Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

nickname

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 29 Ιουνίου 2010.

  1. harris

    harris Regular Member

    Απάντηση: nickname

    Υπάρχουν πολλοί λόγοι γιατί να θέλει ή όχι κάποιος να αναφέρεται με το nickname του ή με το όνομά του ή οτιδήποτε...

    <ΔικηγόροςΔιαβόλουMode>
    Όσοι 'σταυρώσατε' αυτούς που (εσείς θεωρείτε) ότι υπερβάλουν με το να ζητούν ολογράφως το nickname τους και εμπλέκεται και το status τότε είστε ... θα το πω προκατειλημμένοι αλλά μπορεί να χρησιμοποιώ και την λάθος λέξη οπότε don't shoot me  
    Και γιατί το λέω αυτό; Για τον εξής απλό λόγο που μάλλον κανείς δεν σκέφτηκε...
    Μπαίνω σε ένα forum επιλέγοντας ένα nickname. Αντί να κάτσω να διαβάσω όλα τα posts γιατί πχ δεν έχω χρόνο, ανοίγω όλα τα καινούργια θέματα και κάνω... search... το nickname μου για να δω αν κάποιος μου έχει απευθύνει τον λόγο. Απλό έτσι δεν είναι;  
    </ΔικηγόροςΔιαβόλουMode>

    Είναι λάθος να κρίνεται ένας άνθρωπος από το πως επιθυμεί (και σημαντικό... δεν απαιτεί.. επιθυμεί... έχει διαφορά) να αναφέρονται σε αυτόν. Ένας άνθρωπος θα πρέπει να κρίνεται από αυτά που γράφει.

    My 2 cents.
     
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: nickname

    Κατ΄ αρχάς, να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που συμμετείχαν με τις απόψεις τους στο νήμα μου.

    Κατά δεύτερον να διευκρινίσω κάτι βασικό για να μην έχουν λανθασμένες εντυπώσεις για την ουσία του θέματος τα μέλη που γράφουν τις απόψεις τους.

    Το νήμα δεν μιλά για το αν πρέπει να έχουν nicknames τα μέλη του φόρουμ και φυσικά πρέπει να έχουν, δεν μπορούμε να γραφουμε το πραγματικό μας ονοματεπώνυμο στα φόρα.
    Το νήμα μιλά για την επιμονή ορισμένων μελών (κυρίως Κ) που θέλουν να γράφεις ολόκληρο το nicknames και κυρίως αν περιέχει το Master, mistress μπροστά.
    Και η απορία είναι γιατί αυτή η επιμονή; Δίχνει κάτι αυτό; Είναι απλά ένα καπρίτσιο; Έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας και μέσα από μια ταμπέλα νιώθουν κάποιοι/ες; Θέλουν να "φαινονται"; Κάτι άλλο;

    Και για να επαναλάβω, το νήμα δεν έχει σκοπό να θίξει προσωπικά κανένα μέλος, θέτει αυτές τις ερωτήσεις και απορίες για να βγάλω/ουμε μέσα από τις απόψεις μας που γράφουμε για το θέμα τα δικά μας συμπεράσματα ο καθένας μας, για το τι άλλο μπορεί να κρύβεται μέσα στο bdsm που δεν έχει καμία σχέση με το σεξουαλικό του κομάτι.

    Κυρίες/οι, παρακαλώ συνεχίστε ευπρεπώς να εκφράζεται τις απόψεις σας επί του θέματος, χωρίς να κάνετε προσωπικές επιθέσεις μεταξύ σας (τουλάχιστον σε δικό μου νήμα).
     
    Last edited: 1 Ιουλίου 2010
  3. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: nickname

    Μία από τις πιο σωστές απόψεις κατ΄εμέ.
     
  4. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: nickname

    [...]

    Ανοίγω on topic παρένθεση.
    Μπορεί η χρήση του nick αυτή καθεαυτή να χαρακτηριστεί μέχρι και γραφική
    σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις,
    η χρήση όμως (ακόμα και η εκμετάλλευση) του ίδιου του μέσου (λέγε με πλατφόρμα επικοινωνίας)
    μπορεί να καταστεί από επωφελής μέχρι και άκρως επικίνδυνη.
    Σαν ένα κουζινομάχαιρο -ας πούμε. Κόβεις πατάτες ή και σφάζεις, άμα λάχει.
    Κλείνω on topic παρένθεση.

    [...]
     
    Last edited by a moderator: 1 Ιουλίου 2010
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: nickname

    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, με πολύ θάλασσα και ήλιο και κρασί και ηδονές  

    Το (μη κυριαρχικό nickname) μου είναι το αναγνωριστικό της προσωπικότητάς μου, αυτό που με αντιπροσωπεύει στο φόρουμ. Την υποτακτικότητά μου τη λογαριάζω, γι αυτό δεν επιθυμώ να δω το nickname μου γραμμένο με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα.

