Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Multi Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 18 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ε, η έλλειψη Παιδείας δηλαδή.

    Δεν χρειάζεται "να τρίζει και από καθαριότητα" το μυαλό, που έλεγε μία παλιά διαφήμιση απορρυπαντικού (για το TRILET αν θυμάμαι καλά).

    Η ελευθερία στην πληροφορία, η ζύμωση και η εμπειρία συναναστροφών βοηθά πολύ.

    Για μένα there is hope.
     
  2. Xαιρομα που εισαι αισιοδοξος. Αλλα...να υπαρξει μια κοινωνια αγγελων ποτε δεν προκειται να συμβει αυτο. Στην καλυτερη των περιπτωσεων θα υπαρχει μια ισορροποια μεταξυ καλου και κακου και ελπιζω η ζυγαρια να γερνει προς το καλο. Αλλα τι περιμενεις οταν ολοι κοιταμε για μια εξωτερικη επανασταση και οχι εσωτερικη; Τελος παντων. Καλο μεσημερι.
     
  3. Iagos

    Iagos Contributor

  4. Παρακαλω @Iagos δεν μας πεις τι ειμαστε και τι δεν ειμαστε.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ως κόσμοι,ως τυπικοί εκπρόσωποι των κόσμων τους εννοώ, αμφιβάλλω πολύ αν θα μπορούσαν να πλησιάσουν.
    Ως άτομα όμως που στέκονται κριτικά και (ανα)στοχαστικά απέναντι στους κόσμους τους, που λειτουργούν εντός τους χωρίς να τους "φοράνε" ,είμαι σίγουρος πως δεν θα είχαν πρόβλημα όχι μόνο να πλησιάσουν ,αλλά και να ενωθούν.
     
  6. Ενα και μοναδικο πραγμα εχω να πω... δεν υπαρχει χειροτερος ρατσιστης απ αυτον που υπερασπιζεται τα θυματα...
    Πολυ διασκεδαστικο νημα η αληθεια ειναι αλλα οταν δεν εχετε βιωματα οταν δεν εχετε αγγιξει κατι ξενο τοτε τι να πω..
    Κρινετε αν θα επιλεγατε χωρις να σκεφτεστε οτι εχετε πολλες πιθανοτητες να σας απορριψουν λογω της καταγωγης και φυσικα της κοινωνικης νοοτροπιας σας... οι ανθρωποι επιλεγουν ανθρωπους οχι χρωματα ουτε φυλες... απορριπτονται οταν τα μυαλα δεν "κουμπωνουν"..
    Αυτα απο μια τελικα πολυ πιο "ξενη" απ οτι πιστευα
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τι ακριβώς εννοείς μ αυτό?
     
  8. Το να κατηγορεις τους αλλους και τους οποιους αλλους ως ρατσιστες σε κανει χειροτερο απ αυτους... πανω απ ολα αυτη ειναι η γνωμη μου... γιατι αν θεωρεις τον εαυτο σου αντι ρατσιστη πραττεις αναλογως για τον εαυτο σου κι οχι να αυτοδιαφημιζεσαι...αυτο επαναλαμβανω γνωμη μου
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    να γτ δεν θα απαντήσω, σε αυτό το νήμα, γτ τσουπ, πέφτει κατηγορώ, μλκιες..
     
  10. ariadni

    ariadni Regular Member

    Τραβάω την κοτσίδα μου με αυτά που διαβάζω σε αυτό το νήμα...

    Ναι θα έκανα σχέση με Ινδό, Ιάπωνα, Κινέζο, Άραβα όπως επίσης με Βορευρωπαίο, Ισπανό, Αφρικανό, Νοτιοαμερικάνο, Βορειοαμερικάνο και πάει λέγοντας.

    Αισθητικά μου αρέσει και με ελκύει το διαφορετικό. Και παρότι δεν ελκύομαι γενικά από γυναίκες, με ελκύει ερωτικά το διαφορετικό και στις γυναίκες, όταν φαντάζομαι πέρα από το σοκολατί δέρμα, τα ολόξανθα σχεδόν πλατινέ μαλλιά, ή τα σχιστά ματάκια, το χρώμα που θα έχει το σώμα τους σε συγκεκριμένα σημεία. Μου αρέσει γενικά το διαφορετικό και το θαυμάζω.

