Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Polyamory

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 12 Μαρτίου 2013.

  1. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Απάντηση: Polyamory

    Κομπλεξικοί υποκριτές;  
     
  2. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: Απάντηση: Polyamory

    Δεν είναι αφορισμός. 'Oταν έγραψα αυτά, έγραψα τι ισχύει για εμένα, τι νοιώθω εγώ, όχι τι νοιώθει κάποιος άλλος ούτε τι ισχύει γενικά και αόριστα. Είναι προσωπική επιλογή, προσωπικά συναισθήματα και δυνατότητα. 'Οποτε μου ζητήθηκε το αρνήθηκα και όποτε μου το απέκρυψαν και το κατάλαβα εκ των υστέρων, έφυγα. Πειραματίστηκα ελάχιστα και ένοιωσα ότι δεν είμαι ο εαυτός μου. Μου αφαιρεί την αυθεντικότητα και τον αυθορμητισμό. Πού τον είδατε τον αφορισμό ; Το ίδιο αποκήρυξα και τις απόψεις μου για το public humiliation. Χρειάζεται να το ζήσεις κάτι πριν το αποκηρύξεις και τότε έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις άποψη. Τόσο απλό.
     
  3. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Polyamory

    Άποψη μπορούν να έχουν όλοι για τα πάντα,απλά αν δεν έχουν ζήσει/δοκιμάσει κάτι,δεν είναι τεκμηριωμένη και αυτά που λένε, εκφράζουν αυτό που υποθετικά πιστεύουν και όχι αυτό που ενδεχομένως θα βίωναν αν το ζούσαν και στην πραγματικότητα. Ελπίζω να μην σας μπερδεύω.  
     
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Polyamory

    Καθόλου. Εκφράζω αυτό που έχει ζήσει και οι απόψεις μου αλλάζουν ανάλογα με τα βιώματά μου καθώς περνούν τα χρόνια. Το υπερασπίστηκα με ζήλο όπως και κάθε τι διαφορετικό και μη "νομιμοποιημένο", μια δυο τρεις φορές με διαφορετικούς τρόπους, αλλά μέχρι εκεί. Δεν εκφράζει την ψυχή μου και ό,τι αφήνει την ψυχή μου και τις ανάγκες της ακάλυπτες, δεν το ακολουθώ για πολύ. Εκτός αν μεταπεισθώ αργότερα, πράγμα που θεωρώ σχεδόν απίθανο. Δεν είμαι και κανένα τρυφερούδι 23 ή 30 χρονών για άλλα συναισθηματικά ξοδεματα. Μεγαλώνουμε και γινόμαστε πιο συντηρητικοί. Δεν βλέπω άλλους τρόπους να το βιώνει κανείς, ο ένας είναι ταυτόχρονη συνύπαρξη με δυο στην καθημερινότητα, ο άλλος είναι λίγες ώρες με εσένα, λίγες με τον άλλον χώρια, κρυφά ή φανερά. Υπάρχει και τρίτος τρόπος να βιώσεις το πολυγαμικό μοντέλο;
     
  5. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Polyamory

    Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες και άλλωστε και εγώ είμαι αντίθετη με αυτό το μοντέλο,γιατί απλά δεν μου πάει και ας μην το έχω δοκιμάσει.Ή για να είμαι ειλικρινής,έχει τύχει να είμαι το τρίτο πρόσωπο και καθόλου δεν μου άρεσε,μια και υπήρχαν αισθήματα από την μεριά μου και δεν ήταν μια καθαρά σεξουαλική σχέση.
    Η ένστασή μου είναι για το πόσο είναι δυνατόν κάποιος να εκφέρει άποψη,ακόμα και αν δεν το έχει ζήσει.Δεν είναι κουνουπίδι,να πεις δεν το έχεις φάει,δεν ξέρεις αν όντως είναι νόστιμο/άνοστο και δεν μπορείς να μιλάς.Είναι κάτι το διαφορετικό και μπορείς να εκφράζεις την άποψη που έχεις ως κάποιος που δεν το έχει ζήσει γιατί δεν του ταιριάζει.Αν έρθουν έτσι τα πράγματα και εμπλακείς σε μια τέτοια σχέση,αυτή η άποψη μπορεί φυσικά να αλλάξει,αυτό είπα.Κατά τα άλλα,με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη με όσα λες.Ειδικά για τα συναισθηματικά ξοδέματα.  
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Σου απαντάς εξαιρετικά παρακάτω, με τον κάτωθι πομφολυγοσυντηρητέ ύμνο. Το έκανα και λίγο πιο νιανιά.

    -----------------------

    Επίσης:

    Ο χρόνος είναι μια αντικειμενική παράμετρος. Αλλά πάλι δεν ισχύει η μανιχαϊστική πραγματικότητα που περιγράφεις (φουλ συνύπαρξη ή σκορποχώρι).

