Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kinky Vs Bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nýchta, στις 6 Ιανουαρίου 2011.

  1. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Είχα φαλιρίσει τη ρουλέτα. Έπαιξα δυνατά με τύχη και την τίναξα στον αέρα.
    Χόρτασα, τα πήρα κι’ έφυγα.
    Οι άνθρωποι του καζίνο τήρησαν το τελετουργικό.
    Άφησαν το τραπέζι έρημο στη θέση του και το σκέπασαν με το προβλεπόμενο τούλι.
    Πέρασε καιρός.
    Ο τροχός κόλλησε και η μπίλια άρχισε να σκουριάζει απ’ τον ιδρώτα που είχε αφήσει πάνω της
    ο τελευταίος κρουπιέρης πριν σφραγιστεί το τραπέζι.
    Στα 37 νούμερα τα μικρά ήτανε kinky, τα μεγάλα bdsm.
    Κόκκινο το kinky, μαύρο το bdsm.
    Αρχάριος έπαιζα στα κόκκινα. Με τον καιρό η μπίλια καθότανε όλο και πιο πολύ στα μαύρα.
    Μαύρα κι’ άραχνα.
    Μονά- ζυγά δικά Μου.
    Όλο και πιο πολλά μεγάλα, όλο και πιο μαύρα.
    Όχι πως δεν υπήρχε πια κόκκινο, αλλά χανότανε στο μαύρο,
    όπως όλα τα χρώματα χάνονται στο μαύρο.
    Το μαύρο κι’ άραχνο.

    ........................................

    Όταν κατάλαβα ότι ήρθε να σηκώσει το τούλι, ήταν αλλιώς.
    Είχαμε κι Δ/δύο αφήσει από ένα τούλι, από ένα τραπέζι ορφανό.
    Χορτάτοι και φευγάτοι.
    Οι περατζάδες στα καζίνο δεν έλεγαν πλέον.
    Από τις τροπαιοθήκες Μ/μας έλειπε μόνο το τζακ- ποτ.
    Να κλείσει ο κύκλος. Δύο Κ/κύκλοι.
    Δεν το βλέπεις από την αρχή, μόνο το νοιώθεις.
    Έπειτα στήνεις το τραπέζι για δύο και γυρνάς μόνος σου τη μπίλια.
    Χωρίς κρουπιέρη.
    Μία σου και μία Μου.
    Παλιά Μ/μας τέχνη κόσκινο.

    Κόκκινα και μαύρα από την αρχή. Φυσικά!
    Λίγο κόκκινο, πιο πολύ,
    αδρεναλίνη,
    αχ και λίγο μαύρο,
    τεστοστερόνη,
    αχ και πιο πολύ, ρέντα,
    οιστρογόνα φουλ,
    ρέστα ,
    ωχ! Ζερό,
    αμάν , φτου και πάμε πάλι,
    κόκκινο, μαύρο, κόκκινο, σερί, καλά πάμε, πιο μαύρο...
    Μ/μας θέλει,
    .....ωπα...
    Πάμε για άραχνο.

    Ίσα!!
    Τα ‘ χουμε ξανακάνει αυτά.
    Είπαμε ο κύκλος κλείνει.

    Τι κάνουμε;
    - Όχι τα ίδια. Όχι πάλι τούλια στο τέλος. Οι Κ/κύκλοι κλείνουν.
    Για τους τυχερούς.
    Για τους άμοιρους δεν κλείνουν ποτέ. Δεν πέφτει ποτέ το τούλι.
    Δεν χορταίνουν, μόνο φεύγουν πάντα πεινασμένοι και ακόρεστοι.
    Κατακόκκινοι και καταδικασμένοι δοκισίσοφοι του Μαύρου.
    Περίγελοι ανυποχώρητοι στη θλίψη της ύπαρξής τους.

    -Κι’ Ε/εμείς;
    - Είμαστε έτοιμοι μικρό Μου;
    - Δεν ξέρω, Εσείς ξέρετε.
    - Όχι ακόμα, όχι όπως Μ/μας πρέπει, είπαμε ο Κ/κυκλος κλείνει εδώ.
    - Τι κάνουμε;
    Κόκκινο, επειδή είναι το αγαπημένο σου χρώμα,
    με τον καιρό θα βάζουμε σιγά- σιγά το μαύρο.
    Για να μαυρίσει όπως πρέπει και να μην ξεθωριάσει ποτέ.
    Να γίνει Άραχνο.