    Σε επίπεδο σχέσης, το πολιτιστικό χάσμα, το οποίο αναφέρθηκε τόσες και τόσες φορές δεν είναι απαραίτητο να συμβεί. Όπως δεν είναι όλοι ανοιχτόμυαλοι, έτσι δεν είναι και όλοι στενόμυαλοι ή δογματικοί. Δεν χρειάζεται δύο άνθρωποι να έχουν κοινή καταγωγή για να συνυπάρξουν, χρειάζεται όμως να έχουν λίγο πολύ κοινές αξίες, και αυτό ανεξάρτητα από το χρώμα και την “φυλή”. Εστιάζοντας στα κοινά σημεία, και κερδίζοντας από αυτά που τους διαφοροποιούν.

    Όχι δεν θα έκανα σχέση με κάποιον που στην πορεία θα πάθαινε αμοκ για να με κάνει μουσουλμάνα ή ορθόδοξη χριστιανή...θα του έλεγα...ευχαριστώ πολύ, θα σε πάρω εγώ τηλέφωνο....
    Όμως, θα μου άρεσε να μου γνωρίσει και να μου μάθει πράγματα από την δική του κουλτούρα και τον δικό του πολιτισμό, ακόμη και από τον τρόπο που θα βίωνε την θρησκευτικότητα του (αν είχε κάποια).
    Και θα μπορούσα ακόμη και νηστεία να κάνω κατά το ραμαζάνι, ή κατά τη διάρκεια τη διάρκεια της ορθόδοξης σαρακοστής, έτσι για συμπαράσταση ή για αποτοξίνωση, αρκεί ο έτερος να μην προσπαθούσε να μου επιβάλλει ιδέες και πρακτικές οι οποίες θα ξεπερνούσαν τα δικά μου υπαρξιακά ή αξιολογικά όρια. Μια σημείωση αναφορικά με αυτό που ελέχθη για το σεξ και το ραμαζάνι: μα καλά, καθόλου πια φαντασία σε αυτό τον χώρο; Καθόλου; Extra tip για τους σαδιστές; κατά τη διάρκεια της ημέρας τυπικά απαγορεύεται ακόμη και η πόση νερού.

    Η γλώσσα επίσης είναι πολύ σημαντικός παράγοντας αν μιλάμε για σχέση. Είναι θεμελιωδώς κρίσιμο το να μπορεί κάποιος να εκφράσει τις σκέψεις του σε κάποιον που θα τις κατανοήσει, όπως επίσης κρίσιμο είναι το να μπορείς να μπινελικώσεις κάποιον και να το φχαριστηθείς. Να μην μπινελικώνεις τον Κυριό σου επειδή δεν το θες και δεν σου βγαίνει, όχι επειδή δεν έχει νόημα  . Χρειάζεται δηλαδή και οι δυο να μιλούν μια γλώσσα σε ικανοποιητικό επίπεδο έτσι ώστε μετά από την πάροδο κάποιου χρονικού διαστήματος να έχει αναπτυχθεί πληρως ο κοινός κώδικας επικοινωνίας που θα έχουν.

    Αναφορικά με το bdsm, και επειδή ακριβώς αυτό ήταν το ερώτημα του νηματοθέτη δεν έχει τύχει πότε ως τώρα να κάνω σχέση D/s με καποιον διαφορετικής καταγωγής ή κουλτούρας από εμένα. Σκεφτόμουν όμως με βάση αυτό το ερώτημα, το πώς διαφοροποιείται άραγε το bdsm, με βάση τον τόπο καταγωγής και της κουλτούρας. Το πώς αλλάζει - αν αλλάζει δηλαδή - το πλαίσιο ελέγχου, οι κανόνες, ή η ελευθευριότητα. Offtopic, απλώς το σκέφτηκα με αφορμή αυτό το θέμα...
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αντί σχολίου...
     
