Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 9 Ιουλίου 2009.

Tags:
  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    Rep και ξανά rep!!!


     
  2. gaby

    gaby Guest

    Όχι ακριβώς αγαπητέ MindMaster   Δεν είναι θέμα προβολής δικής μου και δεν αξιολογώ τους πάντες ως προς ανοιχτομυαλιά γιατί με τους συντριπτικά περισσότερους δεν έχω να μοιράσω τίποτα. Δεν με πολυνοιάζει ποιός είναι στενοκέφαλος και ποιός όχι και είναι εξαιρετικά απίθανο ότι θα πειθόμουν να κάνω κάτι που δεν θα ήθελα με την επίκληση ενός τέτοιου επιχειρήματος, ότι δηλαδή, αν δεν... τότε θα ήμουν στενοκέφαλη.

    Δεν είναι θέμα του χαρακτήρα μου αυτό το χούι, ότι δεν με πολυνοιάζει δηλαδή, έχει να κάνει με την κοινωνία που ζούμε σήμερα. Τίποτα σχεδόν απ ό,τι μπορεί να κάνει ο διπλανός μας δεν είναι υπαρξιακά κρίσιμο για μας. Οπότε, μπορεί να κάνει ό,τι σχεδόν θέλει, αρκεί να μην μπαίνει στα πόδια μας. Οπότε γιατί να τον κράξουμε με αυστηρά κριτήρια; Γιατί να μπούμε στον κόπο; Στο κάτω κάτω γιατί να υποστούμε την κριτική ότι είμαστε και στενοκέφαλοι.

    Γι αυτό άλλωστε είναι πιο συνηθισμένο να διακρίνει κανείς ευρύτητα πνεύματος και στη δεδομένη - κρίσιμη - στιγμή να διαπιστώσει ότι τελικά δεν υπήρχε διόλου ή όση υπήρχε ήταν μάλλον τετριμμένη.

    Όταν έγραφα,

    είχα στο νου μου το reproductive bias, έχει κάποια σχέση με αυτό που περιγράφω παραπάνω και πολλές φορές είναι λίγο δύσκολο να το ξεκολλήσει κανείς από πάνω του και ακόμα πιο απίθανο να μην ένιωσε ποτέ του ότι τον αφορά. Ιδίως όταν έχει αποδεχτεί, αν ισχύει για τον ίδιο, ότι η σεξουαλικότητά του είναι αποκλίνουσα και τί ακριβώς συνεπάγεται αυτό και όταν έχει πάρει απόφαση ότι δεν βρίσκεται στο χώρο ως περαστικός ή για πλάκα ή από σύμπτωση και ούτε μπορεί να κόψει το bdsm όποτε το θελήσει.

    Συμφωνώ με αυτό  
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    H διαφωνία μας λοιπόν, καλή μου tender, βρίσκεται εδώ και μόνο:
    Και θα επιμείνω (έστω κι αν δεν θα έπρεπε, μιά και υπάρχει στην πρώτη φράση το "σχεδόν"). Όχι, δεν είμαστε όλοι φορείς αυτής της προκατάληψης κατά βάθος, μήκος ή πλάτος.

    Προσοχή: Δεν αντιλέγω στο ότι πολλοί, είναι. Είναι, και τό 'χω νοιώσει στο πετσί μου, κι έχω υποφέρει λόγω αυτής ακριβώς της προκατάληψης κι "έχω φάει τα νιάτα μου" προσπαθώντας να υποδείξω ή να διδάξω πώς γίνεται ν' απαλλαγεί κάποιος απ' αυτήν (με αμφιλεγόμενα, ομολογώ, αποτελέσματα). Ας μου επιτραπεί λοιπόν να μην συγκαταλέγω εαυτόν μεταξύ των φορέων, κι ας μου συγχωρηθεί το ότι δύσκολα μπορώ ν' αποφύγω το να μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο όταν ακούω ή διαβάζω ένα τέτοιο "όλοι", ή έστω, "σχεδόν όλοι" (δεν φαντάζομαι δα, πως είμαι ο μοναδικός μη-φορέας)...




     
  4. Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Νομίζω οτι βγαίνουμε εκτός θέματος του νήματος, αλλά δε νομίζω πως το να αλλάζει κάποιος Κυρίαρχος τις κατευθύνσεις του και τους κανόνες είναι χαρακτηριστικό αστάθειας. Προφανώς έχει κάποιους στόχους για τον εαυτό του, για τον άλλον και για τη μεταξύ τους σχέση και αναζητά τον καλύτερο τρόπο για να τους επιτύχει Ή μπορεί ο καλύτερος τρόπος να περιέχει αυτές τις αλλαγές. Και πολλοί άλλοι λόγοι.
     
  5. Cloud_Strife

    Cloud_Strife New Member

    Εγώ θα έβαζα τον ευατό μου στην κατηγορία αννθρώπων Open Minded. Για μένα το να είσαι Open Minded δεν είναι απλά μία συνήθεια αλλά πιο εκτετεμένα ένας τρόπος ζωής. Όσο αναφορά τη σεξουαλική μου ζωή αυτό που με εκφράζει είναι η ακόρεστη, και πολλές φορές έντονη, επιθυμία μου να δοκιμάσω και να κάνω τα πάντα για την ικανοποίηση του/της συντρόφου αντίστοιχα. Για μένα Open Minded είναι αυτός που δεν έχει φραγμούς στις σεξουαλικές πάντα δραστηριότητες του και είναι αυτός που δεν έχει Taboo στο σεξ. Με άλλα λόγια είναι αυτός που θα κάνει ότι του πει ο/η σύντροφος χωρίς αυτό να τον δεσμεύει και να τον υποτάσει. Αυτά πιστέυω συντελούν για να χαρακτηρίσουμε έναν άνθρωπο, όπως εμένα, σαν Open Minded...
     
