Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kinky Vs Bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nýchta, στις 6 Ιανουαρίου 2011.

  1. Απάντηση: Re: Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    @tender lilly, όντως δεν αισθάνομαι κάποιου είδους ανταγωνισμό, απλώς αντιαισθητική τη χρήσης τους, μ΄εκνευρίζει η σκέψη ότι τώρα θ' ανοίξει το βαλιτσάκι ή το συρτάρι, και σύμφωνα μ΄αυτά που διαθέτουμε, θα πορευτούμε... Ανέκαθεν μ' εκνεύριζαν, και χαιρόμουν που πάντοτε τύχαινε να φοράω κάποιο αξεσουάρ όπως μαντήλι, φουλάρι, ζώνη, καλσόν ώστε να εκμεταλλευτεί ο Άλλος.
    Για τον ίδιο λόγο αντιπαθώ και τα σέσσιονς.

    Μάλλον παραείμαι ρομαντική.

    Ερεθιστική η ντροπή που περιγράφετε.

    @Stalker, δεν έχετε πέσει πολύ έξω.

    Υ.σ. "Οταν λοιπον βρεθει εκεινος που θα χωσει τα χερια του στο κεφαλι σου,θα ανακατεψει το μυαλο σου,θα ψαχουλεψει,θα εξερευνησει,θα κανει κατοχη,τοτε θα εχει κυριαρχησει πανω σου."

    Αυτό κατ' εμέ, δεν απαιτεί συναίνεση. Είναι η "αρπαγή" που έχω αναφέρει κι αλλού.

    @ Elysium, θα με υποχρεώνατε αν εξηγούσατε λίγο παραπάνω.


    Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων, και ο διάλογος μεταξύ ΜindMaster και Seduction. Μ' αρέσει το φόρουμ έτσι.  
     
  2. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?


    Ε οσο να ναι ειναι πιο βολικο με ενα πραμα (δονητη) και να γαμας και να βαρας.....Χωρια που καποιοι δονητες ειναι μονο για να βαρας.......
     
  3. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    νομίζω ότι ο βδσμ άνθρωπος εξελίχθηκε σε κίνκι ..  
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το kink είναι pleasure oriented. Το BDSM είναι ecstasy oriented.

    (Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον...)
     
  5. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα ξαναλές. Ωστόσο αν νιώθεις τέτοια ανάγκη, κάντο

    Εδώ μέσα άλλοι το παίζουν από καθέδρας ομιλητές, αλλά και κριτές, όχι εγώ. Aλλαξε λίγο τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα, (φαντάζομαι δεν διεκδικείς το αλάθητο) ειδικά για άτομα που δεν γνωρίζεις. Απλά.

    Ισως να έχεις μπερδευτεί. Το παρόν φόρουμ δεν πραγματεύεται την ρητορική ικαντότητα, αλλά το BDSM. Ας μείνουμε σε αυτό λοιπόν.

    Εγώ κατάλαβα πολύ καλά που έγκειται η διαφωνία μας, σειρά σου να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμφωνήσεις μαζί μου.

    Ο καθένας με τα βιώματα του. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να μορφώνουμε τις απόψεις μας σύμφωνα με αυτά. Εσύ καταθέτεις τη δική σου άποψη και εγώ τη δική μου.

    Με την ειρωνεία σου, τι πετυχαίνεις άραγε, αν όχι να καταστρέφεις την εικόνα που προσπαθείς να δημιουργήσεις. Κοίταξε το. Αν είσαι εδώ να συζητήσουμε είναι οκ, αν είσαι για να ειρωνευτείς καλή συνέχεια.

    Επαναλαμβάνω
    Α. Εσύ μπορεί να είσαι επάνω σε ένα Kawasaki KX450F, με μπλούζα και παντελόνι Αcerbis Alcatraz, μπότες Ηurricane, θώρακα Thor Quadrant, γάντια Raji, επιγονατίδες MX-1, κράνος lazer MX5-XPRO4 κλπ και να θεωρείς ότι κάνεις motocross ενώ είσαι στη μεγάλη ευθεία της Ατιικής οδού.

    (όπου Kawasaki και motocross, βάλε BDSM, όπου εξοπλισμό βάλε tools και accessories,) Εσύ υποστηρίζεις πως μπορεί να γίνει motocross στην άσφαλτο, εγώ στο χώμα.