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Θα έλεγα πως ο ενήλικος άνθρωπος που θέλει να αρχίσει, έστω, να γαμιέται και να απολαμβάνει, έχει ήδη μάθει να ξεχωρίζει κάποια πράγματα και αν έχει σημασία το έθνος και η φυλή ή όχι. Για μένα, το πολύ σημαντικό - και ένδειξη ταυτότητας με θεμέλια - είναι ο ερωτικός άνθρωπος να ξεχωρίζει στον Άλλο τον άνθρωπο από τον ρόλο και εικόνα. Να ξεχωρίζει τον άνθρωπο Ραμπιτρανάθ από τον "Ινδό με τις σαγιονάρες". Γιατί καλά, όσον αφορά την ερωτική επιλογή, αν ο άλλος "με τις σαγιονάρες" του πάρει τη θέση στο πανεπιστήμιο όμως; Συμβαίνει, πια. Θέλω να πω, πρέπει να είναι σπάνια στενοκέφαλος κάποιος για να ορίζει τον εαυτό του και τους όμοιους του ως "κανονικούς" και τους '¨Αλλους" ως τρέχα γύρευε. Βρίσκω προκλητικά στενόμυαλη την περιγραφή του "Άλλου" ειδικά σε τούτο το νήμα και όχι μόνο αυτό, τη βρίσκω επίσης δύσκολα διαχειρίσιμη, δηλαδή κάποιο μέλος εδώ, ο DATS, που συνέχεια έγραφε για Αλβανούς οικοδόμους που βιάζανε "με το στειλιάρι τους" ήταν προχώ; Αναρωτιέμαι αν θέλω να γελάσω ή να κλάψω πικρά. 'Ασχετο απ το φόρουμ, ο ξανθός νεαρός που πήγε μεταπτυχιακά στις ΗΠΑ με τα λεφτά της οικογένειάς του και επιστρέφει με διδακτορικό και μια κατάμαυρη κοπελίτσα δίπλα του, δεν είναι πάρα πολύ φανερό ότι μισεί τον πατέρα του, περιφρονεί την κοπελίτσα και δεν ξέρει τόσο δα τον εαυτό του; Σχηματικά πάντα, μπορεί να μην είναι έτσι, ένα σημείο εκκίνησης είναι και όχι απαραίτητα το συμπέρασμα.

    Λοιπόν, και ξυδάκι σε όποιον δυσανασχετήσει, η μόνη περίπτωση να μη μετράει πραγματικά η φυλή και το έθνος είναι να είναι κάποιος γέννημα θρέμα των ΗΠΑ. Εκεί, στ αλήθεια δεν έχει καμία σημασία. Εκεί, δεν χρειάζεται να έχει "δουλευτεί" κάποιος με κυρίρχες ιδεολογίες για να ακούσει ξένη προφορά δίπλα του και να νιώσει ότι αυτό σημαίνει ότι ο ¨Άλλος" γνωρίζει μια γλώσσα παραπάνω από τον ίδιο. Και αξίζει να τον εγκολπωθεί γιατί το καινούργιο που φέρνει ο "Άλλος" μπορεί να είναι πλούτος, ασφάλεια και ευημερία. Και πάλι, ακούγεται πως τα interracial fetishes που ευδοκιμούν εκεί, κρύβουν συμπλέγματα, ενοχές και απωθημένα. Στο νεανικό βανιλλικό σεξ στις ΗΠΑ, θεωρείται, γενικά, διεγερτικό, αν η κοπέλα ψιθυρίσει στο αγόρι που την γαμάει "τε κιέρο" αντί για "αι λοβ γιου", υποτίθεται ότι μέσα στην ερωτική συγκίνηση η κοπέλα μίλησε την μητρική της γλώσσα ή κάπως έτσι. Ένα τέτοιο "τε κιέρο" στα μέρη μας έχω την εντύπωση ότι θα προκαλούσε ενόχληση και θυμωμένη απορία.

    Όσο για την αναφορά στον Σαντ που κάνει ο @Iagos, υπάρχουν κι άλλοι, υπάρχει ο Εμπειρίκος με τον Μέγα Ανατολικό του - κάνει κουρέλι τον Σαντ - και οι στοχαστές της Αναρχίας εκείνοι που συσχέτισαν την σεξουαλική ελευθερία με την πολιτική ανατροπή και νομίζω, ήταν οι μόνοι που το έκαναν αυτό.