  6. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Open minded και πέη blue,μετα συγχωρήσεως κιόλας..

    Λίγοι είναι εκείνοι που κατέχουν τον τίτλο επάξια και μπορούν να τον υπερασπιστούν.

    Γνώμη μου είναι πως,όλοι είμαστε (ή θέλουμε να δείχνουμε) ανοιχτόμυαλοι,μέχρι να χτυπήσει το "πρόβλημα" την πόρτα μας!
    Τότε, τα ξεχνάμε όλα..
    Cloud_Strife,μια κοπελίτσα,γύρω στα 20,που ζει στην επαρχία,έχει έντονη επιθυμία να δοκιμάσει και να πειραματιστεί πολύ επάνω στα σεξουαλικά ζητήματα που την "απασχολούν". Εκείνη λέει πως είναι πολύ ανοιχτόμυαλη (και μπορεί και να είναι) και δεκτική στα πάντα.
    Πες μου όμως κάτι.. ο κοινωνικός της περίγυρος πως θα την αντιμετωπίσει; ως ανοιχτόμυαλη ή ως "το πουτανάκι του χωριού" ?
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    Ο κοινωνικός περίγυρος σαφώς και θα τραβήξει μεγάλο ζόρι, και κατά συνέπεια και η ίδια...

    Πέραν τούτου όμως, μπορεί ή πρέπει κι η κοπελίτσα του παραδείγματος να είναι δεκτική στα πάντα, γιά να θεωρείται (περί τα ερωτικά έστω) ανοιχτόμυαλη; Είναι τα παρακάτω αναγκαία συνθήκη;

    Αν κάνουμε μιά σύνδεση με άλλο νήμα;
    Ο εν λόγω straight λοιπόν, που θέλει να παραμείνει straight όχι γιά να μη χάσει τον "τίτλο", αλλά επειδή έτσι του βγαίνει -straight είναι ο άνθρωπος-, αν αποφασίσει να μην "κάνει ό,τι του πει ο/η σύντροφός του", κινδυνεύει να κατηγορηθεί γιά "στενομυαλιά";


     
  8. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Ακριβώς αυτό! Οτιδήποτε γίνεται γύρω μας,ως ένα βαθμό,μας επηρεάζει και πολλές φορές έρχεται κόντρα στις επιλογές μας!

    Αν και δεν θα ήθελα να δώσω τον δικό μου ορισμό του ανοιχτόμυαλου ανθρώπου,στην ερώτησή σας θα απαντήσω.. Όχι,λοιπόν. Δεν συσχετίζω το "δεκτική στα πάντα" με το "ανοιχτόμυαλος",σε καμία περίπτωση,όπως δεν θεωρώ αυτά
    Originally Posted by Cloud_Strife  
    ... Open Minded είναι αυτός που δεν έχει φραγμούς στις σεξουαλικές πάντα δραστηριότητες του και είναι αυτός που δεν έχει Taboo στο σεξ. Με άλλα λόγια είναι αυτός που θα κάνει ότι του πει ο/η σύντροφος χωρίς αυτό να τον δεσμεύει και να τον υποτάσει. Αυτά πιστέυω συντελούν για να χαρακτηρίσουμε έναν άνθρωπο, όπως εμένα, σαν Open Minded...

    αναγκαία συνθήκη. Όμως,ως ανοιχτόμυαλη  p) δεν θα αρπάξω κανέναν από το λαιμό,επειδή έχει τις απόψεις που έχει.



    Πραγματικά δεν ξέρω για τι μπορεί να κατηγορηθεί. Εξαρτάται από πολλά..
    Προσωπικά,δεν θα τον χαρακτήριζα "στενόμυαλο" επειδή,απλά,δεν κάνει τα γούστα κάποιου άλλου.
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;


    My point of view too, exactly!

    Thank you, my Lady...  



     
  10. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Είπα και γω.. για μια στιγμή ανησύχησα,για να είμαι ειλικρινής.. 

    Anytime.. 
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Βασίσατε τα επιχειρήματά σας, στην ταύτιση της ιδιότητας του ανοιχτόμυαλου, δηλαδή της ικανότητάς του να αντιλαμβάνεται πλατιά τον κόσμο, και της προοδευτικότητάς, που δηλώνει επί της ουσίας μια στάση απέναντι στα πράγματα.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Open minded... Τι είναι αυτοί τελικά;

    Ποιοί; Πού; Και τί είναι αυτό; Διαπίστωση; Ανακεφαλαίωση;

    Επίσης, πού εδράζεται ο ορισμός "ανοιχτόμυαλος = ο ικανός να αντιλαμβάνεται πλατιά τον κόσμο";
    Και είναι συναφής αυτός ο ορισμός, με την έννοια της "ανοιχτομυαλιάς", όπως αυτή υπονοείται στο εισαγωγικό ποστ του νήματος;