Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 7 Νοεμβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η συμπεριφορά κάποιου αξίζει περισσότερο ή λιγότερο από την συμπεριφορά κάποιου άλλου;
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Για μια κοινότητα-κοινωνία, σαφώς.
     
  3. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Respect!

    Δε σεβομαι οσους ειναι παπαρολογοι, αερολογοι και μυθοπλαστες. Με κατι τετοιους εμεινε ο Φωσκολος ανεργος.
    Δε σεβομαι οσους προσπαθουν να δειξουν κατι αλλο απο αυτο που ειναι. Παραδεχομαι βεβαια οτι πειθουν πολλους. Τι να το κανεις ομως? Μια παροιμια λεει "Ομοιος στον ομοιο κι η κοπρια στα λαχανα"
    Δε σεβομαι αυτους που γλυφουν εκει που εφτυναν. (και το αντιθετο)

    Εχω ενα βιτσιο ομως. Τα ατομα που δε σεβομαι, με διασκεδαζουν. Μεχρι τα ορια μου φυσικα. Παλι καλα που τα'χω μεγαλα.

    Τους υπολοιπους ολους τους σεβομαι.
    Εμεινε κανεις?? Ε ναι.....ευτυχως ολο και κατι μενει.  Λιγοι αλλα οι καλυτεροι.
     
  4. Αξίζουν το σεβασμό όλοι και κανείς
    Τα κριτήρια, και κυρίως η αντιληπτική ικανότητα αξιολόγησης
    είναι πολύ διαφορετική από άνθρωπο σε άνθρωπο

    Αχ Θελμα μου…Τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά που αναφέρεις
    είναι πάρα πολλά και νομίζω ότι ο καθένας από εμάς κάτι απ’ όλα
    αυτά έχει. Εγώ ήδη αναγνωρίζω τον εαυτό μου σε κανα δυο.
     
    Last edited: 8 Νοεμβρίου 2008
  5. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Respect!

    Με τις υγειες σου τοτε!!!
     
  6. Re: Απάντηση: Re: Respect!

    Ευχαριστω. Εσυ δεν αναγνωριζεις τον εαυτο σου σε κανενα απ' αυτα?
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect!

    Προχωρα στα παρακατω cornilios. Δεν ειμαι εγω το θεμα του νηματος. Οτι ειμαι εγω , ειμαι για οσους μ'ενδιαφερουν.
     
  8. Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect!

    Καλα ντε...μια ερωτηση καναμε....
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα συμφωνήσω.
    Τα όρια μου προσπαθώ να τα διευρύνω με επιτυχία μπορώ να πω αν και βοηθά η ignore list.

    Γεγονός είναι πως αρχικά είμαι προδιαθετημένη να σεβαστώ αλλά οι πιο πάνω συμπεριφορές ακυρώνουν την προδιάθεση μου.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    "respectare" αρχικά σήμαινε, στα λατινικά, "να κοιτάξω ξανά (την πλευρά του άλλου)"

    Μου ταιριάζει, επειδή σέβομαι ακριβώς αυτούς που με έκαναν να δω τα πράγματα από την πλευρά τους, ενώ όσο πιο υπαρξιακά κρίσιμα τα εκάστοτε "πράγματα" που είδα με μάτια άλλου, τόσο μεγαλύτερος ο σεβασμός μου προς τον άλλο.

    Για μένα, ο σεβασμός δεν κερδίζεται, τότε θα ήταν σα να έθετα όρους και προϋποθέσεις για να σεβαστώ, κάτι που δεν κάνω γιατί οι ανθρώπινες καταστάσεις δεν μπαίνουν σ ένα πεπερασμένο σύνολο, έτσι δεν μπορώ να γνωρίζω από πριν πότε και για ποιό λόγο θα θελήσω ή θα νιώσω την ανάγκη να "δω τα πράγματα από την πλευρά του άλλου".
    [Παρόλα αυτά προσέχω κάτω από ποιές προϋποθέσεις θα δείξω τον σεβασμό που ήδη έχω.]
    Σε κάθε περίπτωση, ο σεβασμός μου προκύπτει από περιστάσεις, που αναδεικνύουν τους άξιους σεβασμού στην ψυχή μου.