    B. Εαν εσύ την βρίσκεις έτσι, είναι μαγκιά σου και μπράβο σου και σου εύχομαι τα καλύτερα. Κάνε ακριβώς αυτό που σου ταιριάζει και αυτό που επιθυμείς. Εγώ κατέθεσα την άποψη μου. Δεν ολιγώρησα τη δική σου.

    Δεν γράφω στο φόρουμ ως εκπρόσωπος εκατομμυρίων ανθρώπων, εαν εσύ θέλεις να το κάνεις, κάντο.
    Επίσης το ότι εκατομμύρια άνθρωποι πιστεύουν στον Χριστό ή στον Μωάμεθ δεν σημαίνει ότι κάνουν το σωστό και σε κάθε περίπτωση δεν σημαίνει ότι πρέπει να ασπαστώ την άποψη τους.

    Κατά την γνώμη μου, δεν υφίσταται BDSM χωρίς το D/s και επίσης κατά την γνώμη μου, δεν υπάρχει D/s αν η κινητήρια δύναμη και ο πρωτεύων στόχος δεν είναι το μυαλό.

    Πάρα πολύ επικίνδυνο και πολύ φυρόμυαλο θα πρόσθετα, είναι η λογική του δικαίου της πλειοψηφίας! Σε καμία περίπτωση δεν την ασπάζομαι. Το αντίθετο!

    Εχω απαντήσει σε ΟΛΑ. Οσο για το περί "ψυχής", έχω τοποθετηθεί. Επαναλαμβάνω:
    5. Τεράστιο θέμα ο ορισμός της ψυχής και είναι ένας από τους λόγους που το έβαλα σε παρένθεση. Ας το εκλάβει ο καθένας όπως το κατανοεί διαβάζοντας τη φράση Mind-Body-Soul
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?


    Δεν έχεις απαντήσει σε τίποτε απολύτως (συμπεριλαμβάνου και του περί ψυχής, μιά και το "ας το εκλάβει όπως θέλει ο καθένας" δεν είναι απάντηση), και καμμιά ουσιαστική απάντηση δεν δίνεις και στο παραπάνω ποστ... Κι αν νομίζεις ότι δίνεις απαντήσεις, το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι πως ξέρεις τόσο καλά τη μεθοδολογία της διαλεκτικής, όσο ακριβώς ξέρει από επιστημονική μεθοδολογία κάποιο άλλο, συμπαθές μου κατά τα άλλα μέλος του φόρουμ, που προσπαθεί με όρους φιλοσοφικο-κοινωνικούς, να καταλήξει σε συμπεράσματα γιά τα οποία μόνες αρμόδιες είναι οι θετικές επιστήμες... Ως εκ τούτων, δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ περαιτέρω με το ν' απαντώ σε δικά σου ερωτήματα, ή σχόλια (κι ας με συγχωρήσει η αγαπητή μου Βεατρίκη, που θα της στερήσω την απόλαυση)... Δεν βρίσκω νόημα στο να ξαναεπιχειρήσω κάτι τέτοιο, αφού γιά δεύτερη φορά αποδείχθηκε πως κοινή γλώσσα γιά να επικοινωνήσουμε, δεν υπάρχει... Είναι άλλωστε -όπως έγραψε πρόσφατα σ' αυτό το ίδιο νήμα και ο cadpmpc- πολύ κουραστικό το "να επαναπροσδιορίζω συνεχώς τη βάση αντίληψης" (ή να εξαναγκάζομαι να την υπενθυμίζω, ή να την υποδεικνύω) γιά να έχει κάποια πραγματική ουσία η όποια κουβέντα, και να μην αρχίζει και καταλήγει στο λογικά απαράδεκτο "άποψή μου - άποψή σου - όλες οι απόψεις σεβαστές" ή στο νεόκοπο ομόλογό του "βίωμά μου - βίωμά σου" (τίνος είν' τ' απάνω-απάνω)...

