Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: SafeWord...



    Οκ ενταξει να αγορασω μια ειδικη διαπνεουσα αδιαβροχη στολη , για να πλυνω το αυτοκινητο μου;
    Νομιζω πως μεγαλοποιουμε τα πραγματα. Η κινδυνολογια ειναι προιον συνηθως αυτων που δεν δοκιμασαν ακριβως λογω της κινδυνοφοβης στασης τους.
    Αναρωτιεμαι ποσοι απο εδω μεσα εχουν την "αναγκη" να συνευρισκονται σε ετζ πλεης, και ποσοι τα επικαλουνται σφετεριζομενοι τη "δοξα τους".


    Γι:suspect:ργος
     
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Εχω δοκιμασει edge play και δη breath play με χερι, σακουλα και latex μασκα. Επειδη εμενα δεν μου ετυχε τιποτα και το απολαυσα μια χαρα δεν σημαινει οτι το παιχνιδι αυτο δεν εμπεριεχει μεγαλο ρισκο. Προσωπικα το εκανα με καποιον που γνωριζα λιγο καιρο γιατι απλα δεν μου αναψε κοκκινα λαμπακια. Αυτο με καυλωνε αυτο εκανα...Αναγνωριζω ομως οτι σε αυτη την πραγματικοτητα, την δικη μου, επαιζα με την δικη μου ζωη. Το να παρουσιασω και να πω ποσο καυλωτικο ειναι το συγκεκριμενο παιχνιδι, και τρεχατε να το κανετε ολοι, ειναι περιττο μην πω και επικινδυνο διοτι εγω σταθηκα τυχερη.
    Ελαφρα τη καρδια δε το κανω.
     
  3. Valkiria

    Valkiria Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...


    Κι εγώ να πηδηχτώ με κάποιον που δεν τον ξέρω ή τον ξέρω για κάποιο καιρό αλλά δεν έχω ιδέα αν μου είναι πιστός χωρίς προφυλακτικό και να λέω πως εγκυμοσύνη ή κάποια αρρώστια δεν πρόκειται να τύχουν σ' εμένα άλλα σε άλλους. Γιατί το ΕΙΤΖ πχ αφορά την τάδε κοινωνική ομάδα και όχι εμένα. Αφού κολλήσω φυσικά μπορώ να το παίξω αρνήτρια (δεν θυμάμαι τον ακριβή όρο) και να αρχίσω να λέω πως δεν έχω τίποτα και να λέω πως δεν υπάρχει η εν λόγω ασθένεια και να μην παίρνω προφυλάξεις στο σεξ και να συνεχίσω με τη σειρά μου να τη μεταδίδω σε άλλους.

    Ή πχ να κάνω πρωκτικό και στο καπάκι κολπικό και μετά ν' αναρωτιέμαι γιατί έχω κολπίτιδα πχ.
     
  4. spectrum

    spectrum Regular Member

    Η υπαρξη της "διαδικασιας' του safe word οπως εγω το αντιλαμβανομαι εχει μια ισχυρη συμβολικη σημασια..Και εκει νομιζω πρεπει να εστιασει καποιος-στον συμβολισμο-και οχι αν καποιοι τελικα χρησιμοποιουν η οχι safe word..
    Συμβολιζει καταρχην την διαφορετικοτητα ενος βδσμ παιχνιδιου απο ενα κλασικο βανιλα παιχνιδι..
    Επισης συμβολιζει και δινει το μηνυμα πως δεν ειναι το βδσμ ξεφραγο αμπελι..Πως ο σεβασμος ειναι Κυριαρχος σε αυτον τον χωρο τελικα..Και το σκεπτικο,κατα την αποψη μου,οσων ειχαν την ιδεα
    του safe word,ηταν να καταδειξουν αυτους τους συμβολισμους και οχι τοσο να εφαρμοστει σωνει και καλα..
     
    Last edited: 13 Ιουνίου 2010
  5. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: SafeWord...

    Από τη μια, για αρχή είναι καλό και χρήσιμο...
    Από την άλλη, για να προχωρήσει μια σχέση από session σε 24/7, πρέπει Κ και υ να γνωρίζονται αρκετά, σε θέμα επιθυμιών και ορίων, ώστε να έχει ξεπεραστεί η ανάγκη του safeword...
    μην το βιαστείτε!
     
