Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mummification

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Storm, στις 21 Μαρτίου 2009.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Aπο που αναπνέει τούτος εδώ;;;;;; 
     
  2. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    πουλί αναπνευστήρας  
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Την ίδια απορία είχα κι εγώ.Από που αναπνέει;Πάντως είναι απίστευτη αίσθηση.Η ακινητοποίηση σου.Μου το έχουν κάνει αφήνοντας free την μύτη και το πέος.Ήταν συνεχώς δίπλα μου και ρώτησε πολλές φορές αν είμαι καλά.Έγω απλά κουνούσα το κεφάλι( το πάνω   ).Το κάτω σηκώθηκε πολλές φορές.Δεν θυμάμαι πόσες...Δεν βλέπεις.Δεν μιλάς.Δεν κινείσαι.Απόλυτη εμπιστοσύνη στο άτομο που σου το κάνει.Τέλος αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν σου βγάζουν τις ταινίες κρυώνεις.  
     
  4. Αυτή η αίσθηση αιχμαλωσίας έχει κοινά με το bondage;
    Μπορεί να γίνει παιχνίδι ή είναι καθαρά ψυχολογική η επίδραση στο υποτακτικό μέλος και μόνο;
     
  5. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Mummification

    https://www.greekbdsmcommunity.com/albums/data/619/medium/goodnight.jpg


    αυτό είναι mummification.....

    Καλό θα ήταν πριν χρησιμοποιήσετε διάφανη μεμβράνη ή μονωτική ταινεία να σκεφτείτε πως μένει πολλές ώρες στο σώμα και για αυτό θα πρέπει να είναι υποαλλεργικό και μαλακό υλικό για να μην υπάρξουν κάποια προβλήματα υγείας, υπάρχουν bondage tapes ειδικά για αυτή τη χρήση και σε ελληνικά sex shop (δυστυχώς ακριβά) ή στο internet (σε πιο προσιτές τιμές).

    Κατά τα άλλα μένει κάπου κάποιο κενό να αναπνέει κανείς και κάποιος μπορεί να μείνει πολλές ώρες σε αυτή την κατάσταση(όχι μόνος του), προσωπικά πέρασα μία ολόκληρη νύχτα έτσι, με χρήση ουροκαθετήρα, ηλεκτρικών pads σε κάποια σημεία και δονητών με remote control.

    Η αίσθηση είναι απίστευτη, απόλυτη ακινησία, καμία μα καμία ελευθερία κινήσεων, ο φοβος στην αρχή είναι απίστευτος, ο φόβος του "αβοήθητου" μάλλον. Όμως μετά έρχεται η απόλυτη ηρεμία. Σε αντίθεση με τα σκοινιά και το bondage που κάποιος δεν μπορεί να μείνει πολλες ώρες ακινητοποιημένος χωρίς κίνδυνο (ακόμα και με επιτήρηση), τα bondage tapes είναι (όταν τα συνηθίσει κάποιος) άνετα και λόγω της ελαστικότητάς τους.
     
  6. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Re: Mummification

    η αίσθηση αυτής της αιχμαλωσίας δεν θα έλεγα πως έχει πολλά κοινά με το bondage. Εν αντιθέσει με το bondage που είναι εν μέρει πάνω στο σώμα, το mummification είναι σε όλο το σώμα πέρνοντας την όραση και εν μέρει την ακοή, η ακινησία είναι απόλυτη και δημιουργεί ένα διαφορετικό συναίσθημα και (όπως το βίωσα την πρώτη φορά) αληθινό φόβο. Δεν βλέπεις, δεν μπορείς να κουνηθείς, δεν μπορείς να αντιδράσεις σε τίποτα, σε κάθε απότομη κίνηση οι ταινίες σφίγγουν περισσότερο, κλείνοντας τον λαιμό τα χέρια, σφίγγοντας ακόμα περισσότερο, ο πανικός απερίγραπτος. Η ηρεμία που πρέπει να έχεις και η ακινησία που πρέπει να επιβάλεις στον εαυτό σου είναι απόλυτες. Οι μικρές τρύπες στην μύτη και στο στόμα φτάνουν ίσα ίσα για ήρεμες αναπνοές. Το mummification είναι το "παιχνίδι", η καθαρά ψυχολογική επίδραση που λες και δε νομίζω πως είναι μόνο για το υποτακτικό μέλος.
     

  7. Πολύ ενδιαφέροντα Elvira. Σ΄ευχαριστώ πολύ!  

    Η τελευταία πρότασή σου δίνει λαβή για επόμενη ερώτηση... Πώς επηρεάζεται ψυχολογικά το κυρίαρχο μέλος από αυτή τη διαδικασία;
     
  8. Re: Απάντηση: Mummification

    Ενδιαφέρον και αυτό, Νίκο... 
     
  9. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: Mummification


    Καλησπέρα Νίκο,

    σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι μία από τις πλέον αγαπημένες μας τεχνικές, δυστυχώς όμως δεν έχουμε την ευκαιρία να την απολαύσουμε συχνά λόγω της χρονοβόρας διαδικασίας. Θα ήθελα μόνο, αν επιτρέπεις, να επισημάνω μερικά πραγματάκια από την μικρή μέχρι τώρα εμπειρία μου.

    Ενδιαφέρουσες οι δεύτερες επιλογές σου, αλλά....δεύτερες. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για την συγκεκριμένη τεχνική μπορεί κάλιστα να ψάξει στο διαδίκτυο να βρει το κατάλληλο εργαλείο για πιο ακίνδυνο παιχνίδι.

    Σου υπενθυμίζω πως η διαφανής μεμβράνη δεν είναι φτιαγμένη για το σώμα, αυτό σημαίνει επίσης πως δεν είναι και υποαλλεργική, καλό είναι να σκεφτόμαστε τον/την υποτακτικό/ή μας και τα εργαλεία μας, αν δεν θέλουμε να περάσουμε ένα ρομαντικό βράδυ στο νοσοκομείο μαζί του/της.

    Όσο για την μονωτική ταινία, και τα κολητικά υλικά νομίζω πως οι παρενέργειες είναι λίγο πολύ αυτονόητες, για τις αλλεργίες, την υπερθέρμανση , όπως σωστά συμπέρανες και πολλά άλλα.
     
  10. Elvira

    Elvira Regular Member

    Αγαπητέ Revenant,

    αν μου επιτρέπεις μερικές φιλικές συμβουλές, λόγω είδικότητας θα έλεγα. Διάβασα παραπάνω για breath play και mummification.

    Από ιατρικής άποψης είναι δύο πρακτικές/τεχνικές που δεν θα πρέπει να συνδυάζονται. Το mummification συνήθως είναι full body, οπότε η οπτική επαφή με το αντικείμενο είναι περιορισμένη, από την άλλη 2 από τις πρωταρχικές αρχές του breath play είναι ο έλεγχος του σφυγμού και η οπτική επαφή με τις χρωματικές αλλαγές του δέρματος (έλλειψη οξυγόνου, αυξημένη πίεση, μελάνιασμα).

    Όπως είναι κατανοητό ο συνδυασμός μπορεί να αποβεί αν όχι μοιραίος, σίγουρα επικίνδυνος, δεδομένων των δυσκολιών που παρουσιάζονται στον έλεγχο του υποκειμένου.
     
  11. Γι' αυτό το λόγο δεν κατατάσσεται και στα edge play? Επειδή υπάρχουν πολλοί περισσότεροι κίνδυνοι;
     
  12. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Mummification