Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: SafeWord...


    Ποτέ ένας έμπειρος Κ δεν ξεκινάει από την αρχή με τα ζόρικα. Εξερευνά πρώτα σιγά σιγά τις αντοχές της υ και, αφού μάθει το σώμα της και επικοινωνεί με την γλώσσα του σώματός της, τότε την πάει στα βαθιά νερά...

    Ένας καλός οδηγός που οδηγεί ένα καινούργιο αμάξι πρώτα στρώνει την μηχανή και μετά πατάει το γκάζι στο τερματικό του... 

    Και να μην ξεχνάμε ποτέ ότι το bdsm είναι αρκετά άγριο άθλημα... και δεν είναι για όλους/ες.  
     
    Last edited: 12 Ιουνίου 2010
  2. sw

    sw

    Re: Απάντηση: SafeWord...

    Μεσα σε ενα τοσο ειδικο φορουμ δεν εχουν θεση οι σεμνοτητες και ευγενεις ταπεινοφροσυνες, αντιθετα οι ενισχυμενες "φωνες" προς καθε κατευθυνση μηπως μεσα σε ετουτο το συνοθυλευμα προσεγκισεων και προσωπικοτητων ανακαλυφθουν οι πιθανοι "δεκτες" της (καθε) συγκεκριμενης συχνοτητας του "εκπεμποντος". Την ερμηνια της καθε "εκπομπης" απο τον καθε αλλον περαν του "συντονιζομενου", μπορω να την καταλαβω και να τον δικαιολογησω. Δεδομενου πως και αυτος ανθρωπος ειναι και ασφαλως διεπεται απο τα δικα του συναισθηματα της στιγμης που αναγιγνωσκει το μηνυμα, και μπορει να μεταβαλλει εως και 180 μοιρες την αντιληψη του αναλογως των συναισθηματων του εκεινης της στιγμης. Καποιος μπορει να ακουσει "ας κανω αλλη μια προσπαθεια γιατι μπορει να συμβει και σε μενα" αλλος "αυτα ειναι παραμυθια της Χαλιμας, το εχω επιχειρησει χιλιαδες φορες και δεν το συναντησα , αρα δεν υπαρχει". Ολοι απο νεοι και απροστατευτοι ξεκινησαμε. Δεν εχουν αναγκη τη δικη μας προστασια οι νεοι νεοι! Τη δικη τους εχουν!!!




    Γι ργος
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Και μιας και κουράστηκα... ορίστε μερικές απόψεις προς γνώση του για ποιό λόγο πρέπει το safe word να υπάρχει...

     
  4. sw

    sw

    Re: Απάντηση: SafeWord...

     


    Γι ργος
     
  5. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Δεν παω να προστατεψω κανεναν νεο...αλλα θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να παρουσιασω την πραγματικη εικονα οπως εχει. Ποσοι απο εμας μοιραζονται εδω μεσα αληθινες εμπειριες στις οποιες κατι πηγε στραβα και καποιος επαθε κακο; Δεν θελουμε να μοιραζομαστε τα ασχημα γιατι πονανε και μας κανουν να ξαναθυμομαστε μια λαθος αποφαση, κριση η την κακια μας την τυχη. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν συμβαινουν....Εμενα προσωπικα με καυλωνει η πραγματικοτητα...αυτη η ξεμεθυστη και η ωμη.

    Νομιζω με το τελευταιο ποστ ο Master_Spiler me με καλυψε. Πολυ καλο.
     
  6. Απάντηση: SafeWord...

    <<Μαράκι μου,αν ποτέ μπλέξεις με κανέναν περίεργο, που σε πιέζει περισσότερο απ' όσο αντέχεις, σήκω, κοίταξέ τον στα μάτια όπως κοιτάω εγώ εσένα, και πες του: "Ξενέρωσα.">>

    Το καλύτερο safeword.

    Για όλες τις άλλες περιπτώσεις, βέβαια, το θεωρώ περιττό. Αν δεν με νιώθει, το safeword πιθανότατα να είναι το "Εξαφανίσου".
     
  7. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...


    Εν ολίγης , σε μια σύντομη απαντηση γιατι δεν θα εμπλακω σε κανενος ειδους προσωπικη αντιδικια  

    1ον . Ξερω πολυ καλα ποσο δυσκολο ειναι να συνεφερεις ενα ατομο που στα πρωτα του βήματα, ειχε μια abusive (για να μην χρησιμοποιησω χειροτερη λεξη) . Και δεν εννοω οτι το ξερω απο την ανονυμια ενος forum αλλα απο την αληθινη ζωη και εμπειριες... Προσοχη ομως να μην επιβεβαιωνουμε την παροιμια "οποιος καει στο γαλα , φυσαει και το γιαουρτι". και δεν μιλαω για μια κοπελα που εμπλεξε και απεκτησε σοβαρους φοβους, αλλα για εμας που υποτιθετε εχουμε την δυναμη να αποστασιοποιηθουμε απο τα γεγονοτα και να συζητησουμε ...