    Από τούδε λοιπόν, θα σχολιάζω απλώς όσα από αυτά που γράφεις πιστεύω ότι πρέπει να σχολιασθούν, αλλά σε τέτοιου είδους "διάλογο" δεν θα ξαναμπώ... Και εννοείται φυσικά ότι θα το κάνω με όποιον τρόπο και σε όποιο ύφος κρίνω εγώ σκόπιμο... Ευχαριστώ γιά τις "συμβουλές" περί του πώς να προφυλάξω την εικόνα μου, αλλά ξέρω πολύ καλά πώς να το κάνω, και θα επιλέξω εγώ τον τρόπο...


    Καληνύχτα.






    (ολιγωρώ)


     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ακόμη μία διαφορά ανάμεσα στον kinkster και στον καθαρόαιμο μπιντιεσέμερ (δογματικό ή μη) είναι ότι οι kinksters δεν χάνουν ευκαιρία να "τη λένε" ο ένας στον άλλον, καθώς το Εγώ τους παραμένει εξαιρετικά σημαντικό για τους ίδιους (αυτό εξάλλου σημαίνει pleasure oriented). Ο μπιντιεσέμερ σπάνια ασχολείται με τόσο μηδαμινά θέματα, καθώς έχει να φροντίσει για την έκστασή του, μία φροντίδα που είναι full-time, αφού η έκσταση δεν προσεγγίζεται αποσπασματικά.
     
  8. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Πληκτικά προβλέψιμος!

    Καληνύχτα
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Kinky Vs Bdsm?



    Μακάριοι, αληθώς, οι πτωχοί τω πνεύματι...  


    - - - - - - - - - -



    Μου θυμίζεις τους τζαμπατζήδες που κινδυνεύουν να γκρεμοτσακιστούν από τα βράχια του Λυκαβηττού, γιά να διασκεδάσουν με τον μόχθο των μουσικών και των τραγουδιστών στις συναυλίες, χωρίς να πληρώσουν φράγκο... Ήρθες εδώ, στο νήμα ετούτο που δεν κατέβαλες κανέναν κόπο, γιά να σπάσεις πλάκα... Πάει καλά...  

    Επί του σχολίου σου πάντως, πρέπει να πω ότι παρότι η καθαροαιμία είναι κάτι που δεν με πολυαφορά (δεν είμαι δα πιτσιλωτό κουτάβι να θέλω ντε και καλά να με φωνάζουν Δαλματίας)-κι αν βέβαια το σχόλιό σου αφορά εμένα- η full-time έκσταση είναι ένα ιδανικό που προς ώρας (ακόμη κι ως Δαλματός bdsmer) δεν θα μπορούσα να επιδιώξω, καθόσον δεν βοηθάνε οι συνθήκες... Πού να την βρεις την full-time έκσταση με κάνα ξεπεταγματάκι αραιά και πού (άντε και με καμμιά μαλακία, γιά να περνάει η ώρα); Ευελπιστώ βεβαίως πως στο μέλλον (αφού θα έχω διδαχθεί από τα κείμενα που τόσο απλόχερα μας προσφέρεις τελευταία) θα έχω τη δυνατότητα να ζω κι εγώ μέσα σε έναν 24/7 εγκεφαλικό οργασμό, και ως εκ τούτου μονίμως εν εκστάσει... Δεν είν' εύκολο να το καταφέρω όμως, άσε που δεν μπορώ να βρω και κανένα φτηνό αξονικό τομογράφο, ούτε από δεύτερο χέρι...  




     
    Last edited: 10 Ιανουαρίου 2011
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Εγώ δεν πλήττω διόλου, πάντως, με τα γραφόμενα του MindMaster, ούτε και τα έχω για προβλέψιμα.

    Γενικά, δεν πλήξαμε τούτο το σαββατοκύριακο αλλά αυτό είναι όλως διόλου άσχετο με τον διάλογό σας.

    Ομολογώ ότι ήταν ενδιαφέρον να παρακολουθώ σε ποιό βαθμό δεν μπορούσε να στηρίξει ο Seduction τους όχι απαραίτητα εσφαλμένους αφορισμούς του. Μόνον που ο ίδιος δεν ήξερε αν είναι σωστοί ή λάθος, τους έχει διαβάσει και τους γράφει δεξιά κι αριστερά. Όπως δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι υποτακτική όποια δηλώνει πως είναι και αυτό γίνεται οδυνηρά φανερό όταν πάψει να είναι γονατιστή πάνω από έναν πούτσο και βρεθεί κοντά σε πληκτρολόγιο. Ούτε ότι η Κυριαρχία η πραγματική υπερβαίνει τα συνήθη καμώματα που περιγράφονται σε άφθονες ΡΕ εδώ πέρα και καμιά φορά δεν τα περιλαμβάνει καν.