    Να κλείσει επιτέλους Ο Κύκλος.

    Όπως Μ/μας πρέπει.


    Σ.Σ.
    Από την αρχή του νήματος αυτό που με χάλαγε
    δεν ήταν ούτε η αμετροέπεια, ούτε η αηδία που προέκυψαν αργότερα.
    Εκείνο το « Vs » του τίτλου ήταν.
    Σάμπως σ’ ολάκερο τον πλανήτη να υπάρχει ρουλέτα δίχως το ένα ή το άλλο χρώμα.
    Μόνο το Ζερό να φοβάστε στη ζωή.

    *
    Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να γίνω πιο περιφραστικός ρομαντική οδαλίσκη.
    Αλλά θα έμοιαζε με personal experience και δεν το θέλω.
     
  2. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Πολύ όμορφο.  
    Κατανοητός.

    Δε νομίζω πως θα χρειαζόταν.

    *το οδαλίσκη αν έλειπε...
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Απαντώ σε αυτό, μετά τις διευκρινήσεις που ζήτησα και μου έδωσες.

    Αρχικά, να ξεκαθαρίσω ότι δεν με πειράζει καθόλου η δημόσια κρίση σου για την παρουσία μου στο φόρουμ. Αλλίμονο. Αν αφήσεις και τον πληθυντικό κατά μέρος θα είναι ακόμη καλύτερα.

    Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να σε παραπέμψω στην μικρή λεξούλα που υπάρχει κάτω από το nick μου αλλά διασθάνθηκα ότι δεν θα διαφώτιζε επαρκώς τη διαφωνία μου ως προς τον τρόπο που θεωρείς ότι είναι καλό κανείς να επικοινωνεί σε ένα δημόσιο φόρουμ. Θα ήταν πολύ συμπυκνωμένο.

    Το φόρουμ αυτό για μένα τουλάχιστον είναι ένας χώρος επικοινωνίας με λέξεις. Δεν είναι τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Ορισμένοι άνθρωποι, για να επικοινωνήσουν, επιλέγουν είτε επειδή μπορούν, είτε επειδή δεν μπορούν να μην την επιλέξουν, την εκδραμάτιση.
    Αυτό, ΔΕΝ σημαίνει δύο πράγματα:
    α) ΔΕΝ σημαίνει ότι κάθε γνώση και γνώμη μπορεί να είναι βιωματική, αλλιώς είναι απορριπτέα ως αστήρικτη.
    β) ΔΕΝ σημαίνει ότι το φόρουμ είναι ένας χώρος "ομαδικής ψυχοθεραπείας" που ο καθένας, με τη σειρά του ή με το ρυθμό των αναγκών του, θα μπαίνει κάτω από τον προβολέα για να απαγγείλει -τι; την σύνοψη όσων κατά τη γνώμη του τον έφτασαν εκεί που είναι; - και θα αναμένει τις αντιδράσεις -τις ποιές; την αποδοχή ή την απόρριψη των ισασθενών του;

    Στο συγκεκριμένο φόρουμ απαντούν (both meanings) συχνά άνθρωποι που έχει διαρραγεί αυτό που κάποιος εδώ μέσα ονομάζει η αμφιπερατή μεμβράνη του μέσα τους με το έξω τους. Ως αποτέλεσμα, η έκθεση του μέσα τους φαντάζει στα μάτια τους ως η φυσιολογική εξισορρόπηση του τί προσλαμβάνουν απ΄το απέξω τους. Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που τα βιώματά τους δεν τους οδήγησαν ευθέως και σαφώς σε γνώμες / γνώσεις, αλλά τα βιώματα γίναν ερέθισμα για ανεξάρτητες (και άρα πιθανώς γενικής ισχύος) θέσεις, όπως και άνθρωποι που δεν επιθυμούν καθόλου να εκθέσουν το μέσα τους σε αγνώστους και αντέχουν το έξω τους μια χαρά κι υπέροχα. Κι όταν δεν το αντέχουν, έχουν τους επιλεγμένους τους ανθρώπους περί αυτού. Σε αυτούς τους τελευταίους συγκαταλέγω εαυτό.

