Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Στην ανικανότητα, θέλεις να πεις.  
     
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Θα ηθελα να τονισω και κατι αλλο...Οταν κανεις ειναι απειρος και καυλιαρης, και διαβαζει καποια ποστ τα οποια θιγουν το σημαντικοτερο θεμα που ειναι η ασφαλεια, τοτε καλο ειναι να γινεται διαχωρισμος μεταξυ σεσιον και νεας σχεσης απο μια σχεση οπου υπαρχει πλεον η απολυτη εμπιστοσυνη. Δεν νομιζω πως η προτεραιοτητα σε τετοια νηματα θα επρεπε να ειναι η διαφυλαξη της ηδονης, ειδικα εφ'οσον δεν εχουμε κανει ξεκαθαρα καποια πραγματα. Διαβαζω τα μελη που εχουν ειτε εμπειρια και εχουν ειτε υπαρξει ειτε βρισκονται τωρα σε μια μακροχρονια βδσμ σχεση, να μην κανουν το εξης διαχωρισμο πολυ πιο ξεκαθαρο:


    Μπορει να σου λεει οτι ειναι εμπειρος, μπορει να σου λενε και αλλοι οτι ειναι εμπειρος, αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζει το ιατρικο σου ιστορικο (και το λεω πολυ σοβαρα αυτο) η εμπειρια μπορει ακομα και να κανει ζημια.

    Εμπειρια κατ'εμε δεν σημαινει οτι εχω κανει αυτη την τεχνικη 100 φορες, και δεν μου εχει συμβει ποτε τιποτα, εχω διαβασει και 100 βιβλια, εχω μιλησει και με αλλους 100 Μαστερ. Εμπειρια σημαινει να ξερεις το ανθρωπινο σωμα οσο γινεται περισσοτερο για καποιον που δεν ειναι γιατρος, να εχεις 1-2 ασχημες εμπειριες απο τις οποιες εχεις μαθει να εισαι λιγοτερο Θεος, και γνωριζεις αν ο δεκτης εχει στο ιστορικο του τιποτα επιληψιες, κρισεις, κτλ κτλ.

    Ποτε θα καταλαβουνε μερικοι οτι το ζητουμενο δεν ειναι να δειξουνε και να διαλαλισουνε σε ολους τους αναγνωστες, οτι εκεινοι ζουνε την παραδεισενια σχεση και δεν χρειαζονται τιποτα αλλο απο λιγο νερο, ενα κομματι ψωμι και την εμπιστοσυνη τους παραμασχαλα;
    Για να φτασει κανεις να βιωνει το ιδανικο (αν το βιωνει) εχει φαει πολλα σκατα. Ας μην δινουμε λοιπον την εντυπωση στους αλλους οτι για να φτασουνε απο το σεσιον στην σχεση εμπιστοσυνης το μονο που χρειαζεται ειναι να πει ο Κ "υποταξου ευλογημενη" για να πει η ευλογημενη "υποταχθηκα Αφεντ μ".
    Εξαντλησαμε να συζηταμε για το πως πρεπει να προφυλασσονται οι απειροι και οι νεοι που δεν εχουνε δικτυωθει, οποιαδηποτε στατους; Εξαντλησαμε να δινουμε την πραγματικη εικονα του ποσο επικινδυνο ειναι να μην γνωριζεις τα ορια σου και τα ορια του αλλου;
     
    Last edited by a moderator: 12 Ιουνίου 2010
  3. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: Re: SafeWord...