  6. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: SafeWord...

    Εγώ πάντως στη μηχανή μου δεν ανεβάζω συνοδηγό που δεν θέλει να φορέσει κράνος.

    Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να εντείνει κανείς την αίσθηση του φόβου ή να θεσμοθετήσει το αίσθημα εμπιστοσύνης. Αρκεί να έχει φαντασία κανείς.

    Βέβαια όταν η φαντασία λείπει και μπορούμε να σκεφτούμε μόνο έναν τρόπο (οπότε και επιμένουμε στην εφαρμογή του όσο παράλογη κι αν είναι, φτιάχνοντας σοφιστίες γύρω απο το θέμα: "ανικανότητα συνειδητοποίησης και αρχοντιά" ) μπορούμε να το ρίξουμε στο διάβασμα.

    Προτείνω για το συγκεκριμένο νήμα σε αυτούς που δεν καταλαβαίνουν γιατί κάποιοι τρελοί συνεχίζουμε να φοράμε κράνος, παρότι οδηγούμε μηχανή αυξάνοντας την επικινδυνότητα στο σύνολο της ζωής μας.

    1. ο μικρός πρίγκιπας (ίσως εκεί βρούμε έναν καλό φίλο από τον πλανήτη μας)
    2.διάφορα βιβλία επιστημονικής φαντασίας (ίσως έτσι καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας)

    ΥΓ> Επικροτώ την ιδέα του Θανάση για μαθήματα κασκαντέρ ..  αντί της απαγόρευσης χρήσης safe words.
     
  7. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισοτερο !!! με τα γραφομενα σου! Ειμαι και εγω απο αυτους που ο φοβος για τις κολλητικες με απεπεμψε απο παρα πολλες (γμτο) σεξουαλικες επαφες. Η διυλιση μαλιστα των υγειινιστικων συμπεριφορων των συντροφων / παρτενερ μου, παρα πολυ αυστηρη και λογος -πολλες φορες- να αποφευχθει οποιαδηποτε περετερω περιπτυξη. Ολα οσα γραφεις ειναι απειρως πιο σημαντικα και επικινδυνα απο τη χρηση η μη μιας "κλισε φρασης προστασιας", που και οσοι την ασπαζονται σπανια τη χρησιμοποιουν, για να μη πω πως ενας απλος "επειγων" μορφασμος την αντικαθιστα 100%.

    Αν και μοιαζουν γιατι και οι δυο φοβοι ειναι,
    πιστευω πως ουδεμια σχεση εχουν η προσοχη για τις μεταδειδομενες και τα παρελκομενα τους, με την
    επικινδυνοτητα των πρακτικων των ετζ πλεηζ.

    Γι ργος
     
  8. Valkiria

    Valkiria Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: SafeWord...

    Ας υπάρχει κι ας μην χρησιμοποιηθεί ποτέ.

    Είναι ένας τρόπος για να δεις αν είναι σοβαρός ο άλλος όμως. Την πρώτη φορά που οδήγησα, το πρώτο πράγμα που δοκίμασα ήταν το φρένο, για να δω αν όντως πιάνει.

    Τι καλύτερος τρόπος να δοκιμάσεις αν όντως είναι σοβαρός ο άλλος αν έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις μια safeword και το κάνεις επί τούτου στην αρχή του session (ή όπως τα λέτε τέλος πάντων) για να δεις πως όντως σταματάει στο άκουσμα της.

    Οι ισορροπίες είναι πάντα λεπτές.

    Καλύτερα να υπάρχει και να μην χρησιμοποιηθεί ποτέ (μαγκιά) παρά να μην υπάρχει και να χρειαστεί.
     
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Να ένα ενδιαφέρον θέμα...

    Λοιπόν ας πω την άποψη μου και εγώ.

