Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Moto???

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Kris, στις 22 Ιουνίου 2007.

  1. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Moto???

    Μου αρεσει παρα πολυ! Ειναι ακριβως στο στυλ μου: μισο-σπορ, μισο-τουριστικη. Μαζι της εχω φτασει τα 215, οπου ειναι και η τελικη της. Στα 200 φτανει σε 20 περιπου δευτερολεπτα.
     
  2. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Moto???

    215εεεεεεεεεεεε? καλα μιλαμε τουρπο? και ειναι σταθερη μετα τα 180? γιατι εγω οταν τα πλησιασα δεν μου ηταν και τοσο σταθερη, αλλα ενταξη η δικη μου δεν εχει τα δικα σου κυβικα
     
  3. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Moto???

    Κοιτα, εαν τη συγκρινεις με τη CBR 600 ειναι αργη, αν τη συγκρινεις με τη δικια σου ειναι γρηγορη. Η ολη διαφορα ειναι στο στησιμο. Εσενα ο κινητηρας ειναι τυπου "V" πραγμα που σημαινει οτι εχει μεγαλυτερη ροπη (δηλαδη επιταχυνση), ενω εμενα οι κυλινδροι ειναι σε σειρα για μεγαλυτερη ιπποδυναμη (δηλαδη τελικη).

    Αρα λοιπον ο σχεδιασμος της δικης σου ειναι για να σου προσφερει γρηγορες εκκινησεις. Το ολο καλουπι λοιπον δεν εχει αεροδυναμικο σχεδιασμο, απλα γιατι δεν ειναι σχεδιασμενη για να τρεχει με 180. Φυσικο ειναι λοιπον στα 180 να μην την αισθανεσαι πολυ σταθερη. Παντως στα 140-160 πηγαινεις ανετα, φανταζομαι. Η δικη μου στα 180 δεν εχει κανενα προβλημα, γιατι ο αερας την κρατα πιεσμενη στο εδαφος.

    Οταν εχω συνεπιβατη, καταλαβαινω οτι δεν μπορω να ξεκινησω με 2α, οπως κανω συνηθως οταν ειμαι μονος μου, αλλα παντα με 1η. Αντιθετα, η δικη σου με συνεπιβατη θα ξεκιναει σαν να μη συμβαινει τιποτα μεχρι να πιασει τα 140 (υποθετω). Δηλαδη δε θα νιωσεις καμια διαφορα. Αντιθετα εγω τη διαφορα την καταλαβαινω πολυ καλα οταν εχω συνεπιβατη.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @capeway: η ροπή εχει σχέση με την ελκτική ικανότητα, η ευστροφία του κινητηρα έχει σχέση με την επιτάχυνση και κανένα από τα δύο δεν έχει σχέση με την διάταξη των κυλίνδρων. Ένα τρακτέρ (όπως και μια harley) έχει τόνους ροπής από επιτάχυνση όμως ...

    Νομίζω πως ο αέρας είναι απλά αδύνατον να κρατήσει μια μηχανή πιεσμένη στο έδαφος γιατι δεν υπαρχουν οι συνθήκες να δημιουργηθει αρνητική ανωση.

    υποθέτω πως ο Mavrobasilis θα διορθώσει όποιον από τους δυό μας κάνει λάθος <γελάει>
     
    Last edited: 7 Ιουλίου 2007
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Moto???

    Ριξε μια ματια εδω The Soul of a Motorcycle - The Engine και εδω The Engine Wars: Single vs. Twin vs. V-Twin vs. In-line Four

    Ειναι εντελως διαφορετικος ο σχεδιασμος του κινητηρα σε ενα τρακτερ και σε μια μηχανη. Η μηχανη χρησιμοποιει τη ροπη για επιταχυνση, ενω το τρακτερ για τραβηγμα βοηθητικων τροχοφορων και για σκαψιμο.

    Σιγουρα σε μεγαλες ταχυτητες υπαρχουν δυμαμεις που τεινουν να σηκωσουν τη μηχανη, αλλα μεχρι τα 215, τουλαχιστο στη δικη μου, δεν εχω νιωσει κατι τετοιο. Το μπροστινο μερος εχει πολυ καλη αεροδυναμικη ετσι ωστε να πιεζεται στο εδαφος και να παταει η μηχανη πολυ καλα. Επισης σε αυτες τις ταχυτητες μου ειναι δυσκολο ακομη και να γυρισω το κεφαλι να κοιταξω τον καθρεφτη, λογω του αερα που ανοιγει και κλεινει ομαλα γυρω μου, κρατωντας με σταθερο στο δρομο.
     
