά με πιο άνετες οικονομικά περιόδους, για να μιλήσουμε και για τα δικά μας δεδομένα, και αν ανθεί όντως, τότε αυτό καταρρίπτει το επιχείρημα της ελιτίστικης προσέγγισης για τα Ελληνικά δεδομένα...
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Αν φέρουμε αυτή την αντίληψη στην εποχή μας μιλάμε ίσως για έναν Ντομινίκ Στρος Καν;

    Το BDSM δεν είναι κατ' ανάγκην εξειδίκευση του φιληδονισμού, το πολύ που θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει και αυτό με κόπο είναι ότι είναι μια έκφραση της ελευθεριότητας.

    Πλην οι μέσοι πλούσιοι μπορεί να είναι πιο στενοκέφαλοι από τους μέσους λιγότερο πλούσιους και αυτό για λόγους που μπορούν να εξηγηθούν οικονομικά και ψυχολογικά και κοινωνιολογικά, θέλουν να προστατέψουν αυτά που εύκολα θα μπορούσαν να χάσουν. Ε, με τέτοια μυαλά - χωρίς να φταίνε αυτοί - τι BDSM να κάνουν;

    Όσο για το ποιοί είναι πλούσιοι τόσο ώστε να μπορούν να κάνουν BDSM, θα έλεγα όλοι όσοι ζουν εκεί που υπάρχει καθαρό τρεχούμενο νερό, ηλεκτροδότηση, internet (για να μην ξεχνιόμαστε  ) και έχουν ένα κεραμίδι πάνω απ το κεφάλι τους για να τους προστατεύει από τα μάτια όλων στις ιδιαίτερες στιγμές τους. Αυτός ο διαχωρισμός αφήνει, νομίζω, το αναγκαίο περιθώριο ελιτισμού…
     
  11. gaby μιας και αναφέρθηκες στον Ντομινίκ....
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Είπε ο άνθρωπος ότι "μόνο τρεις - τέσσερεις φορές το χρόνο πήγαινε σε άξια λόγου όργια, πώς να ξέρει ότι μετείχαν και πληρωμένες εταίρες σε αυτά;". Το twitter βούιξε και βόγκηξε: "Δείτε έναν ασκητικό τύπο, άκου μόνο τέσσερεις φορές το χρόνο να κάνει όργια!"