Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Όχι..μιλάμε για το σεβασμό που έρχεται κατόπιν αναγνώρισης..  
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Απ' την άλλη, με ενοχλεί που κάποιοι Masters/Mistresses απαιτούν τον σεβασμό από άπαντες. Δηλαδή αν κοτσάρω κι εγώ ένα status Μistress και δείρω 5-6 υποτακτικούς και υποτακτικές, θα χαίρω αυτομάτως αδιαμφισβήτητου καθολικού σεβασμού;  

    Υ.Γ. Και το αντίστοιχο ίδιο για τους υποτακτικούς.

    Δεν έρχεται πάντα σεβασμός προς το άτομο, κατόπιν αναγνώρισης κάποιων ιδιοτήτων του. Ίσα ίσα. Σε μερικά άτομα μπορεί να αναγνωρίζουμε π.χ. γνώσεις, αλλά κάποια άλλα στοιχεία της συμπεριφοράς/χαρακτήρα τους να κάνουν την απόδοση (ή το αίσθημα) σεβασμού προς αυτά αδιανόητο.
     
    Last edited: 10 Δεκεμβρίου 2008
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..Θα είχε ενδιαφέρον σε άλλο νήμα  
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    @incomplete, να ξεκινήσω με μια ειλικρινή συγγνώμη που προσβλήθηκες τόσο από το μήνυμά μου. Ο τόνος μου ήταν απότομος και είχες κάθε δικαίωμα να νιώσεις έτσι. Και διαβάζοντας τώρα ξανά το μήνυμα αντιλαμβάνομαι τι σε πείραξε. Πίστεψέ με, ο επιθετικός τόνος βγήκε επειδή γενικά έχω τις ζοχάδες μου, ενώ τίποτα στο μήνυμα δεν αφορούσε εσένα προσωπικά. Τα περί σεβασμού που έγραψα απλώς παρουσίαζαν αυτά που πιστεύω σε θεωρητική βάση, και τα μπολντ μπήκανε μόνο και μόνο για να τονίσουν κάτι που ήθελα να τονιστεί. Επιπροσθέτως, να αναφέρω ότι τα όσα έχω γράψει, γενικά, σε αυτό το νήμα δεν φωτογραφίζουν κανέναν, διότι κανέναν από εδώ μέσα δεν γνωρίζω. Απλώς παρουσιάζουν προσωπικές απόψεις. Και όσο για τη χρήση της λέξης "γελοίο", να ζητήσω συγγνώμη και γι' αυτό, αλλά να πω ότι έτσι ένιωθα εκείνη τη στιγμή ότι ισχυροποιούσα την παρουσίαση της άποψής μου. Την οποία δεν θεωρώ θέσφατο, εντάξει; Οι απόψεις είναι για να αλλάζουν και το έχω πει πλήθος φορές.

    Σου ζητώ λοιπόν δημοσίως συγγνώμη.

    Τώρα, μιας και έριξα και έναν ωραίο μεσημεριανό ύπνο και καθάρισε λίγο το μυαλό μου, κατέβασα και κάτι που μου φαίνεται απαντά ωραία στο ερώτημά σου, όπως το ξεκαθάρισες εκ των υστέρων, με την έννοια του σεβασμού ως αναγνώρισης, ως "μπράβο, ρε ωραίο άτομο":

    Λοιπόν, (σε επίπεδο lifestyle) θα δείξω τεράστιο σεβασμό στο άτομο που θα (το αντιληφθώ να) κάνει ό,τι ακριβώς χαρακτήρισα πιο πάνω "γελοίο" ή "φαιδρό", χωρίς ωστόσο να με κάνει να νιώσω το παραμικρό στοιχείο γελοιότητας ή φαιδρότητας.
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    για μένα,ο πληθυντικός δεν αποτελεί απαραίτητα ένδειξη σεβασμού. ούτε ενδεχομένος το χαμήλωμα του βλέματος και τα λοιπά πρωτόκολλα.
    κάποιος θα έχει τον σεβασμό μου, αν τον αξίζει σαν άτομο και οχι εξαιτίας του στάτους ή του φύλου του ή της όποιας σχέσης του μαζί μου.


    θα συμφωνήσω.
     
  6. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Ας κάνω μια προσπάθεια. Και επανέρχομαι σε αυτό που είχα γράψει στο αρχικό νήμα. Σέβομαι εκείνους που σέβονται τον εαυτό τους και το αποδεικνύουν με τις πράξεις τους. Σέβομαι τους υποτακτικούς, κυρίαρχους, σκλάβους, αφέντες, bottom και top που ζουν αυτό που αγαπούν χωρίς ενοχές, όλους εκείνους που κάνουν πράξη το bdsm χωρίς να θίγουν εκείνον/η με τον/ην οποία το κάνουν πράξη. Εκείνους που δεν γελοιοποιούν εαυτόν, παρτενέρ και το ίδιο το bdsm με λόγια και πράξεις. Ως κυρίαρχη σέβομαι τους υποτακτικούς που δεν προσπαθούν απλά να με χρησιμοποιήσουν για την εφήμερη ικανοποίηση τους, εκτός αν το δηλώσουν ευθαρσώς εξ’ αρχής και συμφωνήσω, τους κυρίαρχους που αυτό που κάνουν το κάνουν με συνείδηση και δεν αποτελεί για εκείνους εναλλακτική λύση για να καλύψουν την έλλειψη άλλων πραγμάτων (σεξ, σεβασμός, αυτοπεποίθηση κλπ).
    Διαφωνώ (και όσοι με έχουν γνωρίσει το ξέρουν) με τις τυπικές συμπεριφορές (πληθυντικός, κεφαλαία και τα συναφή) επειδή δεν πιστεύω πως κάποιος που μου μιλάει στον ενικό με σέβεται λιγότερο εν αντιθέσει με κάποιον που μπορεί να γράφει το όνομα μου κεφαλαίο και πίσω μου να με χλευάζει.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Incomplete: υποθέτω πως έχεις κατά νου τον σεβασμό σε αυτά, που εκπροσωπεί ο "απάναντι" και που δίκην θέσης, αν κάποιος αποδέχεται την εμπλοκή του, οφείλει ν' αποδεχθεί.

