Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Polyamory

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 12 Μαρτίου 2013.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Οι βανίλλα τρώνε απ' όλα.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Poly isn't what you think it is.

    Poly isn't about you keeping your current stagnant relationship alive or giving it back it's "spark".

    Poly isn't about spicing up or fixing your broken or sad marriage.

    Poly isn't you pressuring your partner into opening the relationship, because you aren't satisfied with them or you are restless.

    Poly isn't because your partner is not enough.

    Poly isn't about having a sparkly new toy.

    Poly isn't you fucking everything in site because you're horny and lack self control, so you and your partner call it "poly" to make yourselves feel less dysfunctional.

    Poly isn't you or your partner liking casual sexual encounters or threesomes.

    Poly isn't about making a new person follow your preset and unequal set of rules set by you and your "primary" relationship. Or creating weird rules that the new person must follow.

    Poly is not about making one person more important than another.

    Poly isn't about control, games, lying, jealousy.

    Poly is not saying "I'm/We are allowed to do this, this, and this, but you can only do that, that, and the other".

    Poly is not simply an "open relationship".

    Poly isn't about chasing unicorns.

    Poly is not 2 + 1

    ****
    So, what IS Poly?
    ****

    Poly is...about love. Poly is about you having so much love overflowing in your heart, that you couldn't possibly imagine sharing it and keeping it to just one person in a lifetime.

    Poly is 1 + 1 + 1

    Poly is equal. Poly is about sharing.

    Poly is lifting up and celebrating your partners love for others.

    Poly is about supporting your partners... and your partners partners.

    Poly is about feeling good when your partner returns from a fantastic date or sexual encounter with a girlfriend/boyfriend, and being genuinely excited when they want to share with you what happened.

    Poly is being ok with your partner having another girlfriend or boyfriend.

    Poly is being happy that your partner loves others and understanding that this does not make their love for you any less.

    Poly...poly is about becoming more whole by giving more of yourself than you take.


    ViridianVixen
     
  3. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Η κΩλυμβηθρα του βδσμ ολα τα ξεπλενει.
    Βαφτιζει και την πολυγαμια πολυερωτια και μοκο τα σουμπια.

    Καημενοι βανιλλες δεν ξερετε τι χανετε!
    Γινετε κι εσεις βδσμιαρηδες να ξενοιασετε...
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Είναι ένας διάλογος που δημοσιεύω, καθώς εγώ άμα έχω απορίες, ρωτάω, σε αντίθεση με όσα μου καταλογίζουν, ξέρω, ότι δεν τα ξέρω όλα, για την ακρίβεια, τίποτα δεν ξέρω, γι αυτό και απευθύνω ειδικά ερωτήματα σε ειδικούς, μπας και πάρω καμιά απάντηση λογική. Ο Mike Makai είναι από τους ανθρώπους που μου έχουν απαντήσει άμεσα σε ερωτήματα που έχω θέσει, χωρίς καθυστέρηση, πόζα και φιοριτούρες. Τον παρακολουθώ τον τελευταίο χρόνο και σέβομαι την συγγραφική (και όχι μόνο) δουλειά που κάνει στον χώρο του bdsm. Το παρακάτω είναι απόσπασμα συζήτησής μας στο fb. Τα συμπεράσματα δικά σας. Δεν θα κάνω περαιτέρω σχόλια, γιατί πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι θα το πάρουν προσωπικά, ενώ εμένα τα ερωτήματά μου είναι γενικά. Το bdsm διεθνώς λοιπόν, μπορεί και να έχει κάποιες κοινές συνισταμένες, όχι όπου μας βολεύει επικαλούμαστε την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα εκθειάζοντας τους ξένους, και όπου η διεθνώς καθομιλουμένη bdsmική γλώσσα μας τσούζει, να επικαλούμαστε τις εθνικές μας ιδιαιτερότητες...

    B: There's a debate going on here and now. I thought of noone more appropriate to answer this simple question. Does polyamory necessarily contain polyfuckery (not vice versa)? When somebody says that he is polyamorous should I invariably assume that he is also a polyfucker? Thank you in advance for your time and wisdom...

    22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 6:07 Μ.Μ.
     
    Polyamory is multiple romantic (love) relationships. This may or may not include sex.

    B: Perhaps I should make myself clear. I am Greek you know, so the origin of words, sometimes does not enable their understanding, as we use them differently. If I meet a person who is introduced as polyamorous should I automatically deduce that he also fucks around? To put it blatantly...

     
    Most people want to have sex with people they love, yes. Not everyone, but the great majority

    Poly = Greek for many. Amor = Latin for love

    B: Does multifuckery sound better?

    My question is do polyamorous people ALWAYS fuck around? Not in relationships, casually....