    Γιατί ήταν τόσο δύσκολο να εξηγηθεί το "καθολική" συμμετοχή του εγκεφάλου; Με τρόπο που να μην κάνει τους αναγνώστες του ποστ να ξεραθούν στο γέλιο, εννοείται; Δεν πρέπει να είναι δα και τίποτα σπουδαίο, βασικά άστοχο είναι κατ εμέ και ούτε διαχωρίζει D/s ή BDSM από M/s, αγαπητέ MindMaster. Για όλα τα προαναφερθέντα είδη απαιτείται αποδοχή του τί είναι πριν από τη συναίνεση, η οποία αποδοχή είναι εγκεφαλική διεργασία.

    Το θέμα της ψυχής, στην ολότητά του είναι μέγα. Για εδώ είναι απλό. Άσχετα από 21 γραμμάρια και λοιπά κοινωνικο - θρησκευτικά, εννοούμε την εγκεφαλική και τη συναισθηματική δραστηριότητα γύρω από τα ερωτικά μας. Κάνω λάθος; Κάνω λάθος ότι BDSM χωρίς ψυχή δεν γίνεται και ότι η ψυχή είναι που καθιστά ένα γεγονός βίωμα;

    Για μένα BDSM ασώματο ίσον ό.τι το χειρότερο, γιατί δεν έχει διαδικασίες ελέγχου, αφού του καθενός η γκλάβα ό,τι θέλει κατεβάζει και αν δεν περάσει τη βάσανο της πραγματικότητας, τί είναι; ένα μηδενικό; αλλά εγώ είμαι εγώ και όχι η Beatrix_, που καλή της ώρα όπως κι αν επιθυμεί να το κάνει και αν θέλει να κάνει BD και βρίσκει τα υπόλοιπα φτηνά, με γειά της και χαρά της, να κάνει BD. Εγώ πάλι λέω ότι BD χωρίς το ανάλογο SM ίσον αέρας κοπανιστός και ενδεχομένως για τούτο ακριβός και ένα υπερ καρυκευμένο σνακ χωρίς ουσιαστική θρεπτική αξία. Αυτό ισχύει ως σχόλιο επίσης για τη νέα doctrine υπό dora_salonica, πριν καλά καλά βγει σε ΦΕΚ το Δόγμα, το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, έλεγε τα ακριβώς αντίθετα.
     
    Last edited by a moderator: 10 Ιανουαρίου 2011
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Re: Kinky Vs Bdsm?

    να δω τι αλλο θα ακουσω για δικαιολογια αμα δεν σου σηκωνεται .....
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Αν έλεγα πως υπάρχουν πέραν του ενός λόγοι, αλλά ένας εκ των οποίων είναι το ότι πολλά από αυτά που γράφονται τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ προσπαθούν ακριβώς να δημιουργήσουν σε όλους αυτή την εντύπωση, θα έβγαζε νόημα?
    Εννοείς πως το ιδανικό bdsm είναι ανάμεσα σε δύο άτομα κάνουν έρωτα σε ιεραποστολική στάση, χωρίς να φαντασιώνονται καν οτιδήποτε άλλο?
    Γιατί αυτό είναι η απουσία κινκ.
    Κινκ είναι οτιδήποτε εκτός πεπατημένης.
    Και όλο το bdsm είναι οτιδήποτε εκτός από πεπατημένη.