    Έχει την πρακτική σημασία που αναφέρει ο harris, αλλά είναι και συμβολικό. Χωρίς να ισχυριστώ ότι η παρέμβαση στο nickname είναι έλλειψη σεβασμού, η φροντίδα για το nickname του συνομιλητή, και δεν εννοώ τα ορθογραφικά λάθη που μπορεί να συμβούν στον οποιονδήποτε, συμβολίζει τον σεβασμό στην προσωπικότητά του.

    Ασχέτως status κατά τη γνώμη μου. MasterPerris, όλοι έχουμε το δικαίωμα να θέλουμε σεβασμό για το status μας, όχι μόνον οι Κυρίαρχοι, απλά οι υποτακτικοί ίσως είναι πιο δεκτικοί, λέω εγώ τώρα, σε κάποια οικειότητα που δείχνει η παρέμβαση επί του nickname και δεν ζητούν συνήθως να είναι τα πράγματα που τους αφορούν όπως αυτοί επιθυμούν.

    Τώρα, γι αυτό το περιστατικό που σας έτυχε, νομίζω ότι του δίνετε μεγάλη σημασία χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα. Αμφιβάλλω αν μπορεί κανείς να στηρίξει ολόκληρο ψυχογράφημα πάνω σ αυτό, απλά δείχνετε ότι πειραχτήκατε, γιατί όμως για ένα θέμα που εσείς έχετε ξεπεράσει;  
     
  6. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: nickname

    Αν και έχω ήδη εκφράσει άποψη στο παρόν thread, μου έκανε εντύπωση το παραπάνω:
    "Το νήμα μιλά για την επιμονή ορισμένων μελών (κυρίως Κ) που θέλουν να γράφεις ολόκληρο το nicknames και κυρίως αν περιέχει το Master, mistress μπροστά."
    Μου κάνει εντύπωση γιατί αν και διαβάζω σχεδόν όλα τα threads, εκτός από το παράδειγμα που και ο ίδιος ο νηματοθέτης ανέφερε, δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο αλλού. Αναγνωρίζω ότι δεν μπορούν ευθέως να σηκωθούν δάχτυλα και να δείξουν, αλλά μιας και είχαμε ήδη ονομαστικό παράδειγμα, θα μπορούσαν να δοθούν links σε threads που γίνεται το αντίστοιχο και από άλλους; Να τονίσω πάλι ότι μόνο κατά της αυταρέσκειας δεν είμαι, αν μη τι άλλο, it takes one to know one. Επίσης δεν βγάζω το μέτρο να τη μετρήσω ποιος την έχει μεγαλύτερη. Αυτός που βάζει το "Master" στο νικ του και δεν έχει πρόβλημα να τον φωνάζουν με το μικρό του όσοι τον ξέρουν ή αυτός που το βάζει και ζητάει να το βλέπει όπως το γράφει. Στο δικό μου βιβλίο και οι 2 αυτάρεσκοι είναι και με γεια τους με χαρά τους.
     
  7. Animator

    Animator Regular Member

    Μου φαινεται χρειαζεστε λιγες διακοπες εφοσον αναλωνεστε σε αναλυσεις αυτονοητων και ασημαντων πραγματων. Μπηκε ιουλιος γαμω!  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: nickname



    Aγαπητή tender lilly, είναι φυσικό να θέλεις να γράφουν το nickname με μικρό το πρώτο γράμμα λόγω του ότι είσαι υποτακτικής ψυχολογίας και γιατί έτσι συνηθίζεται σχεδόν σε όλα τα bdsm sites. Aυτοί άλλωστε είναι "οι άγραφοι νόμοι..."   του χώρου, πράμα που έχει και αυτό την ομορφιά του.

    Η δική μου όμως άποψη περί κεφαλαίων και μικρών γραμμάτων διαφέρει από την δική σου, την οποία σέβομαι. Για εμένα δεν κάνουν τα κεφαλαία κάποιον Κ ή τα μικρά κάποιον άλλον υ, δεν είναι όμως αυτό το θέμα του παρόντος νήματος.

    Το θέμα του νήματος είναι η επιμονή μερικών ατόμων του χώρου (κυρίως Κ) να θέλουν να είναι γραμμένο ολόκληρο το nick τους και ειδικά όταν μπροστά υπάρχει το status Master, Mistress. Θα ήθελα να μάθω ποια κατά την γνώμη σας είναι η αιτία γι΄ αυτή τους την εμμονή.

    Άνοιξα αυτό το νήμα για να βγάλω μέσα και από τις δικές σας απόψεις ορισμένα συμπεράσματα για το αν ο χώρος του bdsm, εκτός του σεξουαλικού κομματιού, περιλαμβάνει και ένα κομμάτι των ψυχολογικών μας προβλημάτων και της καταπίεσης που έχουν ζήσει ορισμένοι.