    Πλάκα την πλάκα, αν είναι λέει! Ανθρώπους που μπορούν να πάρουν συστατικά μέρη από χίλιες πλευρές και να φτιάξουν σκηνές ηδονικής μέθης για περισσότερους του ενός, τους έχω στη μεγίστη υπόληψη. Αυτοί και αν μπορούν να με κάνουν να δω τα πράγματα από την πλευρά τους.  
     
  11. Ισχυρίζεσαι ότι μπορείς να δεις με τα «μάτια του άλλου» και αυτό
    από μόνο του είναι εξαιρετικό ακόμα και στην περίπτωση που δεν
    το καταφέρνεις αλλά το προσπαθείς ακόμα και στην περίπτωση που
    απλά το σκέφτεσαι. .
    Εξαιρετική η δημοσίευση σου στο σύνολο της διότι έχει βάθος
    ξεπερνώντας σαχλές κοινοτυπίες και καλά καλυμμένες κατηγορίες
    Δείχνει επίσης αρκετά ξεκάθαρα ότι ο δικός σου
    σεβασμός, προς αυτούς που τον έχουν , είναι αποτέλεσμα λειτουργιών
    εσωτερικής ζωης και όχι δημοσιοσχετιστικων πρακτικών και πολιτικά
    ορθής συμπεριφοράς των άλλων. Αυτά είχα να σου πω αντί να σου
    στείλω ρεπ επειδή ρεπ δεν στέλνω σε κανέναν.
    Τώρα πολλοί μας λένε ότι εάν κάποιος είναι «κάπως» και δεν είναι «αλλιώς» εάν δεν κάνει
    το Α η το Β έχει το σεβασμό τους. Καλή άποψη αλλά «ολίγον εξωστρεφής» ,
    μανιχαιστικη θα έλεγα και σαφώς αυτοαναφορικη π.χ «σέβομαι αυτούς
    που είναι ντόμπροι» (Δηλ. είμαι κι’ εγώ ντόμπρος) «δεν σέβομαι τους δειλούς»
    (δηλ. δεν είμαι δειλός) κλπ. Αν προσέξεις λίγο και κάνεις το «σωστό» κερδίζεις
    το σεβασμό τους, αν αυτός σε ενδιαφέρει. Εύκολο είναι.
    Κάτι άλλο που σέβονται πολλοί αλλά δεν το λένε είναι η κάθε είδους δύναμη
    Αυτό το βλέπω και εδώ μέσα. Ειρωνεύομαι διαφωνώ η βρίζω με ευκολία
    αλλά όχι αυτούς που είναι δημοφιλής διότι οι άλλοι θα με «φτύνουν»
    Ειρωνεύομαι διαφωνώ η βρίζω αλλά όχι αυτούς που θεωρώ ότι είναι έξυπνοι
    διότι μπορεί να μου απαντήσουν έξυπνα και τότε θεωρώ ότι εξευτελίζομαι
    Γενικά ο σεβασμός για τον οποίο μιλάτε όλοι (εκτός την Τεντερ) , είναι ένα είδος
    σεβασμού που κερδίζεται με δυο τρόπους. Ο ένας είναι η «πολιτικά ορθή»
    συμπεριφορά και οι καλές δημόσιες σχέσεις και ο άλλος τρόπος είναι η δύναμη
    Μπορεί επίσης να κερδιθει με ένα συνδυασμό και των δυο
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    cornilie, αντί να βιάζεσαι να τσουβαλιάσεις τους πάντες, θα σου πρότεινα μια προσεκτικότερη ανάγνωση όλων των υπολοίπων ποστς