     
    There is no pat answer to that. Most polyAMOROUS people are polyfidelous. Just like most monogamous people are faithful to their partners. But many are are not. Lots of people CALL themselves polyAMOROUS, when what they really are is swingers.

    Just because someone says they are monogamous doesn't mean they don't fuck around. Just because someone says he's polyamorous doesn't mean that he does fuck around.

    B: Ι can understand all the distinctions. This is my point exactly. You have just answered my question. Thank you so much, for the contribution to my line of thought. I am most grateful.

     
    Anytime



    Τέλος συζήτησης
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μην τρομάζεις τις βανίλλες.  
     
  6. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Γιατι να τρομαξουν καλε;
    Εδω τους δινουμε λυση για την καταπολεμηση του τηγανισματος.
    Αχαριστοι θα ειναι αν τρομαξουν...
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ξερω ξερω θα ακουστω καπως..αλλα η πολυερωτια ενω απασχολει πολλους ανθρωπους σε ταυτοχρονο διαστημα ταυτοχρονα τους διαχωριζει η καλυτερα..σε κανει να βλεπεις τους ανθρωπους μαζι αλλα την σχεση σου με τον καθε ενα τοσο μοναδικα μεμονωμενα που μονο ουσια εμενα μου δειχνει αυτο.

    Πρεπει αρχικα να θες, να μπορεις και να μην φοβασαι να εισαι μονο εσυ και αυτος!! Η εσυ και αλλος. Για να μπορεις μετα να εισαι εσυ με τους αλλους! Δεν ξερω αν βγαζει νοημα!
    Αλλα για εμενα η πολυερωτια (χωρις να ειμαι σιγουρη οτι ειμαι η δεν ειμαι για λογους που εχουν να κανουν με τη δικη μου αντιμετωπιση και κατανομη χρονου-ενεργειας ) εχει να κανει με το να μην αναλωνεσαι με ανα σφαλειες φοβους η αγχη που προκυπτουν απο τη συγκρι ση με αλλους ( αρα αφορουν την εικονα και το εγω μας )
    παρα με το "μαζι σας!" Το τι θελει εκεινος , για εσενα, για εσας .
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Δεν ακούγεσαι καθόλου κάπως, μια χαρά νόημα βγάζει, εγώ προσωπικά κατανοώ απόλυτα την πολλαπλή ανάγκη για αγάπη και σχέσεις, γιατί η πολυερωτία είναι ακριβώς αυτό, προσωπικά ωστόσο, με έχει απασχολήσει η ανάγκη του διαχωρισμού μεταξύ ελευθεριακών ή ελεύθερων σχέσεων και πολυερωτίας, που θεωρώ ότι είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, και ενίοτε οι άνθρωποι γνήσια (ή δόλια, δεν-?-  έχει σημασία) μπερδεύονται και προσδιορίζουν λάθος πράγματα.
    Στο δικό μου το μυαλό είναι απολύτως σαφές τι είναι μία πολυερωτική σχέση, που λειτουργεί σε κάποια επίπεδα και την διαχωρίζω απόλυτα από την πολυγαμία με την έννοια των ευκαιριακών συνευρέσεων με ανθρώπους εκτός σχέσεων. Δεν καταδικάζω και δεν κρίνω κανέναν, ο καθένας δικαιούται να βιώνει την σεξουαλικότητά του όπως επιθυμεί, αρκεί να ξέρει πως να πει την σκάφη και πως τα σύκα. Απλό νομίζω...

    Σε ότι αφορά τους φόβους και τις ανασφάλειες, θα πω ότι ο καθένας έχει τα δικά του, που ο καθένας γνωρίζει, καλό είναι να προσπαθούμε να τα λύνουμε αυτά όταν προκύπτουν, για να μπορούμε να βιώνουμε λειτουργικές σχέσεις, μέσα στα όρια των επιλογών μας, ωστόσο καλό επίσης είναι, να μην αφήνουμε τις επίπλαστες αλήθειες των άλλων, να μας αφήνουν την αίσθηση ότι είμαστε προβληματικοί, ανασφαλείς ή ζηλόφθονοι, μόνο και μόνο επειδή δεν βλέπουμε τα πράγματα μέσα από το ίδιο (ενίοτε στρεβλό) πρίσμα.

