Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 7 Νοεμβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Respect!

    Εγώ σέβομαι τους μεγαλυτέρους μου. Είναι πιό ξεκούραστο. Απέμειναν λιγότεροι, σε σχέση με τους νεωτέρους μου.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect!

       
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Εγώ προτιμώ να δείχνω (και να αισθάνομαι, γιατί όχι; ) τον ίδιο σεβασμό απέναντι σε όσους γνωρίζω πρώτη φορά, και από εκεί και πέρα να αφαιρώ "πόντους" για καθετί που με χαλάει (χωρίς να αποκλείεται, φυσικά, να αναθεωρήσω άποψη). Πάντως προτιμώ να ξεκινώ από μια θέση γενικού σεβασμού, παρά αντιθέτως. Κι αυτό ισχύει και στον χώρο, και έξω απ' αυτόν.
     
  4. s/m

    s/m Regular Member

    σε οσους με σεβονται ..
     
  5. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Λένε ότι ο σεβασμός δεν παραχωρείται αλλά κερδίζεται. Διαφωνώ και πιστεύω ότι ισχύει το αντίθετο: ο σεβασμός είναι η ελάχιστη βάση της επικοινωνίας και τον οφείλουμε σε όλους εκτός από εκείνους που έχουν κερδίσει την αναστολή του.

    Στην παιδική μου ηλικία έμαθα ότι πρέπει να σέβομαι όλα τα πρόσωπα εξουσίας: τους μεγαλύτερους, τους δασκάλους, τους ξένους - πρακτικά όλους πλην των συνομηλίκων μου για τους οποίους σε μου 'χαν δοθεί σαφείς οδηγίες περί σεβασμού. Γιατί να σέβομαι; Θα σας γελάσω.

    Στη μετεφηβία μου πέρασα την περίοδο του να μη σέβομαι κανέναν πλην των συνομηλίκων μου: μιλούσα με παρέες επιδεικτικά μεγαλόφωνα σε δημόσιους χώρους, έλεγα αμέτρητες βρισιές στον καθημερινό λόγο, έχωνα μπινελίκια με την πρώτη ευκαιρία, η απαξίωση ήταν η τρελή χαρά μου.

    Αργά κι οδυνηρά, έμαθα να σέβομαι τον εαυτό μου. Αυτό ξέρετε είναι κάτι πολύ λιγότερο αυτονόητο απ' όσο τείνουμε να διατυμπανίζουμε. Τότε άρχισα να τους σέβομαι όλους πλην εκείνων που άξιζαν την έλλειψη σεβασμού μου. Φυσικά πρόσωπα και θεσμούς. Κι αυτοί είναι πολύ λίγοι καθώς για μένα, η έλλειψη σεβασμού σημαίνει αυτόματα διακοπή κάθε διαπραγμάτευσης σε οποιοδήποτε επίπεδο.

    Παράδειγμα. Διαφωνώ με το θεσμό του γάμου και με την παιδοφιλία. Σέβομαι όμως τους έγγαμους καθώς οι λόγοι διαφωνίας μου με τον θεσμό δεν απαξιώνουν τους ανθρώπους που έχουν εμπλακεί σε αυτόν. Δε σέβομαι όμως τους παιδόφιλους καθώς οι ενέργειές τους προσκρούουν σε θεμελιώδεις ηθικές αρχές μου περί ορίων συμπεριφοράς όταν υπάρχει επίγνωση, ανεξάρτητα από τις πηγές ενός φαινομένου. Είμαι φίλη με παντρεμένους αλλά δε θα μπορούσα να έρθω σε οποιαδήποτε επικοινωνία με παιδόφιλο καθώς το μόνο που θα 'θελα είναι να τον βάλω κάτω και να τον λιώσω.

    Δεν υπάρχει κάτι σε επίπεδο σεβασμού που να διαχωρίζει τον BDSM χώρο, έτσι αδυνατώ να εξειδικεύσω την απάντηση.
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Καθε ανθρωπος γινεται σεβαστος οταν σεβεται ο ιδιος τον εαυτο του κι'αυτο συνηθως κανει μπαμ οπο μακρυα.Αυτο,(ο αυτοσεβασμος) υπαρχει η δεν υπαρχει σ'ολες του τις εκδηλωσεις και συμπεριφορες,αρα και στην ερωτικη.
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Συμφωνω απολυτα! 
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect!

    Αυτοαναιρείσαι;
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Respect!

    Σεβομαι οσους με σεβονται.
    Γιατι αυτοαναιρουμαι???????????????????
     
  10. female

    female Contributor

    + 56.893

    Συμφωνώ απόλυτα!

    Συμβαίνει επίσης εκτός από την "αναστολή σεβασμού", να αναγνωρίζω κάποιον ως άξιο ακόμα μεγαλύτερου σεβασμού απ' αυτόν που απέδωσα αρχικά. Αυτό όμως συνδυάζεται και με την εκτίμηση...


     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect!

    Δεν είμαι σίγουρος και ξερεις τι εννοώ..Σταματάει το θέμα αυτό εδώ..
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    Συμφωνώ κι εγώ μ'αυτά που συμφωνείς καθώς επίσης και με την δική σου προσθήκη.