    Από αυτή την οπτική βρίσκω το
    ιδιαίτερα σωστά τοποθετημένο, ενώ ταυτόχρονα παρέχει ένα "πρακτικό" μέτρο, ακόμη και στην περίπτωση μή εμπλοκής.
     
  8. female

    female Contributor




    (Λοιπόν το περίεργο για μένα που είμαι στην απ' έξω, είναι πως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πληθυντικό ευγενείας εδώ. Όποτε έγραψα σε κάποιον στον πληθυντικό ήταν μάλλον "χιουμοριστικά" μέσα στο στυλ της γλώσσας. Ο πληθυντικός εδώ έχει, όπως έγραψε και η atasai, και την έννοια και του ερωτισμού ή της αποδοχής αυτής από την πλευρά της υποτακτικότητας, γεγονός που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για το δικό μου στάτους. )


    Καταλαβαίνω και τις δύο απόψεις - κατ' αρχήν αυτών που παραδοσιακά θεωρούν δεδομένο να χρησιμοποιούν πληθυντικό αποδοχής στάτους και υιοθετούν τον ανάλογο σεβασμό σε άτομα κυριαρχικού στάτους. Πιθανώς σε κάποιες περιπτώσεις να το βρίσκουν ακόμα και ευχάριστο έως, ίσως και διεγερτικό, όχι γιατί νοιώθουν υποταγή απέναντι σε όλους τους κυρίαρχους (για παράδειγμα και str8 γυναίκες υ μιλούν με τον ίδιο σεβασμό σε γυναίκες Κ) αλλά γιατί χαίρονται, υποθέτω, το στάτους το δικό τους, έτσι, μέσα στο βδσμ γενικότερα. Νομίζω πως συχνά το κάνουν με περηφάνια, με τιμή. Αυτή την εντύπωση αποκόμισα και σε κάποιο ξένο chatroom που μπήκα μια-δυο φορές. Είναι, νομίζω, και οι κοινωνικοί κανόνες τιμής της -- κάπως έτσι τη λένε, αλλά δεν είμαι σίγουρη -- της Παλιάς Γενιάς, των πρώτων βδσμ-ερς.


    Επίσης κατανοώ αυτούς που δεν ενστερνίζονται κάτι τέτοιο, για πολλούς και διάφορους λόγους. Πιθανότατα έτσι βρίσκουν τρόπο να τιμούν πάνω απ' όλους τον / την δικό τους Κ.


     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Θα μπορούσε κάλλιστα και αυτό να αποτελεί μια παράμετρο του σεβασμού..

    Άλλη παράμετρος:

    Κάποτε ρωτήθηκα από μια φίλη πότε ο Κυρίαρχος σέβεται τον υποτακτικό ή σκλάβο του.Της απάντησα πως τον σέβεται όταν ο υποτακτικός ή σκλάβος νιώθει ασφάλεια απέναντι Του..

    Θεωρώ ,λοιπόν,πως η έννοια του σεβασμού στο BDSM περικλείει πολλές παραμέτρους και αυτό ζητάω να συζητήσω..
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    @Incomplete: εν τοιατη περιπτώσει κρίνω πως συζητάς τα αίτια του σεβασμού και όχι τον ορισμό του.
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Συζητάω τα πάντα.Ορισμό,αίτια,αφορμές,μετέπειτα συμπεριφορά και έκφραση.οτιδήποτε έχει παρονομαστή αυτόν γενικότερα ..  
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτό που εσύ ονομάζεις σεβασμό, ονομάζω εκτίμηση.

    Από την αρχή είχα τρομερό πρόβλημα να εκφράσω οτιδήποτε πέρα από τη συνηθισμένη ευγένεια κι αυτήν όχι πάντα και όχι προς όλους, στον οποιοδήποτε δεν αναγνώριζα προσωπικά ως άξιο του σεβασμού μου - χωρίς να ταυτίζω καν τον σεβασμό με την συμπάθεια ή την εκτίμηση.
    Σέβομαι κάποια άτομα για τις αρχές και/ή τις αξίες τους ακόμα κι αν δεν συμφωνούν με τις δικές μου κι άσχετα με το αν έχουν κερδίσει ή όχι την συμπάθεια ή /και την εκτίμηση μου. Μάλιστα υπάρχουν μερικές μονάδες ατόμων στο χώρο που αντιπαθώ βαθύτατα σαν άτομα, δεν εκτιμώ και ουδέποτε δεν θα ήθελα να έχω μαζί τους πάρε δώσε, θα δυσκολευόμουν να κρύψω την αντιπάθεια μου ή/και να είμαι απλά ευγενική, αλλά σέβομαι τις απόψεις τους και τις επιλογές τους.

    Και υπάρχουν κάποια άτομα που Σέβομαι απεριόριστα, εκτιμώ βαθύτατα και αγαπώ.
    Μοναδικός κριτής εγώ, οι αξίες και οι αρχές μου και τα προσωπικά μου κριτήρια αναφορικά με το ποιος αξίζει τι από μένα.