Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

#me too

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 13 Ιανουαρίου 2018.

  1. Brt

    Brt #ολαπολυ

    @tithon ναι το έχετε πει βέβαια, αλλά, τα λέτε έτσι περίπλοκα και ήθελα να το επιβεβαιώσω  

    Μα τα θύματα είναι γκρινιάρηδες; Όλα;
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    τα θύματα είναι θύματα, και οι μεταθέτοντες είναι μεταθέτοντες. έχει διευκρινιστεί επίσης αρκετές φορές. συχνά οι μεταθέτοντες είναι θύτες που παριστάνουν το θύμα. ούτε αυτό πάντα. υπάρχουν όλα τα είδη, όλα θα πει παραπάνω από δύο, που νομίζω πως συζητάτε, ολομέσα στο πλαίσιο του #metoo
     
  3. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Όπως την αντιμετώπισαν και πολλοί χωρίς καν να σεβαστούν τον θάνατο της, τους γονείς της και όλα τα κακοποιημένα θύματα
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αρκεί το "λάθος, δε θέλω άλλο" να το πει πριν ή έστω και κατά τη διάρκεια¹ και ο άλλος την βάλει κάτω ή δε σταματήσει. Αν το πει μετά δεν μπορεί να κατηγορεί τον άλλο για βιασμό.

    ¹ Υπό προϋποθέσεις
     
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    Το θέμα του νήματος φυσικά δεν ηταν να εκφράσουμε απόψεις είτε για τον θύτη είτε για το θύμα ενός βιασμού.
    Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ ένα τόσο σοβαρό και δύσκολο νομικά θέμα για συζητηση γιατί αλλιώς θα το υποβίβαζα σε καφενιακό δικαστήριο.

    Το #metoo στηρίχθηκε κυρίως σε κατηγορίες σεξουαλικής παρενόχλησης και σε μια περίπτωση (νομιζω και για την οποία και καταδικάστηκε) βιασμου.

    Το ερώτημα μου πιο απλά, με ένα παράδειγμα εκτός των "εκτυφλωτικών" προβολέων της show biz στην οποία εκτυλίχθηκε, είναι πως θα αντιδρούσατε αν ο Μανώλης ή η Μαρία από το χωριό σας ή από την πόλη σας ή απο την γειτονιά σας, ερχόταν και σας έλεγε οτι όταν ήταν 17 χρονών (πριν 30 χρόνια ) ο θείος/α του ή γείτονας /γειτόνισά του του/της χάιδεψε το γόνατο ενώ της/του έλεγε τι όμοφος/η είναι σε μια γιορτη στο σπίτι, ή τον στρίμωξε στο δωμάτιο και άρχισε να τον/την φιλάει σε κάτι διακοπες, ή του/της υποσχέθηκε να του/της αγοράζει οτι θέλει αρκεί να κάνει σεξ μαζί του/της και το έκανε. Και το παράδειγμα είναι αντίστοιχο με τις αληθινές κατηγορίες που έκαναν το #metoo γνωστό.

    Αλήθεια, στην περίπτωση του 47αρη+ Μανώλη ή της 47αρας+ Μαρίας που θα προέβαινε σε μια τέτοια αποκάλυψη σε εσάς, τι θα του λέγατε;

    Αυτό ειναι το βασικό υπεραπλουστευμένο ερώτημα και οχι ο βιασμός.
     
  6. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Δεν ξέρω τι θα του/της έλεγα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο στο τι θα έλεγα εγώ. Το metoo όμως δεν ξεκίνησε ως ψυχολογική υποστήριξη (ένα παρακλάδι του έγινε). Εγώ το παρομοιάζω πιο πολύ σε μια δημοσιογραφική έρευνα. Όπου ο 47χρονος Μανώλης μου εκμυστηρεύτηκε κάτι και αμέσως μετά η 47χρονη πλέον Μαρία, μου εκμυστηρεύτηκε το ίδιο ακριβώς πράγμα και ξαφνικά βρήκα και την 40χρονη Ελένη , τον 37χρονο Κώστα, τον 30χρονο Νίκο, την 25χρονη Εύα, τον 20χρονο Βασίλη και τον 17χρονο σήμερα Παναγιωτάκη. Η συμπεριφορά της θείας μπορεί να παρέμεινε ίδια μέσα σε αυτά τα 30 χρόνια ή και να κλιμακώθηκε.
    Τα ερωτήματα που τίθενται για εμένα είναι τα εξής 2:
    Α. Συμφωνούμε πως μια τέτοια συμπεριφορά μπορεί να είναι από δυσάρεστη έως τραυματική; (Οι δυτικές τουλάχιστον κοινωνίες συμφωνούν πως είναι)
    Β. Αν ο Μανώλης και η Μαρία και η Ελένη είχαν μιλήσει από τότε, μπορεί να είχε γλιτώσει ο Παναγιωτάκης σήμερα;

