Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Διαφέροει σε τι;
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Στη συγκράτηση - μη απώλεια ελέγχου.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Στο πρώτο απολαμβάνουν το high, την αίσθηση απελευθέρωσης από αναστολές, στο δεύτερο την αίσθηση πλήρους ελέγχου της κατάστασης
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ναι και bottom με μεγάλες αντοχές που και γνωρίζει ότι βαράω δυνατά και για μένα και δεν προτίθεται να με ανταγωνιστεί.
     
  5. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Ω, ναι!
     
  6. angel42

    angel42 Regular Member

    Άμα προκύψει και στους 2 να χαθούν, είθε να είναι τυχεροί, ή είτε ό ένας είτε ο άλλος να προφτάσει να βγει γιατί μπορεί να γίνει ζημιά. ... Αλλά ξέρετε κάτι, είναι σα να Μου λέτε τι θα γίνει αν πάρουν και οι δύο με σώας τας φρένας lsd και με σώας τας φρένας δεν έχουν βάλει κανέναν να τους παρακολουθεί. Για Εμένα αυτό δεν είναι πολύ σώας τας φρένας...

    Καλύτερα είναι να πει το Κ στο υ, σήμερα εσύ ναρκωτικά γιοκ. Εγώ απόψε θέλω να τριπάρω, οπότε ποιος καλύτερος από εσένα που Εμπιστεύομαι για να Μου πει όταν πρέπει "Αφέντη, τα φωτάκια που βλέπεις τώρα, δεν είναι αυτό που νομίζεις, είναι που είσαι high ένεκα της ουσίας και ίσως χρειαστεί να Με κοπανήσεις στο κεφάλι αν αρχίσω να κάνω το πουλί στο μπαλκόνι και να λέω έχω φτερά, θα πετάξω... Lol...

    Σωστά καταλάβατε, αν και δεν αφήνω απ' έξω και την περίπτωση να φτάσω σε Domspace. Ως προς αυτό να πω ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις. Τουλάχιστον η δική Μου η Εμπειρία είναι ότι η επίγνωση ότι ανεβαίνει η κλίμακα στο space, υπάρχει, δεν σε βαράει ξαφνικά μονοκοπανιάς στο κεφάλι και βγαίνεις εκτός. Κάτι τα αυτιά αρχίζουν και βουίζουν, κάτι ανατριχίλες σα ρεύμα σου περνάει, κάτι τα μάτια σου αρχίζουν και κάνουν ζουμ σε λεπτομέρειες, κάτι τα αυτιά σου ανοίγουν και ακούς καλύτερα, κάτι καταλαβαίνεις ότι αλλάζει και μπορείς είτε να το σταματήσεις είτε να το αφήσεις να πάει παραπέρα. Η δεν πάει ντέ και καλά όλη η κλίμακα στο πιο "ψηλό" σημείο. Μπορεί να σταθεροποιηθεί και σε άλλο στάδιο. Θα περιγράψω αύριο πλέον κάποια στιγμή τα δικά Μου βιώματα καθώς Έχω αρχίσει να κουτουλάω και επίσης πεινάω...

    Θέλω να προλάβω όμως απόψε να πω τα εξής:

    Δεν κινδύνεψε ποτέ κανείς από Εμένα εξ' αιτίας κάποιου space. Ό,τι μαλακίες και λάθη μπορεί να Έχω κάνει κυρίως στα πρώτα Μου βήματα, αφορούσαν καθαρά το χαρακτήρα Μου: υπερβάλων ενθουσιασμός ή/ και ζήλος, παρόρμηση, εγωισμός, πείσμα, δόγμα, βιασύνη, μέθη από την αίσθηση της εξουσίας, και άλλα τέτοια ωραία και καλά και τιμητικά. Λολ. Ευτυχώς που στροφάρει ο εγκέφαλος και τουλάχιστον αν δεν παραδεχτώ σε τρίτους μη χαλάσω τη μόστρα Μου, σε Εμένα μιλάω πολύ σταράτα, διαλευκάνω ταχύτατα τη μαλακία και φροντίζω να μην επαναλαμβάνω τα ίδια. Όχι επειδή είμαι καλός άνθρωπος, αλλά δε Μου Αρέσει Καθόλου να αποτυγχάνω ή να θέτω τον εαυτό Μου σε κίνδυνο, ή να ρεζιλεύομαι ότι δεν ξέρω τι Μου γίνεται και μετά να πρέπει να λογοδοτώ σε Εμένα... Να πω λοιπόν ότι κάθε ένα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά είναι αυτά που μπορεί να σε βγάλουν εκτός συνειδητότητας και να βλέπεις μέσα από παραμορφωτικούς καθρέφτες χάνοντας την επαφή με την πραγματικότητα και όχι τα Dom space ή και το Top space, όπως τουλάχιστον τα Έχω βιώσει έως τώρα...