    Απαντάω στα αυτονόητα MasterSplitter τωρα, αλλα προς χαρην της συζητησης. Οταν λέμε οτι ειναι καινουρια στο χώρο και τελειως απειρη , ενοοω οτι δεν εχει νιωσει στο πετσι της τιποτα απο οσα εχουν νιωσει ως τωρα οι εμπειρες κορασιδες του forum. Οσο για εμενα, ευχαριστω για την ανησυχια σου, αλλα μην φοβασαι γνωριζω πολυ καλα και τις απαιτησεις, και τις ευθυνες.
    Το θέμα ειναι η safeword γιατι σε αντιθεση με εναν μεγαλο αριθμό Masters που αποκταν μια σκλαβα που ειχε πριν σχεσεις, που δεν περιμενει απο αυτους καθοδηγηση στα παντα αλλα εχει δικες τισ εμπειριεσ ωστε να μπορει να κρινει, να περιμενει τι θα της συμβει και να αφεθει. Η δικια μου ειναι παντελως απειρη, και αυτο βαζει σε εμενα την ευθυνη να την αναγκασω να διαλυσει ολα τις τα ψυχολογικα τειχη ωστε να αναδομηθει σε αυτο που εγω θέλω.
    Δεν περιμενω να μπορουν πολλοι να με καταλαβουν , γιατι ειναι οπως ειπα τελειως διαφορετικο απο οτι ακομα και εγω περιμενα να μου τυχει...
    Ας πω και ενα χιουμοριστικο συμβαν που εγινε χθες... ποσο καιρο εχετε να μιλησετε με μια γυναικα του χωρου σχετικα με Breath Control και να σας κοιταει σαν χανος? χαχαχαχα εγω πολυ καιρο γιατι μιλαγα με συνηδιτοποιημενες σκλαβες ...
    χαχα παντως να ξερετε οτι το φρεσκο εχει αλλη γλυκα   
     
  4. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    χαχα... 
    Αφου ειναι φρεσκο, γιατι σκεφτεσαι απο τωρα το breath play?
     
  5. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: SafeWord...

    Θα συμφωνησω απολυτα. Αυτος ειναι και ο λογος που παρολι την εσωτερικη μου διαμαχη κατεφυγα στο να επιτρεψω την safeword βεβαια θεωρωντας υπερβολη το θέμα της ασφάλειας (οπως ειπε καποιος, αν εισαι βλαμμενενος δεν σε σωζει η safeword) αλλα κυριως για να της δωσω χωρο να ριξει τα τειχη και να νιωσει πιο ανετα...

    ---------- Post added at 13:33 ---------- Previous post was at 13:30 ----------

    Γιατι μου αρεσει να βλεπω τα ματακια τις γουρλομενα απο ο σοκ οταν ακουει πραγματα που δεν ειχε φανταστει, και μετα να κοκκινιζει και να λεει "μαλιστα κυριε"    
     
  6. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Για να απολαυσεις την ομορφια (υποταγη) ενος λουλουδιου θα πρεπει στην αρχη να σκεφτεσαι πρωτα εκεινο και μετα εσενα. Προτεραιοτητα να το μαθεις καλυτερα και απο εσενα, και μετα να το απολαυσεις οπως το θελεις. Δεν ξεκινας για να καλυψεις τις δικες σου αναγκες χρησιμοποιωντας οτι μικροκολπα και επιφανειακα φτιαξιδωματα εχεις για να χειριστεις μια κριση η μια προκληση και για να την υποταξεις για ενα απογευμα. Την βλεπεις να ρχεται την κριση γιατι γνωριζεις ποιον εχεις απεναντι σου πρωτα και μετα στα ποδια σου.
     
  7. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: SafeWord...

    Θα συνεχισω να συμφωνώ.   αν και δεν θυμαμαι να ειπα το αντιθετο.

    ---------- Post added at 13:47 ---------- Previous post was at 13:44 ----------

    Ελπίζω να μιλας σε εγκυκλοπαιδικό και όχι σε προσωπικό επιπεδο....
     
  8. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Δεν σε γνωριζω σε προσωπικο επιπεδο. Φυσικα και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα. Το τι κανεις εσυ μονο εσυ το ξερεις.
     
  9. sw

    sw

    Δεν αρκει να το εχει κανεις χρειαζεται και να το χρησιμοποιει!
    Εαν πιστευεις πως οι πρακτικες του ΒΔΣΜ (οχι ολες αλλα πολλες απο αυτες) ειναι SSC τοτε (φιλικοτατα ασφαλως) θα σου επιστρεψω ακεραια την ερωτηση σου! " Όπως το λες. Έχεις νιονιό; Ακριβως αυτο το ρισκο ειναι το κλειδι που θα τριγκαρει τον ερεθισμο! Γι αυτο (!!! επειδη δεν ειναι SSC) γινεται λογος και αναφορα σε αυτο! Οταν λειψει αυτο το ρισκο, εχουμε μια ΒΔΣΜιζουσα βαρετη, μονοτονη, κλισε, ασφαλη, ξενερωτη κατασταση αδιαφορη ως προς την εξταση και τον ερεθισμο του ιδιαιτερου ερωτισμου οσων δεν μιμουνται τις δραστηριοτητες των ατομων που ανηκουν και επικοινωνουν στο χωρο του ΒΔΣΜ . Αυτοι γνησια και πηγαια, δεν φοβουνται να δεχθουν το φοβο και το ρισκο των ζητουμενων "πρακτικων" κατι που αποπροσανατολιζει τους επισκεπτες που σφετεριζονται μια μοντερνα συνομαδοποιηση τους στο καργα in και "απελευθερωμενο" μιμιτικο μοντελο τους.