    Κι εγώ όταν γνώρισα τον Κύριο μου, του δήλωσα πως δεν με ενδιαφέρει ο σαδομαζοχισμός, δεν με αφορά ο πόνος, είμαι εδώ για τη φιλοσοφία.
    Τόσα ήξερα, τόσα νόμιζα πως ήθελα, τόσα έλεγα.
    Είναι θέμα αισθητικής. Ίσως μάλιστα καθαρά λογοτεχνικής.
    Δεν με σοκάρει να διαβάζω ωμές περιγραφές, απλά δεν με φτιάχνει.
    Εκτός κι αν οι αναφορές σ' αυτά γίνονται με τέτοιο τρόπο ώστε να καλύπτει τα κριτήρια μου για το καλογραμμένο, όμορφο, ενδιαφέρον κ.ο.κ.
    Το ότι δεν με τραβάνε κάποια πράγματα "λογοτεχνικά", δεν συνεπάγεται πως δεν απολαμβάνω να τα βιώνω ερωτικά/σεξουαλικά.


    Η αλήθεια είναι πως με προβλημάτισε το νήμα αυτό.
    Γενικά τον τελευταίο καιρό προβληματίζομαι από πολλά που διαβάζω κι αναρωτιέμαι πως προκύπτουν κάποια απ αυτά.
    Και προκύπτουν, όχι επειδή η Βεατρίκη θέτει τέτοια ερωτήματα, αλλά στο πως απαντιούνται.
    Ιδιαίτερα από άτομα που προσπαθούν να πείσουν για την βαρύτητα της άποψης τους, απαντώντας εκείνα που τους συμφέρει, με τον τρόπο που τους συμφέρει, είτε για να καλύψουν προσωπικά τους κενά κι αδυναμίες στον ρόλο τον οποίο επέλεξαν να μοστράρουν τον εαυτό τους, είτε ως καλοδουλεμένες στρατηγικές στο «ψάρεμα» τους.

    Πέραν τούτου, αναρωτιέμαι αν είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι, είμαστε επηρεασμένοι από την πεποίθηση πως το πνευματικό είναι ανώτερο του σωματικού.
    Ο χριστιανισμός και όχι μόνο, έχει κατορθώσει να μας "περάσει" διάφορα μηνύματα, αρκετά απ αυτά τα κουβαλάμε χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε, ανάμεσα σ αυτά και το ότι οτιδήποτε σωματικό είναι κατώτερο για να μην πω αμαρτωλό και βρώμικο…

    Επίσης έχω προσέξει πως όταν αρχίζουμε αρκετοί να ασχολούμαστε με το bdsm μας βγαίνει μια ανάγκη να είμαστε οι διαφορετικοί, οι ανώτεροι, οι πιο αν θές και καλά ποιοτικοί. Και πίσω από μια «πνευματικότητα» μπορούμε να κρύβουμε πολλά. Από φόβους και ντροπές και ενοχές για την σεξουαλικότητα μας, για όσα πιθανόν να μπορούσαν να μας αρέσουν αλλά δεν είναι καθωσπρέπει κ.ο.κ. και εδώ έχει θέση κι η εξαιρετική κατάθεση της tender lilly..

    Το αστείο είναι πως δεν συνειδητοποιούμε καν πόσα κουβαλάμε τέτοια, μέσα στη ψευδαίσθηση της άνετης σεξουαλικότητας που πιστεύουμε πως μας χαρακτηρίζει.



    Όταν φτάνω να θεωρώ κάτι φθηνό, σημαίνει πως θεωρώ πως υπάρχει ακριβό.
    Κι αν θεωρώ πως υπάρχει ακριβό, βεβαίως και εγώ το προτιμώ!
    Και αυτό με κάνει καλύτερη από όσους ασχολούνται με την “αμαρτωλή κακιά σάρκα”.
    Και καταλήγουμε να μιλάμε με περιφρόνηση για ένα βασικό στοιχείο το bdsm και του Ds του ίδιου, να περιφρονούμε οργασμούς, να ορίζουμε ως αυθεντικό bdsm μόνο ό,τι αφορά το πνεύμα και λοιπές ανακρίβειες και κατά τη γνώμη μου υποκειμενικές προβολές των φόβων, αδυναμιών, κολλημάτων κ.τ.λ. που κουβαλά ο καθένας.

    Πιστεύω ακράδαντα πως η ψυχή με το σώμα δεν είναι ξένα.
    Πιστεύω πως μόνο ο συνδυασμός νόησης/σωματος μπορεί να επιφέρει ολοκλήρωση.
    Και πιστεύω ακράδαντα πως μέσω του σώματος μπορείς να φτάσεις ν ακουμπήσεις τη ψυχή.