    Η Συνέχεια με την κατανόησή σας, αύριο...

    Α.
     
  7. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor



    Ευχαριστώ για την απάντηση σας ,είναι πολύ διαφωτιστική .
    Ούτε για μια στιγμή δεν υπονόησα ότι θέτετε εις γνώση σας το υ σας σε κίνδυνο . Η απορία μου ήταν και είναι γνήσια αφού είναι ενα θέμα που δεν εχω ούτε βίωμα ούτε επαρκή γνώση.
    Θα περιμένω την συνέχεια  
     
  8. iolanda

    iolanda Contributor

    Σκεπτόμενη το κείμενο σας, νομίζω πως θα μπορούσε να τα ξεπεράσει και να προσαρμοστεί πιο εύκολα ένα υ αν αποδεχόταν τον εαυτό του ως θέση και όχι ως σχέση.
    Η λέξη σχέση σέρνει μαζί της βανίλλα συνειρμούς, η σχέση έχει αξιώσεις, η θέση όχι.
    Μπορεί να μην ακούγεται ωραίο στα υποτακτικα αυτάκια μας, όμως λύνει πολλά θέματα μια ώρα αρχύτερα.
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα συμφωνούσα απόλυτα αν:
    Α. Μιλάγαμε για σεσσιον εκτός εδραιωμένης σχέσης Κ/υ.
    Β. Η πρώτη πρόταση αναφερόταν σε αίσθημα μη άμεσου κινδύνου.
    Ίσως φταίω εγώ που δεν μπορώ να κάνω την άρτια περιγραφή, ίσως πρέπει να έχει βρεθεί κάποιος στην ίδια θέση για να το νιώσει. Αλλά όταν νιώσεις έστω και μια φορά ότι κινδυνεύεις επειδή ο Άλλος έχασε τον έλεγχο, τότε το πουλόβερ δεν σταματά να ξηλώνεται... Δυστυχώς...
    Το να νιώσεις ότι κινδυνεύεις, επειδή ο Άλλος έχει τον έλεγχο είναι άλλο πράγμα, που σχετίζεται με τις αντιστάσεις και κάποια άλλα πράγματα αλλά δεν ανήκουν στο νήμα αυτό  
     
  10. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Όταν ο IT βγάζει safeword...

    ~>{3PZbk7r%7&kY

     
     
  11. Astra

    Astra Regular Member

    Σαν πολύ αρχάρια που είμαι, αλλά μιας και θέλω να έχω άποψη γι'αυτό, θα ήθελα να πω ότι είμαι υπέρ της safe word. Εγώ για παράδειγμα δεν ξέρω μέχρι που φτάνουν τα όρια μου και οπότε τύχει να δοκιμάσω κάτι αυτού του είδους στυλ θα ήθελα να υπάρχει μια λέξη ώστε να σταματήσει όταν πραγματικά θα θέλω να σταματήσει.
    Καλά σίγουρα θα υπάρχουν και τα όχι και τα μη κλπ αλλά πιστεύω επίσης σχέση master- υποτακτικής υπάρχει σίγουρα σεβασμός και η υποτακτική σίγουρα θα ελέγξει κάπως τι επιθυμίες να μην τα συνηθισμένα μη και όχι. Βέβαια εγώ ειμαι άπειρη σε αυτό το θέμα..αλλά σίγουρα είμαι υπέρ της safeword .
    Και αυτό έχει σημασία!