Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Μα στο D/s το λες. Στο M/s λες "πίσω στο υπόγειο, ΤΩΡΑ!".  

    Στα σοβαρά τώρα:
    Μιλάμε για σχέση;
    Επειδή όλη η συζήτηση γίνεται για τις σχέσεις που έχουν εδραιωθεί, απαντώ για αυτές.
    Μια χαρά μου κάνει η θέση που παραθέσατε
    Βέβαια, το ότι συμφωνώ μαζί σας θα πρέπει να σας προβληματίσει, μάλλον. Το "έλα δω, για πες μου τι έγινε, πως ένιωσες, γιατί φοβήθηκες" έχει άρωμα βανίλια, από ότι εχω καταλάβει.
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2020
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στο μεταξύ, σε ένα ...παράλληλο και αλληγορικό σύμπαν..!
    "...Για λόγους εγωιστικούς, αλλά και αλτρουιστικούς, όλοι οι γνωστοί και φίλοι μου, που τάσσονται κατά της σέιφγουορντ, παρακαλώ να με διαγράψουν απ' τα κατάστιχά τους. Είμαι σε φάση που είμαι πεισμένος πως κινδυνεύω. Έτσι και μού τύχει θα γκρεμιστούν όλα. Για αυτό νιώθω μίσος προς όσους δεν με καταλαβαίνουν, τους οποίους καταριέμαι από το βάθος της καρδιάς μου, με όση δύναμη έχω"...
    Ζούμε μεγάλες στιγμές...
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Άτιμη κοινωνία      
     
  4. Discerning

    Discerning Contributor

    Δεν είναι όλα για όλους. Δεν είναι πάντα η κατάλληλη στιγμή ή ο κατάλληλος άνθρωπος τελικά. Δεν υπάρχει καρμπόν διαδικασία. Ο κάθε άνθρωπος έχει την μοναδικότητά του, και παράγει την μοναδική συσχέτιση με τον σύντροφό του.

    Η βάση, είναι ότι ο Κ θέτει τους όρους. Υπάρχουν υ που ακολουθούν, και άλλες όχι. Υπάρχουν υ που στον ένα Κ δεν ζήτησαν ποτέ το δικαίωμα της safeword, και στον επόμενο ή στον προηγούμενο έκαναν ακριβώς το αντίθετο, άσχετα αν τους δόθηκε. Υπάρχουν Κ που δεν το δίνουν ποτέ. Υπάρχουν άλλοι που το θεωρούν πεμπτουσία. Ο καθένας και η κάθε μια, θα πορευτεί με αυτόν/ή που ταιριάζει.
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Ότι δηλαδή ο βανίλλα θα ενδιαφερθεί περισσότερο, γιατί ο Κ είναι αναίσθητος και τομάρι, όλοι το ξέρουν αυτό  
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Μα safeword θα πει (παραφράζοντας το... άσμα): σφύριξα κι έληξε.
    Είναι lifejacket. Άπαξ και το φορέσεις και πηδήξεις από το αεροσκάφος, δεν παίρνεις κανένα από τα υπάρχοντα σου μαζί.
    Αν θες να το βλέπεις κάτω από το κάθισμα, είναι ανθρώπινο, οκ.
    Αλλά άπαξ και το φορέσεις, πας για το σάλτο, δεν έχεις άλλο λόγο να το κάνεις.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Τι να πω, δεν έχει τύχει να χρειαστεί ποτέ να πω safeword, αλλά ούτε και μου έχει στερηθεί ποτέ και το δικαίωμα να το κάνω.

    Οπότε το βάλε τα ρούχα σου και φύγε, χωρίς συζήτηση, μετά από safeword μπορεί να είναι και ρεαλιστικό σενάριο για πολύ κόσμο.
     
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Είναι δίκαιη η ένσταση σου, απολογούμαι για την διατύπωση μου... Όταν έγραφα για γαύγισμα είχα στο μυαλό μου δυσάρεστες καταστάσεις όπως να είναι εγκαταλελειμμένο στο μπαλκόνι ή να το πονέσω κατά την εκπαίδευση.
     
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Να υποθέσω πως κατάλαβες οτι διαφωνούμε σε κάτι;
    Το κάνω eurocents: Η θέση μου είναι ότι το "έλα δω, για πες μου τι έγινε, πως ένιωσες, γιατί φοβήθηκες" είναι ο πυρήνας κάθε σχέσης. Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι, κάποιες φορές, καπου εδώ μέσα το ξεχνάνε.
     
  10. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Παραθέτω εδώ ένα μεγαλύτερο μέρος του αρχικού μηνύματος, ωστε η απομονωμένη φραση να δίνει μια πληρέστερη εικόνα.

    * Στην αρχή εξ ορισμού δεν ΔΕΝ είναι D/s.
    * Εξ ορισμού ολες οι πρακτικές BDSM ξεκινούν από T/b και δύναται να εξελιχθούν.
    * Άρωμα βανίλια, αυτό το βρίσκω πολύ άδικο, αναφέρθηκα ρητά "στην αρχή".
    * το παραπάνω δεν αφορά αντιμετώπιση σε D/s η Μ/s, θεώρησα ότι είναι γνωστοί οι ορισμοί και οι πρακτικές στις δυναμικές.


    Συμπλήρωση.
    Safeword στην αρχή, στους πρώτους 3 μήνες δεν είναι κανένα πρόβλημα, από κει και μετά όμως σοβαρεύει.

    Σε D/s έχει αρκετά σοβαρές επιπτώσεις και σίγουρα, επαναδιαπραγματευση των ορων.

    Σε M/s επιφέρει άμεσα τον τερματισμό της σχέσης.
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2020
  11. espimain

    espimain Contributor

    Και αυτό τι σχέση έχει με το safeword;
    Πρέπει να ακούσεις safeword για να νοιαστείς για την υποτακτική σου;
     
  12. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Είναι δεδομένη η ευθύνη του κυριαρχικου μέλους για την διαχείριση, λήψη αποφάσεων και την εκπαίδευση...

    Η εμπειρία, όμως, έχει δείξει ότι σε πολλές περιπτώσεις εκδιωχθεντος υ, αιτία δεν ήταν η αστοχια των παραπάνω!
    Ήταν η ίδια η συμπεριφορά του υ...

    Ένα υ το οποίο, όπως στο δικό σας παράδειγμα, εξακολουθεί -τονίζω το κατ'επανάληψη- να "γαυγίζει" κάθε φορά που θεωρεί πως δεν λαμβάνει την φροντιδα που πιστεύει πως του πρέπει, είναι πράγματι, ένα ακατάλληλο υ...