    Last edited by a moderator: 7 Ιουλίου 2007
  6. Striker

    Striker Regular Member

    Για να ρωτησω τωρα...

    Ποιος θυμαται παλιες εποχες που οι μηχανες δεν ειχαν την τεχνολογικη εξελιξη που εχουν σημερα και καποιοι απο εμας ξεπερνουσαν τα ορια εκεινων των εργαλειων (ευκολα τοτε λογω μη επαρκους εξελιξης ακομα), αλλα και των ιδιων (δυσκολα τοτε, λογω ιδεολογιας της γενιας), φλερταροντας με τον Χαρο ουκ ολιγες φορες?


    Χιουμοριστικο παραδειγμα απο γνωστη στον χωρο σειρα κομικ:



    ΥΓ: Οχι οτι οι νεοτερες γενιες δεν πανε γρηγορα, πιθανοτατα και γρηγοροτερα, αλλα οποιος κραταει επαφες και με τους μεν και με τους δε καταλαβαινει τι εννοω.
     
  7. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Moto???



    Νομιζω οτι καθε γενια κυνηγαει τα ορια της. Δεν εχω συναντησει κανενα μηχανοβιο της γενιας μου που να εχει πει "ως εδω". Δυστυχως δεν εχω πολλες επαφες με τις προηγουμενες γενιες (ας πουμε τους σημερινους 50ρηδες) για να συζητησω για τις εμπειριες τους. Οι μεγαλυτεροι που γνωριζω ειναι γυρω στα 40. Καποιοι φιλοι μου εχουν αγγιξει τα 300 και ηθελαν κι αλλο...


    Πολυ καλο το κομικ που ανεβασες!!!!  
     
  8. Striker

    Striker Regular Member

    Re: Απάντηση: Moto???


    Τι να σου πω, δεν με εχει απασχολησει αν εχει να κανει με MS ή και με D/s.
    Αλλα αν κατι απο τα παρακατω σε βοηθησει να βγαλεις καποιο συμπερασμα, οριστε...

    Σε ταξιδι με αργη οδηγηση σε μονοτονα στροφιλικια, υποτακτικη μου εχει κοιμηθει πανω στην μηχανη.

    Στην πολη και με ...πολλα χαω (Κηφισιας), υποτακτικη μου εχει γινει μουσκεμα και ετοιμη.

    Κυριαρχη δεν εχω ανεβασει στην μηχανη, προτιμω αυτοκινητο (και αυτες φυσικα για να νιωθουν ..."ασφαλεια" και "χλιδη"), μιας και ακομα και ετσι θα σου πρηξουν τα @@ το πρωτο 15λεπτο μεχρι να χαλαρωσουν την πρωτη φορα. Μετα "πορωνονται" και την βρισκουν μια χαρα (σαν φαση, οχι οτι "υγραινονται")


    ΥΓ: Μιας και αρεσει στην παρεα το κλασσικο αυτο κομικ παραθετω ακομα δυο ιστοριουλες με ωραιες ατακες.
     
    Last edited: 7 Ιουλίου 2007
  9. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Moto???

    Πολυ ωραια τα κομιξ!!!
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Moto???

    @capeway: Ευχαριστω για το αρθρο, δεν λέει όμως κάτι διαφορετικό απ΄ ότι είπα, ο αριθμός των κυλίνδρων κατα συνέπεια το μέγεθός τους σε σχέση με τον συνολικό κυβισμό, είναι αυτό που καθορίζει την ευστροφία του κινητήρα. Στο άρθρο γίνεται σύγκριση ανάμεσα σε μονοκύλινδρο και δικύλινδρο V και σε τετρακύλινδρο εν σειρα. Η επιλογή της διάταξης έχει, επί το πλείστον να κάνει με την ποσότητα των κραδασμών που παράγει ο κινητηρας αλλά και με τον όγκο του σε σχέση με την μετωπική επιφάνεις της μηχανής. Το Ducati για παράδειγμα στις φώτο έχει δικύλινδρο V90 και είνα, λόγω της διαμήκους διάταξης του V, τοσο στενό όσο ένα μονοκύλινδρο. Το που θα βγάλει ο κινητήρας την ροπή του και την μέγιστη ιπποδύναμη έχει να κάνει με τον αριθμό των κυλίνδρων και φυσικά τις ρυθμίσεις του. Το πως τωρα θα μεταφέρθει η ιπποδύναμγ και η ροπή στον δρόμο έχει να κάνει με το κιβώτιο. Αυτο είναι που διαφοροποιεί κατά βαση το τρακτερ από την μηχανη αλλά μην περιμένεις από εναν αργοστροφο κινητήρα που βγάζει ροπή/ιπποδύναμη στις 1000/25000 rpm όπως ένα τρακτερ ή στις 2500/4000 όπως ένα μονοκλυλινδρο ή δικύλινδρο να έχει την ίδια επιτάχυνση με ένα τετρακυλινδρο ίδιου κυβισμού που τα βγάζει στα 6000/8000 rpm. Το πρώτο "τραβάει απο χαμηλά" μεν αλλά το δεύτερο στον ίδιο χρόνο θα έχει βάλει περισσότερα άλογα στον δρόμο.