    Στις μονογαμικές σου σχέσεις είσαι τόσο κώλος και βρακί με τον σύντροφό σου, 24/7; Σε όλες σου τις σχέσεις είσαι φουλ εκεί; Σε κάποιες δεν είσαι περισσότερο και σε κάποιες λιγότερο; Δεν μπορεί σε κάποιες να είσαι λιγότερο (χρονικά), αλλά να είναι σημαντικές για σένα;

    Το σύνηθες μοντέλο στις πολυερωτικές σχέσεις είναι το βασιζόμενο σε ιεράρχηση των σχέσεων, με κάποια σχέση ως πρωτεύουσα και από εκεί ιεραρχείς τις υπόλοιπες σχέσεις σου. Το μοντέλο της κοινοβιακής συνύπαρξης, επίσης, μην το γελάς καθόλου.

    Αμέτρητες επιλογές ανοίγουν μπροστά μας, αρκεί να (μπορούμε να) ανοίξουμε το μυαλό μας.
     
  7. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Re: Polyamory

    Δεν έχει κλειστό μυαλό κάποιος που δεν αρέσκεται σε καταστάσεις χαρεμιού..
    Ο καθένας φτάνει ως εκεί που του υπαγορεύει η συνείδησή του, ή όπως αλλιώς λέγεται.. Το μόνο που χωρίζει τους μεν κ τους δε είναι μια χημική ένωση στον εγκέφαλο που δημιουργεί αυτή τη διαφορετικότητα. Τίποτα λιγότερο τίποτα παραπάνω. Όλοι ο καλοί χωράνε, εάν και εφόσον δε χώνονται στα δικά μας χωράφια.. Και ο χαρακτηρισμός "κλειστά μυαλά" στερεότυπο είναι..των "ανοιχτών".. Το θέμα θα έπρεπε να βρίσκεται στη βάση: τι ανέχεται κανείς και τι οχι, τι αποδέχεται για άλλους και τι για τον εαυτό του. Κάπως έτσι εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε και γνωστοποιούμε και στους άλλους τις προθέσεις μας. Τελεία.  
     
  8. Black Butterfly

    Black Butterfly Αηδιασμένη

    Απάντηση: Re: Polyamory

    Θα μου επιτρέψεις να πω πως τον χρόνο μας μπορούμε εύκολα να τον μοιράζουμε και να τον δίνουμε σε παραπάνω από ένα άτομο,δεν είναι το ίδιο όμως και με τα αισθήματα.Σε μια τέτοια σχέση,πάντα θα υπάρχει κάποιος για τον οποίον θα νιώθουμε παραπάνω πράγματα.Αν πάλι δεν ισχύει αυτό,τότε δεν νιώθουμε τίποτα ουσιαστικό για κανέναν και απλά περνάμε όμορφα με όλους,αλλά σε πολύ διαφορετικό επίπεδο.
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Polyamory

    Έχει κλειστό μυαλό όποιος μπορεί να δει μόνο μια κατάστα και απορρίπτει ο,τιδήποτε άλλο. Δες και παρακάτω:

     
  10. MissMary

    MissMary Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Polyamory

    Πως να το απορρίπτει όμως; για τον εαυτό του ή γενικά;
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Polyamory

    Χμμμμ:
    "αυτό δεν δουλεύει για μένα, αλλά δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο να δουλεύει για άλλους ανθρώπους". How does this sound?
     
  12. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur


    Bεβαίως. Πάντα. 100%. Σε όλες χωρίς εξαίρεση. Πιστό σκυλί και αφοσοιωμένος ολόψυχα μέχρι τελικής πτώσης. 'Οταν μιλάμε για σύντροφο. Είναι απλό. Αν δεν σου καλύπτει τις ανάγκες ο ένας, τότε του δίνεις release και τον αντικαθιστάς, δεν κρατάς ένα χαρέμι ακόλουθων ούτε συντηρείς κοινόβια εκ του ασφαλούς ώστε αν στην κάνει η μία να έχεις ανταλλακτικό την άλλη. Αυτό ισχύει και για τις γυναίκες. Ο προοδευτισμός τους θα φαινόταν αν είχαν την μαγκιά να χωρίσουν τον πλούσιο αντρούλη τους ή τη γυναικούλα τους για ένα μεγάλο πάθος και την πραγματική ανιδιοτελή αφοσοίωση όπως έκανε ένας φίλος μου. 'Οταν υπεραγαπάς μια γυναίκα και στα δίνει όλα και τα δίνεις όλα, δεν έχεις καμμία ανάγκη να πας και με άλλη. Δεν υπάρχει χώρος και χρόνος. Δεν σε απασχολεί η ασφάλεια ούτε σε νοιάζει να επιβεβαιώνεσαι με πολλούς. Αν πάλι δεν στα δίνει όλα και γκρινιάζεις, χωρίζεις και την αντικαθιστάς με κάποια που στα δίνει όλα. Η όλα ή τίποτα.

    Το "πάντα" που βάλατε με bold λέει κάτι ή παίζουμε με τις λέξεις ; Πάντα για εμένα είναι η απάντησή μου, άρα δεν είναι αφορισμός. Πάντα για εμένα ισχύουν αυτά που έγραψα, άρα κανένας αφορισμός.