Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master και κοινωνικό status.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος S/M Healing, στις 19 Ιουλίου 2017.

  1. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Επίσης  
     
  2. brenda

    brenda FU very much

    Ο καθένας επιλέγει συντρόφους σύμφωνα με το αξιακό του σύστημα, την παιδεία και τα γούστα του.
    Δεν τίθεται θέμα επ´αυτού.
    Κάποια στιγμή, μία νεαρή κοπέλα με ρώτησε αν οι σχέσεις με ανθρώπους που έχουν διαφορετικό αξιακό σύστημα από το δικό μας μπορούν να λειτουργήσουν σε βάθος χρόνου.
    Η άποψη που εξέφρασα ήταν ότι το να είναι διαφορετικά δεν πειράζει, το να συγκρούονται μεταξύ τους είναι που καθιστά τις σχέσεις μη βιώσιμες.
    Άρα, σημασία δεν έχει για μένα η τσέπη κανενός, ούτε του Master, ούτε της sub, Mistress κλπ, αλλά το πως μπορούν αυτοί οι δύο άνθρωποι να συνεννοηθούν.
    Προφανώς, αν η Mistress ακούει Οικονομόπουλο κι ο slave Μάλαμα, θα προκύψουν θέματα, ακόμη κι αν είναι του ίδιου οικονομικού βεληνεκούς και ακόμη κι αν ανήκουν στην ίδια τάξη.
    Αναφέρω την τάξη, γιατί στην Ελλάδα είναι και λίγο αστείο, η διαστρωμάτωση δεν γίνεται με εισοδηματικά και μόνο κριτήρια, μιας και το σπίτι στο οποίο γεννηθήκαμε δεν αλλάζει, όπως και να διαμορφωθεί στην πορεία της ζωής μας η οικονομική μας κατάσταση.
    Αλλά δεν υπάρχει ουσιαστικά μεγαλοαστική τάξη, όποιος δουλεύει για να ζήσει, λογικά είναι μικροαστός, άντε να είναι και της μέσης αστικής τάξης.
    Οπότε όταν ακούω μπαλαφάρες περί "διαφοράς" τάξης, περιμένω να πεταχτεί καμιά βαρώνη, ή κανένας κόμης από τη γωνία.
    Το χρήμα είναι αφροδισιακό, αλλά πιο πολύ για τους νηστικούς και λιγότερο για τους χορτάτους.
    Οι χορτάτοι ζητάνε/με και άλλα πράγματα.
    Δεν έχω σκοπό να υιοθετήσω κανέναν, ούτε να του κάνω τα έξοδα για κάτι, παρά μόνο αν είναι ανάγκη, ή γιατί το θέλω, αλλά το μόνο που με αφορά, ανεξαρτήτως στάτους είναι να είναι ο άλλος αξιοπρεπής.
    Κι επειδή ως γυναίκα, έχω αντιμετωπίσει πολλές αναξιοπρεπείς συμπεριφορές από άνδρες που είχαν χρήματα και μάλιστα πολλά, ούτε αυτόν τον παράγοντα τον βάζω στο ζύγι.
    Μου αρκεί να είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι, ο καθένας για τον εαυτό του και σε σχέση με τον άλλον.
    Ο έρμος ο Master λοιπόν, που δεν είναι καν στο δικό μου το target group, αλλά τον νιώθω, δεν γίνεται καλύτερος ούτε χειρότερος λόγω των χρημάτων. Είναι ένα κομμάτι της εικόνας του, ήσσονος κατ´εμέ σημασίας, εάν η οικονομική του επιφάνεια δεν συνάδει με την συνολική του συγκρότηση.
    Καταθέτω εδώ πως έχω δει εξαιρετικούς Κ που δεν είχαν δουλειά για κάποιο διάστημα, ή που είχαν να αντιμετωπίσουν κάποια θέματα οικονομικής φύσεως, αλλά αυτό δεν επηρέαζε την σχέση τους και τον τρόπο άσκησης ελέγχου.
    Σαφώς και το ευκτέο είναι να υπάρχει άνεση και άπλα γενικώς.
    Επιτρέψτε μου να πω όμως πως ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται.
    Στη μπουνάτσα, όλοι καλοί είμαστε!
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Να υπενθυμίσω:
    Ο Κυρίαρχος δεν είναι γκόμενος

    Να προσθέσω:
    Ο Κυρίαρχος δεν είναι γαμπρός.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    άμα έχει λεφτά, θα ντυθεί θέλει δε θέλει.  
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πολύ ρομαντικό, αλλά χωρίς χρήμα δε πας πουθενά.  
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Αχ για τους όμορφους ούτε κουβέντα (που είναι και σπάνιοι).
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Είναι κάτι τυπάκια που κάνουν τον γύρω του κόσμου σχεδόν απένταροι και μας χαλάνε την πιάτσα! Τους ζηλεύω τόσο μα τόσο πολύ! 
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Άμα έχει λεφτά, κούκλο τον βλέπεις. χα χα χα! (αστειεύομαι ) φυσικά. ^^
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Κακό δεν είναι να έχει λεφτά η γκόμενα. Αλλά για να θες να τη γ...σεις θέλεις να έχει άλλα πράματα. Για να θες να την παντρευτείς κιόλας θέλεις άλλα.
     
  10. skia

    skia Contributor

    Και θα ξουριστει στο τελος
     
  11. skia

    skia Contributor

    Ολοι τους ειναι ομορφοι μπρε. Δυο μετρα, μη σου πω και τρια  
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    χιούμορ; Not a fan... ok then. Απλώς να αναφέρω ότι μιλάτε επί προσωπικού θέλωντας και μη διότι το τι έστι Κ γενικώς δεν μπορείτε να το ορίσετε ούτε εσείς ούτε εγώ, όσα λεξικά και να συμβουλευτούμε.

    Τα μετράτε όλα σε οικονομικό επίπεδο οπότε η όλη λογική σας χρωματίζεται από αυτό. Οπότε οποιοδήποτε κριτήριο κάποιου υ σε υποταγή σας φαίνεται ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

    Δεν μπορώ να πω ότι πέφτω από τα σύννεφα διαβάζοντας τέτοιου είδους συλλογιστικές αλλά δεν τις συμμερίζομαι.
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2018