    2ον Δεν θεωρω κακο να αστειυεσαι με ακρως σοβαρα θεματα και edge play σε μια συζητηση. Συγνωμη αν θίγω καποια προσοπικη ευαισθητη χορδη οποιουδηποτε αλλα εχω την ταση να το κανω   εστω και αθελητα (χαχαχ ακομα θυμαμαι τον σαλο στο νημα "Bdsm και μητροτητα¨...

    3ον Εχοντας μιλησει με αρκετούς Masters που θεωρουν τις σκλαβες τους "ηλιθιες, "ζωντανα" , "ανίκανες να σκεφτουν" ... εγω την θεωρω αρκετα εξυπνη ωστε να μην δικαιολογώ "αγνοια κινδυνου" ... Ακόμα ομως και να υπαρχει, δεν υποβιβάζω τον εαυτο μου στο οτι δεν μπορω να ελεγξω τις καταστάσεις. Αν δεν μπορουσα θα αλλαζα το στατους μου σε βανιλα και θα ησύχαζα...
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Προσωπικά τέτοιους Masters δεν τους θεωρώ καν Masters, πόσο μάλλον Doms ή Tops και πολύ απλά τους αποφεύγω. Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός να θεωρεί κάποιος οτι ο σύντροφός του είναι "ηλίθιος", "ζωντανό" ή "ανίκανος για σκέψη" από τη στιγμή που ο ίδιος τον έχει επιλέξει, κυρίως γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε και ο ίδιος είναι μια απ'τα ίδια. Ακόμα δε περισσότερο θεωρώ απαράδεκτο έναν τέτοιο τύπο γιατί είναι ανίκανος να καταλάβει το μεγαλύτερο δώρο που έχει λάβει.

    Από κει και πέρα Raistlin, no hard feelings που λένε και οι Άγγλοι, άλλωστε εδώ είμαστε για να μιλάμε και να ανταλάσσουμε απόψεις. Σίγουρα κάποια θέματα είναι κόκκινο πανί για ορισμένους και κάποια άλλα για άλλους, αρκεί να καταλαβαίνουμε όλοι μας οτι μπορεί και να κάνουμε λάθος καμιά φορά και να δημιουργούμε παρεξηγήσεις απ'το πουθενά.
     
  9. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Ως εναν βαθμό συμφωνω... το "dehumanization" οπως λεγεται επισημα (νομιζω) ειναι κατι "of my limits" ... de-καβλε οπως λεει η νεολαια... αλλα και παλι δεν με χαλαει αν τα βρισκουν οι δυο τους...
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: SafeWord...

    Όχι, δεν νομίζω να είναι. Αλλά κανένας δογματισμός. Αν κρίνεις ότι θα κάνει καλό και θα βοηθήσει την κοπέλα να ανοιχτεί και να αφεθεί λίγο περισσότερο, τότε καλή είναι. Αν πάλι προκαλέσει ακόμα μεγαλύτερο φόβο, μπορεί να συμβεί και αυτό, τότε ασ' την κατά μέρος προς το παρόν. Σε κάθε περίπτωση, εσύ θα κρίνεις, ασχέτως τί λέμε εμείς εδώ πέρα  

    Επειδή, ισχύει ότι

    στην προκειμένη μάλλον σημαίνει ακόμα ότι θα χρειαστεί να την μάθεις την κοπέλλα να χρησιμοποιεί το safeword και δεν είναι για σένα μια έτοιμη λύση, δεν θα σου λύσει κανένα πρόβλημα δηλαδή και πάλι θα πρέπει να έχεις εσύ ολικά την ευθύνη, είτε της δώσεις safeword είτε όχι.

    Το σκηνικό δεν χαλάει με το safeword. Το σκηνικό χαλάει όταν έχει κανείς στο μυαλό του τυποποιημένες εικόνες για το πώς πρέπει να είναι το σκηνικό.

    Μπορεί να ξενίσει αυτό που θα γράψω, αλλά δε νομίζω ότι το safeword έχει να κάνει με την εμπιστοσύνη στον top. Νομίζω ότι έχει να κάνει με την εμπειρία και την αυτογνωσία του bottom. Έχει πολλά μείον κατ εμέ, τα έγραψα και νωρίτερα, αλλά αν κάποιος νιώθει να το χρειάζεται, σαφώς και να το έχει.