    <γελάει> αρκει. παρασύρθηκα. λολ
     
  11. Striker

    Striker Regular Member


    Αυτο που μπορω να σκεφτω σαν πλεονεκτημα της V90 σχεδιασης κινητηρα οσον αφορα την ευστροφια ειναι η απουσια σε αυτην την σχεδιαση μιας ταξης κραδασμων, με συνεπεια μικροτερη μαζα αντιβαρων, επομενως και μικροτερες αδρανειακες δυναμεις κατα την κινηση. Απο εκει και περα ενεργειακα ενα πληθος αλλων παραμετρων ειναι που παιζουν ρολο στην ροπη και την ιπποδυναμη, οπως σωστα επισημαινει στο παραδειγμα ο MasterJP.

    Οντως δεν υπαρχουν οι συνθηκες για δημιουργια τετοιας χρησιμοτητας αρνητικης ανωσης, αλλα θεωρω οτι λογικα εδω δεν την χρειαζομαστε, τουλαχιστον με τα μεσα που μεχρι τωρα μπορουμε να την πετυχουμε. Αρνητικη ανωση πανω απο μια τιμη θα ειχε σαν αποτελεσμα να μην μπορει να στριψει η μηχανη εαν ο αερας την "κολλαγε" στο εδαφος βαση μιας σταθερης πτερυγας, ενω τι συστημα επρεπε να ειναι αυτο που θα μετεβαλλε σε χρονο dt τα αεροδυναμικα χαρακτηριστικα ωστε στην ευθεια να "κολλαει" στο δρομο και στην στροφη να ενισχυεται η κεντρομολος (Mavrovasilli μολις προεκυψε θεμα για μελετη  )

    Τελος για το θεμα της σταθεροτητας που γινεται συγκριση παραπανω θεωρω οτι εχει να κανει με την γεωμετρια του μπροστινου συστηματος (γωνια καστερ, ιχνος, διαμετρος τροχου) περισσοτερο και λιγοτερο με οτιδηποτε αλλο, λογω της διαφορετικης χρησης της καθε μηχανης. Λογικο να επιλεγεται ενας συμβιβασμος καθε φορα. Δεν γινεται με τις υπαρχουσες σχεδιασεις να εχουμε μια μηχανη που απο την μια να ειναι σταθερη οταν ξυνει μαρσπιεδες με 200 στην στροφη και απο την αλλη να ελισεται σαν παπι μεσα στην κινηση. Τωρα εαν ενα μεταβλητο συστημα γεωμετρ....(λοιπον, το σταματαω εδω. Σαββατιατικα με πορωσατε να ξαναρχισω τα tuning...lol).


    Striker R&D  
     
    Last edited: 7 Ιουλίου 2007
  12. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Moto???

    Καποτε ψωνιζα και εγω απο το ιδιο μαγαζι...αλλα μια μερα ειπα να περασω και απο τον γερμανο να δω τι παιζει.
    Δεν εννοω αυτον με τα κινητα αλλα την BMW....

    μετα ξεχασα οτι ηξερα!!!!!! 

    δεν εχω κανενα τρελλο μηχανακι ενα GS650 εχω αλλα και μονο που εχει ABS λεει πολλα....


    τωρα ειμαι στην τελικη ευθεια για το RT 1200R , ελπιζω του χρονου τετοιο καιρο να ειμαι καπου στην ευρωπη και να ταξιδευω με ενα τετοιο.