Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Multi Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 18 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Αυτο.
    Και συνηθως τα χτιζουν αυτοι που πασχιζαν για να γκρεμισουν -και καλα- τα προηγουμενα. Πολυ απλα δεν τους κανουν τα ηδη υπαρχοντα και θελουν να δημιουργησουν νεα, δικα τους. Π.χ. απο 'δω οι εγκαυλοι και απο 'κει οι ακαυλοι. Ή μηπως δεν ειναι μαντρωμα κι αυτο?

    Και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα, οχι δε με πειραζει καθολου να βουδουσουμιαστω (και οχι μονο) με ατομο αλλου εθνους, χρωματος, φυλης, θρησκειας..αυτα δεν εχουν καμια σημασια για 'μενα.
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Τα ίδια και χειρότερα ....

    Έχετε άλλες απορίες ή η εξυπνάδα σας υπερβαίνει την περιέργεια σας....
     
    Last edited: 19 Σεπτεμβρίου 2016
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εχω άλλη μία... 
    Πόσο ρεαλιστική είναι τότε η προοπτική της κατάργησής τους και η επικράτηση της ελευθέρας βοσκής;
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Απόλυτα ρεαλιστική μέσα σε βάθος τουλάχιστον δύο χιλιάδων χρόνων από τώρα...

    Ο χώρος και ο χρόνος μέσα στον οποίο εξελίσσεται η ανθρωπότητα δεν είναι ταυτόσημη με τον δικό μας μικρό και πεπεράσμενο βιο. ..

    Όσοι είμαστε υπέρμαχοι αυτής της πορείας της ανθρωπότητας και πιστεύουμε πως ένας άλλος ανθρωπολογικός τύπος είναι εφικτός, γνωρίζουμε πολύ καλά τον αγώνα την πίστη την αφοσίωση που απαιτείται από γενιά σε γενιά για να πάρει σάρκα και οστά αυτός ο ανθρωπολογικός τύπος...

    Δεν πετάμε στα σύννεφα

    Ξέρουμε όμως πως κρατάμε την δάδα αναμμένη και την παραδίδουμε στους νεότερους.

    Έχει ακόμα πολύ δρόμο, αγώνες, συγκρούσεις, φωτιές και εξεγερσεις που θα κρατήσουν χιλιάδες χρόνια

    Όμως είναι αναπόφευκτο να συμβεί

    Και θα συμβεί

    Είναι απλά ζήτημα δύο χιλιάδων χρόνων

    Σιγά το πράγμα

    Τι είναι δύο χιλιάδες χρόνια μπροστά στα προηγούμενα;

    Ένα τσιγάρο δρόμος
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Πολλά από αυτά που ζούμε σήμερα δεν ήταν ρεαλιστικά πριν εκατό χρόνια....

    "Η Γη είναι επίπεδη." τάξη του 1518.
     
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Κύριε Iagos, αν μου επιτρέπετε, και θα έχει πολύ πλάκα να μου επιτρέψετε...

    Όταν κάποιος μιλάει για πολύ καιρό με τον εαυτό του, επειδή το μυαλό του, οι ιδέες του και η αντίληψη του ρωτούν και το μυαλό του, οι ιδέες του και η αντίληψη του απαντούν, κινδυνεύει να δημιουργήσει μια πολύ διαστρεβλωμένη εικόνα της πραγματικότητας.

    Πχ λέτε "Τα τελευταία είκοσι χρόνια περίπου ο κοινωνικός ιστός αναδιοργανώνεται, προς όφελος φυσικά μιας κλειστής και απόλυτα εγωκεντρικής κοινωνίας". Σας προσκαλώ να μου υποδείξετε, εάν έχετε τον χρόνο και την διάθεση φυσικά, κάποια περίοδο από τις απαρχές τις ιστορίας που αυτός ο τόπος ο εθνικιστικός δεν αναδιοργανώνονταν ή δεν δεν διοικούνταν σύμφωνα με τα οφέλη μιας κλειστής και απόλυτα εγωκεντρικής κοινωνίας ή ηγέτη άσχετα με το ποια ή ποιος ήταν αυτή ή αυτός.

    Φοβούμαι κύριε Iagos ότι ο άνθρωπος και η κοινωνία που φαντάζεστε ουδέποτε υπήρξε γιατί αν υπήρξε κάποιος θα το είχε καταγράψει και το ότι δεν υπάρχει κάτι λέει. Η ανάμιξη πληθυσμών που βιώνουμε κύριε Iagos πιστεύω ότι είναι απλά ένα εργαλείο που χρησιμεύει αφενός στο διαίρειν και βασιλεύειν των μαζών και αφετέρου στην απώλεια όποιων κατάλοιπων αρχών και ηθικής προκειμένου να χαθεί κάθε μέτρο προκειμένου να υπάρξει αναδιοργάνωση προς όφελος φυσικά μιας κλειστής και απόλυτα εγωκεντρικής κοινωνίας.

