Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Archon, στις 27 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Εξαιρετικά ενδιαφέρον το συγκεκριμένο νήμα και σε ευχαριστώ Που το πρόσθεσες στην κουβέντα .. νομίζω εχω καλυφθεί απόλυτα από τις απαντήσεις του τότε και του τώρα!!!!!
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    η συναίνεση δεν είναι καραμέλα. αφορά στους συναινούντες κι όχι στο κοινό. δεν είναι κοινωνικός σχολιασμός, δεν είναι φοβικός κυνισμός, ούτε πρόσχημα πουριτανού συντηρητισμού.

    μια ιστορία δημόσιου αυτοευτελισμού που θυμάμαι, ήταν όταν ένα μέλος μιας «λέσχης», αφού είχε παραληρήσει με έναν σωρό απίστευτες παπαριές, αξίωνε από τρίτους τσιρίζοντας να ζητήσουν την συναίνεσή του γιά να σχολιάσουν τις δεισιδαιμονίες που μόλις είχε ξεράσει.
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Για εμένα δεν έχει να κάνει με ηθική, έχει να κάνει με το ότι ο άλλος, οποίος άλλος, μπορεί να μην γουστάρει. Και το σέβομαι αυτό.
    Επίσης ο δημόσιος χώρος είναι ένας μη ελεγχόμενος χώρος, δεν ξέρεις τι βαρεμενοι κυκλοφορούν εκεί έξω που μπορεί να προσβληθούν και να αντιδράσουν μέχρι και βίαια.
     
  4. Ούτε για μένα εχει να κάνει με ηθική! Ούτε καν με το σοκ των vanilla! Εχει να κάνει ξεκάθαρα με τον πομπό Που προκειμένου να ευχαριστηθεί το φετίχ Του εφαρμόζει επιλεκτικά οσα "διδάσκει "! Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!!!
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    αυτή είναι σημαντική και κρίσιμη πρακτική παράμετρος, και είναι συνετό να λαμβάνεται υπ όψιν, γαιτί κυκλοφορουν διάφορα είδη εδώ έξω. πρόσφατα κάπου διάβασα για ένα διεστραμένο που επετέθει σε κάποιον γιατί έκρινε ή ονειρευόταν με το λιγοστό μυαλό του οτι ο κάποιος κακοποιούσε μιά κοπέλα, και μάλιστα χλεύαζε και την κοπέλα που διαβεβαίωνε οτι δεν έλειπε η συναίνεσή της.
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Διαφορετική κατάσταση κατ' εμέ. Δεν μπορούμε να βλέπουμε παντού βδσμ. Αλλά και βδσμ να ήταν αφού ο κ, αν ηταν θεωρητικά κ, επέλεξε να ρίχνει σφαλιάρες δημόσια καλά να πάθει που ήταν βλάκας.
     
    Last edited: 13 Οκτωβρίου 2019
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αυτό ούτε εμένα μου άρεσε.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    βεβαίως καλά να πάθει, δεν το αμφισβητώ, κι εγώ τους απεχθάνομαι τους (άλλους) κυριαρχικούς.  
    δυστυχώς δεν αφορά σε αυτήν μου την απέχθεια η συζήτηση.
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Εγώ τους βλάκες μόνο, και όχι μόνο τους κυριαρχικους  
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    μιά συμπόνια; κάτι; μιά ενσινέστυση;
    όχι;
      
     
  11. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

      
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Το έχω ήδη γράψει, στο post που έκανες quote   Δεν συνέχισα την συζήτηση επειδή έγραψες πιο πάνω ότι καλύφθηκες.

    Ο δημόσιος εξευτελισμός θεωρώ ότι είναι από τη φύση του συγκρουσιακός με το κοινό που θα συμμετάσχει, ανεξαρτήτως του αν αυτή η σύγκρουση θα συμβεί τελικά και ποια θα είναι η έντασή της. Η μη υλοποίηση της σύγκρουσης εξαρτάται από τα αργά αντανακλαστικά του κοινού, την αδιαφορία, την χαλαρή ώρα όπως μπιτσόμπαρο μετά τα μεσάνυχτα και με όλους να έχουν πιεί κάτι παραπάνω.

    Από τη στιγμή που δεν διεκδικώ την αναγνώριση της παραμικρής διαφορετικότητας επειδή εγώ σαδομαζοχίζομαι δεν βάζω θέμα συναίνεσης του κοινού. Αλλωστε, εδώ σε αυτό το φόρουμ υπάρχει θέμα ανοιχτό, πάντα, για το πώς λειτουργεί η συναίνεση εντός του ζεύγους και επιπλέον η συναίνεση δεν λύνει κανένα νομικό θέμα και αν κάποιος από το κοινό, που συναίνεσε εκείνη την ώρα, πάρει την αστυνομία τηλέφωνο, εξηγώντας του από πριν τι θα συμβεί και ζητώντας την συναίνεσή του, τον έχω ωθήσει να αναλάβει δράση. Η συναίνεση δεν μπορεί να ζητείται για κάποια contra lege πράξη και οι πλείστες από τις S/m πρακτικές και πολλές που έχουν να κάνουν με δημόσιο εξευτελισμό αντίκεινται στο νόμο.

    Δεν με απασχολεί, λοιπόν, η συναίνεση, από τη στιγμή που βρίσκω πολλούς και ουσιαστικούς κινδύνους στον δημόσιο εξευτελισμό.
     
    Last edited: 15 Οκτωβρίου 2019