    Σκέπτομαι δε μήπως κάποιοι/ες από εμάς προσχωρούμε στο bdsm όχι για το σεξουαλικό του κομμάτι (εδώ είναι η ουσία του θέματος) αλλά για την λαθεμένη ερμηνεία που δίνουμε στις ταμπέλες (status) του bdsm και την ψυχολογική δύναμη που νομίζουμε ότι παρέχουν.

    Υπάρχει άραγε και αυτό το κομμάτι μέσα στο bdsm; Μήπως δηλαδή πίσω από ένα status νιώθουμε ανώτεροι από άλλους συνανθρώπους μας και, αν δεν μας προσφωνούν με αυτό, νιώθουμε γυμνοί γι΄αυτό και η εμμονή να αναγράφεται πάντα και παντού αυτό;

    Σε ευχαριστώ, αγαπητή, για την συμμετοχή σου στο νήμα μου. Καλό μήνα και σ΄ εσένα!!!
     
    Last edited: 1 Ιουλίου 2010
  9. Ρε συ Περρυ αγόρι μου , σίγουρα μπορεί να υπάρχουν γραφικές καταστάσεις οι οποίες τις περισσότερες φορές αφορούν γυναίκες που αυτοαποκαλούνται κυριαρχικές αν και δεν είναι σπάνιο και το αντρικό ανάλογο.
    Εδώ όμως δεν βγαίνει από πουθενά αυτό που θες να βγάλεις. Δεν βγαίνει περρυ μου , τι να κάνουμε; Και ο Fanshawe πρόσφατα με διόρθωσε γιατί τον έλεγα φανσάου

    Originally Posted by MasterJp
    @elfcat: Παράκληση, γράφε το nickname μου, ολόκληρο.

    Γράφεις ότι διάβασες την παράκληση ενός μέλους και σου δημιουργηθήκαν οι απορίες που αναφέρεις σχετικά με τα κόμπλεξ κλπ
    Στο υστερόγραφο σου γράφεις ότι δεν αναφέρεσαι σε κανένα μέλος.
    Απορία 1η: Πως στην ευχή ρε Περρυ δεν αναφέρεσαι σε κανένα μέλος αφού αναφέρεις σαφέστατα τον MasterJp; Κάνεις και κουοτε το ποστ του και λες ότι η παράκληση του σου δημιούργησε όλους αυτούς τους προβληματισμούς περί κόμπλεξ ,ψεύτικο image ,φοβίες κλπ
    Απορία 2η: Πότε θα μάθετε να λέτε αυτό που θέλετε να πείτε και να την πέφτετε με στρειτ τρόπο εκεί που θέλετε να την πέσετε; Γιατί νομίζεις ότι αρμόζουν σε ένα κυριαρχικό αντρικό πρότυπο αυτά που έγραψες στο υστερόγραφο; Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να πεις: «εεε φίλε, σ εσένα αναφέρομαι» και να αφήσεις αυτά τα περί «γενικών αποριών» που δήθεν θέλεις να μοιραστείς μαζί μας;
    Επί του "θέματος" δεν έχω καμιά γνώμη και το θεωρώ ασήμαντο. Επί του τρόπου που τίθεται το πραγματικό θέμα το οποίο είναι να την πέσουμε στον τάδε πρώτα δείχνοντας τον και μετά σφυρίζοντας διάφορα του τύπου «…εκφράζει γενικές απορίες μου που θέλω να τις μοιραστώ….» έχω ενστάσεις.
    Ναι περρυ μου , να την πέσουμε στον οποιανδήποτε αλλά να το κάνουμε ως κυρίαρχοι άντρες.

    Υ.Γ Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ,όσα έγραψα αφορούν εσένα Πέρρυ και δεν τα θέτω ως γενικό προβληματισμό.
     
  10. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: Re: nickname


    Cornilie...εχεις χαρη που δεν μου βγαζει την επιλογη να δωσω reputation...αποψε θα σε ειχα κανει διασημο! 
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: nickname

    Φίλτατε, καλά κάνεις και πιστεύεις αυτά που γράφεις για τον λόγο που άνοιξα το νήμα.
    Για να το γράφεις εσύ κάτι θα ξέρεις περισσότερο από εμένα... Δεν θα είμαι εγώ που θα σου αλλάξω γνώμη.
    Την καλησπέρα μου.
     
  12. Re: Απάντηση: Re: nickname

    Στην πρώτη μου απορια όμως θα μπορούσες να απαντήσεις αν δεν σου ειναι κόπος.
    Γιατί δηλαδη γραφεις οτι δεν αναφέρεσαι σε κανένα ενω αναφέρεσαι στον MasterJp;