    Ξέρετε κύριε Iagos ο δικός μου ιδανικός (και εννοείται ουτοπικός) κόσμος στο οποίο θα ήθελα να μεγαλώσει το παιδί μου έχει πολλές ομοιότητες με τον δικό σας, είναι ένας κόσμος στον οποίο δεν υπάρχει μαμά και μπαμπάς γιατί τα παιδιά γεννιούνται κατόπιν συλλογής των καλύτερων γονιδίων παγκοσμιως, τα παιδιά τα μεγαλώνει η κοινωνία με αρχές σεβασμού, αποδοχής, αυτοεκτίμησης και προσφοράς απέναντι στο σύνολο της κοινωνίας και όχι γονείς σύμφωνα με τις αντιλήψεις τους, δεν υπάρχει η έννοια της ιδιοκτησίας για οτιδήποτε υλικό παρα μόνο η έννοια της χρήσης, υπάρχει η μέγιστη και καθολική πρόσβαση στην παγκόσμια γνώση και υπάρχει μια διαρκείς πίεση για ολοένα και μεγαλύτερη μόρφωση και εξερεύνηση. Οπότε και αντιλαμβάνομαι πλήρως νομίζω τους ευσεβής σας πόθους.

    Και κάτι τελευταίο κύριε Iagos σχετικά με την πολύ παρεξηγημένη έννοια της δημοκρατίας. Δημοκρατία εξορισμού είναι η διοίκηση σύμφωνα με την προσταγές της πλειοψηφίας ενός κράτους, δεν έχει να κάνει ούτε με λογική ούτε δικαιοσύνη ούτε με τίποτα παρόμοιο.

    Αυτά τα λίγα.
    Αν μου επιτρέπετε πάντα.
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Κυρ @AuroraBorealis σαφώς και σας επιτρέπω.... τι λέτε τώρα....

    Δεν έχω να πω κάτι επάνω στο κείμενο σας...

    Η σκέψη σας είναι σεβαστή και συγκροτημένη..

    Δεν τοποθετήστε όμως στο αρχικό ερώτημα.

    Απλά κάνετε και εσείς την περαντζάδα σας για να αφήσετε τον αέρα σας να πλανηθεί μέσα στην ζέστη του Σεπτέμβρη...

    Θα χαιρόμουν λοιπόν ιδιαίτερα αν μας λέγατε την γνώμη σας επάνω στο αρχικό ερώτημα.

    Όσον αφορά την δική μου είναι ξεκάθαρη και η τοποθέτηση μου έχει γίνει πιο πάνω. Την επαναλαμβάνω αν σας διέφυγε :

    Ευχαριστώ για την συμμετοχή....
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Επιγραμματικα...
    Για να καταννοηθει το πραμα πιο απλα. Ισως να βοηθησει τουλαχιστον οσο πιο πολλους γινεται.
    Επειδη ειναι συνηθες να μπερδευεται η πουτσα με τη βουρτσα. Αλλωστε αυτο δεν ειναι το ζητουμενο την σημερον ημερα?
    Αυτο που βιωνουμε.σημερα ειναι η παλη δυο ερμηνειων που αποτελουν τη βαση για το οποιο αφηγημα.
    Ας πουμε.πως η μια βασιζεται σε καποια κειμενα και η αλλη στην γραμματικη και το συντακτικο του οποιου κειμενου εχει συνταχτει.
    Στο ενα μαγαζι λοιπον εχουν τα κειμενα, Βεδδες, Γιλγαμες,Ιλιαδα, Οδυσσεια, Βιβλος, Αινειαδα, ιστοριες με τους Βιλντε Λοιτε κλπ . Στο αλλο μαγαζι εχουν καλο συντακτικο και γραμματικη για εργαλειο . Το πραμα ειναι προφανες. Νικαει η γραμματικη και μαλλον καλα κανει. Μονο που και αυτη παραγεο το.διλο της αφηγημα. Το διξκο σας/ δικο μας.αφηγημα. Τα αηγηματα καλα η κακα ειναι αφηγηματα. Οσο πιπ πολυ τα γουσταρουμε τοσο πιο πολυ μας πηδανε. Το εκανε το ενα καποτε και σημερα τα απονερα του. Το κανει και το φρεσκο, χαρα στα σκελια μας.
    Καλα μας.γαμισια...
    Σορι για τση τονοι. Ενεκα.απο το κουνιστο...
    Μπορει και να επανελθω.
    Κειμενο πολιτικο βαθυτατα στα ναματα του Ουμβερτου.
    Γκουντ γουαινς.... Του ολ οβ αζ....
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Για μενα προσωπικα δεν υπαρχει αληθινα διακριση στο παθος και στη φλογα.