    Αν λοιπόν κάποιοι χρειάζονται την εκδραμάτιση για να πουν ΚΑΤΙ, (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, μην παρεξηγηθούμε) τότε αυτό είναι σεβαστό στο βαθμό που το ΚΑΤΙ που λένε έχει κάποιο ενδιαφέρον. Και θα ήταν καλό να συζητείται το ΚΑΤΙ και όχι η εκδραμάτιση που έκαναν, μολονότι δεν είναι σπάνιο η εκδραμάτιση να γίνεται για την εκδραμάτιση, πράγμα που οδηγεί στο σχετικό κράξιμο.

    Δεν είναι λοιπόν θέμα εμπειρίας ή μη περί βδσμ. Να κάνω ή να μην κάνω την έξυπνη, να είμαι ή να μην είμαι σκια. Είναι απλώς ένας άλλος τρόπος επικοινωνίας. Να το πω διαφορετικά. Δεν μου αρέσει να "εκτίθεμαι" και να 'τσαλακώνομαι" μέσα σε ένα δημόσιο συζητητήριο Εκτίθεμαι, χωρίς εισαγωγικά, και τσαλακώνομαι, πάλι χωρίς εισαγωγικά, κάπου εκεί έξω και αναλαμβάνω τα ρίσκα μου. Μου είναι υπεραρκετό. Πίστεψέ με..  

    Ελπίζω να μπόρεσα να φωτίσω κάπως τον τρόπο με τον οποίο συμμετέχω εδώ. 
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Κι εγώ σοβαρά αστειευόμενη το έγραφα, χαίρομαι που το είδες έτσι. Για μένα το BDSM είναι το ευρύτερο πλαίσιο στο οποίο χώνεται όσο και όπως μπορεί ο σαδομαζοχισμός, για να είναι βιώσιμος. Τόσο το ψυχικό κομμάτι του BDSM, όσο και το κομμάτι της καθημερινότητας και η ερωτική έκφραση, περιλαμβανομένου του παιχνιδιού.

    Η θέση που παίρνεις είναι πως
    Το μαυρισμένο το βρίσκω περιοριστικό, τόσο οριζόντια - παιχνίδια μυαλού, όσο και κάθετα - παιχνίδια. Για μένα είναι πολύ περισσότερα, δεν είναι μόνον παιχνίδι, το μικρότερο αν και κρίσιμο κομμάτι του είναι παιχνίδι και αυτό που είναι παιχνίδι δεν είναι μόνον παιχνίδι μυαλού.

    Αν όμως ήταν παιχνίδι και στο βαθμό που είναι παιχνίδι, γιατί να το περιορίσω στα mind games; Γιατί όχι στα άλλα ερωτικά παιχνίδια και στα εργαλεία και στα toys;

    Αν όμως ήθελα το το περιορίσω στα παιχνίδια, τότε μοιραία θα μπερδευόμουν ως προς το τί είναι kinky και τι BDSM. Επόμενο, αφού θα είχα αφαιρέσει από το BDSM τα πάντα πλην παιχνιδιού, να μου έμενε μόνον η παράμετρος της αισθητικής (φτηνό και μη φτηνό) ως στοιχείο διαχωρισμού. Όπως όμως έδειξε ο sw στο ποστ #19, η αισθητική μπορεί να μη διαφοροποιείται αλλά να είναι άλλα πράγματα αυτά που διαφοροποιούν το BDSM από το kinky.
    Η άποψη της "καθεμιάς μας" εξαρτάται από τις εμπειρίες της, το χθεσινοβραδυνό παιχνίδι και τη γεύση που της άφησε, και την άποψη του Κυρίου της. Έχει τις ρίζες της στην υποτακτικότητα της καθεμιάς μας και στις ανάγκες της να εκφράσει αυτήν ή και να αντιδράσει σε αυτήν και ασφαλώς στον μαζοχισμό της. Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό.