    Αυτό που λυπεί εμένα προσωπικά είναι η ύπαρξη του metoo. Όχι για τους λόγους που παραθέτει ο @tithon αλλά επειδή η ύπαρξη του και μόνο, σημαίνει πως κάτι δεν κάναμε σωστά και φτάσαμε να δημιουργηθεί ένα metoo.
    Στο δικό μου μυαλό , για να το φέρουμε και στα πιο οικεία σε εμάς δεδομένα, είναι σαν το γονιό που αρπάζει την καραμπίνα και σκοτώνει τον συγχωριανό του. Στην αρχή όλοι πέφτουν από τα σύννεφα αλλά τελικά όλοι γνώριζαν και δεν έπεσαν τόσο από τα σύννεφα. Ήξερε το μισό χωριό (ίσως και ολόκληρο) ότι ο Δουρής χτυπούσε και όχι μόνο τα παιδιά του. No prob μέχρι εκεί. Όλα καλά. Αλλά να τα σκοτώσει κιόλας; Ε όχι! Πάει πολύ!
     
  7. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητέ @tithon έχετε ένα δίκιο. Ο τρόπος γραφής τών μηνυμάτων βγάζει το συμπέρασμα σχετικά με τα φύλα που αναφέρατε. Ζήτω συγνώμη.
    Η τοποθέτηση μου αφορούσε την διαφορετική αντιμετώπιση σε ένα συμβάν. Ότι πάντα ο προϊστάμενος είναι ο εκμεταλλευτής (άσχετος φύλου) και ο υφιστάμενος είναι το απροστάτευτο θύμα (άσχετα εάν στην ουσία υπήρχε "εμπορική συναλλαγή ανάμεσα τους).
    Και αφού αναφέραμε τα φύλα ρωτώ το εξής: Εάν βγει ένας άντρας και πει ότι μια γυναίκα τον μέθυσε και τον εκμεταλλεύτηκε σεξουαλικά θα βρει την ίδια θερμή υποστήριξη από τα άτομα που θα υποστήριζαν μια γυναίκα σε κάτι τέτοιο;
     
  8. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Αρχικός στόχος του me too Ήταν να παρακινήσει τα θύματα να μιλήσουν και να μην φοβούνται. Το κίνημα είχε ως σλόγκαν το me too όπου αργότερα χρησιμοποίησε και το # και παρότρυνε τις γυναίκες (κυρίως) που έχουν παρενοχληθει έστω και μια φορά στη ζωή τους να γράψουν την λέξη metoo. Σκοπός,στόχος και ελπίδα είναι τα θύματα να σταματήσουν να φοβούνται να μιλήσουν κυρίως γιατί οι κρατικοί φορείς παγκοσμίως εξέθεταν το θύμα και πολλές φορές το ταλαιπωρούσαν χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    Ένα μικρό παράδειγμα:
    Όταν ήμουν γυμνάσιο έγινε μεγάλος ντόρος για την αδερφή μιας συμαθητριας μου όπου την βίαζε Ο πατέρας της για πολλά χρόνια....
    Ακόμα και σήμερα μπορώ να σου πω με.σιγουριά ότι όλοι θυμούνται το θύμα. Αλλά κανένας τον θύτη.
    Ο θύτης είχε πει στο δικαστήριο (κόρη μου εείναι ότι θέλω θα την κάνω)
    Σε 5 χρόνια ήταν έξω....
    Να τη βράσω τέτοια δικαιοσύνη.
    Οπότε μην παραπονιεστε για τα κινήματα. Θα υπάρχουν όσο υπάρχουν άδικοι νόμοι
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Σωστά
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Προσωπικά το #metoo, το θεωρώ προσβλητικό για το γυναικείο φύλο.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    το αν ο δουρής ή η δουρή χτυπούν τα παιδιά τους δεν αφορά το #metoo. ούτε αν τα βγάζουν να ζητιανέψουν. ούτε οι καραμπίνες.
    οι μόνες δυσάρεστες έως τραυματικές συμπεριφορές για το κάθε #metoo είναι τα χάδια σε 17χρονες+, η ενοχοποίηση κάθε ερωτικής συμπεριφοράς. η παραδοχή (σε σημαντικό βαθμό στις δυτικές κοινωνίες) οτι κάθε ερωτκή αλληλεπίδραση είναι παρενοχλητική και τραυματική, οτι εξ ορισμού είναι παρενοχλητική και τραυματική, «πείτε το κι εσείς».
    σαφέστατα ο άντρας τραυματίζει και προσβάλει τη γυναίκα όταν την πηδάει, κι αυτό πρέπει επιτέλους να σταματήσει, ή έστω να γίνεται σε συνθήκες χειρουργείου γιά να μην είναι τόσο επικίνδυνο πράγμα. οι γυναίκες είναι ευάλωτες και οριακά ικανές να διαχειριστούν τόσο σοβαρά ζητήματα όπως το πήδημα, και χρειάζονται προστασία από τους επικίνδυνους αντρες. «πείτε το κι εσείς».
    το στρεβλωτικό πρώτο αφήγημα δεν είναι μια επικίνδυνη κατάληξη του #metoo, είναι η αρχική ιδέα του, και η χειριστική ενοχικότητα που προβάλλει είναι η κεντρική ιδέα του.
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Η κεντρική ιδέα είναι άτομα με τις δικές σου/σας ιδέες.