    Ακομα και ενας φαινομενικα ανευρος και βαρετος,
    αν τον εγκρινεις σαν ανθρωπο,
    αν τον αποδεχτεις σε ολο του το ειναι,
    αν τον λατρευσεις και τον αγκαλιασεις σαν ανθρωπο ετσι απλα, χωρις σκεψη και χωρις προυποθεσεις,

    και πειστει μεσα του οτι αυτα τα νοιωθεις,

    θα μεταμορφωθει, οσο και αν σαστισει στην αρχη.

    Θα βγαλει Μεγαλειο, τα ματια του θα λαμπουν, οι πραξεις και η ιδια η παρουσια του θα μαγνητιζουν τους παντες γυρω του.

    Και οποιος εχει την απορια αν αληθευει η οχι αυτο, μπορει να το δοκιμασει.

    Οι ανθρωποι, ολοι, ειναι μοναδικοι και υπεροχοι. Μενει μονο κατι να τους απελευθερωσει. Ασχετα αν σε πολλους αυτο γινεται πολυ δυσκολα η μονο για λιγο μεσα στη ζωη τους.

    Και:

    - η κατακριση ειναι συρματοπλεγμα. Δεν διορθωνει παντα. Συχνα συσπειρωνει-δυναμωνει το κατακρινομενο.

    - η ανιση αξιολογηση μισαλλοδοξιων, ο φασιστας δυτικος τυφλα στην πυρα, ο τζιχαντιστης η ο φονταμενταλιστης μουσουλμανος δεν βαριεσαι ας ειναι,
    ειναι επικινδυνη πλανη.
    Ο σκοταδισμος μπορει να εχει πολλα κουστουμια και μαλιστα συχνα με αντιθετα χρωματα, αλλα το δηλητηριο του απο κατω ειναι το ιδιο κι απαραλλαχτο.

    - το ειρηνικο και ανοιχτομυαλο δεν σημαινει καθολου παθητικο η αοπλο η ανυπερασπιστο.

    Σχεση, φιλια, BDSM με αλλοφυλο, αλλοθρησκο, ανθρωπο αλλης ιδεολογιας η εισοδηματικης ταξης?

    Αν σεβεται κι εκεινος απολυτα, εμπρακτα και αυθορμητα το δικο μου "αλλο", και αρεσουμε/ταιριαζουμε ο ενας στον αλλο, φυσικα.

    Αλλα ΜΟΝΟ τοτε. Τοτε ομως ανετα. Μια χαρα. Οχι αλλοιως.
     
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Εγω παντως προσωπικα, και αντιθετα, ειμαι πολυ περηφανος για το Ελληνικο Εθνος.

    Και για οσα εχουν επιτυχει τα μελη του απο την αρχη της Ιστοριας του μεχρι και σημερα.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το κύριος δεν χρειάζεται εισαγωγικά  
    Ήταν κύριος  
    Το τεράστιο ιδεολογικό χάσμα που μας χώριζε το επεσήμανα σαφέστατα νομίζω.
    Από κει και πέρα ο άνθρωπος δεν είναι η ιδεολογία του, όχι μόνον για την ακρίβεια. Το να ξεχνά κανείς εντελώς την ιδεολογία ενός ανθρώπου τον κάνει αφελή, το να ταυτίζει τον άνθρωπο με την ιδεολογία του τον κάνει φασίστα.
    Το να τη συνυπολογίζουμε ως παράμετρο, είναι σώφρον  

    Αυτό ρωτά και ο νηματοθέτης @Iagos αν καταλαβαίνω καλά το εισαγωγικό ερώτημα: αν οι ιδεολογικές διαφωνίες δυο ανθρώπων δεν ήταν αγεφύρωτες, αν μπορούσαν να πλησιάσουν ως κόσμοι, θα απέρριπταν ο ένας τον άλλον μόνον και μόνον εξαιτίας κάποιων δημογραφικών στοιχείων του καθενός όπως π.χ. ο τόπος που γεννήθηκε ή η καταγωγή του;
    Και πιστεύω ότι και ο ίδιος, αν τον ρωτούσατε, θα απαντούσε ότι όπως δεν θα μπορούσε να είναι ποτέ με μια Γερμανίδα ρατσίστρια, κρυφονοσταλγό των Ναζί, δεν θα μπορούσε να είναι και με μια Λιβανέζα εξτρεμίστρια της Χεζμπολάχ. (συγγνώμη από τον @Iagos που κάνω αυτόκλητα την εκπρόσωπο Τύπου   ).

    Ο ρατσισμός και ο φασισμός δεν είναι πολιτική θέση, είναι πρώτα και κύρια νοοτροπία.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    M' αρέσει ν 'απαντάω με τραγουδάκια, το ξέρεις ε;