    Παραβλέποντας ότι δεν υπάρχει πόνος σαδομαζοχιστικός που να μην περιέχει το στοιχείο της ταπείνωσης, και ακόμα ότι υπάρχουν είδη σωματικού καταναγκασμού που βιώνονται σε εγκεφαλικό επίπεδο κυρίως, ως ταπείνωση π.χ. η περίπτωσή μου με το dildo, εϊδη μαζοχισμού μπορεί να υπάρχουν όσο ο μαζοχισμός βρίσκεται στο φαντασιακό της καθεμίας ή του καθενός, όσο έχει φαντασιώσεις δηλαδή. Οι φαντασιώσεις, ταξινομούνται ως μαζοχισμός επίσης, εφόσον είναι επίμονες δηλαδή διάρκειας εξαμήνου και ιδίως αν κατευθύνουν τις μη φαντασιακές κινήσεις, επιλογές και απορρίψεις. Από τη στιγμή που ο μαζοχισμός εκφράζεται εντός μιας σαδομαζοχιστικής σχέσης ή στο σαδομαζοχιστικό παιχνίδι του dungeon, δεν είμαι διόλου βέβαιη ότι δεν επηρεάζεται από την σαδιστική έκφραση του έτερου, είτε αυτός κυριαρχεί είτε όχι, αλλά ότι διεκδικεί την ικανοποίησή του στην αρχική του μορφή. Αλλά και πάλι, δεν μπορώ να ξέρω, το θέμα υπερβαίνει σαφώς τα βιωματικά μου όρια...  

    ΥΓ. Εκεί που διαχωρίζεις τα είδη μαζοχισμού σε αυτά που βιώνονται με βουρδουλιές ή λεκτική ταπείνωση, δεν αναφέρεις τις βουρδουλιές στην ψυχή του υποτακτικού στο πλαίσιο μιας ασυμμετρικής σχέσης Κυριαρχίας υποταγής, αλλά αυτές δεν νοούνται ως παιχνίδι.
     
  5. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Εγώ πήρα τις απαντήσεις που ήθελα, και με το παραπάνω, σ' ευχαριστώ πολύ.

    Δεν περιορίζω καθόλου το bdsm στο "παιχνίδι", λυπάμαι που εννοήθηκε κάτι τέτοιο, ίσα ίσα, το αντιλαμβάνομαι ως κάτι πολύ σοβαρό, και ίσως γι' αυτό δεν "κάνω" εδώ και καιρό bdsm. Χρησιμοποίησα τις λέξεις "παιχνίδια μυαλού" για να απλουστεύσω αυτό που έχω στο μυαλό μου, έναντι των "παιχνιδιών σώματος".
    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμώ τα παιχνίδια σώματος.

    Όλα αυτά ίσως να προκύπτουν από την απουσία του "Άλλου".
    Γιατί, γενικά, προτιμώ να χρησιμοποιήσω το εκεί, για να απολαύσω περισσότερο τον Εκείνον μου, παρά να χρησιμοποιήσω Εκείνον, για να πετύχω να φτάσω στο εκεί.

    Οι περιορισμοί μπαίνουν λιγάκι ασυνείδητα, και το αντιλαμβάνομαι μέσω του θυμικού, κυρίως. Άλλη αίσθηση μου προκαλεί η χρήση του dildo όταν είμαι μόνη στο σαλόνι μου, κι άλλη όταν μου έχει επιβληθεί να το χρησιμοποιήσω στο μπαλκόνι, μέρα μεσημέρι, και μου έχει οριστεί συγκεκριμένος χρόνος για να τελειώσω, αν θέλει να τελειώσω, δηλαδή.  

    Υ.γ. Η λεκτική ταπείνωση, είναι για μένα πολύ πιο δύσκολο να πετύχει, επειδή χρειάζεται να υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο, αν θεωρήσουμε ότι δεν μπορεί να μας ταπεινώσει κάποιος για τον οποίο αδιαφορούμε, σε αντίθεση με το παίρνω το μαστίγιο και βαράω, που μπορεί πιο εύκολα να πετύχει μεταξύ των οποιωνδήποτε, αν απλώς θέλουμε να ικανοποιήσουμε τον σωματικό μας μαζοχισμό/σαδισμό.

