Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master/slave vs Dom/sub

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Master_mind_Ath, στις 23 Σεπτεμβρίου 2024.

  1. ChrisZab11

    ChrisZab11 New Member

    Υπάρχουν στο σύγχρονο κόσμο ή στην Νέα τάξη του bdsm , ρολοι που στην παλαιά φρουρά δεν υπήρχαν. Εκεί ίσως ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Ο /Η Κυρίαρχος και ο/η υπό . Σήμερα το να αλλάζει κάνεις ταυτότητα στα πλαίσια του ότι δηλώσεις είσαι, είναι και μια αυταπάτη κάτι σαν ηθοποιός που παίζει έναν ρόλο.. Υπάρχουν βέβαια και οι ανάγκες που συνεχώς αυξάνονται σε κάθε άνθρωπο. Ένας που αυτόπροσδιορίζεται μάστερ ενώ δεν έχει για μεγάλο χρονικό διάστημα υποτακτική, τότε δεν είναι μάστερ, απλά αρέσκεται σε τίτλους. Το ίδιο συμβαίνει και για υποτακτικό άτομο.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτο ακριβως που έγραψες, μπήκα να γραψω! Κι όταν το είπε ο Τσαρουχης, ιδεα δεν ειχε που θα φταναμε!!!
    Μπορω να αυτοπροσδιοριστω ως φυκος σημαινει αυτο οτι ειμαι φυκος; Παρακρουση πια μ αυτους τους αυτοπροσδιορισμους!
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Προσωπικά ρέα, αντιλαμβάνομαι ότι η υποταγη ισως αφορα την σκλαβα ενώ την υποτακτική την αφορά η υπακού. Και εχει εκεινα τα ορια που συμφωνουνται και αν κατι δεν λειτρουγει, παρά να ρίχνουμε αυγά πάνω στον τοίχο, δεν είναι λογικότερο να γινει επαναδιαραγματευση λειτουργική, αν εργάζονται για να χτίσουν μια σχέση;
     
    Last edited: 20 Οκτωβρίου 2024 at 21:03
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνώ με το πιο πανω. Εχω καποιες σκεψεις αναφορικα με τα ορια της υποτακτικης (οχι της σκλαβας).
    Στο δικο μου μυαλο, η υποτακτικη διαπραγματευεται και ναι εχει ορια. Αν θελει να προτιμησει αλλην ο Κ, ειναι ελευθερος βεβαιως να το πραξει, αλλα τοτε ισως θα ηταν λογικοτερο να ψαχνει για σκλαβα;