Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. iolanda

    iolanda Contributor

    Εξαρτάται, από το αν πάρθηκε μέσω κατίσχυσης ή δόθηκε μέσω συμφωνίας.
    Εγώ πάντως όποτε προσπάθησα να δώσω τον έλεγχο και την υποταγή, απέτυχα παταγωδώς.
     
  2. Tania

    Tania Seeking friendship

    Τι είναι αυτά που λέτε; Σας να αντιστρέφετε σκοπίμως αυτά που γράφω. Από τι ακριβώς κινδυνεύω, ότι ο Κυρίαρχος δεν ζει τα δικά Του όρια αλλά σέβεται τα δικά μου, τα οποία αναγνωρίζει; Από τι κινδυνεύω; Μπορείτε να γίνετε πιο σαφής;
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Αντί να κοντράρεστε με εμένα και άλλους, για την αναγκαιότητα ή όχι του safeword.
    Που και οι δυο γνωρίζουμε πολύ καλά τι είναι και τι συμβαίνει.
    Μια που έχετε τέτοια εμπειρία και κατασταλαγμένη άποψη, πείτε την γνώμη σας σε αυτή την ευγενική κυρία την @Tania.
    Εξηγείστε της πώς θα μπορέσει και από τι θα σωθεί (αν σωθεί) με την χρήση του safeword.
    Θα κάνετε καλό σε έναν συνάνθρωπο σας.
     
  4. Tania

    Tania Seeking friendship

     
    Τα γραφόμενά Σας έχουν προσεγγίσει τα όρια της κακοήθειας. Προφανώς θα μπορούσατε να με βλάψετε, αν ήμουν άτομο που μπορεί κανείς να το χειριστεί εύκολα. Αλλά δεν είμαι!!!  
     
  5. Tania

    Tania Seeking friendship

    Για τον κύριο Espimain....
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Σας είπα εγώ και κάποιοι άλλοι, ότι από αυτά που γράφετε φαίνεται ότι θα πρέπει να προσέχετε.
    Αν δεν θέλετε να προσέχετε, δικαίωμα σας.
    Καλή τύχη (θα σας χρειαστεί)
    Δεν θα ασχοληθώ, προς το παρόν, άλλο με τον καημό σας.
    "είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω"
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Στο μυαλό μου ακόμα και το να παρθεί ο έλεγχος φαίνεται βουνό. Δεν έχω καθόλου να καθόλου εμπιστοσύνη στην κρίση μου.
    Όμως η απάντηση σας μου ξεκαθάρισε μια απορία που όντως ήθελα να λυσω μέσα από Βιωματικες απαντήσεις  
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

  9. iolanda

    iolanda Contributor

    Μην σας απασχολεί αυτό, γιατί αν σας τύχει δεν θα μπορείτε να κάνετε και αλλιώς  
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τα ατυχή παραδείγματα καλό είναι να αποφεύγονται. Βεβαίως καλό είναι να υπάρχουν, διγιότι καταδείχνουν τα μπερδέματα πούχουν οι άνθρωπες στο μυαλό τους...
    Πα να πει...
    Άλλο να παίρνεις κάποια μέτρα ασφαλείας για αστάθμητους εξωτερικούς παράγοντες, άλλο να προσπαθείς να φτιάκεις μέτρα για μια δραστηριότητα μεταξύ δυο ή πιο πολλών και άλλο να να προσπαθείς να φκιάνεις μέτρα και διαδικασίες μεταξύ ανθρώπωνε για δραστηριότητες που ο ένας τουλάχιστον δεν μπορεί να ξέρει τι και πώς κάνει κάτι ο άλλος.

    Φραγκοδίφραγκα:
    Βάζουμε ζώνη ή κράνος ή δίχτυα ή, ή, ή (οτιδήποτε) αναγνωρίζοντας πως στο 99% των περιπτώσεων εμείς οι ίδιοι κάνουμε χοντρομαλακία... Δεν φταίει το δέντρο που βρέθηκε εκεί ούτε ο δρόμος που γλίστραγε ούτε που οι άλλοι πέσανε απάνω μας, (μάς αρέσει, δεν μας αρέσει, εμείς μπήκαμε στον χώρο της αδυναμίας μας αντίδρασης, να δεις πώς το λένε αυτό)... Το να προφυλασσόμαστε εμείς οι ίδιοι από τις μαλακίες που μαθηματικά θα κάνουμε, αποτελεί ομολογία μαλακίας, καλό είναι να σκεφτούμε τον λόγο που θέμε κι εμείς να κάνουμε μαλακίες, όχι γιατί "πρέπει" να τις κάνουμε και πώς να περιορίσουμε τις συνέπειες όταν τις κάνουμε, μόνο και μόνο γιατί "παρέχονται" ως πιθανότητες/δυνατότητες... Άλλο το επιλέγω και άλλο το καταναλώνω αδιακρίτως γιατί παρέχεται κάτι.

    Το ξεκούδουνο ατύχημα, αυτό δηλ. που δεν προκαλούμε εμείς οι ίδιοι, είναι ελαχιστότατο (1% και πολύ τού πάει). Ντεν μπορεί κάνει κάτι, ντεν κάνει... Είναι θέμα δυνατότητας αντίληψης και κατανόησης και συνέπειας, ούτε κράνη ούτε ζώνες ούτε διάφορα φιρφιρίκια υπήρχαν παλιότερα, απλώς είχε διαφορετική ποσόστωση η φυσική επιλογή.

    Το ατύχημα βέβαια, πάντα ελλοχεύει σε οποιαδήποτε δραστηριότητα κάνουμε.
    Νααααα, μια σέιφγουορντ υπήρχε, με τον που τον βάραγε αυτή με το σινγκλ τέιλ, αλλά όταν του πέταξε το μάτι όξω -λόγω ...αστοχίας- το σέιφγουορντ δεν μπορούσε να το αποτρέψει...

    Καταλήγοντας... Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν δεν το θες. Αν θες, μπορείς και για να μπορέσεις μαθαίνεις. Και μαθαίνεις λίγο-λίγο...
    Αν, από την άλλη, δεν θες, τότε καμώνεσαι, οπότε δεν μπορείς, οπότε και δεν θ μάθεις ποτέ ούτε με φόρεμα τσιπάκι στην γκλάβα...
    Οι καμώνοντες πως και οι καμωνόμενοι επειδή, σκέτα καμώνονται και ως εκ τούτου παραμένει ως θέμα αδιάφορον, θέμα τους αποκλειστικώς...
    Καμώνοντες και καμωνόμενοι αφού...

    Θες, μπορείς και ξες? Καν'ς...
    Δεν..? Δεν καν'ς..!

    Μάσκα να βάζουτι...
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2020
  11. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Από όσα εχω διαβάσει αυτό εχω αντιληφθεί   
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
    Καλο υπόλοιπο 
     
  12. Tania

    Tania Seeking friendship

    Δεν πιστεύω στην τύχη αλλά στα γεγονότα. Μπορείτε να έχετε ήσυχη την συνείδησή Σας και να μην ασχοληθήτε περαιτέρω μαζί μου. Ευχαριστώ.