    Δεν αποκλείω ότι οι βουρδουλιές στο κορμί, μπορεί να είναι ταυτόχρονα και βουρδουλιές στη ψυχή/μυαλό, αρκεί να πληρούνται (για μένα) κάποιες προυποθέσεις.

    Γενικώς, δεν αποκλείω κάτι, απλώς εκφράζω προτιμήσεις ως προς το "πώς" θα φτάσω κάπου, το οποίο κάπου προσδιορίζεται κυρίως από τις απολαύσεις που γεύομαι με τον Άλλο.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Σε καταλαβαίνω καλά.

    Μία μικρή παρέμβαση, όταν έγραφα για βουρδουλιές στην ψυχή δεν εννοούσα ψυχικό πόνο μέσω σωματικού. Εννοούσα ότι πρώτα έρχεται ο ψυχικός και μετά σωματοποιείται και τον νιώθω σαν μαχαιριά. Μια λέξη ή μη λέξη μπορεί να είναι βουρδουλιά στην ψυχή. Ο βούρδουλας ο ίδιος ποτέ δεν μου έχει βουρδουλίσει την ψυχή...

    Η λεκτική ταπείνωση είναι ένα εξαιρετικά επικίνδυνο παιχνίδι όταν επιβάλλεται σε υποτακτική με λογική και καλό λεκτικό, κινδυνεύει ο Έτερος να γίνει φαιδρός ή μπας κλας από ένα κόμμα...

    Κάποτε δεν το πίστευα αυτό, θυμάμαι τους σχετικούς διαλόγους μου με τη Syrah, αλλά τελικά, αν δεν με λυγίσει κάποιος με τη δύναμή του και μόνον απλά δεν του κάθομαι, θα το ήθελα μα μου είναι αδύνατο. Κάποιος με χαμηλό λεκτικό, δεν έχει ελπίδες. Κάποιος που να με τσακίζει με τα λόγια και να μην ξέρω αν με χτυπάει ή όχι, φεύ, όχι απλά ελπίδες αλλά το δρόμο στρωμένο έχει.

    Όμως, άν έχουν έτσι τα πράγματα για σένα, τότε γιατί σε μπερδεύει η σχέση μεταξύ kinky και BDSM;

    kinky είναι αυτό για το οποίο δεν δίνω μία, BDSM είναι αυτό με το οποίο απολαμβάνω και ας είναι η πράξη ακριβώς η ίδια...  
     
  7. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Τη κατα'φχαριστήθηκα την ανάλυση!!  

    Ξεμπερδεύτηκα!

    Kinky είναι διασκέδαση και bdsm ψυχαγωγία!
     
  8. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Καλημέρα Beatrix
    Για τη διαφορά ανάμεσα στο kinky και το bdsm:

    Kinky κάνει αυτός που νοιώθει μέσα του ότι έχει ανάγκες πέραν του συμβατικού αλλά δεν θέλει να τις παραδεχθεί ως μέρος του εαυτού του (λχ ντρέπεται). Οι επιθυμίες του συγκρούονται με το σύστημα αξιών το οποίο έχει ενσωματώσει (από την οικογένεια, τη θρησκεία ενδεχομένως κλπ). Τις παίζει λοιπόν σαν ρόλους όπου μπαίνει παίρνει ικανοποίηση και βγαίνει. Αρα και τις εκτονώνει και παράλληλα δεν νοιώθει βρωμερός, σιχαμερός, "ανώμαλος" κλπ κλπ κλπ
    Ο bdsm-er παίρνει σοβαρά τις ανάγκες αυτές. Τις αναγνωρίζει σαν κομμάτι του και αναλαμβάνει (ή υφίσταται) το κόστος της σύγκρουσης με τις αξίες του κλπ. τροποποιώντας την εικόνα που αρχικά είχε για τον εαυτό του. Δεν παίζει τον ρόλο ως ηθοποιός αλλά τον ζει αυθεντικά. Ετσι μπαίνει σε ένα ενδιαφέρον και ηδονικό ταξίδι όπου συνεχώς επιθυμίες αναδύονται και ενσωματώνονται στην εικόνα που έχει για τον εαυτό του.
    Προσωπικά έτσι νοιώθω τη διαφορά ανάμεσα στο kinky και το bdsm (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ).
     
    Last edited: 18 Μαρτίου 2012