    Το safe word είναι άχρηστο εκτός από μια περίπτωση και η οποία δεν με αφορά. Και θα σας εξηγήσω γιατί είναι άχρηστο. Όταν έχεις μια σχέση με D/s δεν χρειάζεται γιατί αφενός υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη. Μετά αν υπάρχει αυτό το safe word το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στη σχέση σου ανα πάσα στιγμή μπορεί να το χρησιμοποιήσεις σε μια λάθος χρονική στιγμή που ενώ πίστευες πως δεν άντεχες τελικά να αντέξεις (έχεις σχέση με την Κ δεν θα σε σκοτώσει μην ανησυχείς. Να ανησυχείς αν είναι άπειρη εκείνη αλλά και εσύ). Επίσης η χρησιμοποίηση ενός safe word μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στον υ. Δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να ικανοποιηθεί ένας υ όταν με τη χρησιμοποίηση μιας λέξης μπορεί να στερήσεις τη κορύφωση από τη Κ σου.

    Εγώ προσωπικά τουλάχιστον αν δεν νιώσω πως η άλλη έρχεται σε κορύφωση δεν πρόκειται να ικανοποιηθώ μετά. Δεν ξέρω πως ένας υ γίνεται ενώ δεν φέρνει σε κορύφωση μια Κ ο ίδιος να ικανοποιείται;

    Ας πάμε στα απλά τα sessions τώρα. Πως ξέρεις τι είναι ο άλλος και τι κρύβει η ψυχοσύνθεση του; Τι σε κάνει να πιστεύεις πως αυτά που συμφωνήσατε από πριν θα τηρηθούν κατά τη διάρκεια ενός session. Μπορείς να αποκλείσεις τη περίπτωση ενώ εσύ θα χρησιμοποιήσεις μια λέξη ασφαλείας Εκείνος/η να αδιαφορήσει παγερά και να συνεχίσει ακάθεκτα; Οπότε φτάνουμε στο σημείο η λέξη να μην έχει ιδιαίτερη σημασία. Γιατί ότι και να έχεις συζητήσει με Κ αν δεν δεις σε session πως λειτουργεί και πως είναι δεν ξέρεις τίποτα για το συγκεκριμένο άτομο.

    Και καταλήγουμε στα sessions που η λέξη αποκτά σημασία αφού έχει να κάνει με Pros οπότε εκεί πέρα επειδή πληρώνεις κάνουν ότι θέλεις εσύ.

    Δεν υπάρχει safe word παιδια. Στην Ελλάδα η κοινωνία του BDSM είναι πολύ μικρή και ενδεχομένως να είστε γνωστοί μεταξύ σας οπότε ίσως με αυτά τα δεδομένα να αποκτά μια σημασία η λέξη ασφαλείας. Όταν όμως πας σε ένα μαγαζί ένα βράδυ που έχει 100 Κ και γνωρίζεις κάποια ότι και να σου πει δεν ξέρεις τίποτα για αυτή αν πρώτα δεν τη δεις στο session.
     
  10. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Συμφωνώ απόλυτα spectrum. Για μένα η λέξη ασφαλείας αποτελεί καθαρά μια ιδέα. Είμαι νεοεισαχθείσα στο χώρο και την αποζητώ και εγώ η ίδια, καθαρά, για να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο." Η "ιστορία" βέβαια έδειξε πως δεν τη χρειάστηκα.
    Νομίζω πως λειτουργεί ως μία ένδειξη πειθαρχίας απέναντι στο παιχνίδι, γιατί πρόκειται για ένα παιχνίδι όπου απαιτείται η πειθαρχία.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Επειδή άνοιξε κουβέντα περί safe word σ' άλλο νήμα, που μάλλον δεν θα ήταν το κατάλληλο.
    Κι επειδή εγώ τουλάχιστον βαριέμαι, ν' ανοίξω νήμα επί του θέματος.
    Επαναφέρω αυτό το νήμα σαν πιο κατάλληλη έδρα.
    Στο εν τω μεταξύ κάνω quote μια παλιά παρέμβαση συμφορουμμίτη μας εδώ και με την οποία συμφωνώ απολύτως.  

     
    Last edited: 1 Ιανουαρίου 2016
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Πάντα υπέρ. Για μένα είναι προϋπόθεση είτε λέξη-ασφαλείας είτε κίνηση/χειρονομία-ασφαλείας είτε ήχος-ασφαλείας όταν το ταίρι δεν μπορεί να μιλήσει (φιμωμένο). Κάνει το παιχνίδι πολύ ομορφότερο γιατί η ύπαρξή του χαλαρώνει τη διάθεση και αφήνει τη φαντασία να ξεδιπλωθεί απαλλαγμένη από έγνοιες.