    Δεν έχω γνωρίσει ακόμη κανέναν άνθρωπο χωρίς ανασφάλειες, θυμό, αμφισβήτηση. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. (Ναι, μέχρι και ο Δαλάι Λάμα θυμώνει). Αν υπάρχουν, κάπου κρύβονται πάντως, και κρύβονται καλά. Δεν έχω γνωρίσει επίσης κανέναν άνθρωπο που να μην μπαίνει στην διαδικασία της σύγκρισης. Να συγκρίνω τον εαυτό μου με κάποιον άλλον. Να συγκρίνω τον σύντροφό μου με κάποιον άλλον. Συμβαίνει συχνά, για μένα η ωριμότητα έγκειται στο να κατανοήσω ότι οι επιλογές μου, καθώς επίσης και οι επιλογές του ερωτικού μου συντρόφου, δεν είναι συγκριτικές, είναι τόσο μοναδικές που φυσικά και δεν μπορώ να βάλω τίποτα στο ζύγι, ο κάθε άνθρωπος είναι τόσο μοναδικός που πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα να αναλογιστούμε ποιος είναι καλύτερος/εξυπνότερος/ποθητότερος/ομορφότερος κοκ. Το νιώθουμε, το βιώνουμε, οκ, το ξεπερνάμε...(στην καλύτερη των περιπτώσεων)

    Ενδιαφέρον θα είχε νομίζω, να μιλούσαμε για ''μονωμένες'' πολυερωτικές σχέσεις και ''ανοιχτές'' τύπου open plan. Αυτό ναι, για μένα θα έριχνε λυτρωτικότερο φως στο θέμα αυτών των σχέσεων.
    (Εγώ προσωπικά, σε ότι αφορά το εν γνώσει μου, προτιμώ τις δεύτερες, ωστόσο φαντάζομαι πως κι εγώ, όπως και οι περισσότεροι, εν αγνοία μας έστω, έχουμε συμμετάσχει στις πρώτες )

    ΥΓ Εντός και εκτός βιδιεσεμίου αναφέρομαι, δεν θεωρώ, ότι υπάρχει τεραστάσεων διαστάσεων διαφορά επί της ουσίας.... 
     
    Last edited: 4 Νοεμβρίου 2015
  9. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Για ακομη μια φορα @brenda εισαι τοσο μα τοσο ευστοχη!
    Τα φιλια μου.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μερικές διευκρινίσεις για τους δυο τύπους παρακαλώ;  
    Μονωμένες είναι αυτές που δεν γίνεται κάτι γνωστό; Που είναι εν αγνοία μας;
    Και open plan είναι το "πάμε και όπου βγάλει"; Ή κάτι άλλο;  
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    αναρωτιεμαι ποσοι χρησιμοποιουν αυτο το σχημα ωστε να μην δενονται πολυ με κανεναν
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Θεωρώ ότι σε μία φυσιολογική poly κατάσταση, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται τίποτα εν αγνοία μας. Η ''μόνωση'' αφορά την έλλειψη αλληλεπίδρασης μεταξύ των συμμετεχόντων. Στο open plan (δικός μου όρος και mea culpa) υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ των συμμετεχόντων και όχι μόνο κατά ζεύγη.

    Προσαρμόζοντάς το στα bdsmικά, νομίζω ότι ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ένας/μία Κ με δύο ή περισσότερους/ες υ σε μία ανοιχτή σχέση, όπου μπορεί το οικοδόμημα να στηρίζεται σε μία πρωτεύουσα σχέση και κάποια/ες δευτερεύουσα/ες ή σε μία απολύτως ισότιμη σχέση, ανοιχτή σε όλους όσους μετέχουν αυτής, χωρίς προκαθορισμό ενός βασικού ζεύγους. Ή σε κάποια άλλη περίπτωση, θα μπορούσε να είναι ένας/μία υ που ταυτόχρονα διατηρεί μία bdsm σχέση και μία vanilla, έχει θιχτεί κάτι τέτοιο εκεί με τους εραστές της υποτακτικής, έτσι δεν είναι? Σίγουρα όμως διάφοροι πολυερωτικοί συνδυασμοί και τύποι υπάρχουν στο bdsm, όπως επίσης φυσικά, υπάρχουν και άνθρωποι που επιλέγουν να σχετίζονται τοιουτοτρόπως.

    Σε κάθε περίπτωση όμως, αναφέρομαι σε συνειδητές επιλογές, ανθρώπων που γνωρίζουν τις συνευρέσεις των συντρόφων τους, το ότι οι σχέσεις είναι ασύμμετρες δεν επηρεάζει αυτό το βασικό γεγονός, ίσα-ίσα, είναι συστατικό της πολυερωτίας η ειλικρίνεια, ας μην το ξεχνάμε. Το ότι υπάρχει ασυμμετρία, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργήσει ουσιαστικά ένα λάθρα πολυερωτικό σχήμα.
    Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη, μπορεί κάποιος να καταθέσει την δική του, να κάνουμε διάλογο επ΄αυτού, αν κάτι τέτοιο βιωμένο είναι όντως βιώσιμο...