Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

No safe word

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος slave32, στις 2 Ιουνίου 2022.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Ποτέ. Αν είναι κακοποιητική τότε δεν είναι M/s

    Όταν επιλέγεις να απαξιώσεις αντί να εξηγήσεις, δίνεται η εικόνα πως σκοπός του νήματος δεν είναι το να δοθούν απαντήσεις αλλά ενδεχομένως η προσωπική προβολή.
    Πόσο μάλλον αν η απαξίωση προβάλλεται με την μορφή "τι ξέρετε εσείς, εδώ το M/s, το original, το ζούμπερ, το πραγματικό, το ταμ ταμ ταμ.
    Πόσο μάλλον όταν εξακολουθείς να κρίνεις όχι τις απαντήσεις, αλλά τους μερικούς, μερικούς.

    Τζάμπα το μανικιούρ... 
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    ο θεσμός του γάμου.

    η μετατροπή της αδιαμεσολάβητης συσχέτισης σε θεσμικό διακύβευμα, με άλλα λόγια.
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δεν είστε ξεκάθαρος  
     
  4. slave32

    slave32 Contributor

    1. Δεν μπορεις να ξερεις αν θα γινει κακοποιητικη κ τουμπαλιν.
    2. Οχι δικη μου επιλογη. Δες την ροη του θεματος. Ακομη κ την δικη σου τοποθετηση.
    3. Δεν προβαρα κατι τετοιο. Που το εκλαμβανεις ετσι?
    4. Στην αντιθετοαντιστροφη τα εχουμε αυτα, πρεπει να κρατω την εντροπια στα αρνητικα. Τι, οχι?

    5. Δεν απαντας φυσικα στα ερωτηματα, αλλα κρινεις εμενα go back to 4.
     
  5. slave32

    slave32 Contributor

    Γαμος το σημειο συσσωρευσης της αρνητικοτητας του Κ.
     
  6. Lilium_Midnight

    Lilium_Midnight New Member

    Καλησπέρα @slave32 Σας είναι ευκολο παρακαλω να προσδιορίσετε τι σημαίνει για εσάς κακοποιήση απο Α;
    Επίσης , θα ήθελα να επισημάνω ότι ο Μ δεν θέλει να κακοποιήσει ποτέ το σ Του, είτε ψυχικά,είτε σωματικά, με την έννοια της κακοποιήσης γιατί τότε θα Του ήταν άχρηστο,οπότε μιλάμε για άλλου είδους σχέση….Σταματάμε να μιλάμε για Μ/s. Τώρα αναφέρατε οτι δεν μπορεί να φύγει απο μία τέτοια κακοποιητικη σχεση ενα σ, γιατι θεωρειτε οτι ισχυει κατι τετοιο;
    Και κατα την γνωμη μου , αν οντως καταφτάσει στην βία και την κακοποιηση τοτε δεν εχει να κανει με το bdsm αγαπητέ, αφορα αλλους ειδους θεματα που βιωνει ή εχει βιώσει ο εκάστοτε ανθρωπος στην ζωη του.
    Τέλος, αν ένα σ χρειαζεται πλαισιο οπως ειπατε ή καποια αλλη ´´τεχνική´´ για προστασια απο τον μοναδικο,ισως, ανθρωπο που θα επρεπε να νιωθει ασφαλεια , δλδ τον Αφέντη του τοτε υπαρχει σοβαρο θεμα…Και θα πρεπει να το ψαξει λιγο καλυτερα ….  
     
  7. slave32

    slave32 Contributor

    Καλησπερα σας
    1. Ενα σ δεν μπορει να φυγει απο το M/s. Μπορει, υπο προϋποθεσεις να ζητησει αποδεσμευση.
    2. Με τον Αφεντη που νιωθεις ασφαλεια, το ιδιο και στον βανιλλοκοσμο με τον συντροφο που νιωθεις ασφαλεια μπορεις να υποστεις κακοποιηση. Οταν αυτη υφισταται, δεν εχει σημασια το ονομα της σχεσης αλλα η κακοποιηση.
    3. Διακρινω ενα ειδος "μυθοποιησης" του M/s
    4. Κακοποιηση = no safe, no sane, no consensual. Χρειαζεστε συγκεκριμενα παραδειγματα ;

    5. Τελος και το απευθυνω σε ολους, θεωρειτς δλδ οτι το σ δεν υπαρχει περιπτωση να υφισταται κακοποιηση στο M/s?
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Δηλαδή αν σε βάλω να σιδερώσεις χωρίς να έχει γείωση το σπίτι είναι no safe
    Αν σε βάλω να τινάξεις τα χαλιά χωρίς μάσκα είναι no sane και
    Αν σε βάλω να πλύνεις κατσαρόλες με το ζόρι, που μπορεί να τις σιχαίνεσαι είναι no consensual
    Άρα θα σε έχω καποιήσει?
    Merde πάλι βρώμικο θα μείνει το σπίτι
     
  9. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    @slave32
    1. Αρα μπορεί να φύγει, υπο προϋποθέσεις.
    2. Oκ
    3. Που το διέκρινες αυτό;
    4. Ας πούμε οτι και εδώ συμφωνούμε.
    5. Υπάρχει περίπτωση να υφίσταται κακοποίηση, όπως και σε άλλου τύπου σχεσεις, απλά αυτό δεν ειναι M/s.

    Απο εδώ το πάμε απο εκεί το φέρνουμε, ο προβληματισμός σου ποιος ειναι;
     
    Last edited: 7 Ιουνίου 2022
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ότι υπάρχει κακοποίηση και στο M/s , αυτό αντιλαμβάνονται προσωπικά εγώ.

    Πάλι τα ίδια.  
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    σύμφυτη.
     
  12. Lilium_Midnight

    Lilium_Midnight New Member

    Εχω την εντύπωση οτι είστε μπερδεμένος σε κάποια πράγματα .Οπότε επιλέγω να μην δώσω συνέχεια στην συζητησή μας . Νομίζω επίσης,οτι οι περισσότεροι που έχουν απαντήσει συμφωνούν και σας έχουν εξηγήσει επανηλειμμένα . Ας αφησω αυτο εδω για να κλείσω , αν ενας ανθρωπος κακοποιηθεί κινείται νομικά είτε είναι εντός Μ/s είτε εκτός M/s. Επίσης , στο εντός M/s , κατά την άποψη μου το λιγότερο που θα κάνει το σ είναι να ζητήσει αποδέσμευση. Συμφωνώ με @lotus . Καλό σας μεσημέρι.