Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Στην δική μου τοποθέτηση αναφέρθηκα σε Κυρίαρχο ΣΥΝΤΡΟΦΟ. Αυτό τον τοποθετεί δυνητικά και ιδανικά οπουδήποτε στο πλαϊ της συντρόφου του...
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν μπορώ να κατανοήσω τι θα πει "να διαλέξω μεταξύ 2 συμβατών Κ" γιατί δεν το σκέφτομαι ποτέ έτσι. Κανένας άνθρωπος δεν είναι ίδιος έτσι ώστε να γίνει τέτοια σύγκριση επί όρων οικονομικής κατάστασης.

    Δεν θα διάλεγα ποτέ Κ για σχέση με το κριτήριο της οικονομικής του άνεσης και δεν το έκανα. Με την σχέση μου έχουμε κοινό πορτοφόλι, άλλωτε βγάζω εγώ περισσότερα άλλωτε εκείνος και τα μοιραζόμαστε όλα.
     
  3. skia

    skia Contributor

    Κοιτάξτε, να δείτε τι γίνεται όμως..... Πολλές φορές, ο τρόπος που εκφραζόμαστε στα γραπτά, επειδή ακριβώς δεν υπάρχει προσωπική επαφή, μπορεί να παρεξηγηθεί. Όπως είπατε και πιο πάνω κάπου, εξαρτάται πώς θα το λάβει ο καθένας.
    Στο προκείμενο τώρα. θεωρώ ότι μιλάτε καθαρά για το πρακτικό κομμάτι, έτσι δεν είναι; Διορθώστε με εάν κάνω λάθος. Εμένα οι τοποθετήσεις σας με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι έχετε τετράγωνη λογική και δεν στηρίζετε τις επιλογές σας στο συναίσθημα αλλά στη λογική. Δεν λέω ότι δεν τρέφετε συναισθήματα για τον σύντροφό σας, προφανώς έχετε. Ενώ συμφωνώ μαζί σας σε κάποια πράγματα σχετικά με το ότι μπορεί να δημιουργηθούν κάποια θέματα στο μέλλον, με ξενίζει κι ίσως με ξινίζει κιόλας ότι αυτό που βγάζετε είναι ότι μεγαλύτερη σημασία δίνετε στα υλικά αγαθά, κάτι που δεν συμφωνεί με τη δική μου οπτική .
     
  4. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Όταν μιλάμε για έναν Κ, μιλάμε για ένα Alpha Male:
    Aspects of a human alpha male: a) ability to protect oneself (rarely senselessly endangering oneself) b) leading others c) being a successful speaker that can persuade people with his logic d) not being afraid of confrontations such as arguments e) high social intelligence f) very high work ethic and drive to succeed; a strong desire to produce, earn, and excel (debunking the theory of the playboy who's mildly retarded with no skills and work ethic) g) a strong desire to shape one's environment rather than be shaped by it. This often means being direct about your desires, intentions, and needs with the opposite sex. h) being the exact opposite of a loser (a failure monetarily and socially) i) promoting survival and good genetics while refraining from jealousy, passive aggressive SWPL and IBS tactics

    O ανωτέρω άντρας ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ δεν θα μπορούσε να είναι στα 40 του για παράδειγμα σερβιτόρος σε φαστφουντάδικο! Πως να το κάνουμε δηλαδή?
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Αγαπητή αν η συντροφικότητα εξαρτάται από την παρουσία στο Βαρούλκο, αμφιβάλλω σοβαρά για το αν θα βρούμε ποτέ κοινό σημείο επαφής σε αυτήν την συζήτηση. 
     
  6. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Αυτο είναι το μόνο σίγουρο από την στιγμή που δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι την έννοια ενός επεξηγηματικού παραδείγματος...
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Έχω μία θεωρία, το πάντερν που παρατηρώ στα νήματα αυτού του φόρουμ είναι ότι όταν τα επιχειρήματα δεν στέκουν για την συνέχεια του όποιου διαλόγου καταφεύγουμε σε λεξικά.

    Το τελικό βήμα είναι να βγάλουμε έξω τους Κ μας να τους μετρήσουμε.  
     
  8. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Προσωπικά δεν αναφέρθηκα σε Κ μου, πόσο μάλλον να τον μετρήσω κιολας...
    Το λεξικό όπως και το σύνολο της γλώσσας εξυπηρετει στη συνεννόηση, τώρα αν δεν εξυπηρετεί την αφήγηση σου είναι ένα άλλο θέμα...
    Αν ένα υ άγεται να σχετιστεί σε σχεση ζωής με κάποιον απλά και μόνο γιατι μπορεί να παίξει με το μυαλό και τη λίμπιντό της και να κυριαρχίσει επάνω τους, όντας πάνω από 30 ετών, και δεν συνυπολογίζει το τι έχει κάνει ο άλλος με την ζωή του μέχρι στιγμής, κατ' εμέ απλά υποτάσσεται στην ανάγκη της για υποταγή και μόνο. Πράγμα το οποίο δεν μπορώ να το αντιληφθώ ως λογικό. Δεν μπορεί να μην σε ενδιαφέρει ο Κ σου να είναι ένα αξιολογο, άξιο και ικανό άτομο. Αν έχει αυτά τα 3 κάτι θα έχει πετύχει στη ζωή του, αυτό είναι σίγουρο είτε σε οικονομικό επίπεδο ειτε σε επιρροή ή ατομικού added value σε περίπτωση μίας οικονομικής καταστροφής.
     
  9. rea..

    rea.. Contributor

    Πράγματι, δεν βλέπω την δυναμική του συγκεκριμένου "επεξηγηματικού παραδείγματος" σας σαν έννοια, στην ατμόσφαιρα του bdsm. Με τα όσα έχω καταλάβει ως τώρα τουλάχιστον.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    1. Η δυνατότητα και ικανότητα οποιουδήποτε ατόμου να ανταπεξέρχεται οικονομικά, με άξονα την δική του αντίληψη περί αξιοπρέπειας αποτελεί προσωπικό του ζητούμενο .

    2. Η δυνατότητα και ικανότητα οποιουδήποτε ατόμου να ανταπεξέρχεται οικονομικά, αποτελεί απόδειξη προσαρμογής και συμβατότητάς του στο κοινωνικό γίγνεσθαι.

    3. Η δυνατότητα και ικανότητα οποιουδήποτε ατόμου να ανταπεξέρχεται οικονομικά, αποτελεί κοινό πρόκριμα στις δραστηριότητες του κοινωνικού γίγνεσθαι.

    Διαλέξτε...
     
  11. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Εγώ το bdsm το βλέπω σαν add-on στην ζωή/σχεση και όχι το αντίστροφο. Κατ' επεκταση όταν μιλάω για Κ σύντροφο ζωής πρέπει να συνυπολογίζω και το πρακτικό κομμάτι της καθημερινότητας. Δεν αναφέρομαι σε M/s αλλά σε D/s προς αποφυγή περαιτέρω παρεξηγήσεων...
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Καμία παρεξήγηση, συμφωνώ ότι η συμβατότητα νοοτροπίας και γούστων παίζει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή συντρόφου όποιου είδους σχέσης. Οι διαφοροποιήσεις μας είναι ξεκάθαρες στα επιμέρους και σεβαστές. Καλή συνέχεια