    τί εννοείς με αυτό, σου ζητήθηκε και δεν το έδωσες;

    Δεν "πρέπει", δεν είναι υποχρεωμένη να σου έχει εμπιστοσύνη. Εικάζω ότι η πλειοψηφία εδώ θεωρεί ότι η εμπιστοσύνη "κτίζεται", εγώ δεν είμαι αυτής της άποψης, αλλά never mind. Πάντως η εμπιστοσύνη έρχεται με τους ρυθμούς της δεν μπορείς να την θεσμοθετήσεις με ένα "πρέπει", ούτε βέβαια να το θέτεις κάπως σαν όρο ότι για να προχωρήσετε αυτή οφείλει να σε εμπιστευτεί. Το safeword ούτε τη μειώνει ούτε την αυξάνει την εμπιστοσύνη, είναι για άλλη δουλειά, όπως έγραψα και νωρίτερα.

    Θα πρέπει να βρεις εσύ τί θα κάνει την κοπέλλα σου να σου ανοιχτεί και να εξελιχθεί σε σκλάβα σου, είναι το κλειδί της σχέσης και δεν είναι ο μηχανισμός safeword αυτός.

    Υπάρχουν σχέσεις ουσίας με safeword και sessions χωρίς safeword.

    Συμφωνώ με αυτό αλλά σε τί βοηθά ακριβώς το safeword εδώ;

    Ενώ οι σχέσεις χωρίς safeword είναι ασφαλείς; Δεν τον ξανασκέφτεσαι λίγο τον συνειρμό που κάνεις;

    Αν δεν γνωρίζει και
    είναι άπειρο και
    φοβάται αλλά δεν κοιμάται και
    δεν ξέρει να επικοινωνεί την ώρα που πρέπει και να πει για τα προβλήματα υγείας ή και τις φοβίες και τις αλλεργίες του και
    είναι ενενήντα χρονών αλλά δεν του φαίνεται και
    έχει πίεση 20 στις καλές του μέρες και
    έχει οσφυαλγία και αθριτικά και
    λιποθυμά μόλις δει αίμα και
    δεν αντέχει ούτε τη σκέψη του πόνου και
    δεν εμπιστεύεται ούτε το δεξί του χέρι και
    δεν τον νοιάζουν οι κάβλες του και
    δεν τον απασχολούν οι ευθύνες του και
    μπερδεύει την υποτακτικότητα με την ανωριμότητα,

    αλλά ασφαλώς,
    είναι υπεράνω κανόνων,

    τότε,

    δικαίως δεν θα εμπιστεύεται διόλου όποιον top θελήσει να παίξει μαζί του, με ή δίχως safeword. Θα έχει πολύ καλούς λόγους γι αυτό.

    (SadalMelik, alnair, MasterSpiller και όλοι μου οι φίλοι, δεν εννοώ κανέναν απ όσους έχω γνωρίσει προσωπικά, εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ  )

    Πιο πολλοί απ όσοι, ίσως, φαντάζεσαι... Πρώτες βοήθειες, το ανθρώπινο σώμα, ασφάλεια στα κινκς κ.ά.
     
    Last edited by a moderator: 12 Ιουνίου 2010
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Άλλο το dehumanization και το objectification καθώς και το pet training και άλλο το να πιστεύεις και να θεωρείς κάθε σκλάβα ή κάθε υποτακτικό γενικότερα ηλίθιο, κατώτερο, κλπ. Δεν είμαστε Θεοί και δεν έχουμε τη δυνατότητα να γίνουμε. Είμαστε ίσοι και απλά ορισμένοι επιλέγουν να δώσουν οτι πιο πολύτιμο έχουν στον εκάστοτε σύντροφό τους, γι'αυτό και θεωρώ οτι το να πει κάποιος ή κάποια οτι είναι slave είναι κάτι που δεν πρέπει να παίρνεται ελαφρά τη καρδία και γι'αυτό ακριβώς το πράμα, το να δηλώσει κάποιος οτι είναι slave, όπως και το να δηλώσει κάποιος οτι είναι Master θεωρώ οτι πρέπει να το κερδίζεις στην πράξη και τότε μόνο έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιείς.
     
  12. Revenant

    Revenant Staff Member

    Απάντηση: SafeWord...


    Σε αυτά που είπα, δε βοηθά σε τίποτε καθώς έχουμε τα μάτια μας 14, και προσέχουμε εμείς οι ίδιοι πριν μας δοθεί κάποιο ερέθισμα. Απλά πρέπει πάντα κατά τη γνώμη μου, να υπάρχει στο μυαλό μας και ας μην χρειαστεί. Αυτό που είπα και παραπάνω, δε χρειάζεται να φτάσουμε στο σημείο να το "ακούσουμε" για να πάρουμε 'μπρος, όμως, δε θα φτάσουμε και στο σημείο να το ξεχάσουμε εντελώς.