    Ορθολογισμοι (και υπερπροσταταυτισμοι) δεν χωρουν "εδω"! Απλουστατα γιατι "εδω" ουτε "ορθα" ουτε "λογικα" ειναι τα ζητουμενα. Ιδιαιτερα ναι ! Λογικα οχι! Αλλα καταλαβαινω την ανησυχια σου.



    Αγνωστες λεξεις: Διφραγκοειδώς


     



    Γι ργος

    ΥΓ : ειναι κατι σαν την απορια: ο σοσιαλισμος ειναι η εξελιξη του κομμουνισμου,ή ο κομμουνισμος ειναι η εξελιξη του σοσιαλισμου;
     
  10. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Αγαπητε Γιωργο,

    προσωπικα εχω παρει ρισκα τα οποια ομως σε καμμια περιπτωση δεν θα προτεινα αλλον να παρει. Δεν διαφωνω οτι το ρισκο μπορει να ειναι καυλωτικο, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι το να το περιορισω χρησιμοποιωντας το νιονιο μου θα με εκανε ξενερωτο. Τελικα, ο καθενας καυλωνει οπως νομιζει. Προτιμω ομως να καυλωσω λιγοτερο δοκιμαζοντας για πρωτη και δευτερη και τριτη φορα καποιο edge play, παρα να παω βουρ για το γλυκο. Κοιταμε λιγο και το big picture ειδικα αν μας ενδιαφερει η σχεση μας και οχι μονο η καυλα μας. Προς θεου δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα, απλα απλωνω λιγο την συζητηση. Ας μην ξεχνανε οι εξουσιαζοντες οτι καποιες εξουσιαζομενες εχουν μια καποια ταση να βαζουν τον εαυτο τους σε κινδυνο διοτι απλα δεν διαθετουν τους εσωτερικους μηχανισμους που θα τις προστατευσουν.
    Εμενα δηλαδη μου αρεσει να παιρνω αδικαιολογητα ρισκα, ισως και να τα αποζηταω. Εχω υπερβολικη εμπιστοσυνη στην τυχη και στον εξουσιαστη, διοτι χανω καποιες βιδες. Επισης συνδυαζω και μια ταση να πιεζω τον εαυτο μου παραπανω απ'οσο θαπρεπε. Βαλε και την αναγκη μου να ευχαριστησω τον αλλον, και καταλαβαινεις ποσο αυξανεται το ρισκο για μενα και την σχεση...Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις;
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Μάλλον μας ερεθίζουν διαφορετικά πράγματα, συνάνθρωπε...στις δικές μου επαφές, θέλω επικοινωνείν, δημιουργία, αισθησιασμό (και εδώ εμπεριέχονται πολλά). Αν ήθελα ρίσκο, θα είχα πάει σε σχολή κασκαντέρ, θα έτρωγα από τα McDonalds, θα πήγαινα για υποψήφιος βουλευτής και θα αυνανιζόμουν στο τρενάκι του τρόμου.

    Να με συμπαθάς, επίσης, αλλά, ειδικά σε θέματα ασφάλειας, χρειαζόμαστε και τα "ορθά" και τα "λογικά" (εγώ, τουλάχιστον).

    Διφραγκοειδώς: με απλά λόγια, άνευ σάλτσας.

     

    ΥΓ: Και εκεί που απολάμβανα την ωραία κουβεντούλα, με γείωσες με -ισμους. Μακριά από εμάς.  
     
  12. Απάντηση: SafeWord...

    Το safe word είναι για μη safe σχέσεις...